PDA

Επιστροφή στο Forum : Laptop



Samios60
23-09-13, 07:42
Προχθες πηρα στα χερια μου ενα laptop αρκετα ταλαιπωρημενο (futsitsu siemens amilo)του λειπου πληκτρα απο το πληκτρολογιιο το cd βγαινει καμμια φορα μονο του κ.τ.λ σκεφθηκα να αφιερωσω λιγο χρονο να μην το πεταξω κατ' αρχην δεν εκανε boot και με το cd των vista που ειχε νομιμα δεν εμπαινε μου εβγαζε λαθος στο partition τελος παντων με το 'ειδικο cd hirens boot' που εχω εκανα διαγραφη των partition δημηουργησα ενα partition (μικρος ο δισκος 150 GB) ελεγξα μνημες και για bad sectors ολα καλα και ξεκινω εγκατασταση των vista αφου φορτωνη (κατω η ασπρη μπαρα τερματιζει ) βγαζει οτι δεν μπορει να συνεχιση ισως λογω καποιας παλιας εγκαταστασης η λογω hardware αυτο το εκανε συνεχομενες 3 φορες οποτε αλλαζω και προσπαθω σε xp εδω κανει κανονικα ολη την εγκατασταση και στο reboot παει να μπει και τελος μαυρη οθονη ....ξανακανω εγκατασταση ( μετα απο 3 format) και ξεκινω πλεον σε safe mode παλι μολις τελειωνη το φορτωμα μαυρη οθονη ...εχω αρχισει και σκεφτομαι ισως η καρτα γραφικων ...εσεις τι λετε ?

ninolas
23-09-13, 07:49
άμα ήταν η κάρτα ή δεν θα έδειχνε τίποτα η οθόνη ή θα είχε περίεργα σχέδια..
άμα θες κατέβασε το ubuntu και κάνε το εγγραφή σε ένα cd και μετά βάλ'το στο laptop και άνοιξέ το και πάτα δοκιμάστε το ubuntu
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BbMr_0QObf0
να και σχετικό βίντεο...

Samios60
23-09-13, 07:54
Το obuntu το εχω στο αλλο laptop και το εχω για ''αλλες δουλεις''

mariosinsuex
23-09-13, 08:29
Δοκίμασε και βάλτο σαν σκέτο σκληρό σε άλλο pc σαν δευτερεύων ,
κάντου διαμόρφωση ως ότι θες
και συνέχισε την όποια διαδικασία ξανά στο laptop.

leosedf
23-09-13, 08:57
Έκανες γρήγορο format αντί για low level ε?

Samios60
23-09-13, 12:26
nai Κωνσταντινε

SV1JRT
23-09-13, 13:03
Πλούταρχε, όπως υπονοεί και ο Κωνσταντίνος, βάλε το "Partition Magic Bootable" και ΣΒΗΣΕ όλα τα παλιά partitions.
Μετά, είτε βάλε το recovery CD και φτιαξε το laptop εργοστασιακά (αν το έχεις) ή φτιάξε ένα ΝΕΟ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ partition και φορμαρε το με το αργο format. Μετα περνας windows...

Samios60
23-09-13, 13:24
Eixe 3 partition τα οποια με το hiren τα εκανα 1 τα windows xp μπηκαν κανονικα αλλα στη επαεκκινηση στη εισαγωγικη οθονη black out

leosedf
23-09-13, 13:29
Ναι κάνε Low level format και τσέκαρε το δίσκο μετά.
ΜΕΤΑ απο όλα αυτά κάνε εγκατάσταση λειτουργικού αν σου βγάλει πάλι πρόβλημα τσέκαρε απ' ευθείας το δίσκο αν έχει bad sectors τον πετάς.

kanenas
23-09-13, 15:14
όσον αφορά το πληκτρολόγιο έχει πολλή φθηνό ''πράγμα'' στο ebay http://www.ebay.co.uk/bhp/fujitsu-siemens-amilo-keyboard