PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσπάθεια μετατροπής σε ηλεκτροσυγκόλληση



tigiakou
25-09-13, 21:38
Καλησπέρα,

πριν απο ένα χρόνο αγόρασα μία ηλεκτροκόλληση ανορθωτή.Κάποια στιγμή την άνοιξα και είδα οτι έχει ένα τριφασικό πηνίο στην μία πλευρά στο οποίο πηγαίνει η τάση απο το δίκτυο της δεη και στην άλλη πλευρά έχει ένα τριφασικό πηνίο το οποίο είναι και η έξοδος.Ανάμεσα τους είναι το κινητό σίδηρο που αλλάζει τα αμπέρ.Μετά το πηνίο εξόδου έχει ένα τριφασικό ανορθωτικό που απ' οτι φαίνεται αποτελείται απο διόδους.Το μόνο επιπλέον που είδα να έχει είναι ένα μικρό αντικείμενο σαν φακή(μάλλον TMC).
Αποφάσισα να μετατρέψω μια άλλη παλιά ηλεκτροκόλληση που έχω.Η συγκεκριμένη χρησιμοποιεί τις δύο φάσεις απο το δίκτυο της δεή και έχει ένα πηνίο για έξοδο.Η έξοδος της είναι εναλλασόμενη με τιμή γύρω στα 70Volt χωρίς φορτίο.Έβαλα λοιπόν πολλές γέφυρες ανόρθωσης παράλληλα στην έξοδο και πήρα συνεχή τάση.Όταν όμως βάζω να κολλήσω με βασικό ηλεκτρόδιο τότε ξεκινάει να κολλάει αλλά αμέσως κρεμάει και το ηλεκτρόδιο σβήνει.Τι μπορεί να φταίει;Χρειάζονται πυκνωτές;

Υσ:Να πώ οτι η μετατροπή γίνεται για να μπορεί η ηλεκτροκόλληση αυτή να κολλάει βασικά ηλεκτρόδια και απ'οσο ξέρω αυτά κολλάνε μόνο με συνεχή τάση

gep58
26-09-13, 09:05
Τιμολέοντα καλημέρα... αν θες μου λες τι γέφυρες ανόρθωσης έβαλες (τον κωδικό τους) και πόσες, με τι διατομή αγωγών έχουν συνδεθεί και που έχουν συνδεθεί...

tigiakou
26-09-13, 22:29
Χρησιμοποίησα τις 5010 που είναι για 50 Amper και 1000 Volt η κάθε μια.Χρησιμοποίησα 12 απο αυτές.Η ηλεκτροσυσκόλληση είναι περίπου μέχρι 300 Amper.Εγώ έφτιαξα ανορθωτικό για 600Amper.Τις σύνδεσα όλες παράλληλα με καλώδιο δίσκαπτο 4mm στην κάθε μια.Ουσιαστικά έφτιαξα τρία κυκλώματα σαν αυτά που δίνω στην παρακάτω εικόνα τα οποία τα σύνδεσα παράλληλα.Το κύκλωμα αυτό το βρήκα στο internet απο κάποιο ξένο site που είχε φτιάξει κάποιος κάτι αντίστοιχο.
46269
Τις αντιστάσεις τις έβαλα να είναι 5watt.

mihalas2
26-09-13, 23:23
Χρησιμοποίησα τις 5010 που είναι για 50 Amper και 1000 Volt η κάθε μια.Χρησιμοποίησα 12 απο αυτές.Η ηλεκτροσυσκόλληση είναι περίπου μέχρι 300 Amper.Εγώ έφτιαξα ανορθωτικό για 600Amper.Τις σύνδεσα όλες παράλληλα με καλώδιο δίσκαπτο 4mm στην κάθε μια.Ουσιαστικά έφτιαξα τρία κυκλώματα σαν αυτά που δίνω στην παρακάτω εικόνα τα οποία τα σύνδεσα παράλληλα.Το κύκλωμα αυτό το βρήκα στο internet απο κάποιο ξένο site που είχε φτιάξει κάποιος κάτι αντίστοιχο.
46269
Τις αντιστάσεις τις έβαλα να είναι 5watt.

