PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτήσεις για κατασκευή λαμπάτου με pl504



ninolas
12-10-13, 23:42
γεια σας παιδιά λοιπόν πήρα απόφαση να φτιάξω τον πρώτο μου λαμπάτο κατά ακρίβεια αυτόν http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42519&highlight=pl504
έχω μόνο τις λάμπες που μου τις χάρισε το μέλος Neuraxia και τον ευχαριστώ πολύ ....
λοιπόν μάζεψα κάτι λεφτά και λέω να ξεκινήσω και έχω κάποιες ερωτήσεις σαν αρχάριος..
1) μετασχηματιστή τροφοδοσίας τι να πάρω ?λέει :(To πλεονέκτημα της PL504 στην εν λόγω συνδεσμολογία είναι ότι απαιτεί 27V/300mA για το νήμα της,επομένως με μία και μόνο τάση 24 - 27V τροφοδοτούμε και την άνοδο της.) 24-27 volt ? και πόσα mA ? τοροειδή ή EL ?
2) μετασχηματιστές εξόδου....με ενδιαφέρει να είναι συνδέω 4Ω ηχείο(όχι απαρέτητα..) πως θα τον παραγγείλω ?
3)βάσεις από που θα αγοράσω για τις λυχνίες?
λοιπόν από υλικά θέλω σίγουρα
3 μετασχηματιστές (2 εξόδου,1 τροφοδοσίας)
2 λυχνίες Pl504
2 βάσεις για τις λυχνίες
R1 10KΩ
P1 10KΩ ?
C1 1μF/50v
C2 είναι στην εικόνα (νούμερο ένα) για εξομάλυνση είναι ? και πόσα μF να βάλω?
46627
το νούμερο 2 τι είναι ?
και το a.c του μετασχηματιστή πως το έκανε d.c ? (γέφυρα,φίλτρο)
Υ.Γ
συγνώμη άμα ακούγονται χαζά αυτά που λέω αλλά ακόμα νέος είμαι στον χώρο...
ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

ninolas
13-10-13, 00:16
καταλάθος το έβαλα στα κυκλώματα κάποιος συντονιστής να το αλλάξει ...
ευχαριστώ και συγνώμη...
λάθος στην σωστή κατηγορία είναι..

AKHS
13-10-13, 11:46
Καλημέρα το 2 που ρωτάς είναι μάλλον ασφάλεια υλικά μπορείς να αγοράσεις από μαγαζιά ηλεκτρονικών τις περιοχής σου ή από το ίντερνετ. Το πλεονέκτημά τώρα στην τροφοδοσία είναι προφανές χρειάζεται μόνο μια τάση γιατί είναι ίδιες στα νήματα και την άνοδο για mA πρέπει να συμβουλευτείς τα χαρακτηριστικά της λυχνίας και να δώσεις και μια ανοχή προς τα επάνω. Βασικά όμως ΄ψάξε πρώτα αν αξίζει να τον κατασκευάσεις

ninolas
13-10-13, 14:36
Καλημέρα το 2 που ρωτάς είναι μάλλον ασφάλεια υλικά μπορείς να αγοράσεις από μαγαζιά ηλεκτρονικών τις περιοχής σου ή από το ίντερνετ. Το πλεονέκτημά τώρα στην τροφοδοσία είναι προφανές χρειάζεται μόνο μια τάση γιατί είναι ίδιες στα νήματα και την άνοδο για mA πρέπει να συμβουλευτείς τα χαρακτηριστικά της λυχνίας και να δώσεις και μια ανοχή προς τα επάνω. Βασικά όμως ΄ψάξε πρώτα αν αξίζει να τον κατασκευάσεις
σε ευχαριστώ για την απάντηση
ξέρω από που θα αγοράσω τα υλικά ... Μόνο για τις βάσεις δεν ξέρω μου,είπαν μπορεί να έχει ο Φανός...
όσο για το άμα αξίζει
για τα υλικά να θέλω 40 ευρώ περίπου τα έχω υπολογίσει,ότι άλλο σε λαμπάτο φτιάξω πιστεύω ανεβαίνω πιο πάνω σε λεφτά και το θετικό είναι ότι έχω και τις λάμπες...
και πιο πολύ το κάνω για να μπω στον κόσμο τις λάμπας όσο πιο οικονομικά και εύκολα μπορώ να μπω...
εε εντάξει έχω βρει κάτι λαμπάτους εδώ μέσα και με κάτι mW εεε εγώ είμαι καλά στο 1W
έχεις κάτι άλλο στο νου σου ?
απλά δεν θέλω να φύγω από τον προϋπολογισμό των 40 ευρώ πάνω κάτω...

