PDA

Επιστροφή στο Forum : Σακίδιο Επιβίωσης



SY1AQZ
04-11-13, 16:35
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Σκοπεύω να πάω μέσα στο επόμενο διάστημα για πεζοπορεία και κατασκήνωση με παρέα. Έκανα αναζήτηση στο Internet για το τί πράγματα πρέπει να έχω μαζί και έτσι έφτιαξα ένα Σακίδιο Επιβίωσης ( 3 - 4 ημερών ). Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε και εσείς αν ξεχνάω κάτι που πρέπει να πάρω μαζί. Αν κάποιος από εσάς έχει πάει ή πηγαίνει τακτικά για κατασκηνώσεις, πεζοπορείες κτλ θα μπορεί να με βοηθήσει. Απλά θέλω να σας προλάβω στο εξής. Το μόνο που δεν έχω βάλει μέσα στην λίστα που σας έχω παραθέσει παρακάτω είναι το φαρμακείο και αυτό γιατί ένας από την παρέα μας είναι γιατρός οπότε θα έχει ένα σάκο μόνο με ιατρικό εξοπλισμό οπότε από εκεί είμαστε καλυμένοι. Θα έχω και ένα ατομικό φαρμακείο αλλά με βασικά πράγματα. Λοιπόν περιμένω γνώμες να μου πείτε. Σας παραθέτω την λίστα των πραγμάτων

Τρόφιμα
1 Σακουλάκι Σταφίδες
5 Φάκελα Στιγμιαίου Καφέ
5 Φάκελα Πράσινο Τσάϊ
1 Μπολ Φαγητού
Ντολμαδάκια
Γκοτζίλα
Τόνος
4 Εμφιαλομένα Νερά
1 Σιδερένιο Ποτήρι
1 Σιδερένιο Μπρίκι
Μαχαίρι, Πιρούνι, Κουτάλι, Ανοικτήρι
Φωτισμός
16 Πράσινα Χημικά Φώτα Μικρά 10Χ100mm
20 Μπαταρίες Μικρές ΑΑΑ
20 Μπαταρίες Μεγάλες ΑΑ
1 Φακός Κεφαλής
1 Φακός Χειρός
1 Αναπτήρας
25 Σπίρτα Θυέλλης – Αδιάβροχα
1 Καθρέπτης Μεγάλος
1 Ηλιακός Φορτιστής
Επικοινωνεία
1 Κινητό Τηλέφωνο, Ραδιόφωνο
2 Ασύρματοι VHF ( Έχω Άδεια Ραδιοερασιτέχνη )
4 Στυλούς
1 Σημειωματάρειο
1 Σφυρίχτρα, Πυξίδα, Θερμόμετρο
1 Κεραία Αυξημένου Κέρδους VHF
Διάφορα
1 Σχοινί 10m
1 Σχοινί 15m
2 Κρίκοι σιδερένοι
1 Ρολό Κολλητικής Ταινίας Μεγάλο
1 Ζιλοτέϊπ
1 Συρματόσχοινο Τσέπης
1 Ρολό Υγείας
2 Κορδόνια Παπουτσιών
1 Αδιάβροχο Μεγάλο
1 Πολυεργαλείο
1 Sleeping Bag
1 Αυτοφούσκωτο Υπόστρωμα
Αρκετά Βύσματα Φόρτισης Συσκευών
Σάκος 70Lt
Κυάλια
Γάντια Χεριών Εργασίας Σκληρής Χρήσης
2 – 3 Αλλαξιές Ρούχα

SV1JRT
04-11-13, 16:48
ΔΥΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ να σου τα κουβαλάει όλα αυτά ???

LOL
.

KOKAR
04-11-13, 16:53
δεν μπορεί , πλάκα κάνεις !
ολα αυτα τα πράγματα για 3-4 μέρες?
η γυναίκα μου στο καμπινκ παίρνει λιγότερα ! ( καλοκαίρι φυσικά )

SY1AQZ
04-11-13, 17:05
Θα πάμε στον Όλυμπο παιδιά και για καλό και για κακό θα είμαστε εξοπλισμένοι καλά. Τουλάχιστον αν γίνει το οτιδήποτε να είμαστε οκ !

SV1JRT
04-11-13, 17:11
Θα πάμε στον Όλυμπο παιδιά και για καλό και για κακό θα είμαστε εξοπλισμένοι καλά. Τουλάχιστον αν γίνει το οτιδήποτε να είμαστε οκ !

Το ΒΑΡΟΣ όλων αυτών των πραγμάτων το υπολόγισες ??
Είσαι σίγουρος οτι μπορείς να κάνεις πεζοπορία σε ανηφόρα χωματόδρομο / μονοπάτι με όλα αυτά και να ανέβεις στον Ολυμπο ??

