PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδέες και προτάσεις για Εργασία και Ανάπτυξη καινοτομίας στην Ελλάδα της κρίσης .



JOHNY+
04-10-13, 18:33
Σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το θέμα με σκοπό να μπούμε όλοι στην διαδικασία να σκεφτούμε τι μπορούμε να κάνουμε στην Ελλάδα της κρίσης .
Τι ευκαιρίες μας δίνονται , αν μας δίνονται .
Τι θα μπορούσε να κάνει κάποιος σήμερα ώστε να έχει κάποιο μικρό περιθώριο κέρδους .
Καθώς και να συζητήσουμε τι ανάγκες μπορεί να έχει ο κόσμος πάνω σε διάφορους τομείς , ώστε να δούμε αν κάποιος αξίζει να καινοτομήσει πάνω σε κάτι .
Τι τρόποι χρηματοδότησης υπάρχουν .
Πως κατοχυρώνει κάποιος αυτό που έχει φτιάξει . Και άλλα .

Η συζήτηση είναι ανοιχτή , οπότε ο καθένας μπορεί να ρωτήσει η να προτείνει ότι θέλει πάνω στο θέμα της Εργασίας και της Ανάπτυξης καινοτόμων ιδεών στην Ελλάδα . Κατά κύριο λόγo η συζήτηση θα κινείται σε προτάσεις και ιδέες σε τομείς που ασχολείται το forum , γύρω από ηλεκτρονικά , ηλεκτρολογία , πληροφορική , μηχανολογία . Χωρίς να είναι απαραίτητο να περιοριστούμε σε αυτά .
Κάθε πρόταση , ιδέα δεκτή .

Ακρίτας
04-10-13, 19:13
Σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το θέμα με σκοπό να μπούμε όλοι στην διαδικασία να σκεφτούμε τι μπορούμε να κάνουμε στην Ελλάδα της κρίσης .

Και μόνο για το θάρρος σου αξίζεις συγχαρητήρια. Η ψύχραιμη και θετική σκέψη είναι από μόνη της καινοτομία.

JOHNY+
04-10-13, 19:59
Ευχαριστώ γιώργο , και εγώ ψάχνομαι να δω τι θα κάνω αυτόν τον καιρό .
Πιστεύω ευκαιρίες ακόμα υπάρχουν ακόμη και στην Ελλάδα του σήμερα με όλα αυτά τα προβλήματα που υπάρχουν .
Το θέμα είναι να το κυνηγήσουμε και να σκεφτούμε ιδέες για το τί μπορούμε να κάνουμε .

Magneto
04-10-13, 21:05
ειναι ερωτηματα που με απασχολουν.
εστω οτι εχεις μια κατασκευη που ειναι μοναδικη, εφευρεση ιδεα και κατασκευη δικη σου. τι μπορεις να κανεις με αυτο;
μερικες σκεψεις:

1> μπορεις να κανεις κατοχυρωση στην ελλαδα που θα ισχυει μονο για την ελλαδα. θα ξοδεψεις πολλα χρηματα για δικαιωματα, εκθεσεις, εξοδα προβολης. αυτοματα χανεις την εφευρεση μεσα απο τα χερια σου διοτι οποιος θελει μπορει να αντιγραψει την ιδεα σου με διαφορετικο τροπο -παρεμφερες και να μην μπορεις να βρεις το δικιο σου διοτι εαν το αντιγραψουν πχ οι κινεζοι ειναι αδυνατο να κερδισεις με δικαστικους αγωνες τα δικαιωματα και πιθανα κερδη.

2> μπορεις να κανεις κατοχυρωση σε εξωτερικο; θα εχεις το ιδιο ρισκο και τα εξοδα θα ειναι περισσοτερα.

3> μπορεις να βρεις επενδυτη; εαν ναι τοτε εχεις βρει τον αριθμο του λαχειου που κερδιζει. δεν υπαρχουν επενδυτες, κανεις δεν θελει να επενδυσει χρηματα που ειναι δυσευρετα. γι αυτο κλεινουν μαγαζια, ολα τα προϊοντα κανουν τις χαμηλοτερες πωλησεις.

4> μπορεις να προβαλεις το προϊον σου στο δικτυο και να προσπαθεις να κανεις πωλησεις. ισως καταφερνεις να πουλας μερικα κομματια που θα φτιαχνεις εσυ με μικρο κερδος, μονο εαν δεν υπαρχει ανταγωνισμος και το προϊον σου αξιζει.

5> μπορεις να ασχοληθεις οχι με υλικο προϊον αλλα με υπηρεσιες, να παρεχεις σε αλλους αυτο που θελουν ή που θα τους πεισεις πως το θελουν. οπωσδηποτε χρειαζεται πειθώ.

6> καλυτερα να χρησιμοποιεις εσυ την εφευρεση και να εχεις οφελος απο αυτην. εαν εσυ δεν μπορεις να εχεις οφελος απο την εφευρεση σου τοτε ειναι αχρηστη δεν θα την θελει κανεις.

7> σε εποχη οικονομικης κρισης δεν ειναι καλη ιδεα να εχεις. οτι κατεχεις οπως γη, σπιτι, καταστημα, αυτοκινητο, μοτο κλπ σε κανουν δεσμιο υποχρεωσεων και κανουν το κρατος συμμετοχο στην περιουσια σου. πολλοι ειναι αυτοι που προσπαθουν να απαλαγουν απο αυτα που εχουν αλλα δεν υπαρχουν αγοραστες. παρ οτι δεν υπαρχει εμπορικη κινηση το κρατος ζηταει απο αυτους που δεν θα επρεπε οπως τους αγροτες, τους ιδιοκτητες, τους εργαζομενους -ασφαλιση διχως να παρεχει ασφαλεια δωρεαν υγεια και περιθαλψη.

8> ο νομος του χρηματος ειναι πως το χρημα κινηται, αλλαζει χερια οταν υπαρχει στην αγορα. οταν το χρημα ειναι παρκαρισμενο σε τραπεζες τοτε δεν κυκλοφορουν ευκαιριες.

9> η παρανομια εχει τα ρισκα της αλλα ειναι πολυ δημοφιλης ενασχοληση. ειναι και τροπος διαβιωσης γι αυτους που δεν εχουν αλλη λυση. που να βρει δουλεια ενας 50ρης εαν μεινει ανεργος που δεν μπορουν να βρουν δουλεια 30ρηδες με περισσοτερα προσοντα, πτυχια κλπ;; ακολουθα τον νομο της ζουγκλας, τρωει οποιον βρει μπροστα του για να μην πεινα.
συζητουσα με εναν αλβανο που μου ελεγε πως δεν δουλευει πλεον σε οικοδομη και αφου δεν βρισκει εργασια κλεβει σπιτια.
φαινεται πως η εγκληματικοτητα εχει αυξηση

picdev
04-10-13, 23:35
εντάξει με αλβανό μίλαγες, όχι με άνθρωπο τι περίμενες να σου πεί?:lool:
αλλά και πρίν τη κρίση οι αλβανοί πάλι έκλεβαν,σκότωναν κτλ, οι φυλακές είναι γεμάτες με αλβανούς , πολύ πριν την κρίση.
Γενικά θα σε συμβούλευα να μην μιλάς σε αλβανούς.

στο θέμα μας τώρα, τόσα χρόνια λέμε για καρτέλ στο γάλα, πως η ΔΕΛΤΑ εκβιάζει τους κτηνοτρόφους , γιατί έχουμε τόσο ακριβό γάλα και τα γνωστά.

Κοιτάχτε τι έκανε ο συνετερισμός κτηνοτρόφων Λαρισας

«Θες Γάλα; Πιες» από ΑΤΜ στη Λάρισα

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63898032


Από αυτόματους πωλητές μπορούν από χθες οι καταναλωτές στη Λάρισα να προμηθεύονται φρέσκο γάλα, όλο το 24ωρο και το μόνο που χρειάζονται είναι μερικά κέρματα.

ggr
06-10-13, 14:16
Η δικια μου αποψη ειναι οτι υπαρχουν πολλα λαμπρα μυαλα στην Ελλαδα με πολλες ιδεες, παραδειγματα υπαρχουν παρα πολλα.
Ομως το μεγαλυτερο εμποδιο ειναι η γραφειοκρατια και αλλα πολλα κακως κειμενα του τοπου μας, που φρεναρουν οποιον θελει να κανει κατι πρωτοποριακο.
Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε το γεγονος οτι πολλοι συμπατριωτες μας εχουν διαπρεψει στο εξωτερικο.
Τι να λεμε τωρα, χιλιοειπωμενα πραγματα... Αν δεν αλλαξουμε νοοτροπια πρωτα ατομικα δεν προκειται να αλλαξουμε ποτε και ως κοινωνια.

katmadas
06-10-13, 14:44
εντάξει με αλβανό μίλαγες, όχι με άνθρωπο τι περίμενες να σου πεί?:lool:
αλλά και πρίν τη κρίση οι αλβανοί πάλι έκλεβαν,σκότωναν κτλ, οι φυλακές είναι γεμάτες με αλβανούς , πολύ πριν την κρίση.
Γενικά θα σε συμβούλευα να μην μιλάς σε αλβανούς.


Να φανταστω οτι το σχολιο δεν ειναι ρατσιστικο απλα αγαπας την ελλαδα....
τοτε τι ειναι ρατσισμος?

τι να λεμε τωρα...
Μια συσκευει που να εξαερωνει τους αλλοθρησκους και μεταναστες να κανουμε αμα ειναι να τα κονομησουμε...
Ετσι θα λυθει και το προβλημμα της ελλαδας πουθ δεν ειναι αλλο απο την εισβολη των ξενων στον ελλαδικο χωρο...
Τωρα δεν ξερω για τον υπολοιπο κοσμο!

Ετσι και αλλιως η γη γυριζει επειδη η ελλαδα υπαρχει...Οποτε αν τους εξοντοσουμε ολους θα εξασφαλησουμε και το οτι η γη γυριζει....

Ακρίτας
06-10-13, 15:09
Καινοτομία δεν είναι μόνο να βγάλεις κάτι καινούριο αλλά και να βγάλεις κάτι που ήδη υπάρχει με πιο οικονομικό και αποδοτικό τρόπο. Και επειδή θα πρέπει μάλλον να σκεφτόμαστε με βάση τις πραγματικές ανάγκες τι θα λέγατε για την ανάπτυξη μιας γεννήτριας PMG μέσης ισχύος με σκοπό να χρησιμοποιηθεί σε κατασκευές ανεμογεννητριών; Θα μπορούσε ίσως να κυκλοφορήσει και σε κιτ.

picdev
06-10-13, 15:57
Να φανταστω οτι το σχολιο δεν ειναι ρατσιστικο απλα αγαπας την ελλαδα....
τοτε τι ειναι ρατσισμος?

τι να λεμε τωρα...
Μια συσκευει που να εξαερωνει τους αλλοθρησκους και μεταναστες να κανουμε αμα ειναι να τα κονομησουμε...
Ετσι θα λυθει και το προβλημμα της ελλαδας πουθ δεν ειναι αλλο απο την εισβολη των ξενων στον ελλαδικο χωρο...
Τωρα δεν ξερω για τον υπολοιπο κοσμο!

Ετσι και αλλιως η γη γυριζει επειδη η ελλαδα υπαρχει...Οποτε αν τους εξοντοσουμε ολους θα εξασφαλησουμε και το οτι η γη γυριζει....

ναι είμαι ρατιστής το παραδέχομαι,
αλλά πες στους φίλους σου τους αλβανούς να κάτσουν μπροστά στο καθρέφτη και να αναρωτηθούν γιατί οι ελληνικές φυλακές είναι γεμάτες με αλβανούς. Προφανώς δεν φταίνε αυτοί, έτσι γεννήθηκαν , έτσι έμαθαν , αλλά αυτή είναι η κατάντια τους. Οι αλβανοί όμως είναι οι μεγαλύτεροι ρατσιστές και ζηλόφθονες ναι υπάρχουν και μερικοί καλοί αλλά είναι στατιστικά αποδεδειγμένη η εγκληματική τους δραστηριότητα.
:biggrin:Αλλά μην ανησυχείς στις επόμενες εκλογές θα βγεί ο τσίπρας , εγώ θα καταλήξω στη φυλακή σαν ρατσιστής και οι φίλοι σου οι αλβανοί, οι λαθραίοι και κάθε καρυδιάς καρύδι θα κυκλοφορεί ελεύθερο στη νέα "σοσιαλιστικό" ελλάδο-αλβανο-πακισταν!
Και στη τελική αφού ήρθαν εδώ να κλέψουν και να σκοτώσουν, να πάνε στον αγύριστο.
:laugh:κάτσε σου λέω μην βιάζεσαι και έχουμε να δούμε πολλά ακόμα στην ελλάδα,

seismic
20-03-15, 11:36
Δε μας φταίει μόνο ότι έχουμε ένα γιγάντιο, ανίκανο και διεφθαρμένο δημόσιο τομέα που σιτίζεται εις βάρος της οικονομίας. Μεγαλύτερη ίσως ζημιά μας έκανε ότι εδώ και χρόνια πάψαμε να προσπαθούμε να φτιάξουμε οτιδήποτε το καινούργιο. Γίναμε ένα έθνος μεταπωλητών,χάσαμε την δημιουργικότητα και τη φαντασία μας.
Η μεταπώληση δε δημιουργεί πολλές δουλειές και έχει καταστροφικές συνέπειες για το εμπορικό μας ισοζύγιο. Το χειρότερο είναι ότι καλλιεργεί μια αρνητική εθνική ψυχολογία. Αυτά που καταναλώνουμε επί δεκαετίες έχουν ολοένα και λιγότερη σχέση με αυτά που παράγουμε.
Αναμφισβήτητα, το να φτιάξεις κάτι καινούργιο είναι πολύ πιο δύσκολο από το να εισάγεις το έτοιμο. Θέλει κόπο, μεράκι, προσπάθεια, έχει την αγωνία και το φόβο του αγνώστου και του επισφαλούς. Είναι πολύ πιο εύκολο να ψωνίσεις μια δοκιμασμένη συνταγή από το εξωτερικό. Όμως η εγχώρια παραγωγή και εξαγωγή υπηρεσιών και προϊόντων προστιθέμενης αξίας είναι μονόδρομος,αν θέλουμε να ανατρέψουμε την καταστροφική πορεία που έχει πάρει η χώρα μας.
Η επιστροφή στην παραγωγή είναι καλύτερος δρόμος για την ψυχή καιτο ηθικό μας. Το συλλογικό αλλά και το προσωπικό αίσθημα αυτο-πραγμάτωσης και καταξίωσης, η ικανοποίηση και η περηφάνια που νοιώθει κανείς όταν βλέπει,καταναλώνει αλλά και εξάγει ή μοιράζεται τον καρπό της δημιουργικότητας του,δεν συγκρίνεται με την ρηχή ικανοποίηση του εύκολου χρήματος. Όπως ακριβώς το μήλο από το δέντρο που φύτεψες, πότισες και κλάδεψες για δεκαετίες στον κήπο σου, έχει διαφορετική γεύση από το άψυχο φρούτο που ψώνισες στο σούπερ μάρκετ.
Η επανοικοδόμηση του έθνους μας μετά τον πόλεμο ήταν καρπός του ήθους και της αποφασιστικότητας μικρών παραγωγών. Βιοτέχνες, χτίστες, τεχνίτες,δημιουργοί - άνθρωποι που δούλεψαν σκληρά και με το δικό τους τρόπο καινοτόμησαν.

sakis
20-03-15, 23:39
Το πρωτο πραγμα που χρειαζεται ειναι ορεξη για δουλεια ...Σημερα η νεολαια δεν γνωριζει καν τι σημαινει αυτο εγω κοντευω 50 και καθομαι 12,00 το βραδυ να γραψω καμια μαλακια μπας και ξεστραβωθει κανεις ....

Οι Ελληνες παντα ειχαν την πατεντα και την καινοτομια στο πετσι τους ..ιδεες υπαρχουν και πολλες και καλες φραγκα ( σωστα ) δεν υπαρχουν για κατωχυρωσεις και πολεμους εδραιωσης στην αγορα ..αρα μονος σου σιγα σιγα με ενα βημα την καθε φορα και σιγουρα το μεροκαματο θα το βγαλεις .Αν εισαι τυχερος μπορει και κατι παραπανω εως πολυ παραπανω .

Στην Ελλαδα του σημερα και χωρις φραγκα ο μονος τροπος ειναι αυτος Δυστυχως απαιτει σκληρη δουλεια ...μονο τιποτα αλλο .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

leosedf
20-03-15, 23:51
Εγώ πάντως ετοίμασα φυτά ντομάτες (όλων των χρωμάτων) πιπεριές καρότα (3 χρωμάτων) καρπούζια κλπ.
Όργωσα κλπ.
Θα φάω φέτος.

picdev
21-03-15, 01:33
Το πρωτο πραγμα που χρειαζεται ειναι ορεξη για δουλεια ...Σημερα η νεολαια δεν γνωριζει καν τι σημαινει αυτο εγω κοντευω 50 και καθομαι 12,00 το βραδυ να γραψω καμια μαλακια μπας και ξεστραβωθει κανεις ....

Οι Ελληνες παντα ειχαν την πατεντα και την καινοτομια στο πετσι τους ..ιδεες υπαρχουν και πολλες και καλες φραγκα ( σωστα ) δεν υπαρχουν για κατωχυρωσεις και πολεμους εδραιωσης στην αγορα ..αρα μονος σου σιγα σιγα με ενα βημα την καθε φορα και σιγουρα το μεροκαματο θα το βγαλεις .Αν εισαι τυχερος μπορει και κατι παραπανω εως πολυ παραπανω .

