PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Υπερύθρων.Ψάχνω λύση



acmilangr
11-09-13, 22:47
Καλησπέρα.
Μία επιγραφή που έχω πουλήσει, ο πελάτης μου την έχει εγκαταστήσει σε πολύ μεγαλύτερο ύψος απο ότι ήξερα (+3 εως 4 μέτρα) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ρυθμιστεί από το τηλεχειριστήριο υπερύθρων που του είχα δώσει (ενα SONY τηλεκοντρόλ).

επειδή όπως είπα είναι πολύ ψηλά ψάχνω μια λύση χωρίς να χρειαστεί να επέμβω στην επιγραφή.

Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα τηλεχειριστήριο με πιο δυνατό σήμα η φανταζόμουν να φτιάξω κάποιον αναμεταδότη που να το βάζω μπροστά απο το κομπιούτερ και αυτό να ενισχύει το σήμα.

Έχετε καμία πρόταση; σας παρακαλώ βοηθήστε με

manolena
11-09-13, 22:51
Οι υπερυθρες ειναι στην ουσια μη ορατο φως, αρα μπορεις να τους συμπεριφερθεις ως τετοιο. Παρε εναν μικρο σε διαμετρο μεγενθυτικο γυαλινο φακο (συγκλινοντα) και τοποθετησε τον μπροστα απο την υπερυθρη διοδο του δεκτη. Με λιγο πειραματισμο θα καταφερεις να αυξησεις αρκετα την εμβελεια.

ipso
11-09-13, 22:54
Δακιμασε με κανένα μεγεθυντικό φακό.

jimmy956
11-09-13, 22:57
Αλλιώς http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR10.TRC0.A0.Xi r+repeater&_nkw=ir+repeater&_sacat=0&_from=R40

acmilangr
11-09-13, 22:58
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλα όπως είπα θέλω στον πομπό να επέμβω

manolena
11-09-13, 23:02
Μπορεις να τοποθετησεις στο (η στα) υπερυθρα. LED του πομπου καποιο μικρο ειδικο κοιλο κατοπτρο (καθρεφτιζέ). Ειναι δυνατον να βελτιωσει την εκπεμπομενη δεσμη.

acmilangr
11-09-13, 23:08
αν βάλω αντί για υπέρυθρο LED ένα δυνατό LED υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει;
η αντί για 1 να βάλω 2-3;

αν φτιάξω μία συσκευή που να διαβάζει το κομπιούτερ και με darligton transistors να αναμεταδίδει σε 3 δυνατά LEDS λέτε να κάνει κάτι;

manolena
11-09-13, 23:09
http://polarlights.en.alibaba.com/product/298815284-209519993/SINGLE_LED_TORCH_REFLECTOR.html

manolena
11-09-13, 23:12
Τι εννοεις 3 δυνατα LEDs; Ορατου φασματος η υπερυθρα;

acmilangr
11-09-13, 23:13
http://polarlights.en.alibaba.com/product/298815284-209519993/SINGLE_LED_TORCH_REFLECTOR.html

στην Ελλάδα βρίσκουμε κανένα τέτοιο;

manolena
11-09-13, 23:18
στην Ελλάδα βρίσκουμε κανένα τέτοιο;

Καποτε ειχα φτιαξει ενα τηλεχειρισμο με πομπο το 555 και δεκτη ενα LM567. Ειχα βρει τετοια καθρεφτακια σε συνοικιακο μαγαζι και με ενα μεγενθυτικο φακο στο δεκτη επαιζε μετρημενα 100 μετρα. Σε καποιες φασεις και παραπανω. Ρωτησε σε καταστηματα ηλεκτρονικων, δεν ειναι και τοσο σπανια.

acmilangr
11-09-13, 23:19
Τι εννοεις 3 δυνατα LEDs; Ορατου φασματος η υπερυθρα;

ορατά, με πολλά MCD

jimmy956
11-09-13, 23:22
Κύκλωμα repeater http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Interface/irext5.htm
DIY reflector http://www.instructables.com/id/DIY-Cheap-IR-Reflector-for-a-Remote-Control/

manolena
11-09-13, 23:22
ορατά, με πολλά MCDΔεν νομιζω να υπαρχει καποια περιπτωση να λειτουργησει σε ορατο φασμα.

acmilangr
11-09-13, 23:27
Δεν νομιζω να υπαρχει καποια περιπτωση να λειτουργησει σε ορατο φασμα.