.

p.gabr
04-11-13, 17:31
Μάλλον θα χρειαστείς τρέιλερ επιβίωσης γιαυτα

Επί του θέματος
Για τέσσερεις μέρες και τίποτα να μην έχεις επιβιωνεις

Το θέμα δεν είναι το τι έχεις, αλλά πως αξιοποιείς αυτα που έχεις ,η που βλέπεις και βρίσκεις

Πρώτα από όλα εάν σκέφτεσαι να ασχοληθείς με αυτα ,είναι πιο σωστό να αγοράσεις ένα βιβλίο επιβίωσης και ένα από τα καλύτερα είναι το SAS
Μάθε να κανείς κανένα κόμπο,κανα καταφύγιο ,να ανεβείς φωτιά ....γιατί απλώς νομίζουμε ότι ξέρουμε

Όσα σπίρτα και να έχεις, αν τα ξύλα είναι βρεγμενα δεν θα τα καταφέρεις ,κάποιος όμως μπορεί με ένα και μόνο.Αυτα πρέπει να μαθεις

Ακρίτας
04-11-13, 17:31
Σωτήρη, αν μου εξηγήσεις τί είναι ο Γκοτζίλας θα σου πω την άποψή μου για το τί είναι τελείως απαραίτητο (στα σοβαρά).:001_smile:

jimnet
04-11-13, 17:57
Σωτήρη εντελώς φιλικά αστό μην πας καν βρε φιλαράκο μου , οχι τίποτα άλλο αλλά μην βλέπουμε στς ειδήσεις οτι χαθήκαν πάλι αγνοούμενοι και τέτοια ... :lool:

πέραν την πλάκα αν είστε πρωτάρηδες , δεν λες και για πόσο καιρό θα πάτε εκτός αν λάβουμε υπόψη την λίστα θα μείνετε για πάντα εκεί ??? καταρχήν πόσο χρόνων είσαι ? να πάτε δεν λέω αλλά να κατασκηνώσετε κοντά σε κάνα μίνι μάρκετ , φωτιά ξέρετε να βάζετε ? αλλά τ λέω ... σίγουρα ναι .. κοιτάξτε μην κάψετε κάνα δάσος ... για αρχή ... πάρτε πολλές κονσέρβες κυρίως με σαρδέλες και τα ανάλογα ψωμιά , ενοιτε νερό και μάλιστα πολύ νερό , κοιτάξτε να έχετε κάνα ποτάμι διπλά , μια κατσαρόλα , μια σκάρα , και μακαρόνια εκτός τς κονσέρβας , εάν δεν βάλετε φωτιά στο δάσος η κατσαρόλα μπαίνει πάνω στην σκάρα και τρώτε μακαρονάδα με τόνο η παστές σαρδέλες κονσέρβας πάρτε και κάνα μπουκάλι κέτσαπ , φυσικά με την προϋπόθεση οτι ξέρετε να κάνετε μακαρόνια στο σπίτι , πάρτε ενα μπουκάλι λάδι , πατάτες ωμές , φτιάξτε τηγανίτες πατάτες στην ίδια κατσαρόλα , να πάτε ... απλά το ξαναλέω ... κοιτάξτε μην βάλετε καμιά φωτιά γενικά , να είστε κοντά σε νερό , και σε κάνα μίνι μάρκετ ( καταφύγιο ) έστω και αυτό αν απέχει κάνα χιλιόμετρο , καλό θα ήταν να ενημερώσετε και το δασαρχείο και τα καταφύγια για τον χρόνο παραμονής σας εκεί , το στίγμα σας που λέμε , φροντίστε επίσης να είστε σε μέρος που πιάνουν τα κινητά , προμηθευτείτε με φορτιστές κινητών που παίρνουν μια μπαταριά ΑΑ , αυτά , και καλή διασκέδαση :) όταν πάτε θα ήθελα να μας πεις και τς εμπειρίες σας εκεί , αααα και κάτι άλλο , με γκόμενες θα πάτε ? :biggrin:γιατί κάπως αλλάζουν αυτά που είπα παραπάνω ...

SV1JRT
04-11-13, 17:58
Σωτήρη, αν μου εξηγήσεις τί είναι ο Γκοτζίλας θα σου πω την άποψή μου για το τί είναι τελείως απαραίτητο (στα σοβαρά).:001_smile:

Ενοείς το κρέας στις αποθήκες του στρατού απο το 1940, που έπρεπε να το βράσεις 8 ώρες για να φαγωθεί ??


.

leosedf
04-11-13, 18:04
Μάστορα.
Και άλλα πράγματα για φωτιά, ένας αναπτήρας και σπίρτα είναι ΟΚ αλλά καλό θα ήταν να έχεις μαγνήσιο μαζί σου. Πάρε και βαμβάκι η κόψε σε κομματάκια και βούτα τα λίγο σε βαζελίνη. Πιο εύκολο να ανάψεις φωτιά στην περίπτωση που είναι όλα υγρά.
Πάρε και μερικές σακούλες σκουπιδιών μαύρες μαζί σου, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να μαζέψεις τίποτα η να σκεπάσεις η πιο σημαντικό ΚΑΤΑΦΫΓΙΟ μαζί με ξύλα και κλαδιά.
Κάτι για τα πόδια (καψίματα και κάλους) υπάρχουν ειδικά patch.

