PDA

Επιστροφή στο Forum : ακομα ενας με το tda7294



stelios_a
17-09-13, 13:20
εφτιαξα ακομα εναν ενισχυτη με το ολοκληρομενο αυτο. δικαναλο αυτη τη φορα, ομως και παλι εχω προβλημα. το ενα καναλι παιζει πολυ ωραια ενω το αλλο δεν παιζει ψηλες συχνοτητες ( οχι ολες δηλαδη ) . τι να κοιταξω ? τα υλικα που εβαλα ειναι υπαρχοντα ολα με πολυ μικρες αποκλησεις αλλα και τα δυο καναλια τα ιδια..

Panοs
17-09-13, 15:07
για κοίτα τον πυκνωτή στην είσοδο του σήματος...

stelios_a
17-09-13, 15:09
τον κοιταξα. τον αλαξα αλλα παλι τα ιδια

ninolas
17-09-13, 16:25
τον κοιταξα. τον αλαξα αλλα παλι τα ιδια
το ολοκληρωμένο είναι καινούρια ή τα βρήκες από παλιά συσκευή ?

stelios_a
17-09-13, 16:45
εχω πολλα ολοκληρομενα καινουργια . καλα παιζει απλα σε σχεση με το αλλο καναλι εχει πολλα μπασα και πολυ λιγα πριμα

xsterg
17-09-13, 20:11
φιλε μου. πυκνωτης ειναι. εβαλες ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ πυκνωτη? κοιταξες μην εχεις κανει καποιο λαθος και εχεις λαθος τιμη πυκνωτη η και αντιστασης στο ενα απο τα δυο? ολοκληρωμενο αλλαξες? η πλακετα ειναι καθαρη απο σολντερινη? αυτου του τυπου οι κατασκευες δεν εχουν και πολλα για να αποτυχεις.

stelios_a
17-09-13, 23:44
dn einai oloi kainourgioi .. tha alaksw olous tous ilektrolitikous tous mikrous kai vlepoume

stelios_a
04-10-13, 01:34
παιδια βρηκα τι φταιει . δειτε το κυκλωμα που εχουμε φτιαξει πολοι απο εδω : http://users.otenet.gr/~%20athsam/Power_amp_60w_with_tda7294.htm

και δειτε και το κυκλωμα απο το datasheet : http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXqwvzw.pdf

ο πυκνωτης που παει απο το "ποδαρακι" 2 προς την γειωση μετα την αντισταση των 680 Ω , στο ενα κυκλωμα ειναι συνδεμενο ορθα ενω στο αλλο ειναι αναποδα. στο ενα καναλι λοιπον το ειχα οπως στο datasheet ενω στο αλλο οπως το εχει το αλλο site. φυσικα το κυκλωμα που εχει το datasheet επεζε πολυ καθαρα μπροστα στο αλλο που οι ψηλες συχνοτητες ειχαν χαθει .. να μην αναφερω την διαφορα στην ενταση .

ελενχτε το και οι υπολοιποι που εχετε φτιαξει την κατασκευη αυτη και πειτε μου αν εχω δικιο. γιατι το διορθωσα οπως το datasheet και ο ενισχυτης πεταει!!!