spirakos
13-10-13, 14:59
Αν σε καλυπτει το 1βαττ προχωρα
Αλλιως κυκλοφορουν αρκετα σχεδια, ενα που ειδα ειναι αυτο
http://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=3&t=1164

ninolas
13-10-13, 15:28
Αν σε καλυπτει το 1βαττ προχωρα
Αλλιως κυκλοφορουν αρκετα σχεδια, ενα που ειδα ειναι αυτο
http://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=3&t=1164
ναι δεν θέλω προς το παρών πολλά watt
μπορείς να με βοηθήσεις με τις ερωτήσεις μου όμως ? ευχαριστώ...

spirakos
13-10-13, 15:54
1) μετασχηματιστή τροφοδοσίας τι να πάρω ?λέει :(To πλεονέκτημα της PL504 στην εν λόγω συνδεσμολογία είναι ότι απαιτεί 27V/300mA για το νήμα της,επομένως με μία και μόνο τάση 24 - 27V τροφοδοτούμε και την άνοδο της.) 24-27 volt ? (Ο μετ/στης πρεπει να ειναι 19VAC\2A) και πόσα mA ? τοροειδή ή EL ? (EI για οικονομια)
2) μετασχηματιστές εξόδου....με ενδιαφέρει να είναι συνδέω 4Ω ηχείο(όχι απαρέτητα..) πως θα τον παραγγείλω ? (Βαλε εναν τροφοδοσιας 220/2χ12VAC για οικονομια)
το νούμερο 2 τι είναι ? (ασφαλεια)
και το a.c του μετασχηματιστή πως το έκανε d.c ? (γέφυρα,φίλτρο) NAΙ , Γεφυρα(100V/2A) - Πυκνωτης(63V/2200uF)


Να ξερεις πως ειναι μονο για τη χαρα της κατασκευης το κυκλωμα αυτο, εχει ελλειψη οδηγησης και οχι σωστη πολωση

Για σταθεροποιηση μπορεις να βαλεις και αυτο να ξεμπερδευεις, με λιγο μεγαλυτερη ταση στον μ/στη ομως
http://www.ebay.com/itm/4-5-60V-to-1-30V-LM2596HV-DC-DC-Voltage-Regulator-Power-/231061855323?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35cc5c1c5b

ninolas
13-10-13, 16:56
Να ξερεις πως ειναι μονο για τη χαρα της κατασκευης το κυκλωμα αυτο, εχει ελλειψη οδηγησης και οχι σωστη πολωση

Για σταθεροποιηση μπορεις να βαλεις και αυτο να ξεμπερδευεις, με λιγο μεγαλυτερη ταση στον μ/στη ομως
http://www.ebay.com/itm/4-5-60V-to-1-30V-LM2596HV-DC-DC-Voltage-Regulator-Power-/231061855323?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35cc5c1c5b
σε ευχαριστώ πάρα πολύ Σπύρο το γνωρίζω ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο δεν λέω ότι είμαι εξπέρ αλλά πέντοδο και μουσική ''δεν'' ΜΟΝΟ ΤΡΙΟΔΟΣ εε και δεν έχει προενίσχυση απλά όπως το είπες για την χαρά τις κατασκευής και σιγά σιγά να μπαίνω στον κόσμο της λυχνίας...
εγώ λέω να του βάλω μόνο γέφυρα και τον πυκνωτή δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητος και σταθεροποιητής στο συγκεκριμένο κύκλωμα(άμα κάνω λάθος διόρθωσε με)
για εξόδου κάνει αυτός ?εδώ http://www.giatras.com/#!blank/c1c66 ο δεύτερος είναι τόσο μεγάλη διαφορά έχει ο 220v σε 24v ? άμα είναι βέβαια θα πάρω και ένα τηλέφωνο τον γιατρά για να μου πει τιμές..αλλά πως θα του τον πω? μετασχηματιστή εξόδου για την pl504 σε διάταξη se ?

