PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακινητοποίηση Αυτοκινήτου



PALIARMOTHS
30-09-13, 21:39
Καλησπερα σας, μπορειτε να με βοηθησετε για το πως θα βρω ενα συστημα το οποιο με ενα τηλεφωνημα θα απενεργοποιω το αυτοκινητο μου??


Σας ευχαριστω:001_smile:

tasos987
30-09-13, 21:45
Οπου το αυτοκινητο σου ειναι? (μαρκα - μοντελο - ετος ?)

PALIARMOTHS
30-09-13, 21:50
TOYOTA CORROLA ΠΑΛΙΟ

tasos987
30-09-13, 22:01
Μια απλοικη προσεγγιση ειναι η συνδεση κατι τετοιου:
http://uk.farnell.com/rf-solutions/protext/gsm-module-remote-control-ip68/dp/1753317
σε σειρα με την αντλια βενζινης η με τον πολαπλασιαστη.
Μεγαλη προσοχη νομιζω θα πρεπει να δωσεις στο θεμα ασφαλειας σου (ακυρωση και παρακαμψη του συστηματος οταν ΕΣΥ οδηγεις το αυτοκινητο)
Απλα σκεψου τι θα σημαινει accidental ενεργοποιηση του ενω πχ κανεις μια προσπεραση......
SAFETY FIRST!!!

jomor
01-10-13, 09:37
μπορείς να βάλεις και έναν 2 way συναγερμό με εμβέλεια 1-5ΚM (υπό συνθήκες) και να κόψεις αντλία βενζίνης χρησιμοποιώντας το ρελέ μπλοκαρίσματος κινητήρα του συναγερμού. Θα πρέπει εκεί που θα κόψεις την παροχή της αντλίας να προβλέψεις άμεση παράκαμψη του συναγερμού (πχ με μια ασφαλειοθήκη που βάζοντας την ασφάλεια θα κάνει bypass την επαφή του ρελέ του συναγερμού) ώστε σε περίπτωση προβλήματος του συναγερμού να μπορείς να τον παρακάμψεις χωρίς δυσκολία. Θα πρέπει επίσης να φροντίζεις τα τηλεχειριστήρια να μην πεφτουν σε χέρια που δεν πρέπει (πχ παιδιά) ενώ εσύ οδηγείς στην γειτονιά...

Η άλλη λύση, ίσως πιό κοντά σε αυτό που ζητάς, είναι ένα gps tracker με relay ελεγχόμενο από sms. Παλι θα κόψεις αντλία βενζίνης λαμβάνοτας τα παραπάνω μέτρα και με ένα sms θα μπορείς να ενεργοποιείς ή να απενεργοποιείς το ρελέ. Θα πρέπει να προσέξεις η αντλία βενζίνης να παίρνει ρεύμα από την ΝC επαφή, ώστε 1) να μην έχεις καταναλώσεις από το ρελέ του gps tracker 2) να μην εχεις πρόβλημα αν για καποιο λόγο το gps tracker βγει εκτός λειτουργίας.

SV1JRT
01-10-13, 10:48
Παιδιά, υπάρχεί ΕΙΔΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ για αυτή τη δουλειά.

http://www.ebay.co.uk/itm/HOT-Vehicle-Car-GPS-Tracker-TK103A-Real-time-tracking-Listen-in-Google-Map-Link-/190584385858?pt=US_Tracking_Devices&hash=item2c5fb6f142

Κάνει Tracking μέσω GPS, δουλεύει με SMS και ακινητοποιεί το αυτοκίνητο με ένα μύνημα.

Το έχω βάλει στο δικό μου και παίζει 3 χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.
(Μόνο την εσωτερική μπαταρία LIPO εχω αλλάξει 2 φορές)

GiwrgosTH
01-10-13, 11:47
Παιδιά, υπάρχεί ΕΙΔΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ για αυτή τη δουλειά.

http://www.ebay.co.uk/itm/HOT-Vehicle-Car-GPS-Tracker-TK103A-Real-time-tracking-Listen-in-Google-Map-Link-/190584385858?pt=US_Tracking_Devices&hash=item2c5fb6f142

Κάνει Tracking μέσω GPS, δουλεύει με SMS και ακινητοποιεί το αυτοκίνητο με ένα μύνημα.

Το έχω βάλει στο δικό μου και παίζει 3 χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.
(Μόνο την εσωτερική μπαταρία LIPO εχω αλλάξει 2 φορές)
Μια χαρά παίζει το συγκεκριμένο σαν tracking, τηλεειδοποίηση κλπ, το έχω και εγώ 5-6 χρόνια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα του έβαζα το ρελέ για ακινητοποίηση!
Εκτός αν υπήρχε τρόπος να παρακάμπτω το ρελέ κάθε φορά που θα οδηγήσω, αλλά θέλει πατέντες, να το θυμηθείς να το βγάλεις εκτός κλπ και δεν το διακινδυνεύω να μου κάνει κάτι (δύσκολο αλλά πιθανό!) σε μια προσπέραση όπως είπε και κάποιος φίλος.

