PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολπατζίδικη σύνδεση ρελέ...



spirosta
27-10-13, 17:30
Αρχικά να αναφέρω ότι απευθυνόμαστε σε φορτηγό. Το όχημα αυτό πιθανότατα κάπου έχει κοπεί κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας από το διακόπτη προς τα ρεύματα και παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Ενώ δουλεύει κανονικά αν ανάψεις φλας ή εξαερισμό ή γυαλοκαθαριστήρες παρουσιάζεται έντονη πτώση τάσης η οποία είναι εμφανής σε αυτές μεταξύ τους τις συσκευές όπως επίσης και στα όργανα θερμοκρασίας στάθμης τα οποία "παίζουν" πχ με τα φλας.

Το όχημα είναι μια αρκετής ηλικίας και επίσης ο κινητήρας πέρα από τη βαλβίδα του λαδιού και μίζα δυναμό προθερμάνσεις δεν έχει τίποτε άλλο ηλεκτρικό.

Αυτό το ΣΚ δούλεψα και τράβηξα νέες γραμμές (ασφαλειοθήκες μακαρόνια κλπ για την ασφάλεια μας) με 4 άρια καλώδια στις σταθερες παροχές (οι οποίες παίζει να μην έχουν καν ασφάλειες από τη μάνα του..Άλλες εποχές)
1)Προς τις προθερμάνσεις οι οποίες δουλεύουν πιο γρήγορα πλέον και επιπλέον εκμηδενίστηκε η πτώση τάσης.
2)Προς το δύναμό για να φορτίζουμε σωστά.
3)Από δυναμό προς ασφαλειοθήκη για να ενισχύσουμε το εσωτερικό πρόβλημα.

Σημειώνεται πως δεν πειράξαμε η καταργήσαμε κάπου την υπάρχουσα καλωδίωση. Οι συνδέσεις έχουν γίνει όλες με συρταρωτούς και τα καλώδια όπου ενώθηκαν ακόμη και στα συρταρωτά κολλήθηκαν με κολλητήρι για να εξαλείψουμε αντιστάσεις.

Στο εσωτερικό λοιπόν η μόνη ασφάλεια που παίρνει σταθερά είναι του ραδιοφώνου-ταχογράφου-αναπτήρα-αλαρμ που παιρνουν ακόμη και χωρίς κλειδί. Συνδέσαμε εκεί λοιπόν την απευθείας γραμμή και το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Για όσουν αναρωτηθούν γιατί δεν ψάχνω το πρόβλημα να πω οτι έλυσα το ταμπλό (μου βγήκε η ψυχή) και ότι εμφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα. Και δεν έχω το κουράγιο αν και είμαι ψείρας να λύσω όλη την πλεξούδα να βρω ποιος ηλίθιος ηλεκτρολόγος έχει ενώσει στριφτά κάπου τα καλώδια και από την οξείδωση δεν πιάνουν επειδή βαριούνται να τα κολλήσουν ή να πιάσουν να βάλουν καμια φύσα. Επίσης τα σώματα έχουν ελεγχθεί παντού και είναι σφικτά σε όλα τα σημεία.

Το δαιμόνιο μου με έπιασε και αφού έβαλα μπροστά παρατήρησα το εξής. Με το γύρισμα του κλειδιού παίρνουν ρεύμα τρεις επιπλέον ασφάλειες 16άρες. Καμία από τις τρεις δεν έχει την ίδια τάση και επίσης έχουν και μια πτώση τάσης της τάξης των 1-2 V σημειώνω σε έναν κινητήρα που δεν έχει ηλεκτρικές καταναλώσεις για την λειτουργία του. Για αυτό εκτιμώ ότι κάπου έχει κοπεί κάτι και δουλεύουν όλα με ρεύματα να το πω "επαγωγικά" που περνάνε μεταξύ τους και για αυτό οι διαφορές τάσης.

ΑΝ τώρα συνδέσουμε την απευθείας παροχή σε μία από αυτές τις ασφάλειες ως δια μαγείας όλα λύνονται.

Η λύση λοιπόν θα ήταν να βάζαμε ένα ρελέ. Παραθέτω σχήμα για επεξήγηση του προβλήματος.
46938
Η γραμμή που θέλουμε να ενισχύσουμε είναι η ίδια γραμμή που θέλουμε να δίνει την εντολή στο ρελέ. Αυτό σημαίνει πως απαξ και οπλίσει το ρελέ ακόμη και να κλείσουμε εμείς το κλειδί θα παραμείνει τάση στο κύκλωμα και δεν θα αφοπλίζει συνεχίζοντας να δίνει ρεύμα σε αυτά που θέλουμε να κλείνουν. Για τον ίδιο λόγο δεν μπορούμε να βάλουμε εκεί την γραμμή. Να ξαναλύσω το ταμπλό να την βάλουμε πιθανώς προς τον διακόπτη επίσης αποκλείεται γιατί το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο.

