PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορεια για Συναγιαρμο παλιο Sigma



atevagge1983
23-09-13, 20:33
Καλησπερα.Εχει η πεθερα μου εναν συναγιαρμο 20ετιας Sigma. Ειναι ενσυρματος αλλα ο οπλισμος-αφοπλιση γινεται με δυο τροπους α) με ενα διακοπτακι πανω στο κουτι του συναγιαρμου
β)ειτε με ενα τηλεκοντρολ που σημαδευει το κουτι του συναγιαρμου, ειτε οταν συμαδευει ενα πομπο που εχει κατεβει απο τον συναγιαρμο στην αυλοπορτα του σπιτιου γιατι ειναι μονοκατοικια.
Ερωτηση
Το τηλεκοντρολ εχει κανα μηνα που πιανει δυσκολα οσπου τωρα τελευταια δεν πιανει καθολου.
Η μπαταρια του κοντρολ πρεπει να ειναι καλη γιατι το λαμπακι που εχει πανω ειναι πολυ φωτεινο, και επισης πιστευω οτι αν ηταν τελειωμενει ημπαταρια δεν θα οπλιζονταν ποτε. Αυτο σας λεω οπλιζοταν αλλα δυσκολα.
Εκανα αντιγραφη σε ενα αλλο τηλεκοντρολ το παλιο αλλα δεν πιανει τιποτα.

Μου λεει η πεθερα οτι ταχα και παλια ειχε γινει και αλλαξαν την μπαταρια του συναγιαρμου την μεσα και εγινε.
Παιζει κατι τετοιο τι λετε? πιστευω πως οχι αλλα θατο δοκιμασω

Η μπαταρια του συναγιαρμου ειναι ειδα 12V 6 Αh. Εγω λεω να βαλω μια 12 V 7,2Ah θα εχω προβλημα?
Να υπενθυμισω οτι οταν οπλιζω απο το διακοπτακι του συναγιαρμου πανω στο κουτι ο συναγιαρμος οπλιζει ειται αφοπλιζει κανονικα.
Το προβλημα μου ειναι μονο στον οπλισμο-αφοπλισμο απο το τηλεκοντρολ.
Σας κουρασς το ξερω αλλα ελπιζω να λυσετε και να μου πειτε ολες τις απορειες του θεματος μου.

ggr
23-09-13, 21:15
Το οτι δεν πιανει καλα το τηλεκοντρολ μπορει να οφειλεται σε χαμηλη μπαταρια του, σε ψυχρες κολλησεις (ειτε του τηλεκοντρολ ειτε του δεκτη) η σε αποσυντονισμο του (εαν ειναι παλιοτερης τεχνολογιας με τριμμερ συντονισμου). Η μπαταρια του κεντρου δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα του τηλεχειρισμου.
Επισης βαζοντας μπαταρια 7,2 Α δεν αλλαζει τιποτα απλα αυξανεται λιγο η αυτονομια του κεντρου σε διακοπη ρευματος.
Τελος αν δεν εχεις εμπειρια σε συναγερμους καλο θα ειναι, να απευθυνθεις σε εναν εγκαταστατη για να λυσεις αμεσα το προβλημα σου χωρις να παιδευεσαι.

atevagge1983
23-09-13, 21:31
τι εννοεις ψυχρες κολλησεις?

ggr
23-09-13, 21:43
Καποιες κολλησεις στην πλακετα που εχουν αδυνατισει με τον καιρο η απο μηχανικη καταπονηση (πχ επαφες μπουτον) και δεν εξασφαλιζουν σωστη επαφη μεταξυ εξαρτηματος και τυπωμενου.