όταν ήμουν μικρός, και είχε κοπεί το LED υπερύθρων της γιαγιάς μου, το άλαξα με ενα κανονικό LED και η τηλεόραση άλλαζε κανονικά! το LED άναβε κίολας!

manolena
11-09-13, 23:33
όταν ήμουν μικρός, και είχε κοπεί το LED υπερύθρων της γιαγιάς μου, το άλαξα με ενα κανονικό LED και η τηλεόραση άλλαζε κανονικά! το LED άναβε κίολας!Στο δεκτη της πινακιδας εχεις βαλει ολοκληρωμενο αποδιαμορφωτη-δεκτη (τριπινο) η απλη διοδο π.χ. ΒΡ104;

acmilangr
11-09-13, 23:39
Στο δεκτη της πινακιδας εχεις βαλει ολοκληρωμενο αποδιαμορφωτη-δεκτη (τριπινο) η απλη διοδο π.χ. ΒΡ104;

τρίπινο δέκτη

manolena
11-09-13, 23:42
τρίπινο δέκτηΔεν θα παιξει με καμμια δυναμη. Εκτος του φιλτρου εχει και αποδιαμορφωση στο IR φασμα.

acmilangr
11-09-13, 23:45
Δεν θα παιξει με καμμια δυναμη. Εκτος του φιλτρου εχει και αποδιαμορφωση στο IR φασμα.

μάλιστα, οπότε;

τα κομπιούτερ δίνουν ισχυρό σήμα; μήπως να το δυναμώσω με transistor;

xmaze
11-09-13, 23:46
Για να πω και γώ την χαζομάρα μου. Εαν θα μπορούσες να βρεις οπτική ίνα και να την τοποθετήσεις ετσι ώστε να λειτουργεί σαν δίαυλος, θα μετέφερε το φως απο ενα κοντινότερο σημείο εως τον δέκτη! :001_huh:

acmilangr
11-09-13, 23:50
Για να πω και γώ την χαζομάρα μου. Εαν θα μπορούσες να βρεις οπτική ίνα και να την τοποθετήσεις ετσι ώστε να λειτουργεί σαν δίαυλος, θα μετέφερε το φως απο ενα κοντινότερο σημείο εως τον δέκτη! :001_huh:


μωρε μπορεί και να λειτουργεί όπως λές, αλλα ποιός θα σκαρφαλώσει 10μέτρα για να το περάσει...600χλμ μακρυά μου;

manolena
11-09-13, 23:50
μάλιστα, οπότε; τα κομπιούτερ δίνουν ισχυρό σήμα; μήπως να το δυναμώσω με transistor;Ολα τα τηλεχειριστηρια οδηγουν τα υπερυθρα LEDSμε τρανζιστορ. Τι παραπανω να βαλεις; Ψαξε για υπερυθρη διοδο laser. Οι laser εχουν μεγαλη συγκεντρωση δεσμης φωτος, μπορει να δουλεψει.

plouf
11-09-13, 23:55
το βραδυ τα υπερυθρα πανε ποιο μακρια (ελειψη φωτος ηλιου) επισης αν εχει λαμπες εκει να τισ κλεινει

το δοκιμασε ετσι ?

acmilangr
12-09-13, 00:06
το βραδυ τα υπερυθρα πανε ποιο μακρια (ελειψη φωτος ηλιου) επισης αν εχει λαμπες εκει να τισ κλεινει

το δοκιμασε ετσι ?