Μαχαίρι έχεις? ΤΙ μαχαίρι έχεις? Χωρίς μαχαίρι μην ξεκινάς καν.
Κάποιο είδος πριονιού?
Κάποιο τσεκουράκι?

Καμιά γερή σακούλα (τύπου platypus, camelback) για να κουβαλήσεις η να πάρεις από κάπου νερό αν χρειαστεί.
Φαγητό μόνο αυτό θα έχεις? Πάρε freeze dried http://v15.gr/?id=10101110680131 ζεστό νερό και είσαι έτοιμος, βασικά μόνο τέτοια να πάρεις γλιτώνεις ΠΟΛΥ βάρος

Μπορείς και να αφαιρέσεις πράγματα απ' ότι βλέπω.

Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε, ειδικός ταρζάν υποβρύχιος αλπινιστής, με αφήνεις στην έρημο της Αυστραλίας με ένα σώβρακο μινέρβα και ένα μαχαίρι και σε 2 εβδομάδες είμαι πίσω.

αλπινιστης
04-11-13, 18:12
Τρόφιμα Μονο αυτα θα εχετε για 4 μερες?Παρε μαζι 1 λεμονι και λιγο αλατι
1 Σακουλάκι Σταφίδες
5 Φάκελα Στιγμιαίου Καφέ
5 Φάκελα Πράσινο Τσάϊ
1 Μπολ Φαγητού
Ντολμαδάκια
Γκοτζίλα
Τόνος (Προτεινω τονοσαλατα. Μαζι με λιγες αραβικες πιτες ειναι πληρες γευμα)
Παρε και 5-6 energy bar μαζι...
οπως και μια συσκευασια ατομικο μελακι (οχι αυτη του ξενοδοχειου αλλα αυτη με το πλαστικο καπακι που ξαναβιδωνει) για την υποθερμια
4 Εμφιαλομένα Νερά Ειναι 2 κιλα φορτιου. Ο Ολυμπος εχει πηγες (οχι πολλες βεβαια) και καταφυγια. Μπορεις να παρεις 4 μπουκαλακια αλλα τα 2 γεματα μεχρι τον επομενο προορισμο. Τα δυο τα πατας (να γινουν σχετικα πλακε-οχι οπως ανακυκλωνονται) και τα ξαναγεμιζεις οταν θα ξερεις οτι θα εισαι αρκετες ωρες χωρις προσβαση σε νερο. Μην ξεχνας οτι με το κρυο καιρο δεν διψας. Πρεπει να πιεστεις να πιεις νερο αλλα μην το ξεχνας.
1 Σιδερένιο Ποτήρι (Βαρυ. Θα δεις οτι θα κανεις δουλεια με τα μπουκαλακια. Αλλιως παρε πλαστικο πτυσομενο (αυτα που ειχαμε μικροι στο σχολειο!)
1 Σιδερένιο Μπρίκι (Συννενοηθειτε να μην φερει 1 μπρικι ο καθενας!!)
Μαχαίρι, Πιρούνι, Κουτάλι, Ανοικτήρι Ψαξε για ενα sporky...και το πολυεργαλειο να ειναι inox (16€ στην Αμφιθεας), ετσι ωστε με λιγο απολυμαντικο gel να κοψεις και τον Γκοντζιλα..!
Φωτισμός
16 Πράσινα Χημικά Φώτα Μικρά 10Χ100mm
20 Μπαταρίες Μικρές ΑΑΑ
20 Μπαταρίες Μεγάλες ΑΑ
Μηπως παιρνεις ΠΟΛΛΑ?!
Δες τι καταναλωση εχουν οι φακοι σου και παρε λιγες εξτρα μπαταριες. Στο βουνο δεν χρησιμοποιεις σχεδον καθολου τον φακο χειρος. Ακομα και για κατουρημα με τον κεφαλης πας!! Πρασινα φωτακι παρε μεχρι 4 και το πιο πιθανο ειναι να τα γυρισεις και αυτα πισω...
1 Φακός Κεφαλής
1 Φακός Χειρός
1 Αναπτήρας
25 Σπίρτα Θυέλλης – Αδιάβροχα (Δες και ραβδο μαγνησιου. Ειναι φθηνη, κραταει απεριοριστα και δουλευει ακομα και μεσα σε λασπες
1 Καθρέπτης Μεγάλος Μπα....Αντε ενα μικρουλι επιβιωσης
1 Ηλιακός Φορτιστής
Επικοινωνεία
1 Κινητό Τηλέφωνο, Ραδιόφωνο
2 Ασύρματοι VHF ( Έχω Άδεια Ραδιοερασιτέχνη )
4 Στυλούς (Αχρηστοι-Παρε 1 μολυβι! -2 μικρα του ΙΚΕΑ- Ακομα και σε βραχο γραφεις..)
1 Σημειωματάρειο
1 Σφυρίχτρα, Πυξίδα, Θερμόμετρο
1 Κεραία Αυξημένου Κέρδους VHF
Διάφορα
1 Σχοινί 10m
1 Σχοινί 15m
2 Κρίκοι σιδερένοι
1 Ρολό Κολλητικής Ταινίας Μεγάλο
1 Ζιλοτέϊπ
Στην θεση τους προτεινω 1 μονωτικη ταινια και 20-30 δεματικα πανω απο 20 cm μηκος
ΠΟΛΥ χρησιμος μπορει να σου φανει ενας ιμαντας 3 μετρα οπως και ενα κορδονετο 5mm μηκους 10m
1 Συρματόσχοινο Τσέπης (Γιατι? Εκτος αν αναφερεσαι σε πριονακι)
1 Ρολό Υγείας +απολυμαντικο gel ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!
2 Κορδόνια Παπουτσιών
1 Αδιάβροχο Μεγάλο
1 Πολυεργαλείο
1 Sleeping Bag Εαν δεν ειναι πολυ ζεστο, τυλιξε μεσα του ενα fleece κουβερτακι (5-6€ στα supermarket)
1 Αυτοφούσκωτο Υπόστρωμα (Ανετο αλλα σχετικα βαρυ και ογκωδες. Εαν εχετε ΠΟΛΥ περπατημα παρε 1-2 λεπτα υποστρωματα και το ενα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με αλουμινενια επενδυση για την υγρασια)
Αρκετά Βύσματα Φόρτισης Συσκευών
Σάκος 70Lt
Κυάλια
+ Αλουμινοκουβερτα
+ 3-4 κερια ρεσω
Γάντια Χεριών Εργασίας Σκληρής Χρήσης (Βρες σε χρωματοπωλειο ή στα εργατικα γαντια υφασματινα με LATEX. Μοιαζουν με του νιτριλιου αλλα εχου πολυ καλυτερο γκριπ και ΔΕΝ βρωμανε!! Επισης αεριζονται για να μην ιδρωνει το χερι και εχουν 2-4€)
2 – 3 Αλλαξιές Ρούχα
Επισης δεν βλεπω να εχεις παρει μπαττον ??
Θεωρουνται αυτονοητα ή σκοπευεις να ανεβεις μπουσουλωντας??
1-2 σετακι ισοθερμικα ρουχα θα σου ηταν απιστευτα χρησιμα.....
και αν πατε για Μυτικα, παρε και κανενα κρανος μαζι...!
Ελπιζω να βοηθησα...

