PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με φλας σε honda innova!!



giwrgosauto
23-10-13, 00:26
καλησπερα.εχω ενα honda innova injection.Οταν αναβω το φλας για να στριψω παραμενουν σταθερα αναμμενα τα λαμπακια(φλας) και δεν αναβοσβηνουν...αν ομως την ωρα που στριβω και εχω αναμμένα τα λαμπακια δωσω στροφες(γκαζι)στο μηχανακι τοτε αναβοσβηνουν κανονικα.Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.
Τα φλασακια ειναι 21W to καθε ενα(πολλα μου φαινονται )..αν σας εχει τυχει κατι τετοιο πειτε μου την γνωμη σας.Ευχαριστώ

soulhealer
23-10-13, 00:47
υπεύθυνος για το αναβόσβημα στο φλας είναι ο φλασαδώρος.. Αυτός βρίσκεται πίσω από το μπροστινό πλαστικό κάτω από το φανάρι..
Εάν η μπαταρία σου έιναι καλή δλδ, έλεγξε και αυτό
κόστος κανά 10ρικο αν θυμάμαι καλά.

giwrgosauto
23-10-13, 01:05
δλδ το ενδεχομενο να παρω λαμπακια μικροτερα των 21W να το ξεχάσω?
θα ρωτησω για αυτο που μου ειπες φιλε μου .σε ευχαριστω

leosedf
23-10-13, 07:45
Όχι να το ξεχάσεις, απλά να τα βάλεις σε φορτηγό αυτά και να πας να πάρεις 5W κανονικά που παίρνει το μηχανάκι σου.
Τα γράφει και στο εγχειρίδιο αυτά.

stelios_a
23-10-13, 10:24
η αληθεια ειναι πως αν σκευτεις οτι τα πορειας ειναι 60 w τοτε τα 21 για τα φλας ειναι παρα πολλα, εξαλου ακομα και α αυτοκινητα που υποτιθετε εχουν αντοχη στο ρευμα τοσο μεγαλες λαμπες δεν φορανε . αν θες φωτισμο με λιγα watt μπορεις να δοκιμασεις λεντ.
δεν ξερω βεβαια στο φλασ κατα ποσο θα δουλεψουν .

απο οτι θυμαμαι παντως , να ξερεις πως οσο μεγαλυτερο φορτιο εχεις στο φλας τοσο ποιο αργα αναβοσβηνει . στην περιπτωση σου βεβαια δεν αναβουν καθολου .

Telis123
23-10-13, 10:46
Επειδη τυχαινει να το εχω, ειδα το μανιουαλ και ωντος τα δινει 21W εκαστο.

giwrgosauto
23-10-13, 12:17
θα δοκιμασω με λιγοτερα W ...αλλιως θα αγοράσω ενα φλασαδώρο

σεατ 2
23-10-13, 12:59
κανε αυτο που λενε παραπανω- μικροτερες λαμπες δηλαδη.5 βατ το καθε φλας.
δεν νομιζω αν αλλαξεις φλασερ να γινει κατι αφου οι λαμπες σου τωρα εινε πολλα βατ