δεν ξέρω, εξάλου πρέπει και την ημέρα να την ρυθμίζει.

λέω να δοκιμάσω να φτιάξω αυτό
http://www.eeweb.com/blog/extreme_circuits/long-range-ir-transmitter

manolena
12-09-13, 00:17
δεν ξέρω, εξάλου πρέπει και την ημέρα να την ρυθμίζει.λέω να δοκιμάσω να φτιάξω αυτόhttp://www.eeweb.com/blog/extreme_circuits/long-range-ir-transmitterΑυτο απλα ενισχυει το ρευμα μεσα απι τις LED. Εννοριται οτι θα παρεις μονο το σταδιο της οδηγησης. Δεν χανεις και τιποτα (λιγο απο το χρονο σου μονο).

acmilangr
12-09-13, 00:20
Αυτο απλα ενισχυει το ρευμα μεσα απι τις LED. Εννοριται οτι θα παρεις μονο το σταδιο της οδηγησης. Δεν χανεις και τιποτα (λιγο απο το χρονο σου μονο).

το CD4047 τι κάνει;

στο μεταξύ υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικά led υπερύθρων. Τι να επιλέξω;

manolena
12-09-13, 00:28
το CD4047 τι κάνει;

Διαμορφωση φερουσας. Παρατηρω ομως πως για πολυ βασικα πραγματα υπαρχουν αποριες. Ενα τηλεκοντρολ εργαζεται με συγκεκριμενο τροπο εκπεμποντας μια παλμοσειρα σε συγκεκριμενους χρονους και με συγκεκριμενη σειρα. Αν εσυ χρησιμοποιεις ενα τετοιο για πολλες εντολες προς την πινακιδα, τοτε αυτο που δειχνεις δεν σου κανει.

Εν τω μεταξυ, δες αυτα:

http://www.ebay.com/bhp/ir-laser-diode

manolena
12-09-13, 00:31
Αν βρεις ενα τετοιο, απλα συνδεσε τη διοδο laser στο σταδιο εξοδου του τηλεκοντρολ στη θεση των LED και στοχευσε ακριβως το δεκτη στην πινακιδα.

acmilangr
12-09-13, 00:33
Διαμορφωση φερουσας. Παρατηρω ομως πως για πολυ βασικα πραγματα υπαρχουν αποριες. Ενα τηλεκοντρολ εργαζεται με συγκεκριμενο τροπο εκπεμποντας μια παλμοσειρα σε συγκεκριμενους χρονους και με συγκεκριμενη σειρα. Αν εσυ χρησιμοποιεις ενα τετοιο για πολλες εντολες προς την πινακιδα, τοτε αυτο που δειχνεις δεν σου κανει.

Εν τω μεταξυ, δες αυτα:

http://www.ebay.com/bhp/ir-laser-diode

όχι εγώ έλεγα να χρησιμοποιήσω απλά την ενίσχυση

acmilangr
12-09-13, 00:35
Αν βρεις ενα τετοιο, απλα συνδεσε τη διοδο laser στο σταδιο εξοδου του τηλεκοντρολ στη θεση των LED και στοχευσε ακριβως το δεκτη στην πινακιδα.

ωραία, αλλα πώς θα συμαδεύω αφού ειναι υπέρυθρο; εκτός αν κολήσω μαζί και ενα ακόμη που δεν είναι υπέρυθρο

manolena
12-09-13, 00:38
ωραία, αλλα πώς θα συμαδεύω αφού ειναι υπέρυθρο; εκτός αν κολήσω μαζί και ενα ακόμη που δεν είναι υπέρυθρο

Ε τοτε το τηλεκοντρολ σου θα ειναι ιδιο με τα laser guns του Star Trek... Δεν νομιζω, με λιγη προπονηση θα το πετυχαινεις ανετα.

acmilangr
12-09-13, 00:39
Ε τοτε το τηλεκοντρολ σου θα ειναι ιδιο με τα laser guns του Star Trek... Δεν νομιζω, με λιγη προπονηση θα το πετυχαινεις ανετα.
χαχαχαχαχα.