Για πείτε μου λοιπόν πως θα το βάλω το ρελέ? Σπάω το κεφάλι μου πως θα παρεμβάλλω κάναν πυκνωτή (φορτισμένος δεν περνά ρεύμα) αλλά δεν το βλέπω πιθανόν. Καμια ιδέα??

vasilllis
27-10-13, 17:53
Bαλε ενα διακοπτακι..

spirosta
27-10-13, 17:59
Αυτό είναι εύκολο.... Απλά έψαχνα μήπως μπορώ να έχω τον αυτοματισμό... Αλλά όσο το σκέφτομαι... Διακοπτάκι....

gsmaster
27-10-13, 18:07
...Με το γύρισμα του κλειδιού παίρνουν ρεύμα τρεις επιπλέον ασφάλειες 16άρες. Καμία από τις τρεις δεν έχει την ίδια τάση και επίσης έχουν και μια πτώση τάσης της τάξης των 1-2 V σημειώνω σε έναν κινητήρα που δεν έχει ηλεκτρικές καταναλώσεις για την λειτουργία του. Για αυτό εκτιμώ ότι κάπου έχει κοπεί κάτι και δουλεύουν όλα με ρεύματα να το πω "επαγωγικά" που περνάνε μεταξύ τους και για αυτό οι διαφορές τάσης.

ΑΝ τώρα συνδέσουμε την απευθείας παροχή σε μία από αυτές τις ασφάλειες ως δια μαγείας όλα λύνονται....


Αφού το πρόβλημα το εντόπισες, είναι στην παροχή απο τις 3 αυτές ασφάλειες. Αφού παίρνουν ρεύμα όταν γυρνάς τον διακόπτη, τότε ή έχει πρόβλημα ο διακόπτης ή κάποιο ρελέ που οπλίζει απο τον διακόπτη. Λύσε και μέτρα τάσεις στον διακόπτη, πολλές φορές διάφοροι "μαστόροι" ρίχνουν "λίγο λαδάκι μηχανής να δουλεύει καλύτερα" και μαζί με τις σκόνες που σίγουρα θα υπάρχουν......

spirosta
27-10-13, 18:14
Μάστορας για ηλεκτρολογικα έχει χρόνια να μπει. Τα έχω αναλάβει όλα εγώ. Η φίσα του διακόπτη δυστυχώς είναι φιξ και δεν ανοίγει. Το κάτω μέρος του διακόπτη επίσης. Τα είχα σκεφτεί και εγώ αλλά δεν μπορούν να ελεχθούν εύκολα.

Βέβαια τώρα που λες για ρελέ υπάρχει ένα ρελέ στην ασφαλειοθήκη δίπλα από το φλασερ που χρόνια αναρωτιέμαι τι κάνει. Χώρια ότι είναι αρχαίο με μεταλλικό καπάκι σκουριασμένο. Θα το τσεκάρω αύριο μπας και....

gsmaster
27-10-13, 23:44
Δεν μπορεί κάπου θα έχει φίσα ο διακόπτης. Αν δεν βρίσκεις κάτι, υπάρχει εξάρτημα που το περνάς στο καλώδιο και έχει μέσα μια καρφίτσα για να τρυπάει την μόνωση και να μετράει (το οποίο δεν ξέρω και πως να το ψάξω, το είχα δεί σε ενα συνεργείο) ή με μια καρφίτσα κάνε δουλειά, ή ακόμα τρόχισε την μύτη απο ενα probe πολυμέτρου, και πρόσεχε μην τρυπήσεις κανα δάχτυλο!

gsmaster
28-10-13, 00:10
Το βρήκα! ακριβούτσικο είναι.... https://www.google.gr/search?q=facom+1801.J2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Io5tUsaFKoistAbv7YGoBA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1680&bih=901#facrc=_&imgdii=_&imgrc=qQRasurK8FLoLM%3A%3BKy9iStLHfffnVM%3Bhttp%25 3A%252F%252Fwww.promeca.com%252Fimages%252Fdiapora ma%252FF1801J2%252FF1801J2_2.jpg%3Bhttp%253A%252F% 252Fwww.promeca.com%252Fjeu-de-pics-fils-facom-1801j2-p11923-fr.html%3B600%3B600

ggr
28-10-13, 09:30
Το βρήκα! ακριβούτσικο είναι.... https://www.google.gr/search?q=facom+1801.J2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Io5tUsaFKoistAbv7YGoBA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1680&bih=901#facrc=_&imgdii=_&imgrc=qQRasurK8FLoLM%3A%3BKy9iStLHfffnVM%3Bhttp%25 3A%252F%252Fwww.promeca.com%252Fimages%252Fdiapora ma%252FF1801J2%252FF1801J2_2.jpg%3Bhttp%253A%252F% 252Fwww.promeca.com%252Fjeu-de-pics-fils-facom-1801j2-p11923-fr.html%3B600%3B600
Facom και φτηνο... δεν γινεται

spirosta
28-10-13, 10:51
Το πρόβλημα περιορίστηκε μάλλον στην ασφαλειοθήκη. Έχει ασφάλειες τύπου "υπόθετο", bosch type που λένε και οι Άγγλοι, οι οποίες πέρα από αρχαίες έχουν το μειονέκτημα ότι η ποιότητα του κυκλώματος εξαρτάται από το πόσο τις πιέζει το λαμάκι της θήκης και πόσο οξειδωμένο είναι (που είναι πολύ).

