PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοπή στρόγγυλης πλακέτας



d.r soutras
26-10-13, 21:26
Καλησπέρα αδέρφια μου..
Πως μπορώ να κόψω μια πλακέτα σε απόλυτα στρογγυλό σχήμα?
Θέλω να τυπώσω και να κόψω το εν λόγω MWO. Να εμφανίζω ξέρω αυτο που δεν ξέρω ομως είναι πως θα την κόψω. Αυτό που μου έρχεται κατα νου ειναι πρώτα να την κόψω με σιδεροπριονάκι και μετα να την λιάνω σε βούρτσα με πέτρα. Υπάρχει ποτηροτρύπανο για πλακέτες???
46914

gsouf
26-10-13, 21:46
Με ένα κανονικό ποτηροτρύπανο θα την κάνεις την δουλεία απλά να έχει λεπτά δόντια στα βιομηχανικά είδη έχει σίγουρα(σπύρου πάτση και έτσι) η αλλιώς αν θές μεγάλη διάσταση υπάρχει για ηλεκτρολόγους ενα στυλ ποτηροτρύπανο που τρυπάνε ψευδοροφές για να βάζουν τα φωτιστικά τα pl αν δεν κάνω λάθος!

johnnkast
26-10-13, 21:48
Την κοβεις στην αρχη με πριονακι χοντρα-χοντρα μετα τρυπας στο κεντρο και περνας ενα καρφακι και το καρφωνεις σε ενα αχρηστο νοβοπαν,ετσι ωστε να προεξεχει κατα το 1/5 περιπου η περιφερεια του κυκλου ....μετα πιανεις ενα Dremel με ενα ξυλοσφυγκτηρα στο πλαϊ πανω στο νοβοπαν ετσι που η πετρα λειανσης να ξυνει το ελευθερο τοξο της πλακετας που προεξεχει.....και την περιστρεφεις σιγα-σιγα μεχρι να "φαγωθει" το αχρηστο τμημα του κυκλου....
..
υπαρχει ομως και η περιπτωση να την "κουρεψεις" μ'ενα καλο ψαλιδι λαμαρινας (αυτο συνηθως κανω εγω με πλακετες-κεραιες gps...χωρις καθολου λειανση)....Θελει να κανεις μερικες προβες σε ρεταλια-πλακετες και θα εχεις εκπληκτικα αποτελεσματα...