χωρίς πλάκα το φοβάμαι. είναι πολύ ψηλά και δεν ξέρω αν αυτός θα μπορεί να το σημαδέψει...γιατί το laser θα πρέπει να πέσει ακριβώς εκεί έτσι δεν είναι;

manolena
12-09-13, 00:44
χαχαχαχαχα.

χωρίς πλάκα το φοβάμαι. είναι πολύ ψηλά και δεν ξέρω αν αυτός θα μπορεί να το σημαδέψει...γιατί το laser θα πρέπει να πέσει ακριβώς εκεί έτσι δεν είναι;

Τα τηλεκοντρολ εκπεμπουν επαναλαμβανομενα την εντολη καθε κουμπιου. Για αυτο π.χ. οταν πατας volume up στην τηλεοραση, ανεβαζει συνεχεια. Αν παταει λοιπον ο τυπος συνεχεια το κουμπι προς το συγκεκριμενο σημειο του δεκτη της πινακιδας με λιγη προσπαθεια και οταν δει να αλλαζει κατι, θα εχει πετυχει διανα!!!

acmilangr
12-09-13, 10:12
Τα τηλεκοντρολ εκπεμπουν επαναλαμβανομενα την εντολη καθε κουμπιου. Για αυτο π.χ. οταν πατας volume up στην τηλεοραση, ανεβαζει συνεχεια. Αν παταει λοιπον ο τυπος συνεχεια το κουμπι προς το συγκεκριμενο σημειο του δεκτη της πινακιδας με λιγη προσπαθεια και οταν δει να αλλαζει κατι, θα εχει πετυχει διανα!!!

στην ελλάδα η σε farnell μπορούμε να βρούμε κάτι τέτοιο; γιατί στο ebay θα μου έρθει σε καναμήνα....

αλπινιστης
12-09-13, 10:22
Το να πολλαπλασιασεις την εκπεμπομενη ισχυ, απλα αυξανοντας τον αριθμο των led?
Παιρνεις τον παλμο που οδηγει το υπαρχων led και οδηγεις ενα τρανζιστορ στον συλλεκτη του οποιου εχεις συνδεσει 5-10 υπερυθρα led. Η ιδια παλμοσειρα θα εκπεμπεται, απλα απο περισσοτερα led.

acmilangr
12-09-13, 10:40
Το να πολλαπλασιασεις την εκπεμπομενη ισχυ, απλα αυξανοντας τον αριθμο των led?
Παιρνεις τον παλμο που οδηγει το υπαρχων led και οδηγεις ενα τρανζιστορ στον συλλεκτη του οποιου εχεις συνδεσει 5-10 υπερυθρα led. Η ιδια παλμοσειρα θα εκπεμπεται, απλα απο περισσοτερα led.

νομίζω πως αυτό θα δοκιμάσω πρώτα.
τη τάση να χρησιμοποιήσω; τα 3V του τηλεχηριστηρίου η να πάρω ξεχωριστή τάση 9V μήπως και έχω καλύτερη απόδοση;

