PDA

Επιστροφή στο Forum : Delay σηματος σε εισοδο συγκριτη



αλπινιστης
02-10-13, 11:23
Αγαπητοι φιλοι χρειαζομαι παλι την βοηθεια σας.
Πρεπει να παρακολουθησω ενα μεταβαλλομενο μεγεθος και να τροφοδοτω ενα συγκριτη, ο οποιος ομως θελω να ενεργοποιειται-απενεργοποιειται με τον μεσο ορο του σηματος και να μην αντιδραει σε στιγμιαιες μεταβολες του σηματος στην εισοδο.
Στο σχεδιο εχω ενα παραδειγμα του τι περιγραφω:
46356
Η κοκκινη γραμμη ειναι το σημα που θελω να δινω στην εισοδο του συγκριτη.
Ειναι ενα συστημα που αναβει καποια φωτα οταν η ενταση της μουσικης, ανεβει πανω απο καποιο συγκεκριμενο επιπεδο. Αποκλειεται να βαλουμε χερι στον ενισχυτη οποτε το σημα το παιρνουμε απο μικροφωνο. Το θεμα μου ειναι να μην αναβοσβυνουν τα φωτα σε τυχον κενα της μουσικης μεσα στα τραγουδια η και αναμεσα. Θελω ο συγκριτης να μην αλλαζει κατασταση για διακοπες ή υπερεντασεις που κρατανε 5-10 δευτερολεπτα.
Τι λετε? Το παλευουμε?

katmadas
02-10-13, 13:21
Να αναβει τα φωτα και να μενουν κολυμενα δηλαδη?

Δεν ακουγεται και τοσο δυσκολο αυτο που θες....

αλπινιστης
02-10-13, 14:01
Γεια σου Φανη!
Χρειαζομαι να ελεγχονται τα φωτα απο τον συγκριτη και να μην επηρεαζονται απο μικρες μεταβολες του σηματος εισοδου. Ουσιαστικα ενα συγκριτη με αααργηηηηη αντιδραση προσπαθω να φτιαξω

spirakos
02-10-13, 14:11
Ενα ρελεδακι το οποιο οταν θα ενεργοποιειται θα αναβει για τουλαχιστον 10 δευτερα. Πιστευω ενας 555 μπορει να το κανει αλλιως ενας πυκνωτης σε συνδιασμο με μια αντισταση που θα τον φορτιζει να ελεγχουν ενα bc το οποιο με τη σειρα του θα σκανδαλιζει το ρελε

plouf
02-10-13, 14:13
απλή λυση = βαζεις τ εισοδο σε ενα παλμογραφο, σε φιξαρισμενη αποσταση μαι φωτογραφικη μηχανη τραβαει φωτογραφιες υψηλης αναλυσης 12ΜΡ και ανω και αποθηκευονται σε ενα υπολογιστη
ενα προγραμα αναλυσεις αναλυει τα δεδομενα και τα στελενι σε κετρικο σερβερ για συγκριση ο σερβερ απανταει μεσω αποκλειστικης γραμμης πχ δορυφορο (ολοκληρο ε) και .ενεργοπειει το ρελε


τωρα αν για ΑΓΝΩΣΤΟ λογο δεν σου κανει η παραπανω λυση ! η πας για ετοιμο κυκλωμα "equalizer schematic" οπου ουσιαστικα αυτο κανουν τα "λεντακια" εκει και απο την ενταση που θες παιρνεις την εξοδο

η το υπολογίζεις μόνος σου, βαζονταην την εξοδο σε ενα κυκλωμα πυκνωτη αντιστασης που κανει ακριβως αυτό ! για απολυτη "ακριβεια" βαζεις τριμερ και μεταβλητο πυκνωτη και το ρυθμιζεις .


υ.γ. τη εξοδο εχει το μικροφωνο ειναι μαγικο ;)

katmadas
02-10-13, 14:18
Νομιζω οτι με μια θετικη αναδραση απο την εξοδο θα το λυσεις θεμα σου...
Θελει δοκιμη(απο 100κ εωσ Μωμ)

Τα παρακατω τα ειχα γραψει σε εναν αλλον για να καταλαβει τι ειναι υστερηση....

Οι συγκριτες αλλαζουν την κατασταση στην εξοδο τους καθε φορα που η διαφορα δυναμικου αναμεσα στις 2 εισοδους γινεται ακριβως μηδεν.

