PDA

Επιστροφή στο Forum : Άγνωστη συσκευή ειδοποίησης GSM



wthanasis
09-09-13, 15:29
45882458834588445885

Καλησπέρα σε όλους. Βρήκα την παραπάνω συσκευή GSM/τηλεφωνητή σε κάποιον πελάτη, την οποία βλέπω για πρώτη φορά και δεν λέει μάρκα, μοντέλο, χώρα προέλευσης κτλ παρα μόνο η μπαταρία της(τελευταία φωτο).
Η συσκευή λειτουργεί κανονικά, αλλά δεν ξέρω πως να αλλάξω τα νούμερα ειδοποίησης και γενικά πώς δουλεύει.
Δεν έχει καμία σήμανση ούτε καν στην κλέμα ή στα jumper της !
Μετά από δοκιμές ανακάλυψα ότι δίνοντας τροφοδοσία 12vdc στην πράσινη κλέμα(η πολικότητα + - είναι δική μου ανακάλυψη) και κόβοντας το +, κάνει τις προγραμματισμένες κλήσεις. Το φις με το καλώδιο που φαίνεται, βγάζει 4 καλωδιάκια (μπλε-κόκκινο-πράσινο-καφέ) τα οποία δεν ξέρω τι κάνουν.
Επειδή τα τηλέφωνα θα αλλάξουν σύντομα, αν δεν βρούμε πως δουλεύει, η συσκευή πάει για πέταμα μάλλον ( Αμαρτία !!!) και δεν είναι καιροί για τέτοια έξοδα.
Αν έχει κανείς κάποια πληροφορία θα το εκτιμούσα πολύ.
Ευχαριστώ.

agis68
09-09-13, 19:16
εχω την εντυπωση (οπως το διακρίνω στη φωτό) πως το αυτοκόλλητο του warranty κρύβει ολες τις χρήσιμες πληροφορίες που ζητας....με θερμό αερα (πιστολι μαλλιών) βγάλε την ασπρη ετικέτα και θα σου αποκαλυφθούν και η μάρκα και ο τυπος οπότε με αυτά αναζητάς στο google τα υπολοιπα στοιχεία

plouf
09-09-13, 19:21
τα στοιχει της μπαταριας μαλλον ειναι της μπαταριας και μονο, δειχνει ξεχωριστο κομάτι απο την υπολοιπη συσκευη και κολημενη με καλωδια


μια, ισως, ακυρη σκεψη. βάλε τη ΣΙΜ σε παλιό κινητο και δες αν τα τηλεφωνα ειναι περασμένα στο κατάλογο της ΣΙΜ

wthanasis
12-09-13, 22:54
Πολύ σωστά Χρήστο, μόνο της μπαταρίας δείχνει. Τα νούμερα παρεπιπτόντως δεν είναι στη sim. Σε καμία συσκευή ειδοποίησης δεν είναι (από όσες έχω δουλέψει), αλλά σωστή η σκέψη σου. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

dalai
12-09-13, 23:07
Μηπως αμα το παρεις 3-4 φορες τηλεφωνο καταχωρητε ο αριθμος σαν master ?
παντως πρεπει να κοιταξεις πιο προσεκτικα .σιγουρα θα βρεις καποιο κωδικο ,εστω πανω στη motherboard

jimmy956
12-09-13, 23:13
Μήπως προγραμματίζεται με SMS; Μπορείς να δείς αν υπάρχουν αποθηκευμένα SMS στη SIM;

stratos 79
13-09-13, 23:34
ουτε εγω το εχω συναντησει ποτε μου...αλλα σε αυτα τα κινεζικα ο τροπος προγραμματισμου
ειναι σχεδον ο ιδιος.
βρες καποιο manual απο ενα αλλο κινεζικο gsm και πολυ πιθανο να βρεις λυση