PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατι μου τρωει τη μπαταρια της μηχανης



dant3
07-10-13, 15:16
Καλησπερα
Εχω ενα Cagiva Raptor 650
Φοραει μοτερ και ηλεκτρολογικα suzuki sv.
Το πηρα περσι και μολις του πηρα του αλλαξα μπαταρια.
Του ειχα και απο τοτε που το πηρα ενα συναγερμο hawk(αγγλικος) που μου τον εδωσε ο προηγουμενος ιδιοκτητης
Ολα καλα,αλλα μεχρι πριν ενα μηνα οπου ζοριζοταν λιγο να παρει μπροστα.
Το αφησα ετσι γιατι υπεθεσα οτι θα ηταν λογω του οτι δε κανω και ιδιαιτερα μεγαλες αποστασεις,οποτε δε θα προλαβαινει να φορτισει και πολυ.
Πριν 4-5 μερες δυσκολευτηκε αρκετα να παρει μπροστα οποτε και μετρησα τη μπαταρια στα 12,7 και την εβαλα να φορτισει λιγο μεχρι τα 13,1.
Κατι εγινε αλλα μετα απο 2-3 μερες παλι τα ιδια μεχρι σημερα που το πρωι δε πηρε μπροστα.
Το εβαλα σκαστο και γυρισα μεχρι σπιτι οπου τη μετρησα και ειχα 13,2.
Επισης το μετρησα με τη μηχανη αναμμενη για να δω ποσο δινει και στο ρελαντι ειναι στα 14,5
και με γκαζι μεχρι τις 7000 στροφες,σχεδον το ιδιο δινει
Μετρησα ποσο ρευμα τραβαει ο συναγερμος και οπλισμενος αλλα και σε αναμονη τραβαει κατι λιγοτερο απο 3mA
τον αποσυνδεσα και θα παω το βραδυ μια μακρινη βολτιτσα μεχρι τη Ραφηνα για να ανοιξω και λιγο γκαζι να φορτισει κιολας και μετα θα το αφησω καμια βδομαδα ετσι να δω εαν οντως φταιει ο συναγερμος.
Καμια αλλη ιδεα υπαρχει για το τι να κανω η τι μπορει να οφειλεται?
Εαν οντως ειναι ο συναγερμος,πως στα καλα καθουμενα το εκανε αυτο δεδομενου οτι 1 χρονο,στη μπαταρια δεν εχει πειραχτει τιποτα.
Ο συναγερμος συνδεεται με τη μπαταρια με τους πολους και εχει αλλη μια γειωση την οποια εχω συνδεσει εκει που ειναι και η γειωση της μηχανης με το σασι
Ευχαριστω!

SV1JRT
07-10-13, 15:23
Το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ δεν μας είπες.
ΤΙ ΡΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ??
Αν είναι καμια κινέζικη, μάρκα "MEKAPSESS", ΧΕΡΕΤΙΣΜΑΤΑ !!!!

dant3
07-10-13, 15:24
Δυστυχως δεν ειναι επωνυμη αλλα ουτε και κινεζικη.Δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη τι μαρκα ειναι,θα το τσεκαρω μετα και θα σας πω.
Αλλα και παλι δικαιολογειται σε ενα χρονο και χωρις να το εχω παρατησει καιρο αχρησιμοποιητο να τα τιναζει?

SV1JRT
07-10-13, 15:28
Δυστυχως δεν ειναι επωνυμη αλλα ουτε και κινεζικη.Δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη τι μαρκα ειναι,θα το τσεκαρω μετα και θα σας πω.
Αλλα και παλι δικαιολογειται σε ενα χρονο και χωρις να το εχω παρατησει καιρο αχρησιμοποιητο να τα τιναζει?

ΑΑΑΒΙΑΣΤΑ ..!!!
Δύο χρόνια "ΚΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ" δίνουν οι ΕΠΩΝΥΜΕΣ κινέζικες και 4 - 5 οι Ιαπωνικές.....
Οι ανωνυμες..... αστα.

