PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλε Ρολόι



CLOCKMAN
28-09-13, 15:46
Γεια σας
αλλο ένα ρολόι πολύ μπάνικο, με μπλε led displays
η κατασκευή είνα πανεύκολη και είναι εδώ
http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/pic-16f84-12-24-hour-clock-circuit-and-programming
το βράδυ φωτίζει όλο το χώρο, δεν είναι για υπνοδωμάτιο, αλλά είναι πανέμορφο να το βλέπεις. Μπλε displays βρήκα στο Φανό.
δεν έχω αποφασίσει για κουτί αλλά κάτι θα σκεφτώ.

ironda19
28-09-13, 19:32
Ωραία. Πολύ μου αρέσουν αυτές οι κατασκευές .Γιώργο βγάζεις και μια νυχτερινή να δούμε

SV1EDG
28-09-13, 19:56
Ωραίο.Και θέλω να φτιάξω ένα για το γραφείο.Αλλά με AVR.

katmadas
29-09-13, 12:20
Πολυ ωραιο και ευκολο οντως...
Τα εχεις τακτοποιησει ωραια πισω....

Να σε ρωτησω κατι...

Το τροφοδωτεις με μπαταρια?
Η με τροφοδοτικο?

Αν το τροφοδοτησεις με τροφοδοτικο κανει ρεσετ απο μονο του απο θορυβους απο διακοπτες /επαγωγικα φορτια?
Αν δεν το δοκιμασες δοκιμασε το και πες μας....

Βλεπω δεν εχεις βαλει κανεναν πυκνωτη...
Σε πολα που κανω εχω τετοιο θεμα για αυτο ρωταω....

Αλλα και πυκνωτες βαζω και φεριτες στην τροφοδοσια και πυκνωτη κωντα στο τσιπ και το προβλημμα παραυτα παραμενει....

CLOCKMAN
29-09-13, 12:45
Φίλε Φάνη
το site που παραπέμπω από κάτω έχει σχόλεια, απ'ότι διάβασα μερικά, πολύς κόσμος είχε πρόβλημα με τους παρασιτικούς παλμούς
εγώ συνήθως κοτσάρω και 7805 κολητά και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής.
το τροφοδοτικό που χρησιμοποιώ, είναι ένα πακάκι σταθερό στα 5-7-9-12, και το έχω στα 5 φυσικά, η μέτρηση με το πολύμετρο δείχνει 5,3V
δουλεύει ήδη δύο εικοσιτετράωρα χωρίς να χάσει. Όσο για τους πυκνωτές στον κρύσταλλο δεν έβαλα, αλλά φρόντισα να μετρήσω μερικούς
και να βάλω τον πιό ακριβή.
Αν παρουσιάσει κάτι ή και reset απροηδοποίητο θα ενημερώσω τη παρέα.
Και κάτι άλλο, το led για να δείχνει το 1Hz δεν λειτουργεί σωστά, οπότε δεν το έβαλα καθόλου
άν λοιπόν κάποιος γνωρίζει από PIC ίσως μπορεί και να το διορθώσει
όσο για τη νυχτερινή φωτό, δεν βγαίνει καλή, μόνο η πραγματική θέα του στο σκοτάδι είναι όμορφη

billisj
30-09-13, 21:29
μπραβο και απο εμενα για την κατασκευη σου !!!!!

haris_216
01-10-13, 16:28
...................το βράδυ φωτίζει όλο το χώρο, δεν είναι για υπνοδωμάτιο, αλλά είναι πανέμορφο να το βλέπεις.................

Είχε καιρό να εισπράξει συγχαρητήρια ο Γιώργος και μάλλον του έλλειψαν.
Γι' αυτό είπε να μας "ξυπνήσει" λίγο:001_smile:

Για το θέμα της φωτεινότητας σκέφτηκα την τοποθέτηση ενός φιλμ μπροστά αλλά μάλλον αυτό θα το έκανε δυσανάγνωστο την ημέρα.
Δεν υπάρχει τρόπος να dimαριστούν αυτά τα display;
Ή, αν όχι dimάρισμα, τουλάχιστον να υπάρχουν δύο σκάλες φωτεινότητας επιλέξιμες ή με κάποιο διακόπτη ή (πιο hi-tech) με κάποιον αισθητήρα φωτεινότητας

CLOCKMAN
02-10-13, 10:00
Γεια σου φίλε Χάρη
Για τη φωτεινότητα έχω σκεφτεί dimming με φωτοαντίσταση αυτόματα αλλά το τοποθέτησα στη κουζίνα οπότε δε με χαλάει ο φωτισμός, ίσα ίσα που δε χρειάζεται να ανάψεις και το φως το βράδυ για να πιεις κανα νερό.
Για κουτί τελικά τοποθέτησα δύο πλεξιγκλας μπρος πίσω και έγινε μια χαρά.
Τώρα μετά το test drive δείχνει ότι το ρολόι χάνει μπροστά, μπορει και κανα λεπτό ανά δύο μέρες
ίσως να οφείλεται στο ότι δεν έχω βάλει πυκνωτές στο κρύσαταλλο και η τάση τροφοδοσίας είναι 5,3V και όχι 5 ακριβώς.
εκτός αν υπάρχει λάθος στο κώδικα.
ίδωμεν
Άν κάποιος το φτιάξει το συζητάμε καλύτερα

dade
02-10-13, 13:57
Γεια σου φίλε Χάρη
Για τη φωτεινότητα έχω σκεφτεί dimming με φωτοαντίσταση αυτόματα αλλά το τοποθέτησα στη κουζίνα οπότε δε με χαλάει ο φωτισμός, ίσα ίσα που δε χρειάζεται να ανάψεις και το φως το βράδυ για να πιεις κανα νερό.
Για κουτί τελικά τοποθέτησα δύο πλεξιγκλας μπρος πίσω και έγινε μια χαρά.
Τώρα μετά το test drive δείχνει ότι το ρολόι χάνει μπροστά, μπορει και κανα λεπτό ανά δύο μέρες
ίσως να οφείλεται στο ότι δεν έχω βάλει πυκνωτές στο κρύσαταλλο και η τάση τροφοδοσίας είναι 5,3V και όχι 5 ακριβώς.
εκτός αν υπάρχει λάθος στο κώδικα.
ίδωμεν
Άν κάποιος το φτιάξει το συζητάμε καλύτερα
Για την ακρίβεια δεν φταίει ούτε η τάση ούτε το προγραμμα. Πρέπει να βάλεις δύο πυκνωτάκια από τα άκρα του κρυστάλου προς τη γη με τιμή γύρω στα 22pF. το ένα θα είναι μεταβλητό 4-22pF και με αυτό περιστρέφοντας θα ρυθμίσεις την ώρα. Θέλει υπομονή

CLOCKMAN
03-10-13, 10:56
Σεραφείμ, έβαλα τα πυκνωτάκια και μάλιστα ταιριασμένα, δεν έβαλα μεταβλητό γιατί άντε να το ρυθμίσεις.
Θα δω πως πάει και θα τα ξαναπούμε. Πάντως σε άλλα ρολογάκια που έχω φτιάξει (χωρίς μεταβλητό) με ταιριασμένους πυκνωτές, δεν χάνουν καθόλου
τουλάχιστον σε αντιλυπτά επίπεδα.
Μεταβλητό έχω βάλει σε κάτι συχνόμετρα τα οποία μπορούσα να ρυθμίσω εύκολα σε σύγκριση με κάποιο άλλο.
βλέπουμε