Στην Ελλαδα του σημερα και χωρις φραγκα ο μονος τροπος ειναι αυτος Δυστυχως απαιτει σκληρη δουλεια ...μονο τιποτα αλλο .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

καλά η νεολαία βαρίεται να δουλέψει, εσύ τόσα χρόνια δεν βαρέθηκες να ψηφίζεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ για να πάει το μηνιάτικο 400ε , να κλείσουν όλα τα εργοστάσια και να μπούν όλοι στο δημόσιο.:001_unsure:
Τι διάολο ρε παιδί μου πως γίνεται εμένα όλοι οι γνωστοί μου να είναι άνεργοι να έχουν 2-3 πτυχία, και να κάνουν 2-3 δουλειές για να βγάλουν 500ε και εσύ ρε σάκι να βλέπεις όλο τεμπέληδες.Σε άλλη γειτονιά μένουμε μάλλον.......που μένεις σε καμιά άνοιξη? η ανεργία στους νέους 50% επειδή βαριούνται να δουλέψουν :001_unsure: χμμμ
Και στη τελική όποιος μπορεί καλύτερα να κάτσει σπίτι του παρά να δουλεύει για 400ε το μήνα , δεν χρειάζεται να κάνουν πλούσιο κάνεναν !@#% , δουλεύοντας σαν το σκλάβο.
Αλλά βρε σάκη ξεχνάς ότι στην εποχή σου όταν είχες τελειώσει το δημοτικό , με 2 δουλειές συντηρούσες 2 σπίτια, ενώ σήμερα με 3 πτυχία και 3 δουλειές ούτε αμάξι δεν συντηρείς.

να πιάσω τη καινοτομία ??:001_unsure: πόσα παραδείγματα εδώ στο φόρουμ....
Γιατί άλλο να επισκευάζεις ενισχυτή με 2 layer, άλλο λαπτοπ με 8 layer και άλλο να σχεδιάζεις κάτι απο το μηδέν.
Εχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους περίεργους εδώ στην Ελλάδα, τον klik που παίζει τη C στα δάχτυλα , τον Filamn που σου υπολογίζει το κύκλωμα σε 3", τον sigmacom για το ψηφιακό link που έφτιαξε , έναν που έφτιαχνε τριφασικά ινβερτερ και servo με μΕ το 1990,
,έναν που σχεδίαζε πλακέτες με Atex, τα παιδιά στο logiconLab που φτιάχνουν fpga για το CERN
μου άρεσε και κάτι που είχε γράψει ο SRF

Το μόνο στην ζωή μου που πραγματικά κατ' επιλογήν μου απέφυγα ρητά να επισκευάσω, ήταν οι... τηλεοράσεις!!! Και ας επισκεύαζα και καρδιολογικά μόνιτορ ή έγρωμους υπερηχογράφους, Γάμμα κάμερες... ακόμα και... Α... Τ... !!!


Βγάζεις πιο πολλά με το να επισκευάζεις λαπτοπ και ταμπλετ που το κάθε σπίτι έχει απο 3, απο το να σπας τα @@ και να καινοτομείς στην Ελλάδα γιατί δεν υπάρχουν εργοστάσια.

ΥΓ, Σάκη καλά κάνεις και γράψεις ώς στις 12, γιατί τα τεχνικά κείμενα σου σε συνδυασμό με την υπογραφή σου, είναι το καλύτερο SEO που μπορείς να κάνεις για το site σου.Το pageRank είναι λογαριθμικό

sakis
21-03-15, 13:52
Εγώ πάντως ετοίμασα φυτά ντομάτες (όλων των χρωμάτων) πιπεριές καρότα (3 χρωμάτων) καρπούζια κλπ.
Όργωσα κλπ.
Θα φάω φέτος.


Φιλος μου μαγαζι 4ετραοροφο στο παγκρατι ιδιοκτητο απεναντι απο το Jumbo Φιλολαου 124 στημενο απο πατερα απο το 1970 με ειδη εποχιακα οπου πουλαει καλο Χριστουγεννιατικο οχι της φτηνιας , τις καλυτερες αποκριατικες στολες ειναι σχεδον βεστιαριο και αλλα εποχιακα ειδη εφοσον ειναι απεναντι στο JUmbo δουλευει αλλα πλεον δεν κερδιζει ...απλα τσουλαει ακομα και εαν το ειδος που πουλαει και καλης ποιοτητας ειναι και εξειδικευμενο .

Παντρευτηκε σχετικα προσφατα και η γυναικα που ειχε μια μεγαλη εκταση καπου στην καλαμπακα και εστησαν μια μοναδα με κοτουλες για να βγαζουν αβγα . Στην περιοχη και σε αποσταση 3 ωρων με το αυτοκινητο συνολικα υπαρχουν 80 χωρια στα οποια μπορει να πουλησει το προιον του .

Φυσικα στην Αθηνα δεν πουλαει ουτε 5 καρτελες με αυγα τον μηνα διοτι τα αγοραζουν μονο αυτοι που ξερουν για τα μωρα τους συνηθως ενω για το σπιτι τους παιρνουν Βουλγαρικα απο το σουπερ μαρκετ με το 1/5 της αξιας .

Ο φιλος μου επειδη δεν εχει προσωπικο ( εκει στην περιοχη υπαρχουν Ελληνες οι οποιοι παιρνουν επιχορηγησεις για κατι καλλιεργιες που εχουν και μετα απο αυτες παιρνουν και επιδομα ανεργιας ειναι ολη την ημερα στο καφενειο , και Αλβανοι οι οποιοι στην συγκεκριμενη δουλεια δεν αποδιδουν γιατι ειναι τσαπατσουληδες και τα πουλερικα θελουν προσοχη για αρρωστιες καθαριοτητα κλπ )

Αρα δουλευει μονος του περιπου 7-9 ωρες την ημερα οπου αφιερωνει 5-6 ωρες χαλαρα αλλα καθε μερα για να φροντιζει τις κοτες καθαριοτητες , ταισμα κλπ και 2 ωρες καθε μερα να διανεμει το προιον του στα γυρω χωρια οπου αυτη την στιγμη μπορει να εξυπηρετησει γυρω στα 8 χωρια απο τα 80 που υπαρχουν στην περιοχη μια και δεν μπορει να παραξει περισσοτερα αυγα .

Εχει βαλει ντουντουκα στο ΙΧ και απο καταστηματαρχης εγινε Αυγουλας γυρολογος .

Στα επομενα σχεδια του ειναι να εισαγει απο την Αθηνα στην Καλαμπακα μια ομαδα απο Αιγυπτιους που ειναι δουλευταραδες και προσεκτικοι ωστε τελικα να μπορεσει να αυξησει την παραγωγη του και σιγα σιγα να αυξησει την παραγωγη και διανομη του ωστε να καλυψει περισσοτερα χωρια .

Γνωριζει κανεις να μου πει η μπορει καποιος να εκτιμησει ποσα λεφτα καθαρα βγαζει ενας ανθρωπος με το παραπανω στησιμο και με μια μεση παραγωγη 3000 αυγων ημερησιως ?

leosedf
21-03-15, 14:08
Αν τα πουλάει 30 λεπτά παίρνει 900άρα κάθε μέρα.
Κι εμείς έχουμε αλλά μόνο για τις ανάγκες μας, ο αδερφός μου βάζει ορτύκια τώρα έχει και κνέλια :P

Τρώω φρέσκο αυγό από κώλο απ' ευθείας, χτες τηγάνισα 8

lepouras
21-03-15, 14:10
Γνωριζει κανεις να μου πει η μπορει καποιος να εκτιμησει ποσα λεφτα καθαρα βγαζει ενας ανθρωπος με το παραπανω στησιμο και με μια μεση παραγωγη 3000 αυγων ημερησιως ?

καθαρά κάνα 50άρη? άντε 100άρη?

xlife
21-03-15, 14:23
Ασχολούμαι επαγγελματικά στο χώρο των ηλεκτρονικών - υπολογιστών περίπου 15 χρόνια και άλλα 5-10 ερασιτεχνικά. Ένα πράγμα έχω καταλάβει. Εαν δουλεύεις με πατέντες δεν πρόκειται να μείνεις ποτέ από δουλειά. Το πρόβλημα είναι οτι χωρίς τι δυνατότητα ανάδειξης και προώθησης αυτών των πατεντών , συνήθως μένουν μόνο στους πελάτες που κατά καιρούς τις εφαρμόζουμε. Όλοι θα έχετε συναντήσει πελάτη που σας λέει "θέλω να κάνω αυτό και να κάνει το άλλο και να τελειώνει με το τάδε" πχ και ενώ ακούγετε εξωπραγματικό, τελικά μετά απο σκέψη και συνδέοντας κάποια υλικά να βγαίνει αυτό που σκέφτηκε ο πελάτης. Όμως δεν είναι βιομηχανική χώρα... ούτε καν βιοτεχνική. Έτσι είναι δύσκολο εως απίθανο να δεις οικονομημένο ηλεκτρονικό. Τουλάχιστον όσους έχω γνωρίσει απλά βγάζαν το ψωμί τους.. άντε και το παντεσπάνι τους...
Τώρα για τι νέα γενιά που αναφέρθηκε, αν και είμαι και γώ σ αυτούς μπορώ να πω οτι το 80-90% θέλουν καθοδήγηση και δεν κάθονται να σκεφτούν απλά πράγματα. Κάποτε πήγα σε κάποιον για να αλλάξω σκληρό δίσκο. Ήταν δεύτερο έτος ΤΕΙ σε κάτι με υπολογιστές. Μου έκανε εντύπωση που δεν το προσπάθησε μόνος του.(Μου χουν τύχει και άλλα τέτοια περιστατικά και αναρωτιέμαι τελικά για πιο λόγο πάνε σε ένα ΤΕΙ αφού δεν το έχουν?)

betacord85
21-03-15, 14:26
εχω 10 ατομα με την μιση σου ηλικια φουλ με ορεξη για δουλεια...εχεις καπου να τους βαλεις?μαλλον οχι..και μην μου αρχιζετε παλι να παει να γινει ντελεβερυ να μιρασει φιλαδια και αλλες τετοιες πιπ@ς...μιλαμε για ατομα με πτυχεια και γατονια σε οποιαδηποτε δουλεια και αν τους κατσει την βγαζουν σωστα και με λεπτομερεια...10 ατομα ελληνες και οχι αλλοδαπους...με ονειρα για ζωη και για να δημιουργησουν οικογενεια και να προσφερουν σε αυτον τον τοπο...και αυτο που καθεσαι μεχρια το βραδυ μπορουν ανετα και μεχρι τις 2 το πρωι να το κανουν φυσικα με τις αναλογες αποδοχες...τεσπα ειναι εμγαλη συσζητηση και θα στεναχωρισω την ηλικια των 40+ γιατι ειναι στον κοσμο τους και δεν δινουν ευκειριες στους νεους ελληνες...και φυσικα δεν μιλαμε για 8ωρο με 300 ευρω το μηνα...5 συναδελφοι αλλαξανε ειδικοτητα σκεφτομαι και εγω το ιδιο εσι ακι αλλιως δεν υπαρχουν θεσεις στην ελλαδα στο επαγγελμα μας...εχει καταντησει αυτος που φτιαχνει καφεδες στα coffe island να παιρνει το διπλασιο μισθο απο εναν ηλεκτρονικο...

sakis
21-03-15, 14:35
Ο αυγουλας λοιπον τσιμπαει καθαρα
180
την ημερα τσεπατα με ολα του τα εξοδα και τους φορους πληρωμενους

Το μονο παραπονο που εισπρατει απο τους κατοικους ειναιν οτι στα 35 λεπτα το αυγο του ειναι πολυ φτηνο Οι γνωστες εκει παπουδες και γιαγγιαδες που ξερουν απο καλο αυγο θεωρουν οτι επρεπε να πουλιεται 1 ευρω το ενα ...

Αυτα

leosedf
21-03-15, 14:39
Μάστορα 1 ευρώ το αυγό ΔΕΝ παίζει απλά. Ούτε 0.50
Αν πληρώνουν 1 ευρώ τότε παίρνουν καλές συντάξεις.

sakis
21-03-15, 14:41
ειπαμε 0,35 το πληρωνουν και κανουν και κολοτουμπες ουρα στην πλατεια για να αγορασουν

picdev
21-03-15, 14:46
εχω 10 ατομα με την μιση σου ηλικια φουλ με ορεξη για δουλεια...εχεις καπου να τους βαλεις?μαλλον οχι..και μην μου αρχιζετε παλι να παει να γινει ντελεβερυ να μιρασει φιλαδια και αλλες τετοιες πιπ@ς...μιλαμε για ατομα με πτυχεια και γατονια σε οποιαδηποτε δουλεια και αν τους κατσει την βγαζουν σωστα και με λεπτομερεια...10 ατομα ελληνες και οχι αλλοδαπους...με ονειρα για ζωη και για να δημιουργησουν οικογενεια και να προσφερουν σε αυτον τον τοπο...και αυτο που καθεσαι μεχρια το βραδυ μπορουν ανετα και μεχρι τις 2 το πρωι να το κανουν φυσικα με τις αναλογες αποδοχες...τεσπα ειναι εμγαλη συσζητηση και θα στεναχωρισω την ηλικια των 40+ γιατι ειναι στον κοσμο τους και δεν δινουν ευκειριες στους νεους ελληνες...και φυσικα δεν μιλαμε για 8ωρο με 300 ευρω το μηνα...5 συναδελφοι αλλαξανε ειδικοτητα σκεφτομαι και εγω το ιδιο εσι ακι αλλιως δεν υπαρχουν θεσεις στην ελλαδα στο επαγγελμα μας...εχει καταντησει αυτος που φτιαχνει καφεδες στα coffe island να παιρνει το διπλασιο μισθο απο εναν ηλεκτρονικο...

Μπάμπη αυτή είναι η αλήθεια στον τομέα της τεχνολογίας στην Ελλάδα, τα είπες όλα, ειδικά το τελευταίο για το coffe island,
είναι όμως απόλυτος λογικό γιατί η Ελλάδα δεν έχει εργοστάσια ούτε καν βιοτεχνίες, εκεί ειναι το ψωμή για ανάπτυξη επισκευές και τα καλά λεφτά.
Ειναι λογικό λοιπόν η ελλάδα να έχει αγορά καφέδων και σουβλατζίδικων, ο θείος μου πληρώνει ψήστη με 50ε-60ε μεροκάματο ,
γιατί πολύ απλά αυτό φέρνει κέρδος στην Ελλάδα αυτή ειναι η πραγματικότητα.

Απο εκεί και περα δεν μου αρέσει ούτε να γίνω αυγουλάς, ούτε καφετζής.
Τελευταία παρακολουθώ την αγορά εργασίας , οι περισσότεροι ψάχνουν για πτυχιούχους που θα δουλέψουν με 500ε το πολύ.
Και προβάλουν σαν δικαιολογία ότι δεν ξέρεις, μάλιστα σε εταιρεία που βάζει παραγγελειοδόχους , είπαν σε ένα φίλο που έχει τελειώσει ΤΕΙ, ξέρει γλώσσες προγραμματισμού , φτιάχνει πλακέτες ,κάνει κατασκευές μικροελεκτές κτλ , ότι δεν έχει εμπειρία και πρέπει να εκπαιδεύεται για ένα χρόνο :lool: Ενα χρόνο για να σετάρει ένα pda και 5 ip ok , μάλιστα του είπαν ότι η εταιρεία πρέπει να πληρώνει για ένα χρόνο αυτόν που θα τον εκπαιδεύει. Γελάει ο κόσμος με τέτοιους "επιχειρηματίες ".
Είχα στείλει και εγώ βιογραφικό με καλύτερη προϋπηρεσία , και χώρια ότι είχα γράψει ότι επισκευάζω PC και laptop , ΔΕΝ ΜΕ ΦΩΝΑΞΑΝ ΓΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, το γιατί το φαντάζεστε υποθέτω

kostas_dh
21-03-15, 14:50
Αν έχω μια ιδέα σιγά να μην την πω στους τραπεζίτες και εδώ στο hlektronika.gr
Θα προσπαθήσω να βρω χρηματοδότηση και θα την υλοποιήσω μόνος μου.
Ψάχνουν για μεγάλα κορόιδα τελικά.
Ψάχνουν να βρούν τον μαλ...α που θα τσιμπήσει στους διαγωνισμούς και τις διαφημίσεις σε ράδιο και tv σοσιαλ media site κλπ
ΜΗΝ ΕΙΣΤΑΙ ΜΑΛ....Σ. ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ Π Ο Λ Λ Α

betacord85
21-03-15, 14:55
σπουδασα οπως σπυδασες και εσυ ακη...το να παω να γινω πωλητης στα jumbo με 250 το μηνα δεν θα το επιτρεψω στον εαυτο μου!ουτε σε αλλες δουλειες που βλεπω οι με εκμεταλευωνται!και σακη για να ξερεις οχι μονο 12 το βραδυ αλλα μεχρι και τις 3 το πρωι εχω κατσει για να βγαλω βλαβες και μηχανηματα επειδη ειχαμε φουλ δουλεια...το ξερετε ολοι οτι οι νεοι φευγουν πλεω μονιμα στο εξωτερικο...συναδελφος που μενει πλεων μονιμα αυστραλια παιρνει 800 με 900 δολλαρια την εβδομαδα...και μας χαιρεταει και μας λεει καθιστε κοροιδα στην ελλαδα σας...και εχει δικιο ετσι που την εχει κατανυησει η γεινια των 50+ με την νοοτροπια της...να παρουμε λεει αλβανους να δουλεψουν...παρτε να δουμε μετα ποιοι θα μεινουν στην ελλαδα...ναι και κατι τελευταιο την δουλεια που βγαζει ο ελληνας δεν την βγαζει ο αλβανος λογο οτι ειναι τσαπατσουλης και εχει την νοοτροπια του πονηρου και του κλεφτρακου...

leosedf
21-03-15, 14:57
Έτσι, γιατί αλλιώς θα σου την πέσουν οι πετρελαϊκές εταιρίες...

picdev
21-03-15, 15:02
Ασχολούμαι επαγγελματικά στο χώρο των ηλεκτρονικών - υπολογιστών περίπου 15 χρόνια και άλλα 5-10 ερασιτεχνικά. Ένα πράγμα έχω καταλάβει. Εαν δουλεύεις με πατέντες δεν πρόκειται να μείνεις ποτέ από δουλειά. Το πρόβλημα είναι οτι χωρίς τι δυνατότητα ανάδειξης και προώθησης αυτών των πατεντών , συνήθως μένουν μόνο στους πελάτες που κατά καιρούς τις εφαρμόζουμε. Όλοι θα έχετε συναντήσει πελάτη που σας λέει "θέλω να κάνω αυτό και να κάνει το άλλο και να τελειώνει με το τάδε" πχ και ενώ ακούγετε εξωπραγματικό, τελικά μετά απο σκέψη και συνδέοντας κάποια υλικά να βγαίνει αυτό που σκέφτηκε ο πελάτης. Όμως δεν είναι βιομηχανική χώρα... ούτε καν βιοτεχνική. Έτσι είναι δύσκολο εως απίθανο να δεις οικονομημένο ηλεκτρονικό. Τουλάχιστον όσους έχω γνωρίσει απλά βγάζαν το ψωμί τους.. άντε και το παντεσπάνι τους...
Τώρα για τι νέα γενιά που αναφέρθηκε, αν και είμαι και γώ σ αυτούς μπορώ να πω οτι το 80-90% θέλουν καθοδήγηση και δεν κάθονται να σκεφτούν απλά πράγματα. Κάποτε πήγα σε κάποιον για να αλλάξω σκληρό δίσκο. Ήταν δεύτερο έτος ΤΕΙ σε κάτι με υπολογιστές. Μου έκανε εντύπωση που δεν το προσπάθησε μόνος του.(Μου χουν τύχει και άλλα τέτοια περιστατικά και αναρωτιέμαι τελικά για πιο λόγο πάνε σε ένα ΤΕΙ αφού δεν το έχουν?)

