PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικό γκάζι αυτοκινητου ρυθμιση απ



giorgosxristou
28-10-13, 09:55
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το ηλεκτρικό γκάζι σε ένα αυτόματο nissan μικρά του 2012 .Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι το γκάζι του είναι πολύ απότομο, δηλαδή ισα ισα ακουμπώντας το η απόκριση είναι πολύ απότομη με αποτέλεσμα ειδικά στην όπισθεν η νέα οδηγός που το έχει να έχει ξεκάνει τον πίσω προφυλακτήρα τις... :) και πράγματι σαν πιο έμπειρος και εγώ που το οδήγησα συμπέρανα ότι όντως είναι πολύ απότομο!!σε σύγκριση με άλλο nissan μικρά ιδιου τύπου είδα τεράστια διαφορα ,το γκάζι είναι πολύ γλυκό στην απόκριση ,η πρώτη ερώτηση είναι :ρυθμίζεται αυτό?και αν ναι πως? και δεύτερο αν δεν ρυθμίζεται είδα από διάφορές ιστοσελίδες ότι το ηλεκτρικό γκάζι είναι ένας ροοστάτης όπου η έξοδος του δίνει εντολή στον εγκέφαλο ώστε η μηχανή να αποκριθεί ανάλογα,σκέφτηκα να βάλω ένα εξτρα ροοστάτη ώστε στο παρκάρισμα να γλυκαίνει κάπως το το γκάζι και να μην ξεκινάει απότομα(θα το γυρνάει όταν θα θέλει να παρκάρει ).Το μονο που με προβληματίζει είναι αν αυτό θα μπορούσε να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα-ζημια στο αμάξι?
ευχαριστώ πολύ .

xsterg
28-10-13, 12:44
για το θεμα πρεπει να γινει επαναπρογραμματισμος για την αποκριση του γκαζιου. φυσικα το αυτοκινητο ειναι ακομη μεσα στην εγγυηση και οποιαδηποτε ενεργεια απο τριτο ακυρωνει την εγγυηση του.

tasos987
28-10-13, 14:43
Στα περισοτερα αυτοκινητα ΔΕΝ ειναι απλα ενας ροοστατης αλλα δυο ροοστατες η ενας διπλος.
Σε νεοτερα αυτοκινητα ειναι πολυ πιθανον να υπαρχει και επικοινωνια μεσω can-bus.
Η προσθηκη επιπλεον ροοστατη, στις τερματικες θεσεις ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα σου δινει κωδικο σφαλματος.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποσες RPM εχει ρελαντι το αυτοκινητο ζεστο ? (Με το μπλε λαμπακι της θερμοκρασιας σβηστο )

giorgosxristou
28-10-13, 15:27
Δεν ξέρω στροφές αλλά συγουρα δεν έχει παραπάνω απο τις κανονοικές,δεν μαρσάρει στο ρελαντί ώστε να πεις πως φταίει αυτό.Απ όσο είδα η φύσα του γκαζιού έχει 3 καλώδια,αν υποθέσουμε πως είναι οι συνθήκες όπως παραπάνω θα κανω δουλεία?

tasos987
28-10-13, 16:38
[QUOTE=giorgosxristou;623862]Δεν ξέρω στροφές αλλά συγουρα δεν έχει παραπάνω απο τις κανονοικές,δεν μαρσάρει στο ρελαντί ώστε να πεις πως φταίει αυτό
Σε περιπτωση που εχουν αλαχθει τα μπουζι και η πολαπλη εισαγωγης δεν στεγανοποιησει σωστα, το ρελαντι παει στις 1000 rpm απο 800 που πρεπει να ειναι με συνεπεια αυτο που περιγραφεις...
Απ όσο είδα η φύσα του γκαζιού έχει 3 καλώδια,αν υποθέσουμε πως είναι οι συνθήκες όπως παραπάνω θα κανω δουλεία?
Δεν το νομιζω γιατι στις ακραιες τιμες (ρελαντι και τερμα) οι τιμες που θα περνει η ECU πιθανοτατα θα υποδηλωνουν open & short circuit.
http://www.bba-reman.com/content.aspx?content=nissan_dtc_po0227_po0228_app_ sensor
Γνωμη μου πηγαινε σε μια NISSAN να σε κανουν τα calibration που αναφερονται στο τελος της σελιδας που σε παρεθεσα.Δες επισης τι βγαζει η πεταλιερα προς ECU...

aktis
28-10-13, 18:25
Αφού λές οτι σε άλλο micra δεν το κάνει , παρά μόνο στο δικό σου , μάλλον για ελλατωματικος ροοστάτης μοιάζει .... γιατί δεν πας σε ενα συνεργείο να κάνεις τραμπα με εναν καινούριο να δεις αν φτιάχνει ?
Εγω δεν θα εβαζα χέρι για πατέντες ... χθές στη γειτονιά μου ένα ταξί scoda octavia άρχισε ξαφνικά να μαρσάρει στο φουλ , ενω ηταν σταματημένο και ο οδηγός μέσα !!! Στην αρχή νόμισα οτι έπαθε έμφραγμα ο οδηγός αλλά μετά μου είπε ο ίδιος ότι ξαφνικά από μόνο του άρχισε να μαρσάρει στο φουλ !!! Από το μαρσάρισμα ντουμάνιασε η περιοχη και κάποιος τηλεφώνησε και στη πυροσβεστική !!!

tasos987
28-10-13, 18:36
Ουπς, στραβωμαρα μου, μολις ειδα πως μιλας για αυτοματο.
Λοιπον ΣΙΓΟΥΡΑ το γκαζι σου δεν εχει θεμα. Καποιο Calibration θελεις ,ειτε απο κινητηρα μερια ,ειτε απο σασμαν.... Ειτε απο ABS...