Προσωρινά γεφυρώνοντας τις τρείς ασφάλειες που παίρνουν με το γύρισμα του διακόπτη η πτώση τάσης εξαλείφεται. Βέβαια εν λειτουργία έχουμε τάση μπαταρίας (βάλαμε και ενίσχυση είπαμε δυναμό-μπαταρία) γύρω στα 13.9V στο ρελαντί και οι γραμμές που ζητάμε έχουν γύρω στα 13.7V. Πτώση τάσης γύρω στα 0.2V είναι οριακή αλλά νομίζω αποδεκτή. Με όλες τις καταναλώσεις ανοιχτές (μεταξύ μας καιρό είχαν οι γυαλοκαθαριστήρες να δουλέψουν σωστά) η πτώση τάσης μπορεί να αγγίξει και τα 0.3V που νομίζω ξεπερνά το αποδεκτό αλλά τουλάχιστον είναι αμελητέα.

Οπότε θα αλλάξω όλες τις ασφάλειες με νέες, θα τρίψω καλά με γυαλοχαρτάκι τις επαφές και θα δούμε. Επίσης κατασκέυασα ήδη μια γέφυρα να ενωθούν οι τρείς γραμμές, αλλά "ασφαλειομένη" γέφυρα (με 2 20άρες ανα δύο ακροδέκτες) ώστε αν πάει κάτι στραβά κάπου κάπως κάποτε να μην τα τινάξουμε όλα.

Πολύ θα ήθελα να αλλάξω την ασφαλειοθήκη αλλά θέλει πολύ χρόνο και ψάξιμο πως είναι συνδεμένη-γεφυρωμένη και δεν είναι τόσο απλό. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω και σχέδια να είχα έναν μπούσουλα τουλάχιστον.

Το εργαλειάκι της facom ωραίο αλλά νομίζω αν κολλήσεις σε ένα κομμάτι καλώδιο μια καρφίτσα την ίδια δουλειά θα κάνεις.


Επίσης αν κάποιος έχει καμιά ιδέα με το ρελέ και τον τρόπο σύνδεσης που περιγράφω είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Η ερώτηση αυτή παραμένει.

gsmaster
28-10-13, 20:17
... Το εργαλειάκι της facom ωραίο αλλά νομίζω αν κολλήσεις σε ένα κομμάτι καλώδιο μια καρφίτσα την ίδια δουλειά θα κάνεις...

Αυτό έχω κάνει κι εγώ αλλά τρυπάς δάχτυλο για πλάκα αν σου ξεφύγει.

Για το ρελέ, για την ιστορία και μόνο μιας και το βρήκες το πρόβλημα, και δεν θα λυθεί με ρελέ αφου το πρόβλημα είναι στην ασφαλειοθήκη.

-Βγάζεις το καλώδιο που δίνει παροχή στις ασφάλειες και το βάζεις στο πηνίο του ρελέ (85). Το άλλο άκρο του πηνίου (86) το βάζεις στο σασί (-). Τώρα ανοίγοντας τον διακόπτη θα σου οπλίζει το ρελέ. Σημείωσε όμως ότι η αν η τάση που παίρνεις είναι τόσο πεσμένη που δεν μπορεί να οπλίσει το ρελέ, πρέπει να τραβήξεις γραμμή απ τον διακόπτη.

- Παίρνεις απο μόνιμο + και το βάζεις στην μια επαφή του ρελέ (30). Την άλλη επαφή του ρελέ (87) θα την πάς στις ασφάλειες. Αν το ρελέ σου έχει και 87a μην το συνδέσεις πουθενά είναι η κλειστή επαφή.

Πάντως εγώ είμαι αντίθετος στην πατέντα ρελέ. Καλό είναι πάντα να εντοπίζουμε το πρόβλημα και να το διορθώνουμε.

sakis
29-10-13, 09:32
Ευκολα πολλοι ψαχνουν τα προβληματα στο θετικο μερος ασφαλειοθηκες συνδεσεις κλπ . Στα θεματα αυτοκινητου εκτος απο ολα αυτα και την ποιοτητα των συνδεσεων εξισου σημαντικο ρολο παιζουν οι διανομες των γειωσεων . ειδικοτερα σε παλια αυτοκινητα οι γειωσεις επισης χανουν την επαφη τους απο βρωμα και διαβρωση , αλλα και απο διαφορους φαναρτζηδες που ξηλωνουν για να φιαξουν κατι και συνδεουν οπως οπως πανω σε βαμμενα .

Ριξε μια ματια και εκει ειναι σιγουρο οτι κατι θα βρεις

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος