PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για γειωση σε κατασκευη HDMI



bchris
13-09-13, 23:29
Λοιπον, φτιαχνω μια κατασκευη που θα ειναι κατι σαν HDMI switch.
Οταν με το καλο τελειωσει, θα την παρουσιασω κανονικα, αλλα τωρα θελω λιγο την βοηθεια σας σε ενα θεματακι.

Παρακατω ειναι το block diagram της ολης κατασκευης.
Απο το δικτυο μεσω ενος SMPS βγαζω floating 5V & 3V3 τα οποια πανε στην πλακετα που αναλαμβανει το logic κομματι (IR, led display, κλπ) μετα απο εκει πανε επισης 5V & 3V3 στην πλακετα του ολοκληρωμενου που κανει το switching....

Η κατασκευη θα μπει σ' ενα μεταλλικο κουτι. Το κουτι αυτο γειωνεται στην γειωση του δικτυου.

Ολα καλα μεχρι εδω. Το θεμα μου ειναι με τα HDMI βυσματα και την γειωση.
Τα βυσματα κανονικα ειναι γειωμενα στην γειωση του δικτυου.
Επισης τα βυσματα ειναι μεταλλικα και βιδωνουν επανω στο μεταλλικο κουτι, το οποιο οπως ειπα, ειναι (θα ειναι) ηδη γειωμενο.
Με τα βυσματα τι να κανω?
Να τα αφησω ετσι απλα μα γειωνονται μεσω του HDMI καλωδιου ή να τα γειωσω μονα τους στην γειωση του δικτυου?
Η μηπως να γειωσο το 0V απο το SMPS στην γειωση του δικτυου και μαζι και τα βυσματα?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

45983

tasos987
14-09-13, 22:29
Η μηπως να γειωσο το 0V απο το SMPS στην γειωση του δικτυου και μαζι και τα βυσματα?



Δεν μου "ακουγεται" καθολου καλη ιδεα. Να το τεκμηριωσω τεχνικα δεν μπορω αλλα κατι μου λεει οτι θα εχεις θεμα "θορυβου" :wiink:

bchris
17-09-13, 12:01
Κι εγω λεω να μην το συνδεσω τελικα...
Αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Ευχαριστω παντως.

bchris
17-09-13, 13:56
Αντε ρε σεις!
Πειτε και κανεις αλλος την γνωμη του!

SV1JRT
17-09-13, 15:29
Χρήστο και εγώ συμφονω ΝΑ ΜΗΝ γειώσεις το κύκλωμα στην γείωση της παροχής.

ΑΝ το κάνεις, μπορεί να γειωθεί (λανθασμένα) οποιαδήποτε συσκευή (τελεόραση, DVD) που θα συνδέσεις στα HDMI σου με απρόβλεπτα αποτελέσματα.
Καλύτερα να είναι χωρισμένες οι γειώσεις "logic' και "Mains". Την γείωση του δικτύου ρίξε την στό μεταλικό κουτί, αν υπάρχει. Μέχρι εκεί.

bchris
17-09-13, 17:38
Ενταξει λοιπον, αφου ολες οι γνωμες τεινουν προς τα εκει....

Merci beaucoup

info@kalarakis.com
17-09-13, 18:16
Να βάλεις πλαστικό κουτί Οι έξοδοι HDMI να είναι γειωμένες στο περίβλημα με την συσκευή που συνδέουν
Τη γείωση του δικτύου μόνο στο τροφοδοτικό.
Αν βάλεις γείωση δικτύου στο βύσμα θα δεις την ΤV να βγάζει καπνούς
άσε δε που δεν θα παίζει το HDMI ή δε θα συγχρονίζει και δεν θα ξέρεις από πoυ έρχεται
στα δικά μου χρησιμοποιώ switch τροφοδοτικό χωρίς γείωση (τα λεγόμενα καπάκια)
Εναλλακτικά τροφοδοσία 5V μπορείς να πάρεις από το πιν 19 και να καταργήσεις τελείως το τροφοδοτικό Αυτά τα τσιπ χρειάζονται ενα- δυο ma για να λειτουργήσουν

bchris
17-09-13, 18:37
Δεν εχεις δικιο Μιχαλη.
Αν παρεις ενα πολυμετρο θα δεις οτι το μεταλλικο μερος του HDMI βυσματος (βασικα καθε βυσματος) ειναι συνδεδεμενο με την γειωση του δικτυου.
Επισης δεν θελω να βαλω πλαστικο κουτι.
Θελω μεταλλικο. Πως να το κανουμε?

info@kalarakis.com
17-09-13, 19:24
Αφού θέλεις μεταλλικό βάλε μεταλλικό
Τα τσιπ που χρησιμοποιείς θα δεις ότι έχουν Agnd και Dgnd

bchris
17-09-13, 19:38
Αφού θέλεις μεταλλικό βάλε μεταλλικό
Τα τσιπ που χρησιμοποιείς θα δεις ότι έχουν Agnd και Dgnd

Φυσικα κι εχουν AGND & DGND.
Δεν αντιλεγω.