Για δες την μάρκα και πές μας....

.

SRF
07-10-13, 15:29
΅Χμ... σου 'τρώει" ?
Θα μπορούσε να ήταν ο PACMAN αλλά επείδή μιλάς για μπατταρία, θα είναι ο BAT-MAN!!! :biggrin:

SV1JRT
07-10-13, 15:34
ΠΡΟΣΟΧΗ.
Μην κινείς την μηχανή με χαλασμένη μπαταρία, γιατι υπάρχει κίνδυνος να σου κάψει ανωρθωτή ή ΚΑΙ πηνία και μετα έχεις απο 100 μέχρι 500 ευρουλάκια το μαλί. Ανάλογα τη ζημια και την αντιπροσωπεία...

RNR
07-10-13, 16:06
Ο συναγερμός σε λειτουργεια και να τραβαει 3mA μου φαίνετε δύσκολο. Ακόμα πιο δύσκολο είναι να τραβάει το ίδιο ρευμα και σε αναμονλη και σε λειτουργία.

DIMITRIS______TH______
07-10-13, 16:08
Αν ο συναγερμος εχει δικια του μπαταρια τσεκαρετη γιατι ειναι ο νουμερο ενα υποπτος :)
και για να μην τρελαθεις σου λεω οτι οταν η μηχανη δουλευει , η μπαταρια του συναγερμου φορτιζει απο τον δυναμο
αλλα μολις σβηνης και περασει καποια ωρα και πεση κατω απο την ταση της μπαταριας + τα 0.7v της διοδου
που εχει σε σειρα, τοτε ξεκιναει και τραβαει ρευμα απο την μπαταρια της μηχανης.
Oλα αυτα βεβαια εχουν να κανουν και με την ποιοτητα του συναγερμου, των μπαταριων κλπ.
αλλα αυτος ο λογος που σου γραφω ειναι κατι που συμβαινει πολυ συχνα .

dant3
07-10-13, 16:16
Η μπαταρια ειναι LP
τωρα τι και πως δε ξερω αρα ειναι κινεζικη.
Μετρησα και διαστασεις για να ξερω τι θα μπει...
Ο συναγερμος δεν εχει δικια του μπαταρια.
Σε λειτουργια,δηλαδη να χτυπαει δε τραβαει 3 mA ,το δοκιμασα και τραβαει πολυ περισσοτερο(δε μου εβγαζε τιμη το πολυμετρο)
Εγω κοιταξα ποσο τραβαει σε αναμονη,δηλαδη χωρις να ειναι οπλισμενος αλλα και οταν ειναι οπλισμενος.
Αρα να υποθεσω οτι για μπαταρια ειναι η δουλεια?
Αν ναι οι yuasa τι λενε?
Πχ αυτη?
Να σημειωσω οτι το μανουαλ μου ζηταει 12V 9AH
αλλα δε βρηκα καμια Yuasa στα 9ΑΗ...
http://www.kiriazisbatteries.gr/full_product.php?prod_id=1294859025

dant3
07-10-13, 16:17
Συγκεκριμενα πρεπει να εχω αυτη
Κωδικο δεν ειδα γιατι δε φαινεται και ειναι ταλαιπωρια να βγαλω μπαταρια...αλλα και με βαση τις διαστασεις που μετρησα αυτη βγαινει
http://www.moto-accessories.gr/products/antallaktika_beltiose/mpataria_ytx9_bs_lp

SV1JRT
07-10-13, 17:17
Συγκεκριμενα πρεπει να εχω αυτη
Κωδικο δεν ειδα γιατι δε φαινεται και ειναι ταλαιπωρια να βγαλω μπαταρια...αλλα και με βαση τις διαστασεις που μετρησα αυτη βγαινει
http://www.moto-accessories.gr/products/antallaktika_beltiose/mpataria_ytx9_bs_lp


Βασικά, πρώτη φορα την ακούω την LP !!!
Οι Yuasa είναι κατα μακράν οι καλύτερες. Αν και made in China τωρα πιά, είναι ακομα οι καλύτερες για μοτο.