spirakos
13-10-13, 17:05
Το διπλο τυλιγμα που σου ειπα ειναι για να εχεις επιλογη 4-8Ω
Τωρα να πληρωσεις εξοδου δεν το βλεπω καλη ιδεα για αυτο το σχεδιο
Παρολο που ο τροφοδοσιας ειναι ακαταλληλος για SE-εξοδου μουσικη θα βγει

ninolas
13-10-13, 17:17
Το διπλο τυλιγμα που σου ειπα ειναι για να εχεις επιλογη 4-8Ω
Τωρα να πληρωσεις εξοδου δεν το βλεπω καλη ιδεα για αυτο το σχεδιο
Παρολο που ο τροφοδοσιας ειναι ακαταλληλος για SE-εξοδου μουσικη θα βγει
έχεις ένα μεγάλο δίκιο αλλά δεν πιστεύω ότι έχει τόσο μεγάλη διαφορά εγώ θα κάνω μια ερώτηση αλλά πως τον ζητάω?
και 12-0-12 τα 12-0 είναι για τα 4 και το 12-12 είναι για τα 8 ?

spirakos
13-10-13, 17:50
12-0-12 = 0-12-24 = 2* 12

Αν θες πες απλα τα Ε Ι αντι να τα πλεξει να τα βαλει σαν τσοκ, ολα τα Ε στην ιδια πλευρα και τα Ι στην αλλη

ninolas
15-10-13, 07:56
οκ θα τους στείλω μήνυμα ότι θέλω να μου φτιάξουν έναν μετασχηματιστή εξόδου για την λυχνία pl504 και θέλω όλα τα Ε στην ίδια πλευρά και όλα τα Ι στην άλλη..
σωστά ?
ή πρέπει να του πω εγώ τι τάση έχει ο πρωτεύον και ο δευτερεύον ?
συγνώμη φίλε που σε ταλαιπωρώ ... :/

spirakos
15-10-13, 12:43
Μην πεις την λεξη "εξοδου" στον γιατρα, θα σε πετσοκοψει
220 \ 12-0-12 στα 10βατ πες του, και μια παρατηρηση να πλεξει τα λαμακια σαν τσοκ
Αν ρωτησει για εξοδου ή λαμπα να απαντησεις καμια σχεση

ninolas
15-10-13, 13:43
Μην πεις την λεξη "εξοδου" στον γιατρα, θα σε πετσοκοψει
220 \ 12-0-12 στα 10βατ πες του, και μια παρατηρηση να πλεξει τα λαμακια σαν τσοκ
Αν ρωτησει για εξοδου ή λαμπα να απαντησεις καμια σχεση
οκ σε ευχαριστώ πάρα πολύ..
απλά κάνω τόσες ερωτήσεις γιατί έχω κάποια μεγάλη θα έλεγα άγνοια πάνω σε αυτές τις λεπτομέριες...
θέλω 2 220 \ 12-0-12 στα 10βατ πες του, και μια παρατηρηση να πλεξει τα λαμακια σαν τσοκ(αλλά δεν είναι για λάμπες θα του πω άμα ρωτήσει)
και έναν 230 \ 19 στα 2Α (μήπως να πάρω 20v για να έχει κάποιες ανοχές όταν τραβάει ρεύμα.. ? με την ανόρθωση ψιλά χοντρά θα πάει 24-25volt εε με φορτίο μπορεί να πέφτει η τάση) τι λες ?