κώστα σε κανένα τει δεν υπάρχει μάθημα επισκευής υπολογιστών, και λογικό είναι αφού ο σκοπός των σχολών αυτών είναι να σε μάθουν τα βασικά ώστε να γίνεις μηχανικός.
Αν πετυχαίνουν το σκοπό τους είναι άλλο θέμα αλλά δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν τέτοια μαθήματα γιατί πρέπει να μάθεις πιο σημαντικά πράγματα.
Απο εκεί και πέρα έχει ευθύνη και ο φοιτητής να ασχοληθεί λίγο με τα βασικά

jimk
21-03-15, 15:05
Αν τα πουλάει 30 λεπτά παίρνει 900άρα κάθε μέρα.
Κι εμείς έχουμε αλλά μόνο για τις ανάγκες μας, ο αδερφός μου βάζει ορτύκια τώρα έχει και κνέλια :P

Τρώω φρέσκο αυγό από κώλο απ' ευθείας, χτες τηγάνισα 8

Εφαγες 8 αυγα;;;; :confused1::confused1::confused1::confused1:

leosedf
21-03-15, 15:11
Ε σε ένα τηγανάκι που έχω τόσα χωράνε.
Δεν έφαγα κάτι άλλο χτες.

picdev
21-03-15, 15:14
μπάμπη σβήσε κανένα pm γιατί έχει γεμίσει το indox σου.

sakis
21-03-15, 15:15
Απο εκεί και περα δεν μου αρέσει ούτε να γίνω αυγουλάς, ούτε καφετζής.

Σεβομαι απολυτα αυτο που εγραψες και θα συμφωνησω σε καποια σημεια με αυτο .

Αν κοιταξω ομως πιο πισω θα δω οτι οι πατεραδες μας για παραδειγμα εφτασαν "εκει" με ακριβως αυτον τον τροπο δλδ σκληρη δουλεια το πρωι στην "ταδε " δουλεια και ενασχοληση με την καινοτομια και την αναπτυξη στον "ελευθερο " τους χρονο ...

Αρα ξαναγυριζουμε εκει που αρχισαμε οτι για να γινει κατι θελει φραγκα και σκληρη δουλεια Εαν δεν υπαρχουν τα φραγκα μενει μονο η σκληρη δουλεια και οι πιθανοτητες για γρηγορη και αποδοτικη αναπτυξη μιας ιδεας τεχνικης η επιχειρησιακης πεφτουν δραματικα ....


Εμενα ας πουμε το πρωι αυγουλας και το απογευμα ηλεκτρονικος δεν θα με χαλαγε καθολου ....Αλλα απο την στιγμη που δεν εχει χρειαστει ακομα να το κανω θα μεινω εκει που ειμαι .....

picdev
21-03-15, 15:21
απο το γυμνάσιο ήξερα σε ποια σχολή θα μπώ, και απο το γυμνάσιο έφτιαχνα η/υ, προς στο τέλος της σχολής άρχισα να ασχωλούμαι με μΕ και προγραμματισμό επειδή μου άρεσε,
με το καιρό έφτιαξα εργαστήριο με βασικό εξοπλισμό , πήρα το πτυχίο μου κτλ κτλ. απέκτησα και προϋπηρεσία κτλ
Και τώρα μετά απο τόσα χρόνια προσπαθειών και ενασχόλησης μου προτείνεις να γίνω αυγουλάς!
Αν γίνω αυγουλάς σταματάω να μαθαίνω γλώσσες προγραμματισμού , να παρακολουθώ τις εξελίξεις, να μαθαίνω για νένα μοντέλα μΕ ,τεχνικές σχεδίασης κτλ.
Χρειάζεται καθημερινή ενασχόληση. Δεν είναι κάτι που το έμαθες και τελείωσες.

και το χειρότερο ξέρεις πιο είναι? ότι καταλαβαίνεις ότι αν δούλευα σαν αυγουλάς απο τα 18 θα γλίτωνα χρόνο χρήμα και τώρα θα είχα καλύτερο μισθό και ένσημα.
Εκει ειναι που θα γίνω αναρχικός και θα αρχίσω και εγώ ο "φασίστας" να πετάω μολότοφ.
ειναι άσχημο να βλέπεις γύρω σου συνομηλίκους σου να βγάζουν πιο πολλά απο σένα επειδή σπούδασες και αφοσιόθηκες σε αυτό που σου αρέσει. και αυτοί να μην έχουν κανένα πτυχίο και να διαβάζουν μονο πρωταθλητή.
Και εγώ τεμπέλης θα γίνω σάκη! και θα το χαίρομαι και όλας.
Γιατί κάτι 50άριδες δουλευταράδες "επιχειρηματίες" δεν αναγνωρίζουν τίποτα απο τα παραπάνω και ψάχνουν για χαζούς.
Αυτή είναι η νοοτροπία των 50ριδων κουτοπόνηρων ελλήνων που τα ξέρουν όλα!

leosedf
21-03-15, 15:23
Εγώ τα κάνω και τα δυο αλλά στην ουσία φυτεύω για να φάω όχι για να πουλήσω.

betacord85
21-03-15, 15:27
σακη το ξερεις οτι υπαρχουν συναδελφοι με μεγαλυτερη πειρα απο την δικια σου και με περισσοτερα χρονια στον χωρο και τωρα δεν εχουν ουτε ενα ευρω και τους συντηρει η εκκλησια?ας αφησουμε τις μπουρδες με τα αυγα(και οχι αβγα!)πηγαμε σπουδασαμε και δεν θα γινουμε ουτε αυγουλαδες ουτε καφετζηδες!

matthew
21-03-15, 15:32
[/B]Απο εκεί και περα δεν μου αρέσει ούτε να γίνω αυγουλάς, ούτε καφετζής. Υποθέτω ότι ούτε & αυτοί με 1 & 2 πτυχία που έγιναν αυγουλάδες ή καφετζήδες θα ήθελαν να το κάνουν αυτό. Απλά η ανάγκη τους έσπρωξε. Όσοι (τυχεροί) έχουν κάποια περιουσιακά στοιχεία στον τόπο καταγωγής τους (χωράφια, οικόπεδα, κτήρια κλπ) αναγκάστηκαν να επιστρέψουν σε αυτά & να τα αξιοποιήσουν προκειμένου να ζήσουν τις οικογένειές τους. Από εκεί & πέρα όσοι θέλουν εργασία-καριέρα επάνω στα πτυχία τους, αναγκαστικά το εξωτερικό είναι μονόδρομος με την κατάσταση που επικρατεί εδώ. Γι' αυτό & την κοπανάνε έξω τα τελευταία χρόνια τόσοι πολλοί σπουδαγμένοι. Φτάσαμε να είμαστε μια χώρα που το μόνο που εξάγει τελικά είναι... επιστήμονες!

picdev
21-03-15, 15:34
Δυστηχώς πλέον ούτε το πτυχίο αναγνωρίζεται , το πτυχίο στο εξωτερικό σημαίνει περισσότερα λευτά , γιατί σου αναγνωρίζονται οι βασικές γνώσσεις που έχεις αποκτήσει,
άσχετα αν δεν ξέρεις τη δουλειά, αλλά μπορείς να τη μάθεις,γιατί έχεις ένα υπόβαθρο.

Πρόσφατα στη δουλειά μου είπαν να βρώ ένα bug σε ένα πρόγραμμα που δεν είχα φτιάξει εγώ και σε γλώσσα προγραμματισμού που δεν ασχολούμαι καθημερινά αλλά την είχα διδαχτεί στη σχολή. Πήγα λοιπόν στο μηχάνημα και βρήκα το πρόβλημα και θα το διορθώσω.
Αλλά ο μισθός μου είναι ίδιο με του ανειδίκευτου εργάτη ή του πακιστανού . Ο ανειδίκευτος εργάτης θα μπορούσε να το κάνει?
Δεν έκανα κάτι δύσκολο άλλωστε αυτό έχω σπουδάσει αλλά δεν έπρεπε να παίρνω και 100ε-200ε παραπάνω?

Μου άναψαν τα λαμπάκια πάλι, λίγο θέλω να παραιτηθώ, να γίνω τεμπέλης και εγώ να τελειώνουμε.

sakis
21-03-15, 15:35
και αλλιως αμα θετε

Σημερα εδω που ειμαι εγω εχω κοντα μου 4 υπλληλους και δυο εξτρατζηδες και επισκευαζω 1000 μηχανηματα το χρονο αυτο σημαινει οτι μαζι με αυτα πληρωνω ενοικια ικα μικα συκα τεβε κλεβε

Περα οτι προσωπικα αφιερωνω χρονο στην δουλεια γιατι μου αρεσει σας πληροφορω οτι αν τις μερες Δευτερα εως Πεμπτη δεν ξεκινησω δουλεια απο 10,00 το πρωι μεχρι 1,30 το βραδυ απλα δεν βγαινει , ενω παρασκευη και σαββατο δουλευω το ιδιο αλλα απλα σχολαω την παρασκευη στις 9,00 και το σαββατο στις 4,00


Οσοι με ξερουν αλλα και οσοι κοιτανε τα ποστ μου η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι τοποθετημενη μετα τις 12,00 το βραδυ απο το μαγαζι ...ακομα


Φυσικα ακομα και σε περιοδο κρισης μπορω να πω οτι ζω καλα γιατι εχω και οικογενεια αλλα για να γινω "πλουσιος" δεν θα γινω ποτε αυτο ειναι σιγουρο ομως τουλαχιστον δενεχω προβληματα ...

Φυσικα δεν εχω κανει καποιο θαυμα απλα δουλευω ο ιδιος προσωπικα για 2,5 μισθους το μηνα και αυτο παιρνω στην τελικη τιποτα αλλο

Καποιος που ενδιφερεται να ακολουθησει ?

picdev
21-03-15, 15:41
Σάκη αυτά είναι όλα σχετικά , γιατί μπορεί να έχεις παιδιά, γυναίκα, ή να αναλαμβάνει άλλος το μεγάλωμα τους ή να μην έχεις οικογένεια

sakis
21-03-15, 15:45
σακη το ξερεις οτι υπαρχουν συναδελφοι με μεγαλυτερη πειρα απο την δικια σου και με περισσοτερα χρονια στον χωρο και τωρα δεν εχουν ουτε ενα ευρω και τους συντηρει η εκκλησια?ας αφησουμε τις μπουρδες με τα αυγα(και οχι αβγα!)πηγαμε σπουδασαμε και δεν θα γινουμε ουτε αυγουλαδες ουτε καφετζηδες!


Μπαμπη αυτο που λες δεν το πιστευω εαν εφτασαν εκει σημαινει οτι σε καποιο σημειο στην ζωη τους πηραν την λαθος κατευθυνση ...Τα μαγαζια της γειτονιας που εφιαχναν κεραιες πιατα και καμμια τηλεοραση ειναι ολα καταδικασμενα Απαιτηται εξειδικευση , διαβασμα , και στροφες προς και αλλες κατεθυνσεις για να βγει το μεροκαματο σημερα καινοτομια και αναπτυξη

betacord85
21-03-15, 15:54
σακη δεν μιλαμε για τηλεορασης και dvd και αλλες μπουρδες δεκαετιας 80!μιλαμε για πιτσιρικαδες μεχρι 35 ετων που εχουν πτυχιο που το μυαλο τους στροφαρει 100 φορες σε σχση με το δικο σου και με καθε 50αρη!ξερεις ποσο παιρνουν οι τεχνικοι μεσα στο πλαισιο?σε service σε ναυτιλιακια και ιατρικα μηχανηματα?το ξερεις οτι χωρις κονε δεν μπανεις πουθενα?μαλλον εχεις μεινει στην δεκαετια το 80 και δεν ξερεις τι παιζεται στο χωρο της εργασιας και των μισθων...και ναι εχω πολλους τεχνικους που θα εκαναν το ωραριο σου φυσικα με τον αναλωγο μισθο...τα παντα γινονται σακη...φιλικα μπαμπης...

picdev
21-03-15, 16:00
στο πλαίσο πόσα παίρνουν το έχω απορία?
Μπάμπη Σβήσε τα μνμ σου γιατί θέλω να σου στείλω pm και δεν με αφήνει

lepouras
21-03-15, 16:09
στο πλαίσο πόσα παίρνουν το έχω απορία?
Μπάμπη Σβήσε τα μνμ σου γιατί θέλω να σου στείλω pm και δεν με αφήνει

όσα και εσύ και λίγο παρακάτω.

klik
21-03-15, 16:25
Σάκη έχει ξανασυζητηθεί το θέμα παλιότερα και πάλι τα ίδια έλεγες, η προσωπική δουλειά και η όρεξη και αντίστοιχη ανταμοιβή που αναφέρεις, ισχύαν 10 τουλάχιστο χρόνια πριν.

Έστω παράδειγμα, ότι έχεις βρεί μιας κάποιας ηλικίας άτομα (avsite/avclub) που είχαν μάθει να σκάνε ένα σωρό λεφτά για να τους κοροϊδευουν με το audio (μιά τα γρήγορα μέτωπα των sansui, όχι το βάρος του stassis, όχι τα δυναμικά του mark levinson, η -εμετική- πχιότητα των xanadu κλπ). Όταν έχεις βρει πελάτες που έχουν μάθει να τα σκάνε χωρίς να καταλαβαίνουν την τύφλα τους και περιμένουν να τους τον ακουμπίσεις, φυσικά δεν καταλαβαίνεις τον πιτσιρικά που αγωνίζεται να τα φέρει βόλτα. Έτσι όμως έχεις μείνει 10 χρόνια πίσω... δεν είσαι στο κλίμα της εποχής.

Πάρε αντίστοιχο παράδειγμα τον φρέσκο γιατρό με φρέσκες γνώσεις, που ενδιαφέρεται και είναι ενημερωμένος και αυτόν που έχει κάνει όνομα από τους παππούδες που κατέβαιναν από το χωρίο τους για να τον συναντήσουν. Ποίος κάνει δουλειά, ποιός καταλαβαίνει τι κάνει και ποιός βγάζει λεφτά είναι μεγάλη συζήτηση.

Δεν σου λέω ότι είσαι τελείως λάθος, απλά έχουν αλλάξει τα πράγματα από την εποχή που ξεκινήσαμε εχεις.

picdev
21-03-15, 16:30
Ολοι έχουμε φίλους στο εξωτερικό, και εσυ κλικ ξέρεις , ότι αν πας έξω με τις γνώσεις που έχεις σε c c++ και μΕ ξεκινάς απο 4000ε-5000ε με το 8ωρο σου

elektronio
21-03-15, 17:30
Πάντως τα νούμερα με τον αυγουλά δεν βγαίνουν. Για να πουλήσεις 3000 αυγά σε 2 ώρες 1 άτομο θα πρέπει να πουλάει 25 αυγά το λεπτό επί 2 ώρες, χώρια οι μετακινήσεις στα 8 χωριά. Μόνο με χονδρική πώληση θα μπορούσε να γίνει σε μαγαζιά οπότε τα 35 λεπτά δεν θα ισχύουν.

picdev
21-03-15, 17:44
υπάρχει και ο γιαουρτάς, τον θυμάμαι στη γειτονιά μου με ένα άσπρο lada , το μεγάφωνο έπαιζε παραδοσιακά και πούλαγε γιαούρτι στις γειτονιές,
τη δουλειά την έκανε μέχρι τα γεράματα.
Μόλις άκουγε η γιαγιά μου το τσάμικο έβγαινε έξω και έπαιρνε το γιαούρτι :biggrin:
ήταν αρχές της δεκαετίας του 90, οι τελευταίες γειτονιές της Αττικής

leosedf
21-03-15, 17:50
Εγώ γιαούρτι παίρνω απ' τον Γιώργη δίπλα του κιλού, δικά του ζα :001_tt2: Μάλιστα είναι τόσο καλό που τα εμπορικά μου φαίνονται όλα σαβούρες πλέον.

picdev
21-03-15, 18:03
υπήρχε και αυγουλάς αλλά δεν τον θυμάμαι πολύ, πάλι με ανάλογο σαράβαλο με εκείνο του γιαουρτά ,
δεν είχε παραδοσιακά και πίσω το αμάξι τίγκα στις καρτέλες με τα αυγά

lepouras
21-03-15, 18:47
υπήρχε και ο <<καϊμάκι παγωτό παιδιά>>με το ποδηλατοκίνητο τρίκυκλο και το σπιτικό του παγωτό. γεμίζαμε ταπερ και ήταν καλύτερο από έβγα δέλτα κλπ.:biggrin:

matthew
21-03-15, 18:49
Εγώ γιαούρτι παίρνω απ' τον Γιώργη δίπλα του κιλού, δικά του ζα :001_tt2: Μάλιστα είναι τόσο καλό που τα εμπορικά μου φαίνονται όλα σαβούρες πλέον.
Και καλά κάνεις! Μα ούτως ή άλλως ΕΙΝΑΙ σαβούρες. Καμιά σχέση το βιομηχανικό γιαούρτι με το παραδοσιακό. :001_cool:

lepouras
21-03-15, 18:53
και εμείς παίρνουμε 4 ντενεκέδες φέτα το χρόνο (την ξεκ^$^ιάζουμε στον 1.5-2 μήνες)από ένα βοσκό αντί για νίκη που βόσκει τα πρόβατα και τα γίδια του σε κάτι χωράφια που έχουμε .:001_tt2:
τώρα που το θυμήθηκα κάτσε να τσακίσω ένα κομμάτι:lool:

Dbnn
21-03-15, 20:33
Εγώ μια κουβέντα θέλω να πω, με +40% ΦΠΑ στις επιχειρήσεις, δεν θα ασχοληθώ καθόλου να χαραμίσω τα κεφάλαια που δεν έχω για να στήσω μια επιχείρηση που όσο πιο ανταγωνιστικός θέλω να γίνω δεν μπορώ γιατί με αρμέγουν οι φόροι...