Εγώ ψωνίζω απο εδώ: (Συγνώμη για το λινκ. Αν ενοχλεί, να σβηστεί απο τους admin)
http://www.automotobatteries.gr/category-8/yuasa/yuasa-maintenance-free.html

Ειναι στην Λ. Βουλιαγμένης κοντα στο κέντρο και οι τιμές / εξυπηρέτηση είναι άψογες.

dant3
07-10-13, 17:20
Ναι τον ειδα και αυτον...
Ιδια τιμη εχει και κανουν και ελεγχο στα ηλεκτρολογικα απο οτι λενε.
Εχει παντως στο αλλο που κοιταζα,διαφορετικη τιμη για made in china η στη taiwan
να προτιμησω τις δευτερες?

SV1JRT
07-10-13, 20:13
Ναι τον ειδα και αυτον...
Ιδια τιμη εχει και κανουν και ελεγχο στα ηλεκτρολογικα απο οτι λενε.
Εχει παντως στο αλλο που κοιταζα,διαφορετικη τιμη για made in china η στη taiwan
να προτιμησω τις δευτερες?

Αμα δεν ειναι "Made in Japan" τα ίδια πράματα είναι... Τι κίνα, τι Taiwan..... Και τα δύο ΚΙΝΑ είναι....

KOKAR
07-10-13, 20:49
το θέμα ειναι απλο, απομόνωσε τον συναγερμό για λίγες μερες και κανε δοκιμή να δεις αν σου κάνει ξανά το ίδιο
πάντως το οτι στο ρελαντι και στις 7000 σου δίνει 14,5ν δεν ειναι λογικό.....

SV1JRT
07-10-13, 21:03
το θέμα ειναι απλο, απομόνωσε τον συναγερμό για λίγες μερες και κανε δοκιμή να δεις αν σου κάνει ξανά το ίδιο
πάντως το οτι στο ρελαντι και στις 7000 σου δίνει 14,5ν δεν ειναι λογικό.....

Κώστα, και η δικιά μου που έχει σχεδον τον ιδιο κινητήρα, βγάζει ΠΑΝΤΑ 14.45V στον ανορθωτή....
Μάλον η μπαταρία του Γιώργου, απλά τα φτυσε....

dant3
07-10-13, 23:12
Θα το αφησω και αυριο χωρις το συναγερμο και θα παω τη τεταρτη να παρω μπαταρια.Ευτυχως ειναι φθηνη στις διαστασεις μου.38Ε η Yuasa
Ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια.δε μου πηγε στο μυαλο να τα κακαρωσε τοσο γρηγορα η μπαταρια

stelios_a
08-10-13, 00:09
μπορει να ειναι και η μπαταρια προβληματικη . εμενα μια bosch στο αυτοκινητο μετα απο 4 μηνες τελειωσε. ουτε που γυρνουσε η μιζα του αυτοκινητου , εδειχνε με 12.8 volt αλλα οταν προσπαθουσε να μιζαρει επευτε στα 7 , δοκιμασε να μετρησεις ταση την ωρα που πας να βαλεις μπροστα το μηχανακι να δεις , μπορει να μην εχεις προβλημα και να πετας λευτα σε διαφορες αλαγες ενω ο πραγματικος ενοχος να ειναι η μπαταρια

KOKAR
08-10-13, 11:17
Κώστα, και η δικιά μου που έχει σχεδον τον ιδιο κινητήρα, βγάζει ΠΑΝΤΑ 14.45V στον ανορθωτή....
Μάλον η μπαταρία του Γιώργου, απλά τα φτυσε....