jimnet
04-11-13, 18:22
τώρα το είδα ... Όλυμπο ? ορμάτε :biggrin: λεβέντες , αχχχ πόσο μου λείπουν αυτές οι στιγμές ... έχω πάει 120+... φορές εκεί ... η τύχη με έβαλε φαντάρο στο Λιτόχωρο ήμουν για 6 μήνες εκεί .... ξέρω το βουνό απ έξω , ενδείκνυται για όλα τα σπορ :) τιπ , ρωτήστε πως θα πάμε στο μέρος που έρχονται ''εξωγήινοι'' , και που ξες ... μπορεί να δείτε και κανέναν :lool::lool: μακάρι να μπορούσα αχχχ και μένα θα μου έκανε καλό αλλά οι δουλειές τρέχουν και δεν μπορώ να τ παρατήσω .... κοιτάξτε μην κάψετε το δάσος , να ενημερώσετε και τς κατατοπους αρχές εκεί πριν ξεκινήσετε , υπάρχει γραφείο στο Λιτόχωρο

leosedf
04-11-13, 18:30
Αλέξανδρε συμφωνώ μαζί σου και αντί για μπρίκι θα έπαιρνα μικρό κατσαρολάκι με καπάκι έχει μικρούτσικα σε ανάλογα καταστήματα.
Επίσης ζάχαρη, είναι καύσιμο για μυς οπότε τα ζελέ η ακόμα και mars να έχεις μαζί σου κάνει.

Spork έχω σε διάφορα χρώματα αλλά και συλλεκτικό που φωσφορίζει το βράδυ (ουάου)
Κουβέρτες Mylar έχω 2-3 μαζί μου και δεν πάω για 4 μέρες (λιγότερο). Αλλά έχω και αυτό http://www.adventuremedicalkits.com/product.php?product=144&catname=Shelter&prodname=SOL%20Emergency%20Bivvy
Αν και έχουν βγάλει και το καινούριο που είναι πιο μονωτικό http://www.adventuremedicalkits.com/product.php?product=146&catname=Shelter&prodname=SOL%20Thermal%20Bivvy

Ακρίτας
04-11-13, 19:36
Ενοείς το κρέας στις αποθήκες του στρατού απο το 1940, που έπρεπε να το βράσεις 8 ώρες για να φαγωθεί ??


.

Εγώ αυτό εννοώ. Ο άλλος Σωτήρης δεν κατάλαβα ποιόν Γκοτζίλα εννοεί.

kioan
04-11-13, 21:39
Εγώ αυτό εννοώ. Ο άλλος Σωτήρης δεν κατάλαβα ποιόν Γκοτζίλα εννοεί.
Μάλλον κάτι τύπου luncheon meat (http://img2u.info/ckgni/i/gebf62d8b.jpg)

SV1JRT
04-11-13, 21:41
Εγώ αυτό εννοώ. Ο άλλος Σωτήρης δεν κατάλαβα ποιόν Γκοτζίλα εννοεί.


Χαχαχαχαχα.... Ισως να μην εχει πάει φαντάρος !!!!

.

SV1JRT
04-11-13, 21:43
Μάλλον κάτι τύπου luncheon meat (http://img2u.info/ckgni/i/gebf62d8b.jpg)


Φαντάσου να έχει την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ κονσέρβα και να του σπάσει το κλειδάκι ..!!!!..
Θα την φάει με την λαμαρίνα......
ΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....

.

lepouras
04-11-13, 22:34
δεν πειράζει . ας πάει πρώτη φορά το παλικάρι και ας παιδευτεί λίγο με το παραπανίσιο βάρος.
την επόμενη φορά θα έχει την γνώση να πάρει όσα του χρειάζονται πραγματικά(και λίγο παραπάνω).
από το να πάει σαν κάτι άλλους που νομίζουν ότι πάνε στο πάρκο και μετά τρέχουν να τους βρουν καλύτερα έτσι.
άλλωστε όπως λέμε<< αν δεν περισσέψουν δεν φτάνουν>>.
Σωτήρη καλό είναι μερικά πράγματα να τα πάρεις σε στιλ σετακι. δηλαδή ένα καλός πολυσουγιάς (ελβετικός ας πούμε) θα σε γλυτώσει από το να ψάχνεις και να κουβαλάς πολλά μαζί.
μεταλλικούς κρίκους ας πούμε μπορείς να πάρεις αναρριχητικούς που είναι πολύ γεροί και πανάλαφροι.
αλλά σιγά σιγά μην αγχώνεσαι. αν σου αρέσει με τον καιρό θα οργανωθείς με όλα τα καλούδια.

leosedf
04-11-13, 23:20
Γιάννη ο πολυσουγιάς ζυγίζει ενάμιση κιλό χωρίς να προσφέρει πλήρη λειτουργικότητα μαχαιριού.
http://www.ebay.com/itm/Gerber-Bear-Grylls-Ultimate-Pro-Fixed-Blade-Knife-31-001901-/200948926081?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ec97d4681 με ένα τέτοιο που και δεν είναι ακριβό και είναι υπέρ αρκετό για τα δεδομένα της Ελλάδας. Και ένα πολύ εργαλείο είναι ΟΚ.

Η τακτική του να κάνεις μικρά ταξίδια και να προσαρμοστείς ανάλογα είναι η καλύτερη για ανακαλύψεις και τυχόν προβλήματα όλα με ασφάλεια. Πριν πας σε μεγαλύτερα.
Δεν παίρνεις ένα νυχοκόπτη και πας στο Έβερεστ με τη μία.

lepouras
04-11-13, 23:40
καλά δεν εννοούσα κάτι κουμουτσες που είναι μόνο να τις πετάς για να τρέχεις πιο γρήγορα:lool:
να σαν και αυτόν λέω που τυχαίνει να τον εχω κιόλας. σαν ένα κινητό ζυγίζει ο ρημάδις μαζί με τη δερμάτινη θήκη του που έχει μέσα και μερικά ακομα εξτρά.
http://img6a.flixcart.com/image/swiss-knife/9/y/t/victorinox-pocket-knife-1-7905-vt-400x400-imadfwfck7dcvxrg.jpeg


http://www.flipkart.com/victorinox-traveller-lite-pocket-swiss-knife/p/itmdbe34hzyafvbz

leosedf
04-11-13, 23:44
Ναι αλλά με αυτόν δεν μπορείς να κόψεις ένα δεντράκι η να σκίζεις ξύλα. Δε λέω έχει ψιλολόγια που μπορεί να χρειαστούν αλλά ένα φούλ μαχαίρι είναι αναντικατάστατο.

lepouras
04-11-13, 23:57
συμφωνούμε σε αυτό.
για τα ψιλολογια το είπα να μην γεμίζει.(ανοιχτήρια στυλους τσιμπιδάκια κλπ).

leosedf
05-11-13, 00:01
Και αν το χάσεις αυτό το μαρκούτσι τι παίζει?