1) το κρεμασμα στο κανει γιατι το καλωδιο ειναι μικρης διατομης (4αρι) δεν παιζει με τιποτα.
αν δεν ζεσταινουν οι γεφυρες τοτε ζεσταινει το καλωδιο το (4αρι)
2) οι γεφυρες δεν κανουν ειναι μικρες (χωρια οτι δεν θα τραβανε ολες το ιδιο ...κουπι.)
3) η εξομαλυνση ειναι αμεληταια.

gep58
27-09-13, 08:30
καλημέρα Τιμολεοντα...
ειναι πολυ δυσκολο να πετύχεις να μην εχεις απώλειες μ' αυτο το τρόπο που περιγράφεις... αν πρόσεξες το ανορθωτικό μόντουλ της τριφασικής έχει μεν πολλές διόδους παράλληλες σε κάθε σκέλος της τριφασικής γέφυρας που σχηματίζουν, αλλά οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι πολύ περιορισμένες σε σχέση με τη δική σου κατασκευή, οπως επίσης και τα αγώγιμα στοιχεία δεν είνα καλώδια αλλά πλάκες αλουμινίου που παίζουν και το ρόλο της ψήκτρας...
σε κάθε περίπτωση παίζει επίσης μεγάλο ρόλο και που έχεις συνδέσει όλο αυτό το μπλόκ γεφύρων που έχεις δημιουργήσει... δλδ από ποιό σημείο της υπάρχουσας συνδεσμολογίας της μηχανής παίρνει το AC...

chipakos-original
27-09-13, 08:54
Καλησπέρα,

πριν απο ένα χρόνο αγόρασα μία ηλεκτροκόλληση ανορθωτή.Κάποια στιγμή την άνοιξα και είδα οτι έχει ένα τριφασικό πηνίο στην μία πλευρά στο οποίο πηγαίνει η τάση απο το δίκτυο της δεη και στην άλλη πλευρά έχει ένα τριφασικό πηνίο το οποίο είναι και η έξοδος.Ανάμεσα τους είναι το κινητό σίδηρο που αλλάζει τα αμπέρ.Μετά το πηνίο εξόδου έχει ένα τριφασικό ανορθωτικό που απ' οτι φαίνεται αποτελείται απο διόδους.Το μόνο επιπλέον που είδα να έχει είναι ένα μικρό αντικείμενο σαν φακή(μάλλον TMC).
Αποφάσισα να μετατρέψω μια άλλη παλιά ηλεκτροκόλληση που έχω.Η συγκεκριμένη χρησιμοποιεί τις δύο φάσεις απο το δίκτυο της δεή και έχει ένα πηνίο για έξοδο.Η έξοδος της είναι εναλλασόμενη με τιμή γύρω στα 70Volt χωρίς φορτίο.Έβαλα λοιπόν πολλές γέφυρες ανόρθωσης παράλληλα στην έξοδο και πήρα συνεχή τάση.Όταν όμως βάζω να κολλήσω με βασικό ηλεκτρόδιο τότε ξεκινάει να κολλάει αλλά αμέσως κρεμάει και το ηλεκτρόδιο σβήνει.Τι μπορεί να φταίει;Χρειάζονται πυκνωτές;

Υσ:Να πώ οτι η μετατροπή γίνεται για να μπορεί η ηλεκτροκόλληση αυτή να κολλάει βασικά ηλεκτρόδια και απ'οσο ξέρω αυτά κολλάνε μόνο με συνεχή τάση
Αυτό που μοιάζει με φακή είναι varistor. Μην ταλαιπωρείσαι και ξοδεύεσαι χρησιμοποιώντας αυτές τις μικρές τεράγωνες γέφυρες, βάλε τον τριφασικό ανορθωτή συνδέοντας μόνο τις δύο από τις τρεις φάσεις,με αυτόν τον τρόπο ξεκαθαρίζεις το θέμα της ανόρθωσης.Τώρα όσον αφορά το αμπεράζ της ανόρθωσης της τριφασικής που εσύ θα χρησιμοποιήσεις τα δύο /τρίτα της θα μετρήσεις πόσα διόδια έχει πάνω η κάθε μία φέτα και θα υπολογίσεις στο περίπου 10Α το κάθε διόδιο. Κάνε αυτά και καλή επιτυχία.

firewalker
27-09-13, 17:02
Τα 50 της γέφυρας που έχεις βάλει σε τι θερμοκρασία της επαφής αναφέρονται;

tigiakou
27-09-13, 21:28
Τα 50 amper δεν ξέρω σε ποια θερμοκρασία αναφέρονται.Έτσι χαρακτηριζόνται οι γέφυρες αυτές.50 amper και 1000 volt.
Έχει περάσει αρκετός καιρός απο τότε που άνοιξα την τριφασική ηλεκτροκόλληση και μου ήρθε η ιδέα να μετατρέψω την μονοφασική.Αν θυμαμαι καλά δεν είχε πολλές διόδους.Γύρω στις 10 είχε πάνω σε αλουμίνια.
Εγώ χρησιμοποίησα 12 γέφυρες και σε κάθε μια έβαλα καλώδια 4mm.Οπότε δεν νομίζω οτι είναι μικρά σε διατομή τα καλώδια.Αν θεωρήσουμε οτι δουλεύει με 300 amper(τέρμα) η ηλεκτροκόλληση τότε απο κάθε μια γέφυρα και κατ'επέκταση σε κάθε καλώδιο θα λιγότερο απο 30 amper που το καλώδιο αυτό τα αντέχει.Όλες τις γέφυρες τις έβαλα πάνω σε μία πλάκα αλουμίνιο με 2cm απόσταση μεταξύ τους.Η εξομάλυνση που έχω βάλει είναι της πλάκας και πιστεύω οτι εκεί είναι το πρόβλημα.Το ac το πήρα κατευθείαν απο την έξοδο της ηλεκτροκόλλησης.Δεν έκανα καμία αλλαγή.Πήρα δηλαδή τα άκρα που βγάζει η ηλεκτροκόλληση.

Magneto
28-09-13, 10:40
Χρησιμοποίησα τις 5010 που είναι για 50 Amper και 1000 Volt η κάθε μια.Χρησιμοποίησα 12 απο αυτές.Η ηλεκτροσυσκόλληση είναι περίπου μέχρι 300 Amper.Εγώ έφτιαξα ανορθωτικό για 600Amper.Τις σύνδεσα όλες παράλληλα με καλώδιο δίσκαπτο 4mm στην κάθε μια.Ουσιαστικά έφτιαξα τρία κυκλώματα σαν αυτά που δίνω στην παρακάτω εικόνα τα οποία τα σύνδεσα παράλληλα.Το κύκλωμα αυτό το βρήκα στο internet απο κάποιο ξένο site που είχε φτιάξει κάποιος κάτι αντίστοιχο.
46269
Τις αντιστάσεις τις έβαλα να είναι 5watt.

το ανορθωτικο που εχεις κανει δεν θα βγαζει παραπανω απο 200Α.
αυτες οι γεφυρες γραφουν οτι αντεχουν 50Α αλλα μπορουν να βγαλουν λιγοτερο απο 20Α η μια.
το καλωδιο το 4αρι αντεχει τα 20Α της καθε γεφυρας γιατι παραπανω δεν θα ειναι.

η προσωπικη μου εμπειρια απο αυτες τις γεφυρες ειναι πως οταν τραβηξα 15Α απο 2 γεφυρες 5010 συνδεδεμενες παραλληλα, οι γεφυρες ζεσταθηκαν πολυ σε 5 λεπτα παροτι ηταν επανω σε ψυκτρα με ανεμιστηρα...

πιστευω πως αυτες οι γεφυρες ειναι ακαταλληλες για τοσα πολλα αμπερ.

να κανεις αυτο για να λυθει η απορια ποσα αμπερ βγαζει το ανορθωτικο σου.
βαλε αμπεροτσιμπιδα στη θεση εναλασσωμενο ως 300Α στο καλωδιο μεταξυ μ/τ - γεφυρων και δες την ενδειξη οταν προσπαθεις να κολλησεις. στοιχημα πως δεν θα δειχνει περισσοτερο απο 200Α

tigiakou
29-09-13, 20:36
Δεν διαφωνώ με τις απαντήσεις σας.Έκανα την παραπάνω μετατροπή μιας και είδα να κάνουν κάτι το αντίστοιχο στα εξής site:
http://www.boatdesign.net/forums/electrical-systems/replacment-rectifier-mig-welder-39748.html
http://www.blinkenbyte.org/welder_conversion/welder_conversion.html
Δεν ξέρω τι διαφορετικό έκαναν αυτοί.
Γενικότερα όμως υπάρχει κάποιος φθηνός τρόπος ώστε να γίνει αυτή η μετατροπή που θέλω;

gep58
30-09-13, 22:43
Δεν έκανα καμία αλλαγή.Πήρα δηλαδή τα άκρα που βγάζει η ηλεκτροκόλληση.


μαλλον εδω ειναι το προβλημα σου... ειπες οτι εχει κι ενα πηνιο μεταξυ μετ/στη και ακροδεκτη αρχικα νομιζω... σε λαθος σημειο εχεις συνδεσει τη γεφυρα που εκανες...

tigiakou
01-10-13, 09:54
Ναι έχει ένα μετασχηματιστή στον οποίο χρησιμοποιεί τις δύο φάσεις του δικτύου.Ο μετασχηματιστής εχει ως έξοδο δύο άκρα.Το ένα απο αυτά πηγαίνει στην γείωση που κολλάμε.Το άλλο πηγαίνει σε ένα πηνίο στο κέντρο του οποίου υπάρχει ένα κινητό μέταλλο το οποίο ρυθμίζει τα amper.Η έξοδος του πηνίου αυτού πηγαίνει στην τσιμπίδα.Εγώ χρησιμοποίησα τα δύο αυτά άκρα.Αυτό δηλαδή που πηγαίνει στην γείωση και αυτό που πηγαίνει στην τσσιμπίδα.

Magneto
01-10-13, 14:35
το ανορθωτικο που εχεις κανει δεν θα βγαζει παραπανω απο 200Α.
αυτες οι γεφυρες γραφουν οτι αντεχουν 50Α αλλα μπορουν να βγαλουν λιγοτερο απο 20Α η μια.
το καλωδιο το 4αρι αντεχει τα 20Α της καθε γεφυρας γιατι παραπανω δεν θα ειναι.

η προσωπικη μου εμπειρια απο αυτες τις γεφυρες ειναι πως οταν τραβηξα 15Α απο 2 γεφυρες 5010 συνδεδεμενες παραλληλα, οι γεφυρες ζεσταθηκαν πολυ σε 5 λεπτα παροτι ηταν επανω σε ψυκτρα με ανεμιστηρα...

πιστευω πως αυτες οι γεφυρες ειναι ακαταλληλες για τοσα πολλα αμπερ.

να κανεις αυτο για να λυθει η απορια ποσα αμπερ βγαζει το ανορθωτικο σου.
βαλε αμπεροτσιμπιδα στη θεση εναλασσωμενο ως 300Α στο καλωδιο μεταξυ μ/τ - γεφυρων και δες την ενδειξη οταν προσπαθεις να κολλησεις. στοιχημα πως δεν θα δειχνει περισσοτερο απο 200Α

πως περιμενεις απο καποιον που ειναι ηλεκτροτεχνιτης να σε βοηθησει να διορθωσεις το προβλημα αφου δεν βαζεις αμπεροτσιμπιδα να μετρησεις το ρευμα που βγαζει η ανορθωση που εφτιαξες;;;

ποσο ρευμα βγαζει η ανορθωση; 100Α; 200Α; περισσοτερο;

και εαν καει μια γεφυρα-διοδος δεν βραχυκυκλωνει τις αλλες ;; θυμαμαι που ειχε καει μια απο τις 2 γεφυρες που ειχα βαλει παραλληλα και ηταν βραχυκυκλωμα στον μ/τ που εριχνε την ασφαλεια, παροτι η αλλη γεφυρα ηταν ενταξει.

