PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτερ υαλοκαθαριστηρων με ρυθμιζομενες στροφες



illeont
03-10-13, 23:35
Καλησπερα σας. Νεος στο forum και οχι πολυ σχετικος με το αντικειμενο του. Λοιπον, εχω ενα μοτερ υαλοκαθαριστηρων 12v και θελω να εχω τη δυνατοτητα να ρυθμιζω τις στροφες του (κατα προτιμηση ασυρματα - εχω δει μερικα ασυρματα dimmer:http://stokostos.gr/dcr-102-controller-led-8.html ή http://www.thepowerbase.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=36703). To λογικο θα ηταν να χρησιμοποιησω (εκτος της πηγης βεβαια) ενα απλο dimmer. Το κατα ποσο ισχυει θα μου το πειτε εσεις. Τα φωτα σας λοιπον. Ευχαριστω.

nestoras
04-10-13, 01:16
Το λογικό θα ήταν να μην ασχοληθείς καθόλου με το μοτέρ αυτό.
Είναι πολύ ενεργοβόρα και κάνουν μόνο για τη δουλειά που κατασκευάστηκαν. Καλύτερα να μας πεις τι εφαρμογή σκέφτεσαι να υλοποιήσεις και μετά να σου προτείνουμε λύσεις.
Για πιο λόγο να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο μοτέρ που τραβάει 20-30 αμπέρ στα ζόρια;

mihalas2
04-10-13, 07:44
ηλια καλημερα !

απο 4-7 Α τραβανε αυτα τα μοτερ
ισως να σου κανει
καλυτερα αμπερομετρησε το




παναγιωτη καλημερα !

τα μοτερ των υαλοκαθαριστηρων εχουν μειωτηρα :wiink:

δεν μπορει να τραβανε τοσο!!!

katmadas
04-10-13, 10:53
Ηλεκτροβανα θελει να κανει μαλλον...

mihalas2
04-10-13, 11:15
Ηλεκτροβανα θελει να κανει μαλλον...



αρα πρεπει να βρει και την ροπη που χρειαζεται.....

DJman
04-10-13, 12:29
Για ηλεκτροβανα το εχω κανει εγω με μοτερ υαλοκαθαριστήρα. Με 12V και 1αμπ απο ενα απλο μετασχηματιστη εχει υπεραρκετη δυναμη για να γυρισει την κλασσικη βρυση κηπου (με τον κοκκινο μοχλο). Δεν νομιζω ομως να το θελει για ηλεκτροβανα γιατι δεν θα μπορει να δοσει κινηση δεξια αριστερα με το dimmer παρα μονο προς μια κατευθυνση με αυξομείωση της ταχυτητας

elektronio
18-10-13, 10:00
Αυτά τα μοτέρ χρησιμοποιούντε επίσης σε ηλεκτροσυγκολλήσεις σύρματος για την προώθηση του σύρματος όπου υπάρχει πλακέτα που κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις, δηλαδή ρύθμιση από σταματημένο μέχρι φουλ στροφές, με ρύθμιση από ποτενσιόμετρο. Για ασύρματη ρύθμιση πρέπει να βρείς τρόπο να το μετατρέψεις.

Υ.Γ για χαμηλές στροφές μπορείς να δεις και τα μοτεράκια από σούβλες που είναι και πολύ φτηνά.