Μυαλά υπάρχουν, λεφτά υπάρχουν (δεν θέλω γέλια, μια βόλτα στα πεταμένα χαρτάκια των ΑΤΜ θα σας λύσουν την απορία), ιδέες υπάρχουν.
Οργάνωση δεν υπάρχει....

picdev
21-03-15, 20:39
Εργοστάσια δεν υπάρχουν, γιατί αν υπήρχαν μερικά βιομηχανικά πάρκα σε αυτή τη χώρα, όπως στην ιταλία πχ,
ολοι σε αυτό το φορουμ θα είχαν καλοπληρωμένες δουλειές και κοινό για να πουλήσουν τους αυτοματισμούς , τις πλακέτες τους,τα plc.
Και μαζί με αυτούς θα δούλευαν οι εταιρείες που φτιάχνουν πλακέτες, κουτιά, και τόσα άλλα, η αλυσίδα που έχει ένα εργοστάσιο είναι τεράστιο!
εδώ είχαμε μυαλό μονο για οικοδομές, όπως οι οικοδομές έτρεφαν 1000 επαγγέλματα το ίδιο είναι και τα εργοστάσια.

Το 40% να το κάνεις 60%, κανένας δεν ανοίγει μαγαζί πλέον γιατί δεν συμφαίρει, και για να ανοίξεις πρέπει πρώτα να έχεις δουλειά και κοινό που παρέχεις τις υπηρεσίες σου πριν το ανοίξεις

seismic
22-03-15, 20:58
Συνέντευξη Startup.gr: ( δική μου ) Γιάννης Λυμπέρης, Αντισεισμικό Σύστημα Δομικών Κατασκευών

http://www.startup.gr/index.php?about=89&id=4419#.VLpZqKpz_c0.facebook

thomasmi7
22-03-15, 21:37
Εφοσον, εχεις κατι που εσυ εχεις δημιουργησει, υπαρχει
αντιστοιχη υπηρεσια της Ε.Ε. που την ''πατενταρεις'' στο ονομα σου. Τωρα,
για καινοτομια στη ελλαδα με το ελλατωματικο συστημα φορολογησης, το ελλατωματικο
και παναρχαιο συστημα ''εναρξης εταιριας'', μαλλον δεν εχεις και πολλες ευκαιριες!
Το θεμα της χρηματοδοτησης ειναι αλλο, τα καναλια απο τραπεζες (δανεια, επιδοτησεις κτλ)
εχουν τυπικα στερεψει αρα πρεπει να αναζητησεις στο ιδιωτικο τομεα χρηματα που απο
θεμα πρακτικης συνηθειας, πολιτισμικα αμα θες, δεν υπαρχει ουσιαστικα κατι τετοιο στη
ελλαδα. Ειμαστε λιγο πισω σε τετοια θεματα!!!
Στο εξωτερικο, ναι, υπαρχουν εταιριες η' πανεπιστημια που χρηματοδοτουν κατα το δοκουν
ερευνες κ' εφευρεσεις!!
Εδω η χρηματοδοτηση μιας επιχειρησης ειναι θεμα οικογενειακου πλουτου, τα παιδια δηλαδη
πουλανε σπιτια η' γη, κληρονομια συνηθως και ετσι εχουν τα χρηματα για τα περαιτερω.
Ακομα μια πιο σπανια πρακτικη ειναι αμα καποιος εχει υψηλομισθη εργασια και μετα απο
χρονια, μαζευει χρηματα η' τα πολλαπλασιαζει μεσω αλλων επενδυσεων και χρηματοδοτει
την ιδεα του!!

seismic
22-03-15, 23:31
Φίλοι μου δεν είναι μια απλή πατέντα όπως τις άλλες....εδώ έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινες ζωές και περιουσίες.
Είναι ο απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός.
Αν δεν επιτρέπετε να έχεις βρει το φάρμακο του καρκίνου και να μην ενδιαφέρετε το κράτος,
άλλο τόσο δεν επιτρέπετε αν έχεις βρει την απόλυτη μέθοδο του αντισεισμικού σχεδιασμού και να σφυρίζουν αδιάφορα.
Αυτό θέλω να πω...
Αν για τους γιατρούς η μεγαλύτερη ανακάλυψη είναι να βρουν την θεραπεία για το έιτζ και τον καρκίνο,
για τους πολιτικούς μηχανικούς είναι να σχεδιάσουν την απόλυτη αντισεισμική κατασκευή.
Αυτόν τον σχεδιασμό τους τον δείνω στο πιάτο και αυτοί κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν.
Το ερώτημα είναι αν η αντίδραση του κράτους είναι σωστή.
Έχω τεράστιες γνώσεις πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία και σίγουρα δεν είναι μόνο αυτά που έχω πει εδώ μέσα.
Χρειάζεται περαιτέρω ερευνητική προσπάθεια και νόμοι για να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος.
Αν το κράτος εκμεταλλευτεί τις γνώσεις μου τον έχουμε νικήσει τον σεισμό.
Είναι σαν να τους προσφέρω μια φεράρι, και αυτοί να προτιμούν και να συνεχίζουν να οδηγούν με ζάσταβα.

sakis
23-03-15, 10:30
Kανενα προβλημα παιδια ,Μπαμπη επισης , εδω τοποθετουμε τις αποψεις μας για το θεμα που συζηταμε εγω τοποθετησα την δικια μου ... Απο εκει και περα οτι νομζει κανεις ...

picdev
23-03-15, 22:17
μετά απο μία σημερινή συνέντευξη αποφάσισα να βγάλω απο το βιογραφικό ότι έχει σχέση με προγραμματισμό μΕ και τις κατασκευές-πτυχιακή με το rasberry κτλ και θα το αναφέρω πλέον επιγραμματικά. Και μιλάω για δουλειά που θέλει απλά τεχνικό σε στάνταρ μηχάνημα.
Προσοχή παιδιά μην γράψετε ότι ξέρετε και απο fpga , δεν θα βρείτε δουλειά ούτε σε 20 χρόνια :lool:

και σιγά τις μλκς που ξέρω , τα βασικά ξέρω .

Έλα σάκη να καινοτομήσουμε με τα αυγά και τα γιαούρτια!
Ναι μεν λες τη γνώμη σου αλλά και εμείς οι περίεργοι νέοι θέλουμε να μάθουμε να δημιούργησουμε ,
θυμήθηκα τι διαφήμιση με το wifi και το ψυγείο :lool:

sakis
23-03-15, 23:08
Μην το γαμαμε ο Αυγουλας δεν ειναι καινοτομια ...με την καμμια Ομως ειναι ο τροπος που επελεξε ο συγκεκριμενος ανθρωπος να βγαλει ενα αξιοπρεπεστατο μεροκαματα που δεν εβγαζε με την αλλη του ενασχοληση .

Το να θυμηθει καποιος να λειτουργησει ενα επαγγελμα που ανοικει στον παρελθον δεν ειναι καινοτομια ομως απο το να παιρνεις 500 ευρουλακια και να λιωνεις ολη μερα μπορει τελικα ο αυγουλας που ειναι μεσα στην φυση και βουταει και 180 καθημερινα να ειναι αρχοντας ....


Επισης καποιος αναφερθηκε στο πελατολογιο μου χωρις να ξερει για τι ακριβως μιλαει με αναφορες με τους αρρωστους του hifi, το avsite, και το avclub , που συνηθως αγοραζουν φυκια για μεταξωτες κορδελες Φιλε μου εαν διαβαζες λιγακι πιο προσεκτικα θα δεις οτι το 95 % των μηχανηματων που κανω ειναι μηχανηματα consumer που εχουν οι κοινοι θνητοι στο σπιτι τους ...

Ολες αυτες οι αναρτησεις και γενικα παρομοια ποστ καταληγουν συνηθως εναντιον μου οπου ενω αποκαλυπτω τα μυστικα της δουλειας μου τελικα κανεις δεν θελει να ακουσει ...Εμενα μου αρκει οτι βγαζω ενα αξιοπρεπες μεροκαματο με αρκετο κοπο σε μια δουλεια που αγαπαω πολυ Σε παρομοια ποστ που εβαλα εποχες που ζηταγα υπαλληλους μονο που δεν με σταυρωσατε οταν ειπα τι δινω ποσο πληρωνω κλπ κλπ Οποτε κανενα θεμα απο μενα .....τα υπολοιπα δικα σας ....


Ενα απο τα πολυ ευχαριστα που εχουν γραφτει μεσα σε αυτο το νημα εχει γραφτει απο ενα μελος και θα μπορουσε να ειναι η λυση σε πολλων τα προβληματα κι ομως κανενας δεν ασχοληθηκε να συζητησει πανω σε αυτο ...ΠΕριεργο και ειχα την εντυπωση οτι οι νεοτεροι απο μενα πρεπει εξ ορισμου να ειναι καλυτεροι στην πληροφορικη ....

genesis
27-03-15, 14:17
Νομίζω ότι είναι λίγο παρεξηγημένος ο όρος "καινοτομία".
Η οικονομία της Ελλάδας δεν χρειάζεται εφευρέτες και "διάνοιες" που θα ανακαλύψουν την "Χ" εφεύρεση που θα λύσει το "Ψ" πρόβλημα του πλανήτη. Καλοδεχούμενοι βέβαια (η περίπτωση του Γιάννη - seismic ίσως είναι μία τέτοια), αλλά δεν είναι αυτό που έχει άμεση ανάγκη η χώρα και το (αδρανές προς το παρόν) ανθρώπινο δυναμικό της.
Μετά από πολλά χρόνια εργαζόμενος ως υπάλληλος αλλά και ως εργοδότης, η άποψή μου είναι ότι η οικονομία της χώρας "πάσχει" από το να κάνει τα αυτονόητα.

Χρειάζεται να κάνουμε πράγματα τα οποία να προσθέτουν όσο περισσότερη αξία γίνεται σε προϊόντα ή υπηρεσίες.
Δεν χρειάζεται να εφεύρουμε έναν εντελώς νέο τρόπο που θα επεξεργαζόμαστε π.χ. το βαμβάκι....Χρειάζεται όμως να επεξεργαστούμε εδώ το βαμβάκι ώστε να μην το πουλάμε "κοψοχρονιά" με τον τόνο και μετά αγοράζουμε πανάκριβα εισαγόμενα ρούχα που φτιάχτηκαν με ελληνικό βαμβάκι ....Χρειάζεται να κάνουμε εδώ ΟΛΑ τα στάδια από την καλλιέργεια μέχρι την κατασκευή τελικών προϊόντων.

Το ζητούμενο (και η αντίστοιχη "καινοτομία") θα ήταν να σχεδιάσουμε και να κάνουμε τόσο καλά όλα τα ενδιάμεσα στάδια ώστε το τελικό προϊόν να είναι υψηλής ποιότητας και να έχει λογικό κόστος...να είναι δηλαδή ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ στην αγορά (εγχώρια αλλά και διεθνή).
Για να γίνει αυτό, δεν αρκεί να είμαστε "παθητικοί" εργαζόμενοι που απλά κάνουμε ότι μας λένε (οι υπάλληλοι) και ότι μας κατέβει στο κεφάλι (οι εργοδότες).
Πρέπει να μάθουμε να συνεργαζόμαστε ΟΛΟΙ μαζί με σεβασμό στο "πόστο" του κάθε ενός και με εμπιστοσύνη στις γνώσεις και στις προθέσεις των συναδέλφων / συνεργατών μας.
Γιατί ο σκοπός είναι να βελτιώσουμε και να εξελίξουμε κάθε μικρό κομμάτι και διαδικασία έτσι ώστε να βελτιώνεται και να εξελίσσεται συνεχώς το τελικό προϊόν / υπηρεσία. Όλοι έχουν έναν ρόλο σε αυτήν την διαδικασία και πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι "εργοδότες VS υπάλληλοι".
Όλοι είναι απολύτως απαραίτητοι και χρήσιμοι αρκεί να κατανοήσουν ότι ο κάθε ένας είναι αναπόσπαστο μέλος μίας ομάδας με έναν κοινό σκοπό....Να παράγουν ανταγωνιστικό προϊόν / υπηρεσία.

Δυστυχώς όμως αυτό που μαθαίνουμε εδώ και δεκαετίες είναι απλά να υπερασπιζόμαστε το τεράστιο "ΕΓΩ" μας. Έχουμε χάσει την τεχνογνωσία της συνεργασίας, της εξέλιξης, της βελτίωσης, κλπ. Ο κόσμος αρχίζει από εμένα και τελειώνει σε εμένα.
Τα ελάχιστα παραδείγματα μικρών υγιών επιχειρήσεων που καταφέρνουν να επιβιώνουν σε ένα εντελώς εχθρικό περιβάλλον, αποδεικνύουν ότι γίνεται.
Η χώρα θα έπρεπε να είναι γεμάτη από τέτοιες επιχειρήσεις οι οποίες θα μπορούσαν να παράγουν κάθε είδους προϊόντα και υπηρεσίες.
Το πρόβλημα είναι ότι αυτού του είδους οι επιχειρήσεις δεν είναι ούτε ξεκούραστες ούτε πολύ κερδοφόρες. Απαιτούν ΠΟΛΥ δουλειά, επιμονή, υπομονή, γνώσεις (που αν δεν υπάρχουν θα πρέπει να αποκτώνται παράλληλα) και λίγα χρήματα μέχρι να σταθούν στα πόδια τους (που είναι όμως το εύκολο να βρεθεί αν υπάρχουν όλα τα υπόλοιπα).

Κατά την γνώμη μου, ένα παράδειγμα "καινοτομίας" είναι και η επιχείρηση του συνφορουμίτη μας Σάκη. Ο Σάκης έχει "επενδύσει" σε μία επιχείρηση που κυριολεκτικά ανασταίνει "νεκρά" μηχανήματα σε περίοδο που όλες οι παρεμφερείς δραστηριότητες επισκευής οικιακών μηχανημάτων πάνε από το κακό στο χειρότερο.
Είναι σίγουρο ότι έχει επενδύσει τεράστιο "κεφάλαιο" σε προσωπικό χρόνο και σε αγωνία που τράβηξε μέχρι να φτάσει στο επίπεδο να τον ψάχνουν για να αγοράσουν το "προϊόν" του....που είναι προφανώς οι γνώσεις και η συσσωρευμένη εμπειρία ως αποτέλεσμα της "επένδυσής" του.
Σκεφθείτε τώρα ότι κάθε μηχάνημα που "ανασταίνεται" από τον πάγκο του Σάκη, μειώνει την πιθανότητα να αγορασθεί ένα καινούριο εισαγώμενο μηχάνημα.....Τα χρήματα δηλαδή που θα πάρει ο Σάκης και μέσω του ιδίου και των συνεργατών / συναδέλφων του θα δαπανηθούν / επιστρέψουν στην εγχώρια αγορά, είναι χρήματα που πιθανόν ΔΕΝ θα πάνε σε αγορά ενός καινούριου εισαγόμενου μηχανήματος.

Βεβαίως θα πρέπει να γίνουν και κοσμογονικές αλλαγές στο κράτος (άδικη και πρόχειρη φορολογική νομοθεσία, ατελείωτη γραφειοκρατία, διαφθορά, παντελής έλλειψη σχεδιασμού, αναξιοκρατία στην διανομή των διαθέσιμων πόρων, τεράστιες ελλείψεις στις υποδομές) που εναγωνίως περιμένουμε και τόσο έχουμε ανάγκη. Δεν αναφέρομαι όμως σε αυτές με τη έννοια ότι είναι και λίγο θέμα των πολιτών ενός κράτους να "πιέσει" τις κυβερνήσεις που εκλέγει για ένα πιο δίκαιο και αποτελεσματικό κράτος που θα είναι δίπλα στον πολίτη-εργαζόμενο και όχι απέναντί του.

sakis
27-03-15, 16:17
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα κυριως ευχαριστω για την σοβαρη αναπτυξη στο θεμα ...