κοιτα σωστη γεφυρα για 200Α που μπορει να χρησιμοποιηθει και με 3φασικο μ/τ.
http://www.ebay.com/itm/MDS200A-3-Phase-Diode-Bridge-Rectifier-200A-Amp-1600V-/370722622891?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5650ca4dab

εαν θελεις μπορεις να την χρησιμοποιησεις και ως μονοφασικη (για 2 πολους οπως εχεις παρει απο τις εξοδους).

και εαν βαλεις 2 τετοιες επανω σε σασσι με ανεμιστηρα τοτε θα μπορεις να βγαλεις 300Α απο αυτες

micalis
02-10-13, 01:48
Φιλε Τιμολεων οπωσδηποτε χρειαζεσαι πυκνωτες εξομαλυνσης,γιατι το ανορθωμενο τριφασικο ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

tigiakou
02-10-13, 22:14
Μιχάλη εννοείς οτι πρέπει να μπουν πυκνωτές επειδή κάνουμε ανόρθωση σε μονομασικό ρεύμα;Αντίθετα η άλλη ηλεκτροκόλλληση που έχω που έχει τριφασικό μετασχηματιστή δεν έχει πυκνωτές επειδή κάνει ανόρθωση σε τριφασικό ρεύμα;Αν είναι όντως αυτό ξέρεις τι μέγεθος πυκνωτές πρέπει να μπουν;
Όσον αφορά φίλε Magnetoμέτρησα το ρεύμα με την αμπεροτσιμπίδα.Όταν ξεκινούσε λίγο το ηλεκτρόδιο τα amper ήταν ανάλογα με την εκάστωτε φορά απο 60 μέχρι 150.Ορισμένες φορές που το ηλεκτρόδιο κόλλησε μόνιμα πάνω στο σίδερο που κολλούσα έιδα οτι τράβηξε μέχρι και 300 amper.Παρατήρησα δε οτι μετά απο πολλές εκκινήσεις που προσπάθησα να κάνω στο ηλεκτρόδιο,αυτό έγινε κατακκόκινο και τότε ξεκίνησε να κολλάει πολύ καλά.Αυτό μου το έκανε δύο με τρεις φορές.Όταν το ηλεκτρόδιο έφτανε στο μισό του μήκους του και γίνονταν κατακόκινο.

micalis
03-10-13, 17:50
Αν ειδες στην απαντηση 10 (δικια σου ηταν),στην δευτερη διευθυνση,ο τυπος χρησιμοποιει ΔΥΟ πυκνωτες 23000 μf.

Magneto
03-10-13, 18:23
http://www.pi-schools.gr/download/lessons/tee/mechanical/1b/Book_Weldings/kef_6.pdf

το βρηκα πολυ ενδιαφερον και το προτεινω για αναγνωση.

εαν εβαζες πυκνωτες τοτε η ταση θα αυξανωταν x1.4 στα 100V DC ομως θα αντεχαν οι πυκνωτες στο βραχυκυκλωμα της κολλησης;;
αυτο δεν το ξερω. εγω δεν θα εβαζα πυκνωτες γιατι θεωρω πως για κολληση δεν χρειαζεται σταθεροποιημενη ταση.

ισως με πιο λεπτα ηλεκτροδια να εχεις καλυτερο αποτελεσμα

tigiakou
03-10-13, 21:46
Ναι το εχω δει οτι χρησιμοποιεί αυτούς τους πυκνωτές.Ο λόγος που διστάζω να τους τοποθετήσω μόνο και μόνο για δοκιμή είναι το οικονομικό θέμα.Δεν είμαι σίγουρος οτι θα δουλέψουν και λογικά θα κοστίσουν ακριβά.
Όσον αφορά την τάση έχω προσέξει οτι οι περισσότερες ηλεκτροκολλήσεις έχουν μία έξοδο γύρω στα 70 volt χωρίς φορτίο και την ώρα της κόλλησης η τάση πηγαίνει γύρω στα 20 με 25 volt.
Μιχάλη τι προτείνεις;Να βάλω και εγώ δύο τέτοιους πυκνωτές;Σε τάση περίπου στα 100volt;να παραλληλήσω αρκετούς πυκνωτές μικρότερους σε μέγεθος;

micalis
05-10-13, 02:52
Φιλε Τιμολεων,στο χωριο μου λενε...και την π..τσα στο μ..νι και την ψυχη στον παραδεισο δεν γινεται.