Αν σε εκεινη ακριβως την χρονικη στιγμη που η διαφορα δυναμικου γινει 0 το περασμα απο αυτην την τιμη γινει γρηγορα τοτε ολα καλα.
Αν ομως γινεται αργα το περασμα απο το σημειο 0,
τοτε ακριβως λιγο πριν το περασμα η εξοδος αρχιζει να αναιβοκατεβαινει λογω μικρων θορυβων που δημιουργουνται σχεδον παντα στις εισοδους των τελεστικων(πολυ μικρες τασεις).

file:///C:\DOCUME~1\Fanis\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_i mage001.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40720&d=1358439989)file:///C:\DOCUME~1\Fanis\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_i mage002.gif

Ετσι εφαρμοζοντας μια ταση στην μη αναστρεφουσα εισοδο υπερπηδαμε αυτο το προβλημμα κρατωντας ψηλα την εξοδο περισοτερη ωρα αποτι θα αλλαζε.


file:///C:\DOCUME~1\Fanis\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_i mage001.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40721&d=1358440101)file:///C:\DOCUME~1\Fanis\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_i mage004.jpg


Τωρα οσο μεγαλυτερη αντισταση βαλεις τοσο μεγαλυτερη τετοια ταση θα εχεις.
Εμπειρικα μια 100Κ βαζω στις περισοτερες περιπτωσεις.

Επισης να πω πως βαζουμε την αντισταση απο την εξοδο και οχι σε αλλο σημειοι για να εχουμε το απαραιτητο feedback.

Υπαρχουν στην αγορα τελεστικοι που εχουν ενσωματομενη υστεριση.
Αλλοι παλι που εχουν το 1 πιν για να την ρυθμιζεις εσυ την υστεριση χωρις feedback.


Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

αλπινιστης
02-10-13, 14:18
απλή λυση = βαζεις τ εισοδο σε ενα παλμογραφο, σε φιξαρισμενη αποσταση μαι φωτογραφικη μηχανη τραβαει φωτογραφιες υψηλης αναλυσης 12ΜΡ και ανω και αποθηκευονται σε ενα υπολογιστη
ενα προγραμα αναλυσεις αναλυει τα δεδομενα και τα στελενι σε κετρικο σερβερ για συγκριση ο σερβερ απανταει μεσω αποκλειστικης γραμμης πχ δορυφορο (ολοκληρο ε) και .ενεργοπειει το ρελε
;)

Μα, αυτο θα κανω!! Απλο ευκολο και οικονομικο!:thumbup1:

spirakos
02-10-13, 14:25
Αλλιως ενας πυκνωτης(μεγαλουτσικος) παραλληλα στο ρελε που θα το κραταει οπλισμενο για μερικα δευτερα ακομα μετα τη διακοπη

SV1JRT
02-10-13, 14:36
Καλημέρα Αλέξανδρε.

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ:
Χρειάζεσαι ενα κύκλωμα που να έχει είσοδο μια κυματομορφή και έξοδο λογικό σήμα. (ON / OFF).
Η έξοδος του κυκλώματος να ΜΗΝ γινετε ΟΝ οταν το σήμα εισόδου είναι μικρότερο απο μια προκαθορισμένη στάθμη.
Η έξοδος του κυκλώματος να ΜΗΝ γινετε ΟΝ οταν το σήμα εισόδου είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ απο την προκαθορισμένη στάθμη, αλλα η διάρκεια του παλμού είναι μικρότερου ευρους απο ένα προκαθορισμένο όριο.
Οταν η έξοδος διεγερθεί (ΟΝ) να επιστρέφει στην κατάσταση OFF μετά απο προκαθορισμένο χρόνο.

ΣΩΣΤΑ ώς εδώ ??

αλπινιστης
02-10-13, 14:49
Ολα σωστα εκτος απο το τελευταιο. Το ΟΝ και το OFF θα εξαρτωνται μονο απο το σημα εισοδου. (Για την ακριβεια απο τον μεσο ορο του σηματος εισοδου κατα την διαρκεια του τελευταιου λεπτου)

SV1JRT
02-10-13, 21:07
Ολα σωστα εκτος απο το τελευταιο. Το ΟΝ και το OFF θα εξαρτωνται μονο απο το σημα εισοδου. (Για την ακριβεια απο τον μεσο ορο του σηματος εισοδου κατα την διαρκεια του τελευταιου λεπτου)


ΟΚ. ΑΠΛΟ είναι.
Βάλε ένα PIC16F / 18F να κάνει αναλογική ανάλυση στο σήμα και να σου δίνει έξοδο ON/OFF.
Με ΕΝΑ ολοκληρωμένο καθάρισες.

spiroscfu
02-10-13, 22:09
Μια άλλη λύση (που θέλει δοκιμές) είναι, με ανόρθωση του σήματος και ένα rc για να πάρουμε την μέση τιμή (αυτή μετά θα την χρησιμοποιήσεις στην είσοδο του συγκριτή).

υγ.
επειδή όμως όταν φορτίσει ο πυκνωτής θα μήνη φορτισμένος (λόγο της διόδου και της μεγάλης αντίστασης εισόδου του συγκριτή), παράλληλα με αυτόν θα βάλεις και ένα ποτενσιόμετρο (με αυτό θα ρυθμίζεις την καθυστέρηση που θα αλλάξει κατάσταση λόγο απώλειας/χαμηλότερου σήματος ).