Ενα πραγμα που θα ηθελα να προσθεσω ειναι οτι εκεινο που εχει σημασια ειναι ο τροπος ...Οχι τοσο το αντικειμενο αλλα ο τροπος . Παρομοιες πρακτικες μπορουν να εφαρμοστουν σε δεκαδες αλλα επαγγελματα με τα ιδια αποτελεσματα αλλα προυποθετει απλα λιγο κοπο παραπανω .Το αποτελεσμα φυσικα και σε δικαιωνει αλλα ψυχη απο την νεολαια μας τελικα ...δεν βλεπω ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

betacord85
27-03-15, 17:05
σακη τι ζορι τραβας με την νεολαια μας δεν μπορω ν α καταλαβω...εχεις καποια θεματα με τους πιτσιρικαδες?ο κατοτατος μισθος για την νεολαια ειναι τα 420 με 450..νομιζεις οτι αμα τους προσφερεις εσυ η καποιος αλλος δουλεια με τετοιες απολαβες θα ερθουν να δουλεψουν?και σου επαναλαμβανω οτι η νεολαια εχει πιο πολλες γνωσεις και στροφαρει περισσοτερο το μυαλο τους σε σχεση με τους 45+...

betacord85
27-03-15, 17:50
και οπως λεει ο τιτλος του θεματος προτασεις για εργασια και αναπτυξη δυχως καποιο κινιτρο και χωρις θεσεις εργασιας δεν θα υπαρξει...κοιταξτε λιγο τους γειτωνες μας...τουρκια αλβανια και ολο το ανατολικο μπλοκ αναπτυζεται και εμεις οπως πανατ πισω...συσκευες των εταιρειων samsung panasonic philips συναρμολουνται σε τσεχια πολωνια...γιατι να μην συναρμολογουμε και εμεις?οχι οπως πανατ 40 χρονια πισω...και για να ξερεετε εσεις διωχνετε την νεολαια και τα παιδια σας για να μεταναστευσουν...

lepouras
27-03-15, 18:30
σακη τι ζορι τραβας με την νεολαια μας δεν μπορω ν α καταλαβω...εχεις καποια θεματα με τους πιτσιρικαδες?ο κατοτατος μισθος για την νεολαια ειναι τα 420 με 450..νομιζεις οτι αμα τους προσφερεις εσυ η καποιος αλλος δουλεια με τετοιες απολαβες θα ερθουν να δουλεψουν?και σου επαναλαμβανω οτι η νεολαια εχει πιο πολλες γνωσεις και στροφαρει περισσοτερο το μυαλο τους σε σχεση με τους 45+...


και οπως λεει ο τιτλος του θεματος προτασεις για εργασια και αναπτυξη δυχως καποιο κινιτρο και χωρις θεσεις εργασιας δεν θα υπαρξει...κοιταξτε λιγο τους γειτωνες μας...τουρκια αλβανια και ολο το ανατολικο μπλοκ αναπτυζεται και εμεις οπως πανατ πισω...συσκευες των εταιρειων samsung panasonic philips συναρμολουνται σε τσεχια πολωνια...γιατι να μην συναρμολογουμε και εμεις?οχι οπως πανατ 40 χρονια πισω...και για να ξερεετε εσεις διωχνετε την νεολαια και τα παιδια σας για να μεταναστευσουν...

βλέπεις κάποια αντίφαση σε αυτά που είπες?
από την μια μιλάς γιατί να πάει με 400-500 και από την άλλη μιλάς για Βαλκάνια κλπ. με τη μισθούς δουλεύουν εκεί?

Fixxxer
27-03-15, 18:32
Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει ρευστοτητα στην αγορα προκειμενου να δημιουργηθει κατι...
Οσο για τους νεους θα διαφωνησω οτι δεν εχουν ορεξη για δουλεια υπαρχουν βεβαια και μερικοι οπου καλοεμαθαν απο τους 50αρηδες πατεραδες τους γι αυτο δεν ριχνω ευθυνη στους νεους αλλα στους γονεις...
Προσωπικα πηγα και σπουδασα σε ενα ΤΕΙ κι αν ηξερα οτι το 2015 θα ειμαι ανεργος δεν θα πηγαινα καθολου αν και το αντικειμενο μ αρεσει παρα πολυ, θα καθομουν στο σπιτακι μου θα ειχα αγορασει 200 στρεμματα χωραφια αντι να τα δινω σε σπουδες και θα ημουν με 2-3 χιλιαρικα στην τσεπη καθε μηνα...
Μας κανανε μειωσεις μισθων στον ιδιωτικο τομεα και αναρωτιεμαι σε αλλες χωρες οπου παιρνουν παρα πολυ καλους μισθους τι στο καλο παραπανω προσφερουν οι εργαζομενοι? τι φορολογια υπαρχει εκει? δεν υπαρχει κοστος για μια επιχειρηση, μονο στην Ελλαδα συμβαινει?

Θα μπορουσαν οι κυβερνωντες νυν και πρωην να ειχαν συστησει μια ομαδα οπου να πηγαινει σε ευρωπαικες εταιρειες που εχουν σκοπο να ανοιξουν εργοστασια παραγωγης σε αλλες χωρες και να τους δωσουν κινητρα να εγκατασταθουν στην Ελλαδα και φυσικα να μην ειναι ολα στην Αθηνα...
Καποια στιγμη παντως θα αρχισει να ανακαμπτει η οικονομια βεβαια στις τσεπες μας δεν ξερω ποτε θα γινει...

sakis
27-03-15, 18:36
Μπαμπη αρχικα χαμηλωσε τους τονους εδω συζηταμε τις αποψεις μας για τις οποιες μπορουμε να διαφωνουμε πολιτισμενα .

αρχικα φασκεις και αντιφασκεις το μονταρισμα δεν ειναι καινοτομια και δεν απαιτει μυαλο ...απαιτει απλα εργατικα χερια Στην χωρα μας με το εργασιακο και το φορολογικο δεν ερχεται να κανει κανεις επενδυσεις τετοιου τυπου και αν τελικα γινουν ποτε εργασιες τετοιου τυπου εκτος του οτι δινουν μεροκαματα της πεινας ειναι κυριολεκτικα ευνουχιστικες για το μυαλο του τεχνικου ...

Ο Γιωργακης μετα απο 10 χρονια στο Μανωλοπουλο ηρθε στο μαγαζι μου να πιασει δουλεια κι οταν του εδωσα μια 14αρα να περασει ψυχρες κολλησεις στο vertical με ρωτησε αρχικα τι ειναι το vertical και μετα που ειναι το vertical...αφου του το εδειξα του ειπα να αλλαξει και 3-4 πυκνωτες γυρω γυρω

και με ρωταει ΜΑστορα ετοιμη τι κανω ?

Στην πριζα αγορι μου του λεω η τηλεοραση δεν ειχε τιποτα ...

Ευτυχως οι πυκνωτες που εσκασαν εκτοξευθηκαν προς τα επανω και οχι στα μουτρα του να τον πληρωνω κιολας .....Οι μισοι ηταν αναποδα

Του λεω να κοιταξει ενα LCD μετα απο 10 λεπτα μου λεει inverter ωραια του λεω βγαλτο εξω να δουμε τι κανει .... Μου λεει εγω δεν ξερω να το δω εμεις στο Μανωλοπουλο το αλλαζαμε ( Γνωστη περιπτωση χτυπαει μια ασφαλεια και εναν πυκνωτη ) 10 χρονια στο ΜΑνωλοπουλο αλλαζε πλακετες ....ειναι τεχνικος ? Αμφιβαλω ...

Του εξηγω οτι εαν θελει να δουλεψει μαζι μου εχει πολυ δρομο ακομα να μαθει αρκετα πραγματα για να μπορεσει να γινει αποδοτικος στην δουλεια του και φυσικα εφυγε την ιδια μερα χωρις καν να συζητησουμε θεματα μισθου .....

Δεν ξερω τι ειναι αυτα που λες Μπαμπη εγω τα παραδειγματα που ανφερω ειναι οι δικες μου εμπειριες απο το δικο μου μαγαζι και απο τον δικο μου χωρο....


Σημερα σε μενα δουλευει μελος του φορουμ ανω των 30 ο οποιος δυο χρονια πριν δεν ειχε ξαναπιασει ενισχυτη στα χερια του ποτε ...σημερα επισκευαζει πανω απο 10 μηχανηματα την εβδομαδα και καποια απο αυτα χωρις καν να με ρωτησει τι πρεπει να κανει ...Γιατι αραγε ??? Γιατι εχει ενα παιδακι να μεγαλωσει στο σπιτι αλλα απο την αλλη την δουλεια αυτη την ειχε μερακι και αρα εστρωσε τον κολο του κατω και εμαθε πραγματα που δεν ηξερε .....


Οταν ερχονται σε μενα και ειναι του πανασχετου και τους λεω οτι θα τους παρει δυο χρονια για να μπορεσουν να αποδωσουν σωστα ( ποολυ πριν μιλησουμε για θεματα μισθου ) στραβωνουν και φευγουν ....

Εγω δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν μυαλα και μαλιστα ανοιχτα και σε αλλες κατευθυνσεις απο αυτες που ειναι το δικο σου και το δικο μου Το θεμα ειναι οτι απο την δικικα μου πλευρα δεν εχει τυχει να δω καποιον ο οποιος εχει ορεξη για δουλεια ...Τι δεν καταλαβες ?

betacord85
27-03-15, 18:48
συζηταω και μιλαω πολιτισμενα...στο ξαναλεω για τελευταια φορα ομορφα και ωραια οτι υπαρχουν πολλοι (ελληνες)ολων των ηλικιων με ορεξη ια δουλεια...αλλα με 450 με 490 ευρω το 8ωρο δεν θα πανε να δουλεψουν...σε οποιαδηποτε δουλεια...

sakis
27-03-15, 18:52
Θα στο πως και αλλιως ...

Πολυ πριν φτασουμε στο σημερα το 1999 δουλευα προισταμενος σε μια εταιρια που εκανε ενισχυτες ..>Ειχα αρκετα ατομα απο κατω μου ....Εταιρια με φορμες aircondition καφετερια και μισθους 350,000 για μενα και αντιστοιχα για ολους τους εργαζομενους .

4 και ενα λεπτο κατεβαινε ο προσωπαρχης κατω και ρωταγε ποιοι θα κατσουν για υπερωριες για να στειλει κατασταση στο λογιστηριο Δεν καθοταν κανεις ...ακομα και ημερες που καιγοταν το συμπαν >>>ειχαν κατσει κατι νυχτες που κολλαγα πλακετες διπλα διπλα με το αφεντικο για να βγει η παραγγελια Φυσικα το αφεντικο τις υπερωριες τις πληρωνε μεχρι δεκαρας ...

Σε καποια φαση σε μια συναντηση που ειχα με τους υφισταμενους μου ρωτησα γιατι δεν καθονται για υπερωριες και γιατι ποτε κανεις δεν ειχε ζητησει καμμια πλακετα η αλλα υλικα για ενισχυτη στο σπιτι του η αλλη εφορμογη ( φυσικα το αφεντικο θα την εδινε δωρεαν )

απλα δεν ασχολουνται με τα ηλεκτρονικα μετα τις 4,00 σχολασαν ? τερμα και τελειωσε αυτο ηταν ... Ενω εγω και συ Μπαμπη εχουμε ριξει το γαμο τα ξενυχτια πανω σε μηχανηματα και απειρες νυχτες εχουμε σπαταλησει πανω σε τεχνικα θεματα που μας απασχολησαν Εχω αδικο ? μαλλον οχι

Αυτη την συμεπριφορα αναζητω στην σημερινη νεολαια και δεν την βρισκω αντιληπτο ?

Fixxxer
27-03-15, 18:52
Σακη μακαρι να πηγαινα σε συνεντευξη και να μου ελεγε ο εργοδοτης οκ σε παιρνω αλλα θα κανεις 2 χρονια να μαθεις...

Fixxxer
27-03-15, 18:54
συζηταω και μιλαω πολιτισμενα...στο ξαναλεω για τελευταια φορα ομορφα και ωραια οτι υπαρχουν πολλοι (ελληνες)ολων των ηλικιων με ορεξη ια δουλεια...αλλα με 450 με 490 ευρω το 8ωρο δεν θα πανε να δουλεψουν...σε οποιαδηποτε δουλεια...

Μπαμπη υπαρχει και η λυση του να πας μεχρι να βρεις κατι καλυτερο σε χρηματα...

betacord85
27-03-15, 18:58
σωστος...οχι δεν θα την βρεις...ισως επειδη εχουν καλομαθει οντως και δεν κυνηγανε κατι παραπανω απο το 8ωρο...ετισ και αλλιως οι υπερωριες πλεων δεν πληρωνονται...και σου λεει γιατι να κατσω παραπανω?δεν λεω μονο για τον δικο μας κλαδο παντου γινεται..τεσπα αλλου ειναι το προβλημα οτι δεν παιζουν δανεια απο τραπεζες κεφαλαια για κατι να ανοιξεις μονος σου οποτε δεν θα υπαρξει καποια ανπτυξη στην αγορα...σακη εδω τα νανου με τα ντονατς και κλεινουν συνεχως ενα ενα τα καταστηματα...μονο κλεινουν δεν ανοιγει κανενα...

sakis
27-03-15, 18:58
Ωχ ρε Μπαμπη .. δεν θες να καταλαβεις .....

picdev
27-03-15, 19:00
Σάκη δεν είναι της μόδας πλέον οι ενισχυτές, αυτό φταίει που δεν βρίσκεις νέους να τους αρέσουν τέτοιες επισκευές,
Στο λέω γιατί ξέρω πάρα πολλούς φοιτητές που έχουν μεράκι σε αυτό που κάνουν αλλά δεν ξέρω κανέναν που να του αρέσουν οι ενισχυτές.
Σε πολλούς αρέσουν τα PLC , οι μΕ, τα fpga , το arduino, το android ,IOS και άλλα πολλά

betacord85
27-03-15, 19:01
αστο απο εδω δεν καταλαβαινομαστε...θα ερθω καποια στιγμη απο το μαγαζι...

radiofonias
27-03-15, 19:04
Έστω ότι σου έρχεται μια "καινοτόμα" ιδέα να εξάγεις ελληνικό προϊόν στο εξωτερικό, και έστω ότι εκεί έχεις ξαναδουλέψει έχεις άκρες και δεν πληρώνεις τίποτα άλλο πέρα από το νοικιασμένο αυτοκίνητο και τα δείγματα που θα αφήσεις. ξεκινάς εδώ την τυποποίηση και με το καλημέρα έχεις: 23% ΦΠΑ, 80% προκαταβολή φόρου, τέλος επιτηδεύματος, αμοιβή λογιστή κλπ. Τελικά για το πρώτο 10χιλιαρο που θα επενδύσω(και δεν το έχω) θα μου μείνουν στην τσέπη 1500ευρώ.
Το περασμένο καλοκαίρι συζητώ με μια φίλη μου την ιδέα που την βρίσκει καταπληκτική μέχρι να ακούσει το φορολογικό μας σύστημα, σημειωτέων είναι Γερμανίδα και μου λέει ότι στην χώρα της αν κάνεις ακριβώς την ίδια κίνηση δεν πληρώνεις τίποτα μέχρι να περάσει την πρώτη διετία της η επιχείρησή σου και μετά έρχεται η Φραου από την εφορία και σου ζητά ότι πρέπει να δώσεις. Αυτό και μόνον είναι αρκετό να σου δώσει ελπίδα και όρεξη για δουλειά. Τέλος πάντων αν είχα χωράφια θα έβαζα καστανιές, οι Ιταλοί χάσανε το 70% των δένδρων τους και έρχονται στην Ελλάδα και αγοράζουν την παραγωγή οσο-όσο και από ότι φαίνεται θα χάσουν και τα υπόλοιπα δένδρα τους μέχρι το τέλος της δεκαετίας.

xlife
27-03-15, 19:04
Μπάμπη δυστυχώς θα συμφωνήσω με το Σάκη. Σχεδόν σε όλες τις εταιρείες που έχω δουλέψει έχω τσακωθεί με τους τεχνικούς. Ένα τελευταίο περιστατικό θα σου αναφέρω μόνο. Ξεκινάω εκτός ωραρίου να δοκιμάζω asterisk - voip για να μπορεί η εταιρεία να το δουλέψει κάποια στιγμή.
Στην άδεια μου πήγα και σε ένα μίνι σεμινάριο (2 ημέρες). Πήγα στην εταιρεία και κάποιες Κυριακές γιατί εκεί βρισκόταν ο εξοπλισμός voip για να κάνω τα test. Βασικά ήθελα να αποκτήσει η εταιρεία μια αρχική τεχνογνωσία ωστε να αναπτυχθεί σιγά σιγά και σε αυτόν τον τομέα.
Με πιάνει ο παλιός ο τεχνικός ένα απόγευμα και μου λέει "Κόψε τις μ@λακίες με το voip γιατί θα με μπλέξεις και μένα και δε γουστάρω".
Πληρωνόμασταν πολύ καλά και οι δύο αλλά ο συγκεκριμένος ήθελε να σχολάει 3 η ώρα και αν γινόταν να μη δουλεύει και καθόλου. Το αποτέλεσμα είναι οτι παραιτήθηκα γιατί ήταν πολύ παλιότερος και δεν ήθελα να του δημιουργήσω πρόβλημα.