Magneto
05-10-13, 13:02
Φιλε Τιμολεων,στο χωριο μου λενε...και την π..τσα στο μ..νι και την ψυχη στον παραδεισο δεν γινεται.

χα χα στον παραδεισο τους τα εχουν κομμενα, δεν εχουν τιποτα;;

δεν θα βοηθησουν οι πυκνωτες διοτι δεν χρειαζεται σταθεροποιημενη ταση. και υπαρχει πιθανοτητα εαν δεν ειναι μεγαλοι να κανουν μπαμ απο το βραχυκυκλωμα της ηλεκτροκολλησης

ερωτησεις:
οταν προσπαθεις να κολλησεις και το ηλεκτροδιο εχει γινει κοκκινο και η μετρηση ειναι ως 300Α, τι θερμοκρασια εχουν οι γεφυρες; ψηνονται; αντεχουν για περισσοτερο απο 5 λεπτα;;
εαν σου καουν οι γεφυρες τι θα κανεις; θα βαλεις παλι τις ιδιες;
ανεμιστηρα εχεις στην ψυκτρα που τις εχεις βαλει;

tigiakou
05-10-13, 20:44
Ωραίο το ρητό.
Την δούλεψα για περίπου 5 με 10 λεπτά.Οι γέφυρες ίσα ισα που ζεστάθηκαν.Και οχι δεν έχω ανεμιστήρα.Απλά τις έχω βιδώσει πάνω σε μια πλάκα αλουμίνιο.Βέβαια δεν έκανα κολλήσεις,αλλά συνεχόμενα τσιμπλαρίσματα.
Όπως βλέπετε ο ένας μου λέει οτι με τους πυκνωτές θα γίνει η δουλειά και ο άλλος οχι.Οπότε δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.Ψάχνω μια φτηνή λύση για να συνεχίσω λίγο ακόμη αυτή την προσπάθεια και μετα τα παρατάω.Απλά είμαι σχεδόν σίγουρος οτι μπορεί να γίνει αυτή η μετατροπή και να δουλεύει η ηλεκτροκόλληση με τα βασικά ηλεκτρόδια

tasos987
06-10-13, 05:29
Εχεις σωστη πολικοτητα (τσιμπιδα και γειωση ) ?
Στο βασικο ειναι αναποδα απο το κοινο ηλεκτροδιο...
Δες και στη συσκευασια των ηλεκτροδιων

tigiakou
06-10-13, 21:44
Ναι η πολικότητα είναι η σωστή.Γείωση στο μέταλλο και θετική τάση στην τσιμπίδα.Απότι ξέρω αυτή είναι η σωστή πολικότητα για τα βασικά ηλεκτρόδια.Ανάποδη χρησιμοποιούμε όταν δουλεύουμε άλλα υλικά όπως αλουμίνιο.

elektronio
18-10-13, 09:48
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω το ρεύμα ηλεκτροσυγγόλλησης δεν χρειάζεται εξομάλυνση.
Το κοκκίνισμα στο ηλεκτρόδιο σημαίνει οτι κολλάς με πολλά αμπέρ για την διατομή του ηλεκτροδίου. Μείωσε τα αμπέρ και το ηλεκτρόδιο θα λειώσει κανονικά χωρίς να κοκκινίζει.
Όταν ξεκινάς να κολλάς μην χτυπάς κάθετα το ηλεκτρόδιο επάνω στο μέταλλο. Αυτό προκαλεί κολλήματα του ηλεκτροδίου. Σύρε το ηλεκτρόδιο σε λοξή θέση αριστερά δεξιά ή μπρος πίσω κοντά στο σημείο που θέλεις να κολλήσεις.
Αν θέλεις να μετρήσεις τα Αμπέρ (χωρίς να παίζουν στο όργανο πάνω κάτω) βάλε στην έξοδο μια βέργα ανοξείδωτο (από τα ρετάλια σε μαγαζί που πουλάει ανοξείδωτα) περίπου 2-3 μέτρα.
Εγώ πιστεύω οτι η κατασκευή σου είναι μια χαρά χωρίς πρόβλημα και οτι θέλεις περισσότερη εμπειρία στο κόλλημα με ειδικά ηλεκτρόδια.
Δοκίμασε να κολλήσεις με ανορθωμένο ρεύμα απλά ηλεκτρόδια σε σίδηρο. Θα πρέπει να κολλάει κανονικά και το γαζί να είναι πιο καλό (στρωτό) από την απλή ηλεκτροκόλληση χωρίς ανόρθωση.