lepouras
05-11-13, 00:07
το παίζεις τότε λίγο Μακγκαιβερ και περισσότερο Ελληνας. με ένα μαχαίρι τα κάνεις όλα.:biggrin:
ε εντάξει αν θέλεις έχει και κρίκο να το δέσεις με κορδονάκι. αλλά αν των έχεις πληρώσει και κάνα 100ευρω ορέ δεν τον χάνεις με τίποτα λέμε.

leosedf
05-11-13, 00:29
Εγώ όταν πάω στο βουνό κάνω μια τρύπα σε ένα μουσαμά για το κεφάλι και τον δένω με ένα σχοινί στη μέση.
http://aftimes.com/wp-content/uploads/FirstBloodRamob.jpg

lepouras
05-11-13, 01:06
ααααααα εσύ είσαι χαι τεκ. εγώ ακομα είμαι της παλιάς σχολής
http://4.bp.blogspot.com/-FDwYJbzYffg/Ti7TsDldq8I/AAAAAAAAABM/RyaxishZzMs/s1600/homo-sapiens2.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&docid=My_U9BG9Cvj9nM&tbnid=A7fr6S4cbu-prM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fomforcein.blogspot.com%2F2011_07_ 01_archive.html&ei=gSZ4UoWxDqKo0QWQ5IDQBg&bvm=bv.55819444,d.d2k&psig=AFQjCNGRgQ949w-Ci_f1cZ-KTlcVCeoQ9A&ust=1383692191720842)

το σκίσαμε το θέμα του παιδιού
συγνώμη Σωτήρη για τα οφτοπικ.
έχουμε την τάση να το ξεχειλώνουμε λίγο.:biggrin:

john_b
05-11-13, 13:14
Όχουουουου, μιλάμε ΒΑΡΙΕΜΑΙ να γράφω τα ίδια και τα ίδια, αν και θα μπορούσα να πω πολλά. Θα σταθώ σε ελάχιστα όμως, έτσι για την συζήτηση.

Οτιδήποτε έχει επάνω την ένδειξη γκέρπερ και δη, μπεαρ γκριλς, μακριά. Όλα είναι μούφες. Πάρε ένα μαχαίρι με μονοκόμματη λαβή για να ξέρεις ότι δεν θα σε προδώσει. Προτείνω το Falkniven F1, τα υψηλής περιεκτικότητα άνθρακα ενδείκνυνται αλλά θέλουν περιποίηση και θα σου σκουριάσουν.

Πάρε άλλο ένα σουγιά για καβάτζα και αυτόν θα βάζεις στα φαγητά. Φτηνός και καλός είναι ένας όπινελ Νο8 ντελούξ (ο ανοξείδωτος) Πάρε ένα σπαστό πριόνι, δεν σου λέω μπάκο λαπλάντερ και τέτοια, τα φλόραμπεστ που φέρνουν τας λιντλ είναι πολύ καλά αν και πιο βαριά.

Υπνόσακο με τι βαθμούς κόμφορτ έχεις;
Πουπουλένιο ή συνθετικό;
Θα κοιμηθείς κάτω από τα αστέρια, σε καταφύγιο, ή θα φτιάξει κάτι με κλαριά; Δεν είδα σκηνή ή αιώρα. Στο βουνό τα πράγματα είναι ζόρικα και δεν σηκώνει αμέλειες. Στο βουνό ο μέρφυ θα γίνει ο καλύτερος σου φίλος, θα μάθεις το νόμο του με τον χειρότερο τρόπο.

Από φαρμακείο;

Από πακέτο επιβίωσης;

Καμιά αρτάνι 550;

Λίγο νάυλον;

Για ελαφριά μπρικο-κούπα πρωτείνω την olicamp space saver cup

http://www.bushcraftoutfitters.com/images/Olicamp%20Space%20Saver%20Cup%202.jpg

leosedf
05-11-13, 13:26
Full tang είναι και το gerber και είναι υπέρ αρκετό για εδώ. Και μη σου πω πολλά είναι τα χρήματα να πάει και σε πιο φτηνό (mora).

john_b
05-11-13, 13:29
1000 φορές μορα, αν και δεν είναι φουλ τανγκ αλλά στενεύει πίσω το μέταλο στην λαβή. Αυτό που του έδειξες αν το ζορίσει η λαβή του θα σπάση. Σου λέω για μούφες τώρα.

Για μπιβυ δες το εσκέιπ που είναι και διαπνέον, Το έχω αν και δεν έχω μπεει μέσα, δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό είναι.

leosedf
05-11-13, 13:33
Αυτό που λες ήταν στο πρώτο batch του ultimate knife σε ένα πρόβλημα που είχε στο πλαστικό του πίσω μέρος. Δεν υπάρχουν πλέον στην αγορά και έχουν αντικατασταθεί.
Αυτό που έδειξα είναι ακόμα πιο καινούριο και σίγουρα πολύ καλύτερο και βελτιωμένο. Ultimate pro.