Σωτηρη στα παλιά σαν την δικιά μου το ανέφεραν και στο manual ποσα Volt θα εχει στις 2000 rpm και πόσα στις 5500 rpm
για αυτό μου φάνηκε περίεργο....

SV1JRT
08-10-13, 12:30
Σωτηρη στα παλιά σαν την δικιά μου το ανέφεραν και στο manual ποσα Volt θα εχει στις 2000 rpm και πόσα στις 5500 rpm
για αυτό μου φάνηκε περίεργο....

Κώστα μου και εγώ έτσι ήξερα.... Και η προηγούμενη που είχα ανέβαζε βολτάζ με τις στροφές...
Τώρα αλάξανε τα πράγματα. Στην αρχή είχα μείνει μ@λ@κ@ς με την καινουργια. Οσο και αν ανέβαζα στροφές, 14.45V μου έδειχνε και νόμιζα οτι ήταν χαλασμένη... Μετά μου είπανε το παραμύθι......

:blush:

.

dant3
09-10-13, 01:53
Λοιπον,οπως ειπα χθες ειχα ξεσυνδεσει το συναγερμο για να δω εαν μου ετρωγε αυτος τη μπαταρια.
Σημερα το πρωι πηγα να το βαλω μπρος και τιποτα αρα δεν εφταιγε ο συναγερμος...
Το βαλα σκαστο και εφυγα για μπαταρια.
Εβαλα μια yuasa με 38Ε και ολα κομπλε.
Δε ξερω βεβαια πως τις yuasa τι εχουν τοσο φθηνες(οχι μονο αυτος αλλα και αλλου)
Εν τω μεταξυ ρωτησα εναν στη γειτονια μου και την ειχε 73Ε!!!διπλασια τιμη.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια!

SV1JRT
09-10-13, 08:29
Λοιπον,οπως ειπα χθες ειχα ξεσυνδεσει το συναγερμο για να δω εαν μου ετρωγε αυτος τη μπαταρια.
Σημερα το πρωι πηγα να το βαλω μπρος και τιποτα αρα δεν εφταιγε ο συναγερμος...
Το βαλα σκαστο και εφυγα για μπαταρια.
Εβαλα μια yuasa με 38Ε και ολα κομπλε.
Δε ξερω βεβαια πως τις yuasa τι εχουν τοσο φθηνες(οχι μονο αυτος αλλα και αλλου)
Εν τω μεταξυ ρωτησα εναν στη γειτονια μου και την ειχε 73Ε!!!διπλασια τιμη.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια!


Τέλος καλό, όλα καλά.....
Οι Yuasa έχει διάφορα "μοντέλα" για τον ΙΔΙΟ τύπο μπαταρίας.
Αυτά που μπορούν να δώσουν περισσότερο ρευμα εκκίνησης είναι ακριβώτερα.
Ισως ο γείτονας σου να είχε στο μαγαζί του το ακριβότερο μοντέλο YUASA.
Αν δεν σου πει ΑΚΡΙΒΩΣ τον κωδικό, δεν μπορείς να ξέρεις.

Απο ποιόν ψώνισες τελικά ?

.

dant3
09-10-13, 16:17
Οντως με τον κωδικο YTX9-BS που παιρνει το δικο μου εχει 2 μπαταριες.
Εχουν δυο διαφορες.στο πλατος και στο ρευμα που δινουν κρυες.Η πιο πλατια δινει 135 ενω η αλλη 115.
Εγω εβαλα τη πιο πλατια αφου την επαιρνε...Και παραδοξως ηταν και η πιο φθηνη.η αλλη ειχε 65Ε

Απο automotobatteries τη πηρα.
Πηγα επι τοπου και την αλλαξα αλλα επειδη ειχε κοσμο πηρα εργαλεια και την αλλαξα μονος μου για να τελειωνω
Την μετρησε μετα και τελος