JIM_6146B
18-10-13, 11:11
καλημέρα σε όλους και καλό χειμώνα :001_smile:


Έχω κάνει και εγώ το ίδιο κύκλωμα σε μονοφασική ηλεκτροσυγκόλλυση . Το έφτιαχνα καιρό θα το έκανα και παρουσίαση αλλά ....

1) Τους πυκνωτές τους αγόρασα αλλά τους αφαίρεσα γιατί απλά κάθε φορά που πήγαινα να κολλήσω ήταν σας βραχυκύκλωμα και σε λεπτά ελάσματα μου κολλούσε το ηλεκτρόδιο . Επίσης απο το πολύ βραχυκύκλωμα για να ξεκινάει η συγκόλληση ζεσταίνονταν οι επαφές βίδας του ηλεκτρολυτικού οχι το καλώδια -- συνεχόμενο βραχυκύκλωμα και φόρτιση ...... Μετά την αφαίρεση το γαζί που κάνει είναι καλλιτεχνικό .

2) Εχω 10 γέφυρες με ανάλογη διάταξη και καθώς κολλάω με 2.5 mm η ψύκτρα είναι χλιαρή . Οταν κολλάμε πάντα υπάρχει ο χρόνος να ψυχθούν η ψύκτρες από τους ανεμιστήρες


3) έχω ταχυσυνδέσμους στην ηλεκτροσυγκολλυση οπότε την παίρνω μαζί μου ή την συνδέω στον ανορθωτή . Τον ανορθωτή τον έχω βάλει σε ενα πλαίσιο με ρόδες που έφτιαξα ειδικά για αυτό .

4) τα καλώδια που χρησιμοποιώ είναι 25mm και για να ξέρεις λένε για μέχρι 230 Α ενώ το 35mm πάει κοντά στα 300 Α


Βασικό έλεγξε κατά την κόλυση σου αν ζεσταίνονται τα καλώδια , οι συνδέσεις κ.λ.π. δεν πρέπει να έχεις θερμοκρασίες



δες http://www.erlikon.gr/online/content.aspx?mid=67 , http://www.erlikon.gr/online/content.aspx?mid=64


Δές επίσης τα ηλεκτρόδια ερλικον fincord-m βασικό 6013 , Supercito βασικό 7018 ποιο δυνατό , REX κατεβατό αλλά και για άλλες κατευθύνσεις επισης πρόσεχε τα ηλεκτρόδια σου να μην έχουν υγρασία , να μην είναι σκουριασμένα - παλιά .

Το καλοκαίρι όταν κολλούσα τα έβαζα στον ήλιο . Εχει ειδικούς φούρνους για την ετοιμασία των ηλεκτροδίων .

σίγουρα θέλει εμπειρία με αυτές του χαλκού αν είχες inverter θα έβλεπες συγκόλληση ...... Το κόστος για μία inverter είναι υψηλό οπότε μία τέτοια λύση είναι η καλύτερη όταν θέλουμε DC .

tigiakou
23-10-13, 20:48
Καλησπέρα,
δεν έχω βάλει ακόμα τους πυκνωτές και μάλλον δεν θα το κάνω.Τα ηλεκτρόδια που χρησιμοποιώ δουλεύουν τέλεια σε άλλη ηλεκτροσυγκόλληση.Θα κάνω και άλλες δοκικές,όπως να αφαιρέσω όλους τους μικρούς πυκνωτές και αντιστάσεις που έχω βάλει τώρα.
Jim μήπως μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία απο την κατασκευή σου;
Επίσης να αναφέρω οτι η ηλεκτροσυγκόλληση είναι αλουμινίου και όχι χαλκού.Παίζει αυτό κανένα ρόλο;