Ακρίτας
05-11-13, 13:35
Ωραίο το θέμα μόνο που δεν βλέπω να συμμετέχει ο Σωτήρης που το άνοιξε.

Εν πάσει περιπτώσει, αυτό που δεν είδα να αναφέρει κάποιος είναι ο ΧΑΡΤΗΣ της περιοχής, με σημειωμένο το δρομολόγιο με τις αποστάσεις (πάντα σε χρόνο πορείας, τα χιλιόμετρα στο βουνό είναι τελείως άχρηστα και παραπλανητικά), τα πιθανά σημεία καταφυγής, τα σημεία με νερό κλπ. Η πυξίδα χωρίς χάρτη είναι άχρηστη. Πυξίδα και χάρτης είναι άχρηστα αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιείς και δεν σε σώνει ούτε το GPS.

bchris
05-11-13, 13:38
... με αφήνεις στην έρημο της Αυστραλίας με ένα σώβρακο μινέρβα και ένα μαχαίρι και σε 2 εβδομάδες είμαι πίσω.

47145


gmt
Γιατι δεν παιζει το animated gif ?????

john_b
05-11-13, 13:41
Falkniven, Cold Steel, Spyderco. Και για κακουχίες με υψηλής περιεκτικότητας άνθρακα, φτηνό και μαύρο (που δεν θα γδαρθή και δεν ξεφτίσει), Glock 81 (έχει και πριόνι).

Συμφωνώ για Μορα και τα Opinel είναι καλά.

Από πολυεργαλεία Victorinox (και οι σουγιάδες τους τέλοιοι) και στην χειρότερη Letherman.

Εκεί κινούμε, τα έχω όλα αυτά σε διάφορα μοντέλα, αυτά εμπιστεύομαι.

SV1JRT
05-11-13, 14:04
47145


gmt
Γιατι δεν παιζει το animated gif ?????


Γιατι πρέπει να ειναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ απο 80χ80 pix......
Αλλο ένα ΚΟΥΛΟ του φόρουμ που δεν καταλαβαίνω !!!!


.

leosedf
05-11-13, 14:23
Για να μην παίρνετε αέρα ράι!

SY1AQZ
05-11-13, 22:28
Παιδιά θα ήθελα να το πάρουμε το θέμα λίγο πιο σοβαρά. Κάνωντας αυτήν την λίστα θέλω να είμαι εγώ καλυμμένος σε περίπτωση κάποιας στραβής κατάστασης. Εάν ήταν να πηγαίναμε στον Όλυμπο σαν παρτάλια δεν θα άνοιγα εδώ topic ώστε να ζητάω ιδέες. Θα έπερνα το καφεδάκι μου και τα τσιγάρα μου μόνο και θα πήγαινα. Λογικό είναι αφού πάω εγώ προσωπικά για πρώτη φορά εκεί πάνω να πάω καλά εξοπλισμένος ώστε να είμαι οκ σε περίπτωση που κάτι γίνει. Το σίγουρο είναι ότι θα κουραστώ με τόσο βάρος ( περίπου 20 κιλά ) αλλά θα είμαι ασφαλείς. Η πρόληψη ποτέ δεν έκανε κακό. Για να γυρίσω στο θέμα μας η ιδέες σας μερικών ήταν αρκετά καλές. Πχ στερεά καύσιμα, βιβλίο SAS και πλάκα μαγνησίου όπως και το GPS ήταν αρκετά καλά πράγματα που πρέπει να συμπεριλάβω μαζί με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

αλπινιστης
05-11-13, 22:35
Δωσε ομως και καμια παραπανω πληροφορια. ΚΚανεις χειμερινο βουνο. Ειναι εκπαιδευση? Ποσοι θα ειστε? Εισαι αρχαριος? Πατε σε δυσκολη διαδρομη ή ειναι αποστολη γνωριμιας?? Θα πατε κορυφη, ή πεζοπορια στα γνωστα μονοπατια?

leosedf
05-11-13, 22:38
Για στερεά καύσιμα πάρε ταμπλέτες εξαμίνης και τα βαμβάκια που σου είπα. Το μαγνήσιο είναι υποτίθεται στάνταρ σε τέτοιους εξοπλισμούς, ακόμα και το μαχαίρι που σου πρότεινα έχει πάνω του έξτρα. Το φαγητό μην ξεχνάς.

Τα τρία βασικά που χρειάζεσαι.
Καταφύγιο, φαγητό(και νερό) και φωτιά.