Αν το μικρόφωνο σου βγάζει σήμα μικρότερο από ~700mV τότε με την δίοδο θα χαθεί όλο, σε αυτή την περίπτωση μπορείς να κάνεις ανόρθωση με τελεστικό

46367


υγ.
μου ήρθε άλλο ένα :-D

στην αρνητική είσοδο του συγκριτη δίνεις μια θετική dc τάση, το σήμα στην θετική
και έτσι θα ενεργοποιείτε από ένα προκαθορισμένο λέβελ, στην έξοδο κάνουμε μια ρυθμιζόμενη καθυστέρηση και είμαστε οκ
(θα πρέπει να ρυθμιστεί σχετικά ψηλά το λέβελ για να γλυτώσουμε ψευτοανάματα ή μπορούμε να βάλουμε και κάποιο φίλτρο στην είσοδο)

αλπινιστης
03-10-13, 01:50
στην αρνητική είσοδο του συγκριτη δίνεις μια θετική dc τάση, το σήμα στην θετική
και έτσι θα ενεργοποιείτε από ένα προκαθορισμένο λέβελ, στην έξοδο κάνουμε μια ρυθμιζόμενη καθυστέρηση και είμαστε οκ
(θα πρέπει να ρυθμιστεί σχετικά ψηλά το λέβελ για να γλυτώσουμε ψευτοανάματα ή μπορούμε να βάλουμε και κάποιο φίλτρο στην είσοδο)

Αυτο ακριβως φτιαχω, αλλα το RC το σκεφτομουν στην θετικη εισοδο. Γινεται το delay να ειναι στην εξοδο?

picdev
03-10-13, 02:05
εγώ νομίζω οτι πρέπει να βάλεις υστέρηση, ή να ψάξεις για schmitt trigger

46369

katmadas
03-10-13, 07:30
εγώ νομίζω οτι πρέπει να βάλεις υστέρηση, ή να ψάξεις για schmitt trigger

46369

Δεν ξερω αν διαβαστηκε αλλα για υστερηση σε ειχα γραψει και εγω απλα βλεπω οτι εγραφες εκεινη την ωρα....

SV1JRT
03-10-13, 08:41
εγώ νομίζω οτι πρέπει να βάλεις υστέρηση, ή να ψάξεις για schmitt trigger

46369


Δεν ξερω αν διαβαστηκε αλλα για υστερηση σε ειχα γραψει και εγω απλα βλεπω οτι εγραφες εκεινη την ωρα....


Καλή η ιδέα της υστέρησης και του schmitt trigger, ΑΛΛΑ έτσι θα διεγείρετε με οποιοδήποτε σήμα ξεπερνάει την οριζόμενη στάθμη, ακόμα και αν το εύρος του είναι μικρότερο απο το επιθυμητό...

spiroscfu
03-10-13, 16:08
Αυτο ακριβως φτιαχω, αλλα το RC το σκεφτομουν στην θετικη εισοδο. Γινεται το delay να ειναι στην εξοδο?

Αλέξανδρε το σήμα του μικροφώνου είναι εναλλασσόμενο, αν βάλεις rc στην είσοδο θα δημιουργήσεις ένα lpf.

Νομίζω πως για να γίνει ποιο σταθερό με αυτόν τον τρόπο θα πρέπει να βάλεις ένα bpf στην είσοδο
και την έξοδο θα τη οδηγήσεις σε ένα ρυθμιζόμενο rc (delay), και έτσι για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει να ξεπεραστεί το level αρκετές φορές

αλπινιστης
03-10-13, 17:57
Οπως απαντηθηκε παραπανω ο schmitt trigger δεν κανει γιατι δεν εχω παλμοσειρα, εχω μεταβαλομενη ταση σε μη προβλεψιμα χρονικα διαστηματα (γι αυτο χρειαζομαι τον μεσο ορο των 2 τελευταιων λεπτων).
Σπυρο, δεν ακολουθω ολο το φασμα του σηματος του μικροφωνου. Η κυματομορφη μου εχει παντα θετικο προσημο.
Για την ωρα προσανατολιζομαι να το κατασευασω με RC. Εαν πετυχει, τοτε θα μπω στην διαδικασια του PIC, το οποιο πιστευω ειναι η καλυτερη λυση, αλλα εχω πληρη αγνοια! Καταλαβαινεις Σωτηρη για ποιον χτυπα η καμπανα....!

spiroscfu
03-10-13, 19:06
Αν θέλεις των μέσω όρο των δύο τελευταίων λεπτών, όταν κόψει η μουσική για πχ. μισό λεπτό

δεν θα θέλεις να σβήσουν τα φώτα ?? με των μέσω όρο των δυο τελευταίων λεπτών δεν γίνεται αυτό


Κάτι τέτοιο εννοούσα εγώ
46384

με παραμετροποιήσεις των C2,R8 ρυθμίζεις το delay


Επίσης αν έχεις μεταβαλλόμενο σήμα πάνω από 700mV δοκίμασε στην είσοδο του συγκριτή το παρακάτω (κομάτι από το παραπάνω σχέδιο)
46385

edit:
το έπιασα εννοείς την μέση τιμή ισχύος των δυο τελευταίων λεπτών, έχε υπόψιν πως η μουσική είναι λογαριθμική και όχι γραμμική,