Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή φοράς σε μοτερ απο σκούπα 1500W



paulos2610
29-09-13, 19:59
Δουλεύει αριστερόστροφα και θέλω δεξιά για μια κατασκευή....
γίνεται ;;;

κατι εχω διαβάσει http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36256
αλλα δεν ειμαι σίγουρος....:blink::blink:

4631846319

κάπως έτσι ειναι το μοτέρ απο οτι κατάλαβα

C1 = 0.22uf K X2 275V
C2 = 68nf 2j683j
R1 = 510Ohm
R2 = 1.5MOhm
R3 = WH115 470k
T1 = BTA 12 600B
D1 = ???? σαν δίοδος μπλε είναι ουτε την φορά δεν ξέρω

Τα φώτα σας :confused1::confused1:

lepouras
29-09-13, 20:18
κανε τούμπα τα 2 καλώδια που πάνε στα καρβουνάκια και είναι έτοιμο.

xsterg
29-09-13, 21:44
κανε τούμπα τα 2 καλώδια που πάνε στα καρβουνάκια και είναι έτοιμο.

φιλε γιαννη τι λες? αφου το μοτερ ειναι ac. το παραπανω κυκλωμα δεν κανει ανορθωση. το μοτερ δουλευει στο εναλασσομενο.

Notios38
29-09-13, 22:03
Χρήστο το μοτερ ειναι universal και ισχυει οτι ακριβως λεει ο Γιάννης παραπανω..

lepouras
29-09-13, 23:07
φίλε Χρήστο το είπα λίγο ξερό χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις για να μην μπερδέψω τον Παύλο.
αλλά είναι το κλασικό κόλπο που κάνει σε (σχεδόν) όλα τα ηλεκτρικά δραπανα το διακοπτακι που τους αλλάζει την φορά περιστροφής.

Μανος Μ
30-09-13, 09:40
Αν αλαξεις την φορα του θα καει απο τον πολυ σπινθηρα.

FILMAN
30-09-13, 14:06
Αν αλαξεις την φορα του θα καει απο τον πολυ σπινθηρα.
Αυτό είναι αλήθεια, αλλά αν δεν το δουλέψει στο φουλ, θα πετύχει.

Μανος Μ
30-09-13, 14:40
Σωστά...

vasilllis
30-09-13, 18:16
Αν αλαξεις την φορα του θα καει απο τον πολυ σπινθηρα.

γιατι?επειδη εχει κανει πατημα?

paulos2610
30-09-13, 21:07
αποτέλεσμα μέχρι τωρα :
ενα καλοοοοο τσαφφφφφφ :biggrin::biggrin::biggrin:
και οταν το χαμήλωσα τέρμα σπινθήρα και πολυ βρώμα :confused1:
εχω φέρει τούμπα τα "αναμμένα κάρβουνα" θα κάνω τίποτα;;;;;;;;;;
ευχαριστώ παντως για της συμβουλές......

picdev
30-09-13, 22:37
γιατί έγινε αυτό ρε παιδιά? υπάρχει πρόβλημα με τα καρβουνάκια?

kvagelis
30-09-13, 22:47
Παιδιά συγνώμη που είμαι άκυρος στο συγκεκριμένο ποστ απλά είμαι καινούριος και δεν ξέρω που να ποστάρω κάτι που θέλω να ρωτήσω...Αν μπορείτε βοηθειστεμαι και ευχαριστώ για την κατανόηση

gep58
30-09-13, 22:50
μηπως εχει προσεξει καποιος αν οι ψηκτρες στα μοτερ της σκουπας δεν ειναι καθετα στον συλλεκτη αλλα βρισκονται υπο γωνια και προς τη φορα περιστροφης του ;;;

JOUN
01-10-13, 19:32
Θυμαμαι πολυ αχνα απο την σχολη οτι η γωνια αυτη των ψυκτρων λεγοταν ουδετερη ζωνη και οτι στο σημειο αυτο υπηρχε ο ελαχιστος σπινθηρισμος.
Αν γυρισει απο την αλλη μερια ο δρομεας πρεπει να μεταβληθει αναλογα και η γωνια αυτη.Λογικα αυτο δεν μπορει να γινει (δεν μπορουν να στηριχθουν οι ψυκτρες εννοω σε αλλο σημειο) οποτε υπαρχει μεγαλος σπινθηρισμος στην αλλαγη φορας.

Μανος Μ
02-10-13, 08:39
Αυτη ειναι η απαντηση.Στα δραπανα που εχουν την δυνατοτητα αλαγης φορας η πομπινα ειναι περιελιγμενη ωστε οι ψυκτρες να πατανε παντα σε τομεις συλεκτη με μηδενικη ταση (ουδετερη ζωνη)..

FILMAN
04-10-13, 15:37
Θυμαμαι πολυ αχνα απο την σχολη οτι η γωνια αυτη των ψυκτρων λεγοταν ουδετερη ζωνη και οτι στο σημειο αυτο υπηρχε ο ελαχιστος σπινθηρισμος.
Αν γυρισει απο την αλλη μερια ο δρομεας πρεπει να μεταβληθει αναλογα και η γωνια αυτη.Λογικα αυτο δεν μπορει να γινει (δεν μπορουν να στηριχθουν οι ψυκτρες εννοω σε αλλο σημειο) οποτε υπαρχει μεγαλος σπινθηρισμος στην αλλαγη φορας.
Αυτό όμως γενικά έχει εφαρμογή σε κινητήρες πολύ μεγάλης ισχύος.

Ηλιας Α
05-10-13, 02:29
Θυμαμαι πολυ αχνα απο την σχολη οτι η γωνια αυτη των ψυκτρων λεγοταν ουδετερη ζωνη και οτι στο σημειο αυτο υπηρχε ο ελαχιστος σπινθηρισμος.
Αν γυρισει απο την αλλη μερια ο δρομεας πρεπει να μεταβληθει αναλογα και η γωνια αυτη.Λογικα αυτο δεν μπορει να γινει (δεν μπορουν να στηριχθουν οι ψυκτρες εννοω σε αλλο σημειο) οποτε υπαρχει μεγαλος σπινθηρισμος στην αλλαγη φορας.

<< η γωνια αυτη των ψυκτρων λεγοταν ουδετερη ζωνη >>
Γιώργο αν μιλάς για τη γωνία την αναφερόμενη από το Γιώργο gep58 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35014) στο 13 μήνυμα, προφανώς μιλάς για άλλη γωνία, βεβαίως την περιγραφόμενη από σένα (γωνία) μπορούμε να τη δούμε σε μηχανές.

Ηλιας Α
05-10-13, 02:56
Αυτη ειναι η απαντηση.Στα δραπανα που εχουν την δυνατοτητα αλαγης φορας η πομπινα ειναι περιελιγμενη ωστε οι ψυκτρες να πατανε παντα σε τομεις συλεκτη με μηδενικη ταση (ουδετερη ζωνη)..
<< πομπινα ειναι περιελιγμενη...................... >>

Μανόλη αν γνωρίζεις γράφεις, τι είναι αυτό που κάνει αυτή τη διαφορά; Θέλω να πω τι διαφορά έχει μια περιέλιξη μπομπίνας για μονής φοράς περιστροφής, από μιας μπομπίνας διπλής φοράς περιστροφής.