SV1JRT
01-10-13, 12:10
Μια χαρά παίζει το συγκεκριμένο σαν tracking, τηλεειδοποίηση κλπ, το έχω και εγώ 5-6 χρόνια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα του έβαζα το ρελέ για ακινητοποίηση!
Εκτός αν υπήρχε τρόπος να παρακάμπτω το ρελέ κάθε φορά που θα οδηγήσω, αλλά θέλει πατέντες, να το θυμηθείς να το βγάλεις εκτός κλπ και δεν το διακινδυνεύω να μου κάνει κάτι (δύσκολο αλλά πιθανό!) σε μια προσπέραση όπως είπε και κάποιος φίλος.


Γιώργο, το συγκεκριμένο το έχω 3 χρόνια και έχω συνδέσει ΚΑΙ το ρελέ ακινητοποίησης.
ΠΟΤΕ δεν είχα το παραμικρό θέμα.
Το ρελέ στο συγκεκριμένο μηχάνημα είναι NC και διακόπτει την αντλία ΜΟΝΟ οταν πάρει εντολή.
Δηλαδή, ακόμα και να καταστραφεί τελείως το GPS, δεν θα σου σβήσει τον κινητήρα στην οδήγηση.
Εκτός αυτού, ακόμα και SMS να του στείλεις για να σβήσει τον κινητήρα, ΑΝ το όχημα κινείτε με ταχύτητα μεγαλύτερη απο 20Km ο κινητήρας ΔΕΝ σβήνει. Το μηχανημα περιμένει να πέσει η ταχύτητα του οχήματος ΚΑΤΩ απο 20Km και ΤΟΤΕ σβήνει τον κινητήρα.
Πιστεύω οτι είναι ενα τίμιο μηχανάκι και δεν είχα ποτε θέματα μαζί του, εκτός της μπαταρίας του.
Και τέλος, ο Νικος ΑΥΤΟ ακριβώς ζητάει. Ενα σύστημα που μεσω ενός SMS να ακινητοποιεί το όχημα.....

jomor
01-10-13, 12:17
κατανάλωση έχει μετρήσει κανείς ?

GiwrgosTH
01-10-13, 12:34
Πιστεύω οτι είναι ενα τίμιο μηχανάκι και δεν είχα ποτε θέματα μαζί του, εκτός της μπαταρίας του.
Και τέλος, ο Νικος ΑΥΤΟ ακριβώς ζητάει. Ενα σύστημα που μεσω ενός SMS να ακινητοποιεί το όχημα.....
Πολύ καλό είναι και μου έσωσε ένα Jimny που είχα κάποτε (χμμμμ.... μάλλον το έχω πάνω από 7 χρόνια τελικά!) και φυσικά κάνει μια χαρά για τη δουλειά που το θέλει ο Νίκος, απλά φοβάμαι την ακινητοποίηση και όχι μόνο με το συγκεκριμένο!

SV1JRT
01-10-13, 12:48
κατανάλωση έχει μετρήσει κανείς ?


Πρέπει να είναι μερικά mA, οσο περίπου ένα κινητό σε αναμονή....
Η μπαταρία που έχει είναι Lipo 3.7V - 500mA και κρατάει περίπου 2 μέρες οταν είναι καινούργια.

PALIARMOTHS
01-10-13, 16:18
Γενικά όλα αυτά που λέει πως τα εντοπίζεις μέσω GSM kai GPS ξέρει κάποιος πως ακβιβώς γίνεται?
Θέλω να πω για το αν το εντοπίζεις στους χάρτες του υπολογιστή ή σου στέλνει τις συντεταγμένες της τοποθεσίας του μέσω sms??
Ή κάπως αλλιώς??

Σας ευχαριστώ:001_smile:

SV1JRT
01-10-13, 16:31
Γενικά όλα αυτά που λέει πως τα εντοπίζεις μέσω GSM kai GPS ξέρει κάποιος πως ακβιβώς γίνεται?
Θέλω να πω για το αν το εντοπίζεις στους χάρτες του υπολογιστή ή σου στέλνει τις συντεταγμένες της τοποθεσίας του μέσω sms??
Ή κάπως αλλιώς??

Σας ευχαριστώ:001_smile:


Νίκο, Δύο τρόποι υπάρχουν.
1) Ο ΑΠΛΟΣ, μέσω SMS. Το GPS σου στέλνει SMS σε ένα ή περισσότερα κινητά που έχεις προγραμματίσει στην μνήμη του κάθε φορά που ενεργοποιείτε ο συναγερμός. Επίσης μπορείς ΕΣΥ να κάνεις κληση φωνής στον τηλεφωνικο αριθμό της SIM του GPS και εκείνο σου κλείνει τη γραμμή και σου στέλνει SMS ΜΟΝΟ στο τηλέφωνο που το κάλεσε. Τα τηλέφωνα που "επιτρέπετε" να χρησημοποιούν το GPS, τα προγραμματίζεις ΕΣΥ. Δεν μπορεί ο καθενας να καλέσει το GPS και να λάβει SMS με τις συντεταγμένες του αυτοκινήτου.
ΑΦΟΥ τώρα λάβεις το SMS με τις συντεταγμένες, ανοίγεις το google maps (http://maps.google.com) και αντιγράφεις τις συντεταγμένες.

2) Μέσω GPRS μπορείς να έχεις ζωντανά την κίνηση του οχήματος στον υπολογιστή σου. Ακριβώτερη λύση, που την κάνουν οι εταιρείες που έχουν φορτηγά και στόλους αυτοκινήτων.