teo_GR
15-10-13, 16:23
Νίκο πάρε και 20 και 21 και 22. Δεν έχεις πρόβλημα το πολύ πολύ να χρειαστεί μια αντίσταση πριν τα νήματα.
Αλλά επειδή το έχω δοκιμάσει το σχεδιακι σου λέω ότι είναι πολύ αδύναμο εκτός και αν βάλεις τίποτα μεγάφωνα από ραδιακι αλλά τότε θα παίζουν χάλια. Ακόμα το σχέδιο αυτό νομίζω πως έχει απόδοση αρκετά κάτω από ένα βατ. Τι λες Σπύρο?
Η καλύτερη low budget κατασκευή με πολύ φθηνές λάμπες είναι με pl95 se.
Με 1,2 watt rms με πηγή την έξοδο από ένα cdplayer.

ninolas
15-10-13, 16:33
Νίκο πάρε και 20 και 21 και 22. Δεν έχεις πρόβλημα το πολύ πολύ να χρειαστεί μια αντίσταση πριν τα νήματα.
Αλλά επειδή το έχω δοκιμάσει το σχεδιακι σου λέω ότι είναι πολύ αδύναμο εκτός και αν βάλεις τίποτα μεγάφωνα από ραδιακι αλλά τότε θα παίζουν χάλια. Ακόμα το σχέδιο αυτό νομίζω πως έχει απόδοση αρκετά κάτω από ένα βατ. Τι λες Σπύρο?
Η καλύτερη low budget κατασκευή με πολύ φθηνές λάμπες είναι με pl95 se.
Με 1,2 watt rms με πηγή την έξοδο από ένα cdplayer.
το ξέρω ότι δεν είναι κανένας καλός ενισχυτής απλά όπως είπα έχω και τις λάμπες για αυτόν
έτσι μια ματιά που έριξα στον internet είδα σχέδιο για την λάμπα που είπες και δεν ήταν κάτι δύσκολο...
απλά καθαρά το κάνω πιο πολύ για να μπω στον κόσμο της λυχνίας να καταλάβω κάποια πράγματα και αν είδες έκανα και χαζές ερωτήσεις επειδή δεν ξέρω..
με κανένα 200 εύρω έκανα ενισχυτή και σχετικά καλό από εδώ που έχει σχέδια αλλά δεν υπάρχουν ψιλά και δεν θέλω να χαλάσω πολλά λεφτά ακόμα γιατί δεν ξέρω το άθλημα...
πάντως σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση :D
εσύ με τι ηχεία το δοκίμασες? από ποιότητα τι λες ? είμαι σίγουρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο απλά ρωτάω για να δω περίπου τι είναι

teo_GR
15-10-13, 16:47
Το δοκίμασα με μικρά ηχειακια από ραδιοφωνακι που έτσι κι αλλιώς δεν παίζουν ωραία.
Καλή αρχή και καλή συνέχεια.

Για βάσεις σε καλή τιμή μόνο eBay. Είναι λίγο ακριβές εδώ.

ninolas
15-10-13, 17:08
Το δοκίμασα με μικρά ηχειακια από ραδιοφωνακι που έτσι κι αλλιώς δεν παίζουν ωραία.
Καλή αρχή και καλή συνέχεια.

Για βάσεις σε καλή τιμή μόνο eBay. Είναι λίγο ακριβές εδώ.
σε ευχαριστώ πολύ...
πληροφοριακά μπορώ να τον δοκιμάσω σε κάτι ευαίσθητα ηχεία ενός φίλου και ίσως καταφέρω να τον δοκιμάσω σε full range ηχεία από έναν γνωστό αν θυμάμαι καλά είναι 95-96db άμα τον δοκιμάσω εκεί θα δω άμα παίζει καλά...