Κανονικά θα έπρεπε να τσακώνομαι με τα αφεντικά και έχω καταλήξει να τσακώνομαι με τους υπάλληλους. Βέβαια δεν ξεχνώ την παροιμία που λέει " η στραβός είν ο γιαλός η στραβά αρμενίζουμε" και γι αυτό και παραιτήθηκα αλλα δεν παύω να σκέφτομαι οτι εκείνος ο τεχνικός πληρώνεται τσάμπα!

sakis
27-03-15, 19:05
ΝΑ κανουμε ενα υποθετικο σεναριο ???τελειως υποθετικο


Βρες μου εσυ εναν ανθρωπο νεο οπως ειπες να εχει σχεση οχι γνωση απο audio, την προθεση να μαθει αυτα που δεν ξερει απο audio να εχει προθεση να δουλεψει υπερωριες με πλήρωμη ενα και οταν χρειαστει και εγω θα του δωσω πρωτο μισθο καθαρα στο χερι 1000 συν ΙΚΑ αρκει να εχει γνωσεις απο audio

καθε φορα που εβαλα αγγελια στο φορουμ καταληξαμε στα ιδια ...γεμισδα βιογραφικα απο τεχνικους δικτυων και συναγερμων ..... ασε που οταν ειπα οτι δινω αυτο το μισθο με κυνηγησανε χωρις να τσεκαρουν εαν πραγματι λεω αληθεια η ψεματα ( εχω καθε δικαιωμα νομιζω )

Οταν με παιρνει ο αλλος και μου λεει οτι εχω φτιαξει 6 smart kit και κουβαλουσα και μηχανηματα με τον θειο μου που εστηνε σ γαμους και πανηγυρια και αρα εχω και γνωσεις ηχοληψιας τι να του πω ????

Οταν ο αλλος μου στελνει ενα βιογραφικο 3 σελιδες που εχει περασει οποιδηποτε πιθανο μαθημα , και οποιοδηποτε πιθανο σεμηναριο σε Ελλαδα και Αγγλια πανω σε ηχοληψια και τεχνικες παραγωγης αλλα δεν εχει πιασει μια κονσολα να την δουλεψει ποτε ( ουτε καν να την φιαξει ) να τον παρω να τον κανω τι ???

sakis
27-03-15, 19:15
Ακη μου εγω δεν μπορω να χω την παραμικρη αποψη τι παιζει σε αυτον τον χωρο .Συχνα βλεπω κινηση και εδω σε αυτα τα θεματα αλλα οπως ξερεις ουτε τα γνωριζω ουτε τα παρακολουθω

Αρα σχετικοι ανθρωποι με αυτο τον χωρο θα πρεπει να μας δωσουν πληροφοριες

Η τοποθετηση σου παντως εχει ενα ατοπημα ...Της μοδας ??? δλδ θα ηταν κακο ενας που ξερει mp να αρχισει να δουλευει audio εφοσον το μεροκαματο ειναι καλο αλλα και η δουλεια εχει και φαση το κριτηριο ειναι αν ειναι της Μοδας ???

Καταλαβαινω τι θελεις να πεις αλλα ειναι βιοποριστικοι λογοι στην μεση ...\
\
Φιλικα
Σακης

picdev
27-03-15, 19:16
Σάκη κάποια πράγματα πρέπει να σου αρέσουν, και εγώ έχω περάσει απο την ίδια φάση και έφτιαξα το εργαστήριο μου και έφαγα και τρώω πολλές ώρες πάνω στους μΕ.
Απο την άλλη μετά απο κάποια χρόνια κατάλαβα ότι κάποια στιγμή πρέπει να πληρωθώ για το "βήτσιο" μου αλλιώς πρέπει να το παρατήσω ,
δουλειές δεν υπάρχουν και όταν είχα βρει οι συνθήκες ήταν άθλιες και τα λεφτά ελάχιστα. Δεν νομίζω να βρίσκεις σωστό να δουλεύεις για 600ε ανασφάλιστος απο το πρωί μέχρι το βράδυ , χωρίς εργαλεία έως και θέρμανση.
Κάτι ανάλογο μπορει να έγινε και με το audio οι νέοι πλέον ασχολούνται με πράγματα που είναι πιο πολύ στη μόδα και θα τους φέρουν πιο εύκολα χρήματα,
οπότε χάθηκε το ενδιαφέρον και η εμπειρία των επισκευών, έκλεισαν και τα μαγαζιά που έκαναν επισκευές και πάει λέγοντας, είναι αλυσίδα.
Και με τη σημερινή κατάσταση όταν παίρνω 500ε , ποιος σου λέει ότι θα παρατήσω τα πάντα όλα και θα πάω να γίνω και εγώ καφετζής, έτσι χάνεται η τεχνογνωσία και θα γίνουμε βουλγαρία και αλβανία στο ανθρώπινο δυναμικό.

Κάποτε υπήρχε σε κάθε γωνία ένα μαγαζί που έκανε επισκευές, σήμερα έμεινες εσύ μόνο , για σκέψου να υπήρχαν τέτοια μαγαζιά πόσοι τεχνικοί θα έμπαιναν στην αγορά και θα μάθαιναν απο ένα τέτοιο μαγαζί, σίγουρα θα είχες περισσότερες επιλογές σε ανθρώπινο δυναμικό.
αντίθετα έχουν φουντώσει οι επισκευές σε επίπεδο μητρικής , reballing κτλ και ανοίγουν πολλά τέτοια μαγαζιά.
Προσωπικά πιστεύω ότι ένας άπειρος δεν συμφέρει να επισκευάζει smd πλακέτες σε lcd γιατί ειναι πολύ φτηνές.
εσύ έχεις την εμπειρία πλέον και δεν μπαίνεις μέσα

Τέλος να σου πώ ότι όταν δίνεις πολλά λεφτά στο προσωπικό σου σημαίνει ότι νοιάζεσαι για την επιχείρηση σου,
απορώ πως μπορεί να δουλέψει κάποιος απλήρωτος ή όταν χρωστάει το νοίκι, πως θα αποδώσει ? πως θα δώσει το κάτι παραπάνω.
Οταν πέφτει το χρήμα όμως λέει δεν πειράζει χαλάλι Σάκη και αύριο εδώ θα είμαι.
Σκέφτεσαι τι θα γίνει αν μου φύγει ένας καλός υπάλληλος και δεν τον βλέπεις σαν αναλώσιμο.
Τέτοιοι επιχειρηματίες στον καιρό της αρπαχτής είναι ελάχιστοι , γιατί έχουν μόνο τη τσέπη τους στο μυαλό τους

sakis
27-03-15, 20:15
ναι θα συμφωνησω ...το αφεντικο μας την εταιρια ελεγε οτι μπροστα σε αυτη την δουλεια μπορεις να πας μονο αν την εχεις γκομενα ,,,

lepouras
27-03-15, 20:26
αρκεί η γκόμενα μην σε κερατώνει με κάποιον που λέγετε κράτος. είσαι χαμένος από χέρι:lool:

sakis
27-03-15, 21:00
πολυ καλος !!!! lol

genesis
28-03-15, 09:18
Όλοι μας (οι παλαιότεροι....οι 45+ :wiink: ντε...) έχουμε βρεθεί πάμπολλες φορές αντιμέτωποι με την κακή μας νοοτροπία.
Η νοοτροπία αυτή εμφανίζεται και από την θέση του υπαλλήλου αλλά και από την θέση του εργοδότη.
Συνήθως μάλιστα, κάποιος που τώρα βρίσκεται στην θέση του εργοδότη έχει περάσει κατά 99% από την θέση του υπαλλήλου.
Όλα όσα σωστά αναφέρονται (ασυνέπεια, απροθυμία, τεμπελιά, αλαζονεία, εκμετάλλευση, ανικανότητα, απουσία αυτοκριτικής, κλπ.) είναι αποτέλεσμα κακής νοοτροπίας και όχι ηλικίας ή θέσης.

Η άποψή μου όμως για τους νέους είναι ότι διαπράττεται έγκλημα απ' όλους μας. Η νοοτροπία μας αναπαράγεται και οι νέοι μας διαπαιδαγωγούνται και ενηλικιώνονται με λάθος αρχές και αξίες ξεκινώντας από την οικογένεια, τον κοινωνικό περίγυρο και φτάνοντας στο εκπαιδευτικό σύστημα.
Οι νέοι μας μαθαίνουν να μην προσπαθούν και να τα περιμένουν όλα έτοιμα αλλά το χειρότερο απ' όλα είναι ότι δεν τους επιτρέπουμε πλέον να κάνουν όνειρα....να φαντάζονται ότι θα αλλάξουν το κόσμο, ασχέτως με το πόσο ουτοπικό μπορεί να είναι αυτό.
Υπάρχουν - ευτυχώς - και εξαιρέσεις....

Νομίζω ότι στην φάση που βρισκόμαστε το "κλειδί" είναι η συνεργασία.
Πρέπει να καταλάβουμε ότι μόνος του ο κάθε ένας έχει περιορισμένα όρια.
Όσο περισσότεροι συνεργαζόμαστε τόσο πιο μακριά μπορούμε να φτάσουμε.
Είναι τελείως αντίθετο από αυτό που έχουμε μάθει ως "νεο-Έλληνες" αλλά είναι αλήθεια.
"Μόνος σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα" μας λέγαν οι παλιότεροι.....Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι.
Απλά θα πρέπει να μάθουμε να "καταπίνουμε" τον υπέρμετρο εγωισμό μας και αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο....

Prezonautis
28-03-15, 10:10
Μια λύση είναι να κάνουμε έναν σύλλογό που θα ονομάζετε "Σύλλογος Ελλήνων Επιχρίσεων Καταστηματαρχών" Σ.Ε.Ε.Κ και όχι συνδικαλιστικό.

Και να αποφασίσουν κάποια τσακάλια στα μαθηματικά και στα οικονομικά πόσο πρέπει να είναι η φορολογία στην πραγματικότητα, ούτως ώστε να μπορέσουμε να έχουμε ανάπτυξη με ότι συνεπάγεται αυτό.

Γιατί ως γνωστών η φορολογία είναι αυτή που μας σταματάει.

Και προπαντός αυτό θα είναι αδιαπραγμάτευτο με το κράτος. Λέμε δηλαδή ότι η φορολογία θα είναι τόσο τις εκατό και τέλος ας πάνε να κόψουν το λαιμό τους. Εμείς τόσα έχουμε τόσα θα τους δίνουμε. Για ΙΚΑ ΤΕΒΕ και ΦΠΑ.

Και θα το κάνουμε "Με δικλείδες ασφαλείας για τον Ελληνικό λαό".

Μετά θα αρματωθούμε με τυφέκια G3-A3 και όποιος προσπαθήσει να σταματήσει την ανάπτυξη θα τον ξυρίζουμε δωρεάν με την ξιφολόγχη.

Ανάπτυξη =
1) Πλήρες έως 70% απεξάρτηση από τις εισαγωγές σε Μαλακίες που εισάγουμε ενώ τις έχουμε ή θα μπορούσαμε να τις έχουμε και δεν τις εκμεταλλευόμαστε.
2) Δημιουργία προγραμμάτων αντί γραφειοκρατίας. (Αφού δεν τα κάνουν αυτοί θα τα κάνουμε εμείς.) θα βάλουμε και 20Hackers να το προσέχουν για να
μην μπαίνουν από έξω και βλέπουν τα αρχεία μας. :001_smile:
3) Φορολογία στο LIDL και σε κάθε Γιωτόμπαλο που έρχεται Ελλάδα και κάνει δικούς του Νόμους.
4) ... 5,6,7,8.

Τι θα μας βάλουν φυλακή όλους;;;
Οι ενώνουμε τις δυνάμεις μας οι καθόμαστε και κλαιγόμαστε και περιμένουμε τον Βαρουφάκι μπας και κάνει καμιά καλή διαπραγμάτευση.


Για όλα υπάρχουν λύσεις.
http://www.stoxos.gr/2015/03/blog-post_8470.html
Ρε σεις αυτό μπαλώνει τρύπες!!! :confused1::confused1::confused1::confused1: ΟοοοοΟΟοοοοΟΟΟοοο... Να φτιάξουμε και εμείς ένα τέτοιο... Ε? Τι λέτε το χρειαζόμαστε? Σε κανά χρόνο θα έχουμε λύσει το πρόβλημα με τις τρύπες στους Ελληνικούς δρόμους??
Για όλα υπάρχουν λύσεις.

Edit: "Ιδέες και προτάσεις για Εργασία και Ανάπτυξη καινοτομίας στην Ελλάδα της κρίσης.
Να μια ιδέα, ποιος έχει τα φράγκα να φτιάξει ένα τέτοιο. Ιδέες δεν θέλαμε;;

Όλα φιλικά Κίμων.

seismic
29-03-15, 14:17
Πρόταση
Ονομάζομαι Γιάννης Λυμπέρης και μένω στο νησί Ίος των Κυκλάδων.
Έχω μία ευρεσιτεχνία που πιστεύω ότι είναι το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα στον κόσμο και θα αλλάξει παγκόσμια την μέθοδο δόμησης των κατασκευών.
Έχω κάνει πειράματα με απίστευτα μεγάλη επιτυχία.
Μετά από τα πειράματα βρήκα δύο σπουδαίους επιστημονικούς συνεργάτες, με τους οποίους συνεχίζουμε μαζί την εφαρμοσμένη έρευνα πάνω στο αντισεισμικό σύστημα.
Οι συνεργάτες μου είναι ο Παναγιώτης Καρύδης, ομότιμος καθηγητής αντισεισμικής τεχνολογίας στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, και η εταιρεία http://www.gaiacomm.gr/
Τα νέα πειράματα που κάνουμε είναι για να διαπιστώσουμε την αντοχή του μηχανισμού και των εδαφών, και σχεδόν και αυτά έχουν τελειώσει με μεγάλη επιτυχία.
Τα πειράματα για την κατασκευή πάνω από το έδαφος έχουν τελειώσει.
Το ερώτημα είναι.... και τώρα τι κάνουμε?
Για τα στατικά του αντισεισμικού συστήματος θα υπογράφει και θα κάνει την μελέτη ο κύριος καθηγητής Π. Καρύδης.
Τις εργασίες τοποθέτησης εγώ και η εταιρεία gaiacomm.
Χρειαζόμαστε να βρούμε ένα εργοστάσιο ή μηχανουργείο το οποίο θα κατασκευάζει τον μηχανισμό.
Δεν έχουμε ιδρύσει εταιρεία, δεν έχουμε τα απαιτούμενα κεφάλαια.
Βασικά ψάχνουμε επενδυτές, και μηχανουργείο.
Όποιος ενδιαφέρετε για συνεργασία ας μου στείλει Π.Μ
Σας παρουσιάζω απλά την ιδέα της αντισεισμικής ευρεσιτεχνίας.
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ.

Αν πάνω σε ένα τραπέζι τοποθετήσεις δύο κολώνες.
Την μία την βιδώνεις με το τραπέζι και την άλλη απλά την ακουμπάς πάνω στο τραπέζι.
Αν κουνήσεις το τραπέζι, η κολόνα που απλά ακουμπάει το τραπέζι θα πέσει κάτω από το κούνημα.
Η βιδωμένη κολόνα αντέχει πιο πολύ στο κούνημα.
Αυτό έκανα σε κάθε κολόνα της κατασκευής και εγώ.
Τις βίδωσα με το έδαφος για να αντέχουν στο κούνημα του σεισμού.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ
<span style="color: rgb(51, 51, 51); background-color: rgb(250, 250, 250);">
https://www.youtube.com/watch?v=zhkUlxC6IK4
https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
https://www.youtube.com/watch?v=Q6og4VWFcGA
Συνεντεύξεις
http://www.zougla.gr/greece/article/...i-evresitexnia (http://www.zougla.gr/greece/article/ergodigos-epinoise-elpidofora-antisismiki-evresitexnia)
http://www.startup.gr/index.php?abou...pz_c0.facebook (http://www.startup.gr/index.php?about=89&id=4419#.VLpZqKpz_c0.facebook)
http://www.ka-business.gr/pages/pers...hma-apo-thn-io (http://www.ka-business.gr/pages/persons-interviews/8213/ena-apolyto-antiseismiko-systhma-apo-thn-io)
Επιστημονικό τεχνικό περιοδικό
http://metalkat.gr/images/M_images/liberis_web.pdf
Ιστοσελίδα βίντεο πειραμάτων https://www.youtube.com/user/TheLymperis2/feed

leosedf
29-03-15, 14:21
Βάζοντας το θέμα σου σε φόρουμ ηλεκτρονικών τι ελπίζεις να πετύχεις εκτός από ban για spam?

seismic
29-03-15, 14:30
Κάνει και τα ηλεκτρονικά αντισεισμικά!
Οι μεγάλες ανεμογεννήτριες θέλουν 500 κυβικά μπετό + εκσκαφές για να αντέχουν την πλάγια φόρτιση του αέρα.
Οι υπολογισμοί έδειξαν ότι με 100 κυβικά μπετό και τέσσερις αγκυρώσεις της ευρεσιτεχνίας με το έδαφος γλιτώνεις 400 κυβικά μπετό.
Για τον λόγο αυτό ενδιαφέρετε να συνεργασθεί μαζί μου η εταιρεία gaiacomm διότι αυτή η εταιρεία τοποθετεί και ανεμογεννήτριες.
Το θέμα λέει ότι είναι γενικά για επενδύσεις και καινοτομία.
Όχι μόνο για ηλεκτρονικά.
Η ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΕΠΙΣΤΉΜΟΝΕΣ ΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΕΥΡΕΤΕΣ
Θα προσπαθήσω να απαντήσω με τον δικό μου τρόπο στο ερώτημα και τον προβληματισμό που έχω σαν εφευρέτης στην Ελλάδα.
Η επιστήμη είναι ο πυρήνας της γνώσης. Γένους θηλυκού σαν την μήτρα της γυναίκας Όλοι θέλουν να μπουν μέσα σαν τα σπερματοζωάρια.
Γύρο από την μήτρα της γνωστικής επιστήμης υπάρχουν σε κυκλική διάταξη οι επιστήμονες που είναι οι φύλακες της.
Έχουν ανοίξει τα πόδια, έχουν ανοίξει τα χέρια και έχουν ενωθεί σχηματίζοντας έναν κύκλο αδιαπέραστο για τα άλλα εξωθεσμικά σπερματοζωάρια.
Γύρω από αυτόν τον κύκλο υπάρχουν οι θεσμοθετημένοι ερευνητές που κόβουν κύκλους και είναι οι μόνοι που μπορούν να αλλάξουν την διάταξη της σειράς των επιστημόνων πάνω στον κύκλο και να τους μετατοπίσουν λίγο δεξιά ή αριστερά.
Υπάρχουν και οι εφευρέτες οι οποίοι δεν είναι τίποτα άλλο από τα σπερματοζωάρια.
Στην προσπάθειά τους να μπουν μέσα στην μήτρα της γνωστικής επιστήμης οι εφευρέτες αρχίζουν να ρίχνουν κλωτσιές στα @@@ των επιστημόνων.
Αν η κλωτσιά είναι πολύ δυνατή οι επιστήμονες κουλουριάζονται γονατίζουν και ο εφευρέτης ανοίγει ένα μικρό πέρασμα προς την μήτρα της γνώσης.
Στην Ελλάδα όμως οι επιστήμονες έχουν κάνει την δική τους πατέντα.
Αντί να έχουν ανοιχτά τα πόδια για καλύτερη στήριξη, αυτοί κάθονται σε καρέκλα.
Ο κακόμοιρος ο εφευρέτης όσες κλωτσιές και να ρίχνει σπάει το πόδι του στην καρέκλα.
Αυτός ο κύκλος δεν σπάει με τίποτα.
Η επιστήμη στην Ελλάδα δεν θα κυοφορήσει ποτέ.