chip
12-09-13, 10:50
Τα led που θα βάλεις εννοείτε πρέπει να είναι υπέρυθρα. αν μπορείς να βάλεις φακό στο τηλεχειρηστήριο θα ταν καλό....
Πάντως αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μην ανάβει ένα led αλλα 2, 3 ή 4. και να οδηγούνται με υψηλό ρεύμα ίσως και πάνω από 100mA. Απλά πρέπει να δεις τα χαρακτηριστικά του led (μέγιστο ρεύμα) και τους παλμούς που στέλνει στην εκπομπή το τηλεχειριστήριο... Λογικά θα χρειαστεί 9V μπαταρία...
Πάντως το τηλεχειριστήριο της παλαιάς nordmende τηλεόρασης του 1982 (που την απέσυρα πριν 1 μιση χρόνο) έπιανε περίπου στα 10 μέτρα με 3 Led και 9v μπαταρία (8,2Ω απ οτι θυμάμαι αντίσταση σε σειρά και οδήγηση με bc369) Μάλιστα τα Led ήταν καλυμένα πίσω από ένα μαυρο διαφανές πλαστικό (που σίγουρα κάτι έκοβε κι αυτό)

acmilangr
12-09-13, 11:33
Τα led που θα βάλεις εννοείτε πρέπει να είναι υπέρυθρα. αν μπορείς να βάλεις φακό στο τηλεχειρηστήριο θα ταν καλό....
Πάντως αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μην ανάβει ένα led αλλα 2, 3 ή 4. και να οδηγούνται με υψηλό ρεύμα ίσως και πάνω από 100mA. Απλά πρέπει να δεις τα χαρακτηριστικά του led (μέγιστο ρεύμα) και τους παλμούς που στέλνει στην εκπομπή το τηλεχειριστήριο... Λογικά θα χρειαστεί 9V μπαταρία...
Πάντως το τηλεχειριστήριο της παλαιάς nordmende τηλεόρασης του 1982 (που την απέσυρα πριν 1 μιση χρόνο) έπιανε περίπου στα 10 μέτρα με 3 Led και 9v μπαταρία (8,2Ω απ οτι θυμάμαι αντίσταση σε σειρά και οδήγηση με bc369) Μάλιστα τα Led ήταν καλυμένα πίσω από ένα μαυρο διαφανές πλαστικό (που σίγουρα κάτι έκοβε κι αυτό)

άνοιξα ένα τηλεχειριστήριο της SONY και έχει όντως transistor για ενίσχυση.

εβαλα στην αναζήτηση στην farnell και μου έβγαλε (100ma) 166 αποτελέσματα...κάποια απο αυτά είναι και πανάκριβα (15euro!)
μπορείτε να μου προτείνετε κανένα;
http://export.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=202996+110141710&No=0&getResults=true&appliedparametrics=true&locale=en_EX_DIRECTEXP&divisionLocale=en_EX&catalogId=&skipManufacturer=false&skipParametricAttributeId=&prevNValues=202996&mm=1002046||,&filtersHidden=false&appliedHidden=false&autoApply=false&originalQueryURL=%2Fjsp%2Fsearch%2Fbrowse.jsp%3FN% 3D202996%26No%3D0%26getResults%3Dtrue%26appliedpar ametrics%3Dtrue%26locale%3Den_EX_DIRECTEXP%26divis ionLocale%3Den_EX%26catalogId%3D%26skipManufacture r%3Dfalse%26skipParametricAttributeId%3D%26prevNVa lues%3D202996

αλπινιστης
12-09-13, 11:48
Κατι τετοιο σε High power led?
http://www.ebay.com/itm/Osram-kodenshi-infrared-hi-power-IR-LED-850nm-940nm-CCTV-camera-light-5mm-smd-/330935710692?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item4d0d4e33e4

