PDA

Επιστροφή στο Forum : TC35 SIEMENS GSM MODEM



angelkos
08-09-13, 20:38
Γεια και χαρά σε όλους.
Πρόσφατα έκανα μια κατασκευή για απομακρυσμένο έλεγχο συσκευής μέσω ενός gsm tc35 που ελέγχεται απο έναν pic16f887.
Όταν την μετέφερα σε άλλη περιοχή 50 χιλ αποσταση, το modem αρχισε να συμπεριφέρεται περίεργα.
Υπάρχει ένα led που αναβοσβύνει κάθε μισό sec δείχνοντας ότι σκανάρει για σήμα και όταν βρει σήμα αλάζει ο κύκλος λειτουργίας του. μένει σβηστό για 3 sec και μετά ανάβει για 75msec και ξανασβύνει για 3 sec. (Αυτή είναι η σωστή λειτουργία του)
Τώρα λοιπόν αναβοσβύνει δείχνοντας ότι σκανάρει και μετά απο λίγο σταματάει εντελώς την λειτουργία του. Καλώντας το μου απαντάει πως ο συνδρομητής έχει το τηλέφωνο απενεργοποιημένο.
Οταν την ξαναμετέφερα πισω, λειτουργεί κανονικά.
Όλα δείχνουν ότι είναι θέμα δικτύου. (Να σημειώσω ότι η κάρτα sim είναι cosmote και έχει σήμα καμπάνα:001_tt2:)
Απο ότι γράφει το manual λειτουργεί σε 900 και 1800 ΜΗΖ.
Δεν ξέρω αν παίζει τίποτα περίεργο με τα 3g και 4g.

Αν κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο ή μπορεί κάπως να βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

klik
08-09-13, 22:47
Ξαναέλεγξε το πρόγραμμα σου και την πλακέτα σου. Δεν έχουν πρόβλημα τα modem αυτά.

angelkos
08-09-13, 23:46
Εμένα φίλε μου αυτή η απάντηση "δεν έχουν πρόβλημα τα μοντεμ αυτά" δεν με ικανοποιεί. Δεν το λέω ειρωνικά. Απλά ύστερα απο 35 χρόνια στα ηλεκτρονικά, έχουν δει τα μάτια μου τόσα τρελά, που δεν με ικανοποιούν πλέον οι στατικές απαντήσεις.
Δεν μπορεί τέλος πάντων το πρόγραμμα ή η πλακέτα μου να λειτουργούν στην Λάρισα καλά και στην Καρδίτσα να έχει πρόβλημα. Γι αυτό η σκέψη μου πήγε κατευθείαν στα δίκτυα. Αύριο θα αγοράσω μια sim card της vodafone για να το τσεκάρω.
Πάντως όπως και να έχει, ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα.

CUCO
09-09-13, 00:14
Εάν το ξεκινάς εσύ από το pic υπάρχει περίπτωση να μην στέλνεις σωστό παλμό.
Στην περίπτωση που ξεκινά από μόνο του δες την κάρτα sim ίσως δεν πατά καλά στην βάση της

klik
09-09-13, 02:18
Απ'ότι θυμάμαι στο manual του TC35 ζητά να περιμένεις αρκετή ώρα για να πάρεις επιβεβαίωση από το δίκτυο, δίνοντας συγκεκριμένο χρόνο.
Μήπως εσύ βιάζεσαι και χάνεις το στάδιο αυτό του initialization;

Αν ασχολείσαι τόσο καιρό με τα ηλεκτρονικά, μπορείς να πιάσεις (υποκλέψεις) το rs232 σήμα που στέλνει το modem στον pic και κατέγραψε το στο τερματικό.
Δες τι μηνύματα βγαίνουν.
Είναι κατατοπιστικότατα.