PDA

Επιστροφή στο Forum : Καιγεται συνεχεια η λάμπα



jomor
17-10-13, 16:55
ενας φίλος έχει μια alfa 75 την οποία τράκαρε πρόσφατα. Κατά το τρακάρισμα μεταξύ άλλων το εμπρος αριστερό φλας εγινε κομμάτια. Το φλας αντικαταστάθηκε αλλά από τότε και μετά καίει συνεχώς την λάμπα. Εχω κληθεί για βοήθεια, δεν το έχω δει ακόμα από κοντά, αλλά τι μπορει να έχει συμβεί για να καιει την λάμπα? Από ότι μου είπε δυο λάμπες που άλλαξε είχαν κομμένο νήμα χωρίς να ειναι μαυρισμένες. Μια λαμπα πυρακτώσεως καιγεται κατά την έναρξη, που στιγμιαία το ρεύμα μπορει να ξεπεράσει κάποια όρια, ή όταν το νήμα έχει υποστεί γήρανση και στον πρώτο έντονο κραδασμό την ακούσει.

Καινούργια λάμπα γιατί να την καίει ? Της λάμπας ή της στέλνεις 12v dc (οπότε δεν εχεις καλωδιακό πρόβλημα) ή δεν της στέλνεις (βραχυκύκλωμα νωρίτερα που θα έκαιγε ασφάλεια, ή ανοιχτοκύκλωμα). Καμιά ιδέα?

Κυριακίδης
17-10-13, 17:02
μετά την επισκευή (του τρακαρίσματος), μήπως η βάση δεν είναι σταθερή και κάνει περισσότερους κραδασμούς

kioan
17-10-13, 17:03
Κραδασμοί στη λάμπα!

Το φανάρι είναι ίδιο με το εργοστασιακό; Έχει τοποθετηθεί σωστά ή περίσσεψαν τίποτα βάσεις/λαστιχάκια κλπ που θεώρησε περιττά ο μάστορας;


edit: Πέτρο γράφαμε ταυτόχρονα :001_smile:

info@kalarakis.com
17-10-13, 17:09
Καίει τη λάμπα μόλις την ανάψεις ή στη διαδρομή

Όταν μου είχε τύχει ΟΣΟ και αν φαίνεται παράξενο στο φανάρι πίσω μου είχαν βάλει το κοινό και φτηνό, όχι το δικό του Είχα το ίδιο πρόβλημα
καιγόταν οι λάμπες κατά τη διαδρομή Κάθε εβδομάδα ήθελα 3 λάμπες.
Από ότι μου είπαν στο φανάρι που είχε βάλει η λάμπα δεν κοίταζε οριζόντια άλλα λοξά (όχι πολύ) προς τα επάνω Για κάποιο λόγο όταν έπεφτα σε λάκκο και η λάμπα ήταν αναμμένη καιγόταν
Έγινε αλλαγή με το δικό του και σταμάτησε το πρόβλημα.
Δεν είμαι ειδικός, ότι μου είπαν και μου έδειξαν στο γράφω.

Για να το αποδείξει πριν το πληρώσω πήγε μπροστά και κούνησε τη λάμπα στο αριστερό φανάρι Μου την έδειξε που την είχε βάλει λίγο λοξά.
Άνοιξε το καπό και το άφησε Και οι δύο λάμπες ήταν αναμμένες αλλά με τη δεύτερη φορά η λοξή κάηκε !!!! (την πλήρωσε αυτός)

Μου είπε ότι σπάει το νήμα

jomor
17-10-13, 22:19
έτσι όπως μου τα είπε, κατάλαβα ότι την καίει οταν ειναι ακίνητο αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αλλάζει την λάμπα και με την πρώτη δοκιμή θα αναβοσβησει για μερικα δευτερολεπτα και μετά καίγεται. Μπορεί η δοκιμή να είναι και εν κινησει. Μου είπε όμως ότι τοποθετήθηκε αλλο φλας μεταχειρισμένο αλλά με το παλιό ντουί το οποίο δεν ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεται. Το ΣΚ που θα το δω απο κοντά θα βάλουμε ούτως ή άλλως άλλα φλασάκια (λευκά, γιατί τώρα φόρεσε κίτρινα και εμφανισιακά ειναι χάλια) τα οποία έχουν το δικό τους ντουί. Ελπίζω το πρόβλημα να αποκατασταθεί έτσι. Οπως τα λέτε, μάλλον σε χαλαρή στήριξη πρέπει να οφείλεται το πρόβλημα, κάτι που είναι και μια λογική εξήγηση.