manolena
12-09-13, 12:50
Λοιπόν Θωμά, πρέπει να κάνεις κάτι συνδυαστικό για να πετύχεις καλό αποτέλεσμα. Κατ' αρχήν, επιλέγοντας τη λύση της ενίσχυσης ρεύματος, να βρείς LEDs υπερύθρων αλλά γνωστού τύπου ώστε να ξέρεις και τα χαρακτηριστικά τους (μέγιστο ρεύμα Iforward). Όταν το κάνεις αυτό, μπορείς να οδηγήσεις μια συστάδα τους (3-4 ίσως) με ένα απλό transistor, φροντίζοντας όμως την τάση εκπομπού-συλλέκτη να την δέσεις σε μεγαλύτερη απο αυτήν του τηλεχειριστηρίου (αν αυτό δουλεύει με 2x1.5V, βάλε 9V) αλλά θα φροντίσεις να έχεις προσαρμόσει και απο μια αντίσταση περιορισμού ρεύματος υπολογισμένη στο μέγιστο ρεύμα για την τάση των 9V για κάθε LED. Συνδυαστικά, μπορείς να τοποθετήσεις και κατοπτρικούς ανακλαστήρες όπως αυτοί που λέγαμε εχθές και έτσι θα έχεις αρκετές πιθανότητες να αυξήσεις την εμβέλεια του τηλεχειριστηρίου. Αν τα LEDs είναι δε και high power όπως αυτά που προτείνει ο Αλέξανδρος πιο πάνω, νομίζω οτι θα είσαι καλά.

acmilangr
12-09-13, 13:12
χμ...βρήκα στην αποθήκη μου... αυτο το ΚΙΤ https://www.sparkfun.com/products/10732

θα το δοκιμάσω, ειναι για 5V και δέχεται 50ma.

θα βάλω 9v μπαταρία με 150ohm αντίσταση. Σωστά;

αλπινιστης
12-09-13, 13:15
Για την δοκιμη δεν του βαζεις ενα 7805?

acmilangr
12-09-13, 13:44
Για την δοκιμη δεν του βαζεις ενα 7805?

δοκίμασα με 9V μπαταρία και αντιθέτως "πιάνει" σε μικρότερη απόσταση..γύρω στα 2 μέτρα...

εβαλα κοινή γείωση και την βάση του transistor την σύνδεσα στην έξοδο απο το τσιπάκι του κομπιούτερ. Έκανα κάπου λάθος;

αλπινιστης
12-09-13, 13:52
Ποιο τρανζιστορ φοραει?

acmilangr
12-09-13, 14:13
2N3906,δοκίμασα και BC517 τα ίδια.
Μάλλον δεν κάνει το LEDάκι

αλπινιστης
12-09-13, 14:20
Εχεις παλμογραφο να δεις την παλμοσειρα σε βαση και εκπομπο?
Η πιθανοτητα να ειναι χαλασμενο το led υπαρχει?

acmilangr
12-09-13, 14:43
Εχεις παλμογραφο να δεις την παλμοσειρα σε βαση και εκπομπο?
Η πιθανοτητα να ειναι χαλασμενο το led υπαρχει?

υπάρχει
δεν εχω παλμογράφο

acmilangr
12-09-13, 14:51
Τα nm τι είναι ακριβώς;

αλπινιστης
12-09-13, 15:06
Τα nm ειναι το μηκος κυματος της ακτινοβολιας (1n = 10 ^-9)
Δοκιμασες να δεις το led να δουλευει με την καμερα του κινητου?
Θα φανει αν εχει προβλημα εντασης

acmilangr
12-09-13, 15:17
Τα nm ειναι το μηκος κυματος της ακτινοβολιας (1n = 10 ^-9)
Δοκιμασες να δεις το led να δουλευει με την καμερα του κινητου?
Θα φανει αν εχει προβλημα εντασης

Νομίζω ανάβει κανονικά. Θα παραγγείλω της VISHAY

FILMAN
12-09-13, 15:27
Aν τροφοδοτείς το υπέρυθρο LED απλώς με μια αντίσταση σε σειρά, η εμβέλεια είναι πολύ πιθανόν να είναι μικρότερη από ότι αν εκφορτίζεις ένα πυκνωτή διαμέσου του LED χωρίς να παρεμβάλλεται αντίσταση. Ο πυκνωτής φορτίζεται από την μπαταρία του χειριστηρίου μέσω μιας σχετικά μεγάλης αντίστασης. Αυτό το τρικ δουλεύει αν οι εκπεμπόμενοι παλμοί είναι μικρής διάρκειας, πράγμα που συμβαίνει συχνά με τα υπέρυθρα τηλεχειριστήρια TV.