picdev
29-03-15, 15:01
από ότι κατάλαβα δεν έχεις πτυχίο πολυτεχνείου, δηλαδή απο την αρχή είναι δύσκολο να κάνεις μελέτη,
καλή τύχη αλλά ξέρεις πόσο δύσκολο ειναι να αλλάξει ο αντισεισμικός κανονισμός ακόμα και δίκιος να έχεις χρειάζονται πολλά χρήματα σε δοκιμές.
Αλίμονο αν σε τόσο σημαντικά θέματα , γινόντουσαν τόσο εύκολα αποδεκτές πειραματικές λύσεις.
Αφού απέκτησες πρόσβαση στο πολυτεχνείο κάτι ειναι και αυτό αλλά έχεις πολύ δρόμο ακόμα!
καταλαβαίνεις την ευθύνη του εγχειρήματος και απο την άλλη εσύ δεν έχεις καμία γιατί δεν μπορείς να βάλεις υπογραφή , οπότε και αυτές οι επιτροπές έχουν τεράστια ευθύνη για να υιοθετηθεί κάτι τέτοιο.
Καλή τύχη

seismic
29-03-15, 15:10
Σε ευχαριστώ φίλε picdev για τα καλά σου λόγια.
Έχω προχωρήσει πιο πολύ από ότι νομίζεις.
Έχουμε ρωτήσει και το Τ.Ε.Ε.
Δεν θα αλλάξουμε τους κανονισμούς. Θα το προσαρμόσουμε στους κανονισμούς για καλύτερη αντισεισμική προστασία.
Εγώ δεν πήγα πανεπιστήμιο, μέση σχολή έβγαλα. Αλλά ο συνέταιρος είναι ο Παναγιώτης Καρύδης ο οποίος θα υπογράφει αυτός για όλους μας.
Τα νέα για την έρευνα της αντισεισμικής ευρεσιτεχνίας μου είναι τα εξής.
Συνεργάζομαι με τον ομότιμο καθηγητή αντισεισμικής τεχνολογίας Παναγιώτη Καρύδη
και την εταιρεία http://www.gaiacomm.gr/ με σκοπό την προώθηση της ευρεσιτεχνίας στο εμπόριο.
Ο κύριος καθηγητής στα πλαίσια της εφαρμοσμένης έρευνας που διεξάγουμε κατάρτισε πίνακες με τα αξονικά φορτία των κατασκευών που δέχεται κάθε κολόνα σε έναν πολύ ισχυρό σεισμό. Συγκεκριμένα έκανε σχέδια για μία κατασκευή εμβαδού 10Χ10 Μ και για μία άλλη 20Χ20Μ. Αυτές οι κατασκευές σχεδιάστηκαν και βρέθηκαν τα αξονικά φορτία της κάθε κολόνας για διάφορα ύψη κατασκευών από έναν μέχρι έξη ορόφους.
Ο πίνακας περιλαμβάνει και τις αντοχές της άγκυρας κατασκευασμένη από ιδικό χάλυβα.
Η εταιρεία gaiacomm.gr/ από την άλλη, με ειδικευμένους γεωλόγους εξετάζει την αντοχή των διάφορων εδαφών και πετρωμάτων πάνω στις αξονικές δυνάμεις που μας έδωσε ο καθηγητής, σε διάφορα βάθη γεωτρήσεων
Έχουμε καλά αποτελέσματα προσομοίωσης.
Αυτή την στιγμή κατασκευάζονται σε μηχανουργείο διάφοροι τύποι άγκυρας ( άλλη για βράχο άλλη για χώμα ) για να γίνουν διάφορα πειράματα και μετρήσεις αντοχής του μηχανισμού και των εδαφών στην έλξη, πάνω σε πραγματικά πετρώματα και εδάφη, σε διαφορετικά βάθη γεώτρησης.
Κάτω κάτω σε αυτό το link ο καθηγητής τα λέει αυτά. Πάτα πάνω στο AUDIO μέσα στο link για να ακούσεις την τηλεφωνική συνέντευξη που έδωσε για την πατέντα στον δημοσιογράφο στο Ζουγκλα.gr http://www.zougla.gr/greece/article/ergodigos-epinoise-elpidofora-antisismiki-evresitexnia

Ο Π. Καρύδης είναι ο πρώην διευθυντής και ιδρυτής της σεισμικής βάσης στο Μετσόβιο, και τώρα έχει δικό του τεχνικό γραφείο μελετών ( Καρύδης και συνεργάτες )
http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20100123/low/assets_LARGE_t_420_8151371.JPG

sigmacom
29-03-15, 15:39
Κάτι που δεν καταλαβαίνω:
Τα κτίρια δεν είναι κύβοι τοποθετημένοι στο έδαφος, αλλά ορθογώνια παραλληλόγραμμα βυθισμένα κατά ένα κομμάτι μέσα στην γη - το οποίο θα παρομοίαζα με το "βίδωμα" που λες.
Η ταλάντωση που θα εμφανιστεί στο πάνω μέρος του κτιρίου (λόγω ελαστικότητας), θα εξακολουθεί να υπάρχει.

Τι δεν καταλαβαίνω?

seismic
29-03-15, 15:44
Κάτι που δεν καταλαβαίνω:
Τα κτίρια δεν είναι κύβοι τοποθετημένοι στο έδαφος, αλλά ορθογώνια παραλληλόγραμμα βυθισμένα κατά ένα κομμάτι μέσα στην γη - το οποίο θα παρομοίαζα με το "βίδωμα" που λες.
Η ταλάντωση που θα εμφανιστεί στο πάνω μέρος του κτιρίου (λόγω ελαστικότητας), θα εξακολουθεί να υπάρχει.

Τι δεν καταλαβαίνω?
Μύθος.
Οι πολιτικοί μηχανικοί μου έλεγαν σε παλαιότερες συζητήσεις ότι ολόκληρος ο φέροντας είναι πακτωμένος με το έδαφος.
Η πραγματικότητα είναι.
Ναι..Αν ο φέροντας έχει υπόγεια τότε εν μέρη είναι πακτωμένος, αρκεί η εξωτερική περίμετρος των τοιχίων του υπογείου ( ή των υπογείων ) να εφάπτονται πάνω σε βράχο, και να μην έχουν περιμετρικά γεμίσει με μπάζα.
Το ερώτημα που μπαίνει είναι αν αυτή η μερική πάκτωση του φέροντα που έχει υπόγεια, αντικαθιστά αυτά που προσφέρει η αντισεισμική ευρεσιτεχνία που έχω.
Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι τα υπόγεια και η ευρεσιτεχνία προσφέρουν ένα και το αυτό που δεν είναι άλλο από την πάκτωση της κατασκευής στο έδαφος.
Δεν είναι όμως το ίδιο διότι διαφέρουν σε πάρα πολλά σημεία.
Πάκτωση με πάκτωση έχει μεγάλη διαφορά.
1) Η Πρώτη διαφορά είναι ότι ο φέροντας με τα υπόγεια πακτώνει μεν την κατασκευή στο έδαφος, αλλά δεν σταματάει τις στροφές στους κόμβους.
Η διαφορά του φέροντα με υπόγεια με την ευρεσιτεχνία είναι ότι δεν πακτώνει κάθε κολόνα ή τοιχίο ξεχωριστά, αλλά γενικά τον φέροντα περιμετρικά.
Οπότε πολλά κεντρικά υποστυλώματα παραλαμβάνουν στροφές στους κόμβους.
2) Η Δεύτερη πολλή μεγάλη διαφορά των δύο διαφορετικών μεθόδων είναι η εξής.
Άλλο η πάκτωση των βάσεων με το έδαφος, και άλλο η παρεμπόδιση της παραμόρφωσης του δώματος.
Δηλαδή απλά δεν είναι το ίδιο, διότι οι στροφές ή ροπές σε κάθε κόμβο της κατασκευής εξαλείφονται μόνο με την παρεμπόδιση παραμόρφωσης του δώματος του υποστυλώματος που προσφέρει η ευρεσιτεχνία, και όχι με την απλή πάκτωση της βάσης του με το έδαφος.
Η Διαφορά έγκειται στο ότι μόνο η ευρεσιτεχνία εκτρέπει τις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού στις κατακόρυφη τομή του υποστυλώματος, διότι αυτό συμβαίνει μόνο με την παρεμπόδιση της παραμόρφωσης του δώματος.
Το υπόγειο ή...Η Απλή πάκτωση βάσης εδάφους τις περιορίζει... δεν τις σταματάει 100%.
Η Απλή κατασκευή χωρίς τα υπόγεια ή την ευρεσιτεχνία είναι 100% ευάλωτη στις ροπές ή στροφές στους κόμβους.
Συμπέρασμα
Τα υπόγεια ή η πάκτωση εδάφους βάσης που προσφέρει και η ευρεσιτεχνία προσφέρουν κάποια έξτρα προστασία στις κατασκευές, διότι σταματούν εν μέρη τις στροφές στους κόμβους αλλά η παρεμπόδιση της παραμόρφωσης του δώματος είναι το κάτι άλλο, διότι σταματάει τις ροπές των κόμβων 100%
Μόνο αυτή η μέθοδος σταματά 100% ακόμα και τα μεγάλα τοιχία να κατεβάζουν μεγάλες ροπές.
3) Είναι το μόνο σύστημα παγκοσμίως που έχει την δυνατότητα να ελέγχει το πλάτος ταλάντωσης και την ιδιοσυχνότητα των κατασκευών 100%
Ακόμα
( Τα προεντεταμενα στοιχεια δεν εχουν πλαστιμοτητα, αρα δεν μπορουν να απορροφησουν ενεργεια, αρα σπανε ψαθυρα,αρα -->κατάρρευση. )
Πολύ σωστά....

Τι κάνω για να αποφύγω το πρόβλημα αυτό?
Απλά δεν εφαρμόζω προένταση μεταξύ δώματος και γεώτρησης.
Καταρχήν.. Εφαρμόζω προένταση μεταξύ του ύψους της βάσης θεμελίωσης ( έδαφος ) και του μηχανισμού της άγκυρας που είναι στα βάθη της γεώτρησης.
Η προένταση αυτή είναι η διπλάσια από ότι είναι τα αξονικά φορτία που θέλω να αντέχει. ( συντελεστής ασφαλείας )
Η αρχική προένταση μεταξύ εδάφους και του μηχανισμού της άγκυρας που είναι στα βάθη της γεώτρησης, γίνετε για να υπάρξει πολύ ισχυρή πρόσφυση
( πάκτωση ) της άγκυρας στα πρανή της γεώτρησης.
Μετά αφού εφαρμόσουμε την πάκτωση της άγκυρας ισχυρά στο έδαφος, γεμίζουμε με ένεμα την γεώτρηση
Μετά ενώνουμε τον τένοντα που εξέχει με ένα περικόχλιο για να επιμηκυνθεί μέχρι το δώμα σταδιακά.
Φροντίζουμε ο τένοντας να περάσει μέσα από σωλήνα ελεύθερος ώστε να αποφύγουμε την σινάφια αυτού με το σκυρόδεμα.
Πάνω στο δώμα παρεμβάλλουμε μεταξύ του τένοντα και του δώματος ένα ελατήριο το οποίο απλά σφίγγουμε με έναν κοχλία.
Δεν εφαρμόζουμε καμία άλλη δεύτερη προένταση.

Το ελατήριο στο δώμα αφήνει τον φέροντα οργανισμό να ταλαντωθεί μέσα στο ελαστικό φάσμα, εφαρμόζοντας συγχρόνως σεισμική απόσβεση διότι παρεμποδίζει την παραμόρφωση του δώματος.
Δεν αφήνει όμως τον φέροντα να περάσει στην πλαστική περιοχή αστοχίας.
Βασικά είναι ένας μηχανισμός και μία μέθοδος που ρυθμίζει την ταλάντωση του φέροντα οργανισμού, ώστε αυτή να ευρίσκεται πάντα μέσα στην ελαστική φάση, παρεμποδίζοντας όμως αυτόν να περάσει στην πλαστική περιοχή.
Ταυτόχρονα έχεις και πιο γερή θεμελίωση.

seismic
29-03-15, 15:53
Όπως είναι γνωστό από την βιβλιογραφία και όπως ανάφερα πάρα πάνω στον σεισμό τα υποστυλώματα χάνουν την εκκεντρότητα ανασηκώνοντας την βάση τους, δημιουργώντας στροφές σε όλους στους κόμβους της κατασκευής.
Όταν τα υποστυλώματα ανασηκώνουν την βάση τους λογικό είναι να ανασηκώνουν και το δώμα τους αφενός και να χάνουν την εκκεντρότητα τους αφετέρου.
Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που έχουμε στροφές στους κόμβους.
Αυτό το ανασήκωμα της βάσης σε συνδυασμό με την ελαστικότητα των στοιχείων του φέροντα έχει σαν αποτέλεσμα την δημιουργία των στροφών στους κόμβους που αυτές είναι η αιτία γέννησης των ροπών.
Τι κάνουν οι ευρωκώδικες και ο ΕΑΚ για την αντιμετώπιση αυτών των στροφών στους κόμβους?
Ακούτε τι κάνουν.
Η συμπεριφορά της δομής κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι βασικά μια οριζόντια μετατόπιση (ας ξεχάσουμε για μια
στιγμή οποιαδήποτε κατακόρυφη συνιστώσα) που επαναλαμβάνεται μερικές φορές.
Άν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται στη δομή ( στον κορμό των στοιχείων ) και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Σαν το ελατήριο.
Αυτή την αποθήκευση της ενέργειας και εν συνεχεία την απόδοσή της προς την αντίθετη κατεύθυνση που εφαρμόζει το ελατήριο, στην δομική κατασκευή την αποθηκεύει και την
εκτονώνει το υποστύλωμα και η δοκός.
Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή.Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους
εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή
καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία. Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %).
Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται).
Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζετε στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας, (συνήθως είναι τα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή. (Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα υποστυλώματα με λοξό
/ σχήμα αστοχίας) Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.
Αυτά είναι τα όρια αντοχής της σημερινής αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών.
2) Ερώτηση

Υπάρχουν διάφοροι μηχανισμοί που καθιστούν ένα αμορτισέρ ενός αυτοκίνητου να έχει την δυνατότητα να είναι σκληρό ή μαλακό.
Δηλαδή αν το αυτοκίνητο πέσει μέσα σε μία λακκούβα η ταλάντωση που θα υποστεί μπορεί να είναι μεγάλη η μικρή αναλόγως την ρύθμιση που έχουμε κάνει στο αμορτισέρ.
Δεν θα ήταν καλό αν και εμείς οι κατασκευαστές είχαμε ένα μηχανισμό ο οποίος θα έλεγχε απόλυτα την ταλάντωση ολόκληρου του φέροντα οργανισμού διατηρώντας αυτόν πάντα μέσα στην ελαστική περιοχή ώστε να μην περνά ποτέ σε πλαστικές περιοχές και να έχουμε αστοχίες?

Ένσταση - Αυτός ο μηχανισμός υπάρχει και είναι της ευρεσιτεχνίας.
Αυτός ο μηχανισμός εμποδίζει την ανύψωση του δώματος του τοιχίου, οπότε εμποδίζει και την ανύψωση της βάσης του, και την ελαστικότητα γενικά.
Παρέχει εκτροπή των πλάγιων φορτίσεων του σεισμού στην κατακόρυφη φορά του υποστυλώματος
<strong>
https://www.youtube.com/watch?v=cUJkObz3nBQ

s12original
29-03-15, 20:31
βλέπεις κάποια αντίφαση σε αυτά που είπες?
από την μια μιλάς γιατί να πάει με 400-500 και από την άλλη μιλάς για Βαλκάνια κλπ. με τη μισθούς δουλεύουν εκεί?


Ο μισθός πρέπει να είναι συνάρτηση του κόστους ζωής σε κάθε τόπο . Με 500 € στην Τσεχία μπορεί και να ζείς ..... βασιλικά . Με 500 € στην Ελλάδα , απλά ΔΕΝ γεμίζει η ..... κατσαρόλα για όλες τις μέρες του μήνα παρά μόνο τις 15 πρώτες (και αυτό με αιματιρή οικονομία) . Οπότε τα 500 € είναι εντελώς διαφορετικό κίνητρο για τον Τσέχο και για τον Έλληνα .

sigmacom
29-03-15, 22:46
Ευχαριστώ Γιάννη (seismic), με τις απαντήσεις σου, κάλυψες τις απορίες μου!

xlife
29-03-15, 22:51
το 1984-85 ο πρώτος και τελευταίος Ελληνικός υπολογιστής δημιουργήθηκε. Για την εποχή του ήταν πρωτοποριακός μιας και μπορούσε να γίνει και pc και apple II με απλό συνδυασμό πλήκτρων. το κράτος υποσχέθηκε να βοηθήσει γεμίζοντας τα σχολεία με δαύτους και δίνοντας ένα πρώτο κεφάλαιο στην εταιρεία ώστε να αναπτυχθεί περαιτέρω. Τελικά τίποτα δεν έγινε και η εταιρεία έκλεισε. Η μητρική κατασκευαζόταν κάπου στην Ηλιούπολη - το τροφοδοτικό κάπου στο κέντρο και το case ήταν κατασκευή κορίνθιου. Ητιμή του κάπου στις 150.000 δραχμές που ήταν ελάχιστα σε σχέση με αυτό που προσέφερε. Δεν νομίζω οτι έχουν αλλάξει και πολλά... Ευχαριστώ τα παιδιά στο retromaniac.gr που κάναν προσπάθεια και κατάφεραν να επαναλειτουργήσουν το μοναδικό που βρήκαν και είμαστε σε θέση να βλέπουμε τον πρώτο ελληνικό υπολογιστή να λειτουργεί σήμερα


https://www.youtube.com/watch?v=0f7lWvK_GvM

πρέπει να αλλάξουν ριζικά κάποια πράγματα για να περπατήσει τούτος ο τόπος σοβαρά...

