PDA

Επιστροφή στο Forum : Στρατιωτικό τηλέφωνο Ericsson



nikosras
21-10-13, 13:56
Ψάχνοντας στην αποθήκη μου, βρήκα ένα φορητό τηλ. εκστρατείας που είχα -παρορμητικά- αγοράσει πριν από χρόνια από ένα παλιατζή σε ένα πανηγύρι.

Είναι της Ericsson, μάλλον των δεκαετιών '50-'60, έχει πάνω του το σηματάκι των Σουηδικών Ενόπλων Δυνάμεων και, αν κρίνω από την εσωτερική του κατάσταση, πρέπει να ήταν αχρησιμοποίητο. Οι επαφές αγρατζούνιστες, πεντακάθαρο και τα καλώδια χωρίς κανένα ίχνος φθοράς.

Τώρα το ερώτημα που τίθεται είναι τι να το κάνω;;

Να το χρησιμοποιήσω σαν διακοσμητικό και να το κοιτάω ή να του κάνω κάποια μετατροπή, αν γίνεται σαν τηλέφωνο σπιτιού; Δεν θα ήθελα όμως και να το χαλάσω και σε κάποια στιγμή να μπορεί να γυρίσει στην κανονική του κατάσταση.

Τι λέτε; Δέχομαι προτάσεις...

Dragonborn
21-10-13, 14:11
Αφού έχει χειρογεννήτρια για κωδωνισμό (βλέπω μανιβέλα) μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να κάνεις ηλεκτροσόκ στους φίλους σου. :evil:

leosedf
21-10-13, 15:38
Η να το πουλήσεις ebay για μερικά κατοστάρικα.

Dragonborn
21-10-13, 15:45
Σοβαρά τώρα, κάποτε είχε κυκλοφορήσει στις ΗΠΑ ένα DTMF encoder που επέτρεπε σε τηλέφωνα εκστρατείας TA-312 και παρόμοια να συνεργάζονται με τηλεφωνικά κέντρα.

bchris
21-10-13, 16:29
Χωρις ιχνος διαθεσης παρεξηγησης, αλλα τι το ωραιο/διατηρητεο βρισκετε στο τηλεφωνο αυτο ρε παιδια?

nikosras
22-10-13, 12:10
Χωρις ιχνος διαθεσης παρεξηγησης, αλλα τι το ωραιο/διατηρητεο βρισκετε στο τηλεφωνο αυτο ρε παιδια?

Ομολογώ ότι δεν το βρίσκω ούτε όμορφο, ούτε άσχημο. Απλά υπάρχει και επειδή δεν έχω ιδέα τι να το κάνω είπα να το ρίξω στο brainstorming μήπως και βρεθεί καμμιά καλή ιδέα.

Nightkeeper
22-10-13, 18:01
Αφού έχει χειρογεννήτρια για κωδωνισμό (βλέπω μανιβέλα) μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να κάνεις ηλεκτροσόκ στους φίλους σου. :evil:

Χαχαχαχα!!!!! Τι μου θυμησες τωρα. . . . :biggrin: Καποιον που δεν ξυπναγε στο στρατο με τιποτα...Με το κολπο αυτο ,τα ειδε ΟΛΑ ενα πρωι !!! :biggrin:


Πλακα πλακα,μη το χαλας,μπωρει οντως καποια στιγμη να δουλεψει,,μη σου πω να βρεις και ακομα ενα για ζευγαρωμα...

lepouras
22-10-13, 22:37
Πλακα πλακα,μη το χαλας,μπωρει οντως καποια στιγμη να δουλεψει,,μη σου πω να βρεις και ακομα ενα για ζευγαρωμα...
έλα ντε θα έχει και επικοινωνία που δεν την πιάνει ούτε το EHELON και δεν την μπλοκάρει ούτε τα Αμερικάνικα αντίμετρα:lool:(άσε σου λέω μπορεί να μας χρειαστεί:biggrin:)