Ο δέκτης που έχεις διαλέξει ταιριάζει με τη συχνότητα του φέροντος του τηλεχειριστηρίου; Αν όχι, θα έχεις μειωμένη εμβέλεια.

acmilangr
12-09-13, 15:37
Aν τροφοδοτείς το υπέρυθρο LED απλώς με μια αντίσταση σε σειρά, η εμβέλεια είναι πολύ πιθανόν να είναι μικρότερη από ότι αν εκφορτίζεις ένα πυκνωτή διαμέσου του LED χωρίς να παρεμβάλλεται αντίσταση. Ο πυκνωτής φορτίζεται από την μπαταρία του χειριστηρίου μέσω μιας σχετικά μεγάλης αντίστασης. Αυτό το τρικ δουλεύει αν οι εκπεμπόμενοι παλμοί είναι μικρής διάρκειας, πράγμα που συμβαίνει συχνά με τα υπέρυθρα τηλεχειριστήρια TV.

Ο δέκτης που έχεις διαλέξει ταιριάζει με τη συχνότητα του φέροντος του τηλεχειριστηρίου; Αν όχι, θα έχεις μειωμένη εμβέλεια.
και πως να ξέρω τι να επιλέξω; :(

acmilangr
12-09-13, 15:56
yes!!! βρήκα λύση!!!

είχα στην άκρη μία κάμερα με υπερυθρες με φακό μπροστά στο στύλ αυτό
http://www.alpha1-eg.com/led/img/ir_led_air_photo.jpg

το έβγαλα, το δοκίμασα και πιάνει με ευκολία στα 30μέτρα!!! δεν είχα χώρο για να δοκιμάσω πιο μακρυά!!!

το μόνο πρόβλημα τώρα ειναι τι τροφοδοσία να του δώσω αφού δεν γράφει τίποτα

katmadas
12-09-13, 16:08
Ευτηχως....Μπραβο...

Αλλα ρε φιλε ενω στο ειπαν τα παιδια απο την αρχη να δοκιμασεις κατι τετοιο
και μετα ενω δεν το δοκιμασες εχουν πεσει ολοι με τα μουτρα στα κυκλωματα
εσυ το ακυρωσες ετσι απλα!
Απιστευτος εισαι....

acmilangr
12-09-13, 16:15
Ευτηχως....Μπραβο...

Αλλα ρε φιλε ενω στο ειπαν τα παιδια απο την αρχη να δοκιμασεις κατι τετοιο
και μετα ενω δεν το δοκιμασες εχουν πεσει ολοι με τα μουτρα στα κυκλωματα
εσυ το ακυρωσες ετσι απλα!
Απιστευτος εισαι....

είχα δοκιμάσει φακό αλλα δεν δούλευε γιατί προφανώς έπρεπε το LED να ειναι SMD.

Εξάλου τα παιδιά μου είχαν πεί να μπεί στον δέκτη όχι στον πομπό

FILMAN
12-09-13, 16:42
και πως να ξέρω τι να επιλέξω; :(
Πρέπει να ξέρεις τι φέρον χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο χειριστήριο. Αν αυτό δουλεύει π.χ. στα 36kHz και εσύ διαλέξεις δέκτη στα 38kHz δεν θα πιάνει από μακριά.

acmilangr
12-09-13, 18:08
Λοιπόν για να δουλέψει αυτό το LED (SMD) σε μεγάλη απόσταση θέλει να μην βάλω αντίσταση καθόλου πράγμα που δεν ειναι σωστό. Και έτσι ζεστένεται το transistor (λογικό). Δοκίμασα να βάλω πολύ μικρή 56ohm και δεν πιάνει μακρυά.

Τι να κάνω;

Edit: έβαλα 2χ56ohm και όλα καλά