JIM_6146B
24-10-13, 08:37
Τα ηλεκτρόδια αλουμινίου θέλουν λιγότερο ρεύμα απο τα αντίστοιχα για μέταλλο .. Δες εδω http://www.erlikon.gr/online/content.aspx?mid=80 στους αναλυτικούς πίνακες και δες μετά το fincord http://www.erlikon.gr/online/viewProduct.aspx?pid=22&mid=78

φώτο έχω ..... πρώτα να τις μαζέψω :)

tigiakou
24-10-13, 21:32
Jim όταν λέω αλουμινίου εννοώ την περιέλιξη της ηλεκτροσυγκόλλησης.Το πηνίο της ηλεκτροσυγκόλλησης δηλαδή είναι απο αλουμίνιο και όχι απο χαλκό.
Ηλεκτρόδια χρησιμοποιώ βασικά της Erlikon τα οποία με άλλη ηλεκτροσυγκόλληση δουλεύουν κανονικά.Δεν ξέρω πιο μοντέλο ακριβώς της Erlikon είναι.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το κύκλωμα το οποίο έχεις κατασκευάσει.Είπες οτι έβαλες 10 γέφυρες.Τι amper αντέχουν αυτές;Έβαλες κανένα άλλο στοιχείο στην έξοδο(αντιστάσεις-πυκνωτές) ή σύνδεσες μόνο παράλληλα τις γέφυρες;
Το θέμα σε μένα υποπτεύομαι να το κάνουν οι πυκωντές που έχω βάλει αν και είναι μικροί σε μέγεθος.Το Fincord το κολλάει η ηλεκτροσυγκόλληση αλλά αν βάλω τον ανορθωτή δεν το κολλάει.

θοδωρης ποντιος
24-10-13, 21:48
Jim όταν λέω αλουμινίου εννοώ την περιέλιξη της ηλεκτροσυγκόλλησης.Το πηνίο της ηλεκτροσυγκόλλησης δηλαδή είναι απο αλουμίνιο και όχι απο χαλκό.

ισως εδω να ειναι το θεμα σου,η περιελιξη αλουμινιου δεν ειναι και η καλυτερη για να σου δωσει το σωστο ρευμα για μια συγκοληση.δοκιμασε την ανορθωση σε μια αλλη με χαλκο.προσωπικα ειχα μια αλουμινου που την εκανα τελικα φορτιστη για μπαταριες ,δεν εκανε για συγκοληση

JIM_6146B
30-10-13, 08:39
Με AC κόλληση έχεις παραπάνω δύναμη . Οταν το γυρίζεις σε DC χωρίς να πειράξεις την ρύθμιση της ηλεκτροσυγκολλυσης θα παρατηρήσεις αισθητή πτώση δύναμης πολλή καλύτερο έλεγχο του ηλεκτροδίου κ.λ.π. για αυτό σηκώνεις τα amber στην ηλεκτροσυγκολλυση για να έρθει στα ίσια του .

Μετά απο εμπειρία όταν κολλάς θα καταλαβαίνεις αν θέλεις παραπάνω ή λιγότερο amber ασχέτος τι γράφει η ηλεκτροσυγκολλυση .


Απο τι υλικό είναι η περιτύλιξη του μετασχηματιστή δεν μας νοιάζει αρκή να βγάζει τα amber που πρέπει κατά την κόλληση .

atmel
01-12-13, 02:43
Έχει δοκιμάσει κανείς να αντικαταστήσει τις γέφυρες ανόρθωσης με SCR modules;

paxromana
16-12-13, 23:29
γεια σας, να πω και εγω το θεμα μου....Μενω Θεσσαλονικη και ψαχνω να νοικιασω ηλεκτρικο συγκολλητη για σιδερο. ο,τι πιο απλο και οικονομικο 140 Αμπερ. θΕΛΩ απλα να κολλησω το σιδερενιο πλαισιο που συγκρατει τζαμαρια. δεν βρηκα κατι στο google , kaneis δεν φαινεται διαθεσιμος να βοηθησει . οποιον γνωριζετε που θα μπορουσε να μου το νοικιασει για 3 μερες , παρακαλω απαντηστε εδω . thanks !