πηγή http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?3807-Gigatronics-(KAT-computer)&highlight=gigatronics

chip
29-03-15, 23:06
Εγώ αυτό που έχω ακούσει (από πρώην μέλος της Gigatronics) είναι οτι η καταστροφή της εταιρείας ήταν ακριβώς η συνεργασία με το δημόσιο αφού (όπως πάντα...) καθυστερούσε της πληρωμές (για υπολογιστές που είχε αγοράσει) με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα στην εξυπηρέτηση των δανειών της εταιρείας...

picdev
29-03-15, 23:12
δεν είχα ιδέα για τον ελληνικό υπολογιστή, αλλά μιλάμε για το 85, ποιος ήξερε τι ήταν ο υπολογιστής τότε? πολύ πρώιμο για την ελληνική αγορά.
Πόσους να πούλαγαν εκείνη την εποχή? και στο δημόσιο να τους παίρνανε να τους κάνανε τι? τι προγράμματα θα έτρεχαν στο δημόσιο το 85?
Εδώ καλά καλά η μηχανοργάνωση δεν έχει ενοποιηθεί ακόμα

xlife
29-03-15, 23:15
Ειχε όντως αγοράσει κάποια μηχανήματα της gigatronics για την Αγροτική τράπεζα. Το κύριο όμως δεν είναι μόνο η αγορά η η πληρωμή , αλλά η βοήθεια για εξαγωγές, οικονομική ενίσχυση για παρουσίαση σε παγκόσμιες εκθέσεις μείωση φορολογίας , ακόμη και διαφήμηση σε ξένα περιοδικά με κρατική ενίσχυση. Αλλα εκείνο τον καιρό δίναμε ενισχύσεις για να ξεριζώνουν οι αγρότες τα σπαρτά τους... Για τις πληρωμές θα συμφωνήσω οτι μια τέτοια εταιρεία πρέπει να την πληρώνεις στην ώρα της... αλλα όλα αυτά βρίσκονται στη φράση οτι πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα ριζικά

picdev
29-03-15, 23:17
τότε υπήρχαν και μεγάλες αποτυχίες απο, τεράστιες εταιρείες σε αυτό το χώρο και μιλάω για την Αμερική που δεν είχαν ούτε φορολογίες ούτε τίποτα.
Ποιος θα τα έκανε όλα αυτά που λες? το 85? μα οι άνθρωποι τότε δεν ήξεραν τι ειναι ο υπολογιστής πως θα το προωθούσαν

xlife
29-03-15, 23:22
τότε υπήρχαν και μεγάλες αποτυχίες απο, τεράστιες εταιρείες σε αυτό το χώρο και μιλάω για την Αμερική που δεν είχαν ούτε φορολογίες ούτε τίποτα.
Ποιος θα τα έκανε όλα αυτά που λες? το 85? μα οι άνθρωποι τότε δεν ήξεραν τι ειναι ο υπολογιστής πως θα το προωθούσαν


Ξέρανε... ξέρανε ....


https://www.youtube.com/watch?v=Dc-csNuF9RU

chip
30-03-15, 00:47
είχε πωλήσεις που θα μπορούσε να είναι κερδοφόρα η εταιρεία αν οι πελάτες της δεν ήταν κακοπληρωτές... άλλωστε εκείνη την εποχή τα ποσοστά κέρδους δεν έχουν καμία σχέση με τα σημερινά....

Η αγροτική τράπεζα όπως νομίζω και η ΔΕΗ δεν είχαν τον ΚΑΤ αλλά προηγούμενο μοντέλο σχεδιασμένο στις αρχές τις δεκαετίας του 80 με τον 6502 επεξεργαστή και μνήμες 2114 (πολλές!!!) (έχω δει πλακέτες από τα πρωτότυπα....) και λογισμικό όλο γραμμένο από την gigatronics (λειτουργικό, BASIC, εφαρμογές κλπ) σε assembly βέβαια.... και με βοήθεια το αναπτυξιακό KIM

betacord85
30-03-15, 00:54
γιατι ασχολειστε με το παρελθον και με μια εταιρεια που πατωσε και εκλεισε?δειτε το μελλον εχουμε 2015 οχι 1985...ολοι οι νεοι σκεφτονται για εξωτερικο με καλυτερους μισθους και σωστο ωραριο(8ωρο)πειτε καποιες προτασεις ωστε να παει η ελλαδα μπρωστα και εννοω απο τον δικο μας κλαδο(και οχι τα αντσισμικα και τα αυγα ελευθερας βοσκης...)

picdev
30-03-15, 00:58
Μία λύση θα ήταν να υπάρχει ένας οργανισμός δημόσιος, πιστοποίησης CE , ηλεκτρομαγνητικής συμβατότητας και κανονισμων του ΕΛΟΤ.
Φαντάζεστε να πηγαίναμε πλακέτες και να πέρναγαν τσάμπα πιστοποίηση ?:w00t::w00t::w00t:
Πάλι κάποιος μου είπε ότι έχει φτηνά τέτοια εργαστήρια στη Βουλγαρία.
Ολοι εδώ στο φόρουμ θα φτιάχναμε απο 2-3 πλακέτες ο καθένας και θα τις πουλάγαμε στο ebay

xlife
30-03-15, 01:02
Πρέπει να κοιτάς τα λάθη του παρελθόντος για να μπορείς να φτιάξεις το μέλλον σου. Το πρόβλημα φίλε Μπάμπη απ ότι έχω καταλάβει βρίσκεται στο κράτος και δεν είναι καινούριο. Το θέμα είναι οτι πρέπει να λυθεί άμεσα. Δεν έχει σημασία η ιδέα η το προϊόν αλλα έχει σημασία να μην ξεκινάς χρωστώντας στο κράτος πρίν καν ανοίξεις κάποια παραγωγική δραστηριότητα.

Μια εταιρεία που προσπαθεί μετά απο την αποτυχημένη παλιά προσπάθεια της (Ελπίζω να πετύχει) είναι η namco με το pony στη Θεσσαλονίκη που διάβασα πρόσφατα οτι ακόμη δεν άνοιξε την παραγωγή και έχει 25000 παραγγελίες.

picdev
30-03-15, 01:04
καλά ρε κώστα το πίστεψες ? ποιος πάρει αυτοκίνητο του 1980?????? με τι προδιαγραφές,
στα ψηλά γράμματα έλεγαν ότι ειναι εκτός ΕΕ παραγγελίες, και το pony δεν ήταν ελληνικό απλά η συναρμολόγηση γινόταν εδώ για φορολογικούς λόγους.

xlife
30-03-15, 01:08
καλά ρε κώστα το πίστεψες ? ποιος πάρει αυτοκίνητο του 1980?????? με τι προδιαγραφές,
στα ψηλά γράμματα έλεγαν ότι ειναι εκτός ΕΕ παραγγελίες, και το pony δεν ήταν ελληνικό απλά η συναρμολόγηση γινόταν εδώ για φορολογικούς λόγους.

Μα δεν έχει σημασία ποιός θα το πάρει(Αφρική και Ασία γράφει το ρεπορτάζ) Σημασία έχει οτι κάποιος κινήτε. Ακόμη και απλή συναρμολόγηση να κάνεις κάποιου αυτοκινήτου καλό είναι.... έτσι κι αλλιως τώρα δεν φτιάχουμε ούτε τρειλερ

chip
30-03-15, 01:08
ας μην ήταν τσάμπα να ταν με λογικό κόστος... πχ... 100-300 ευρώ...
θα ήταν πολύ σημαντικότερο από τα εκατομμύρια που δίνουν σε επιδοτήσεις και είναι πεταμένα λεφτά για κατανάλωση!
Δυστυχώς ούτε οι πολιτικοί έχουν γνώση για να ξυπνήσουν αλλά ούτε και οι σύλογοι κυνηγάνε να γίνει κάτι τέτοιο... υποθέτω γιατί και στους συλλόγους τις περισσότερες φορές τα ενεργά μέλη δεν είναι άτομα με ενδιαφέρον στο engineering αλλά στην πολιτική και στο μπλα-μπλα....
Μία τέτοια επένδυση που δεν θα κόστιζε πιστεύω πάνω από 1 εκατομμυριο για να καλύψει σημαντικό αριθμό εφαρμογών θα έφερνε τεράστια ανάπτυξη στον κλάδο....
έχετε ακούσει όμως σε κανένα πρόγραμμα για την κατεύθυνση της χώρας να είναι γενικά η βιομηχανία (πόσο μάλλον των ηλεκτρονικών)? Η κατεύθυνση πάντα είναι Τουρισμός, μεταφορές, Logistics, ιχθυοκαλιέργειες και φαρμακοβιομηχανία (εξαίρεση)....

betacord85
30-03-15, 01:11
ναι δεν αντιλεγω αγαπητε φιλε κωστα...αυτο με την βουλγαρια ακη ειναι μεγαλο θεμα και παιζουν μεγαλα ονοματα και λαμογια μεσα στο κυκλωμα...γενικα οπου ακους αλβανια βουλγαρια και ανατολικο μπλοκ παιζουν πολλα...και ξερω ατομα προσωπικα που κανουν τετοιες δουλειες οχι φυσικα με αθωες πλακετες αλλα με αλλα πραγματα...ενα παραδειγμα σπυ λεω και για να μην καρφωθω παραπανω...μεγαλη αλυσιδα φουρνων οπως και ταχυφαγειων βιτρινα για ξεπλυμα χρηματος απο αφορολογητα τσιγαρα και απο κοριτσια με πιανο και γαλλικα..φυσικα παιζουν ονοματα ελληνων και αλβανων...τσπα στο θεμα μας η namco φιλε κωστα οπως και αλλες εταιρεις θα τις φαει η γραφειοκρατια...μα με θυμασαι οτι δεν θα βγει στην αγορα ουτε ενα αυτοκινητο της namco...και μην μου συγκρινεται πριν 40 χρονια με το παλιο πονυ που καναμε συναρμολογηση και το μοτερ ερχοταν απο την citroen

chip
30-03-15, 01:19
56180
από Τεχνική Εκλογή του 1981....
Τώρα στην ΕΟΚ
στο πρόβλημα
πληθωρισμός
έλειμα ισοζυγίου πληρωμών
οικονομική ανάπτυξη
η μόνη λύση
νέες επενδύσεις
σωστές επενδύσεις
περισσότερες επενδύσεις

είπε κανείς οτι δεν το ξέραμε το πρόβλημα από τότε? γιατί λοιπόν... (είναι άλλη συζήτηση αυτή...)

diony
30-03-15, 01:21
Κοιτάχτε τι έκανε ο συνετερισμός κτηνοτρόφων Λαρισας

«Θες Γάλα; Πιες» από ΑΤΜ στη Λάρισα

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63898032




φανταστικό
εδώ και πολύ καιρό υπάρχει και Θεσσαλονίκη σε αρκετά σημεία και από ότι βλέπω έχει καλή κίνηση

thomasmi7
22-05-15, 20:08
Αμα στα χερια σου, οπως ισχυριζεσαι εσυ φιλε
μου, εχεις κατι μοναδικο στο τομεα της αντι-
σεισμικης τεχνολογιας. Γιατι δεν το προωθεις
στο εξωτερικο, ξεχνα την ελλαδα!

seismic
24-05-15, 20:25
Αμα στα χερια σου, οπως ισχυριζεσαι εσυ φιλε
μου, εχεις κατι μοναδικο στο τομεα της αντι-
σεισμικης τεχνολογιας. Γιατι δεν το προωθεις
στο εξωτερικο, ξεχνα την ελλαδα!
Γιατί τα λόμπι είναι παγκόσμια, και αυτό που έχω εφεύρει πολύ μεγάλο για να το παραδεχθούν.
Γενικά παίρνω συγχαρητήρια από καθηγητές του εξωτερικού και του εσωτερικού, αλλά μέχρι εκεί.
Κανένας δεν κάνει την κίνηση να με καλέσει στο εξωτερικό.
Στο εσωτερικό κάνουν το τρελό παπί.
Αυτό το πείραμα είναι η απάντηση. Δεν υπάρχει δικαιολογία ότι δεν το έχω αποδείξει.


https://www.youtube.com/watch?v=zhkUlxC6IK4
https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q

Θα προσπαθήσω να απαντήσω με τον δικό μου τρόπο στο ερώτημα του προβληματισμού που έχω σαν εφευρέτης στην Ελλάδα.
Η επιστήμη είναι ο πυρήνας της γνώσης. Γένους θηλυκού σαν την μήτρα της γυναίκας Όλοι θέλουν να μπουν μέσα σαν τα σπερματοζωάρια.
Γύρο από την μήτρα της πεπατημένης επιστήμης υπάρχουν σε κυκλική διάταξη οι επιστήμονες που είναι οι φύλακες της.
Έχουν ανοίξει τα πόδια, έχουν ανοίξει τα χέρια και έχουν ενωθεί σχηματίζοντας έναν κύκλο αδιαπέραστο για τα άλλα εξωθεσμικά σπερματοζωάρια.
Γύρω από αυτόν τον κύκλο υπάρχουν οι θεσμοθετημένοι ερευνητές που κόβουν κύκλους και είναι οι μόνοι που μπορούν να αλλάξουν την διάταξη της σειράς των επιστημόνων πάνω στον κύκλο και να τους μετατοπίσουν λίγο δεξιά ή αριστερά.
Υπάρχουν και οι εφευρέτες οι οποίοι δεν είναι τίποτα άλλο από τα σπερματοζωάρια.
Στην προσπάθειά τους να μπουν μέσα στην μήτρα της γνωστικής επιστήμης οι εφευρέτες αρχίζουν να ρίχνουν κλωτσιές στα@@@των επιστημόνων.
Αν η κλωτσιά είναι πολύ δυνατή οι επιστήμονες κουλουριάζονται γονατίζουν και ο εφευρέτης ανοίγει ένα μικρό πέρασμα προς την μήτρα της γνώσης.
Στην Ελλάδα όμως οι επιστήμονες έχουν κάνει την δική τους πατέντα.
Αντί να έχουν ανοιχτά τα πόδια για καλύτερη στήριξη, αυτοί κάθονται σε καρέκλα.
Ο κακόμοιρος ο εφευρέτης όσες κλωτσιές και να ρίχνει σπάει το πόδι του στην καρέκλα.
Αυτός ο κύκλος δεν σπάει με τίποτα.
Η επιστήμη στην Ελλάδα δεν θα κυοφορήσει ποτέ.
«Τι αξία θα είχε η μανία για τη γνώση, αν επρόκειτο να μας εξασφαλίσει μονάχα την απόκτηση γνώσεων και όχι, κατά κάποιον τρόπο και όσο αυτό είναι εφικτό, το παραστράτισμα από εκείνο που ήδη γνωρίζουμε. Υπάρχουν στιγμές στη ζωή που το ερώτημα του αν μπορείς να σκέφτεσαι διαφορετικά από τον τρόπο που σκέφτεσαι και να αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά από τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα, είναι αναγκαίο, για να συνεχίσεις να ερευνάς ή να στοχάζεσαι». M. Foucault (1926 β€β€œ 1984)
Η ιστορία της επιστήμης δεν είναι μια συνεχής και γραμμική διαδικασία συσσώρευσης νέων γνώσεων, αλλά αντίθετα σημαδεύεται από σοβαρές ασυνέχειες, τομές και άλματα, που καθιερώθηκαν να λέγονται επιστημονικές επαναστάσεις. Κάθε εποχή έχει τις δικές της επιστημονικές αλήθειες και αυτές εκφράζονται συνολικά με τη λέξη €“παράδειγμဝ. Κάθε ιστορική περίοδος λοιπόν έχει το δικό της €“παράδειγμဝ, τις δικές της επιστημονικές θεωρίες. Ακόμα και αν πάψουν να ισχύουν στο μέλλον, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξαν αληθινές, αφού, όταν αυτές διατυπώθηκαν, μπορούσαν να απαντήσουν στα ερωτήματα που έθεταν οι επιστήμονες της εποχής. Αρκεί όμως ένα αναπάντητο ερώτημα για να καταρριφθεί μια συγκεκριμένη θεωρία για χάρη κάποιας καινούριας. Η νέα θεωρία γίνεται, τότε, ανώτερη, γιατί μπορεί να απαντάει στο ερώτημα που δεν μπορούσε να απαντήσει η προηγούμενη, να εξηγεί μεγαλύτερο αριθμό φαινομένων και να διατυπώνει ακριβέστερες προβλέψεις.
Μια νέα θεωρία πατάει με το ένα πόδι στη συσσωρευμένη γνώση, αλλά με το άλλο δίνει μια κλωτσιά και αλλάζει ότι ίσχυε μέχρι κείνη τη στιγμή. Φαίνεται πως η επιστημονική πρόοδος (όπως κάθε πρόοδος εξάλλου) είναι περισσότερο το προϊόν μιας ρήξης με την παράδοση παρά η συνέχειά της.