SY1AQZ
05-11-13, 22:42
Θα είμαστε 4 άτομα συνολικά. Όλυμπο μόνο ο ένας έχει πάει από την παρέα και θα φτάσουμε μέχρι την κορυφή επάνω του Ολύμπου. Γενικά πεζοπορείες κάνω συχνά ( πάρνηθα ). Αρχικά θα είναι γνωριμίας η πεζοπορεία και αν δούμε ότι αντέχουμε την επόμενη φορά θα πάμε από δύσκολα μονοπάτια. Αλλά για αρχή θα πάμε στον μύτικα και θα φτάσουμε μέχρι επάνω την κορυφή

lepouras
05-11-13, 22:49
Σωτήρη πέρα από όλα στο είπανε και παραπάνω άλλα στο ξανά λέω. να ενημερώσετε το ακριβές σας πρόγραμμα(διαδρομή, πορεία, χρόνο, διανυκτερεύσεις κλπ) τουλάχιστον τούς δικούς σας. διοτι οοοοοοοοοτι και να ετοιμάσεις αν (φτου φτου φτου) κάτσει η στραβή να ξέρουν που θα σας ψάξουν και που θα σας βρουν. πίστεψε με όπως λέει και ο Μέρφι αν είναι να πάει κάτι στραβά τότε θα πάνε όλα στραβά. τα υπόλοιπα με τον καιρό θα τα βρεις και μόνος σου.θα αφαιρέσεις και θα προσθέσεις πράγματα. μην αγχώνεσαι πάντως. έχεις κάνει καλή προετοιμασία και η ομάδα σου από ότι κατάλαβα.όποτε καλή διασκέδαση και κοίτα να το απολαύσεις.


και βασικός κανόνας.
ΔΕΝ είστε κότες να κρίνετε ότι κάτι δεν πάει καλά και το ακυρώσετε ακομα και να είστε 10 μέτρα από την κορυφή.

johnnyb
06-11-13, 02:47
Ακυρη εποχη για αρχαριο στον Ολυμπο επρεπε να δοκιμαζατε Ιουλιο -Σεπτεμβριο. Πολυ σωστα σε ρωταει ο Αλεξανδρος αν κανεις χειμερινο βουνο , ο Ολυμπος ειναι επικινδυνος τις υπολοιπες εποχες για πρωτη αναβαση.
Απο την cam φαινεται πολυ καλος ο καιρος εκει πανω αλλα η ομιχλη ειναι συνηθισμενη και τιποτα δεν εγγυαται μια αποτομη καταιγιδα μεχρι χιονοθυελλα με ανεμους που φτανουν 100km/h συνηθισμενο πραγμα στον Ολυμπο
http://www.snowreport.gr/snowcam/olympos/indexday.html

Με τα καταφυγια συνεννοηθηκατε για διαμονη ? τα πανω καταφυγια ειναι κλειστα ως συνηθως μετα τον Οκτωβρη.
Παντως τετοια εποχη μονο αν ο γνωστός σου που εχει ξαναπαει ειναι εμπειρος οδηγος βουνου θα εμπιστευομουν να με οδηγησει πανω ο οποιος θα μου ελυνε και οτι αποριες θα ειχα.
Σε ορειβατικα φορουμ θα βρεις υλικο για οτι αποριες εχεις.

Να και μια πικρη χριστουγεννιατικη ιστορια του Ολυμπου

http://www.advendure.com/index.php/themata/oreivasia/item/299-30-ores-thiella-dramatika-xristougenna-tou-1979-ston-olympo?fb_action_ids=499752873392143&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.UNdCD1EIWAl.like&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%22499752873392143%22%3A51077 6582288859%7D&action_type_map=%7B%22499752873392143%22%3A%22og.l ikes%22%7D&action_ref_map=%7B%22499752873392143%22%3A%22.UNdC D1EIWAl.like%22%7D#.UnmPLfkYz_H

Μπορει να φαινεται υπερβολικο το ποστ αλλα υπερβολικα πολλες ειναι και οι ταφοπλακες στο λουκι...

αλπινιστης
06-11-13, 10:47
Το να πατε για Μυτικα τετοια εποχη, ειναι αρκετα επικιδνυνο και απο οτι καταλαβαινω ουτε ο αρχηγος της αποστολης σας ειναι εμπειρος (αλλιως θα σας ειχε προετοιμασει τοσο καλα που εδω θα ανοιγες θεμα με φωτογραφιες).
Αναθεωρηστε ή κανετε κατι χαμηλοτερο πρωτα, μην μας τρεχετε χειμωνιατικα να σας βρουμε κατεψυγμενους.....
Οπως ειπε και ο johny ειναι ηδη αρκετα τα ταμπελακια στο λουκι.....
Αν δεν εχετε υπερβολικα εμπειρο και πεπειραμενο οδηγο βουνου -και δη χειμερινου- (και οχι καποιον που απλα το εχει ξανακανει) ΜΗΝ το κανετε. Το βουνο δεν αστειευεται.... Οι κακουχιες εχουν πλακα (μετα), το να μην γυρισεις δεν εχει...

john_b
06-11-13, 12:19
Στα είπαν σωστά τα παιδιά και επιπλέον θα πρέπει να λάβετε υπ όψιν σας την κατάσταση της υγείας του καθενός από εσάς ξεχωριστά. Εγώ για παράδειγμα, από τότε που απέκτησα αυχενικό και όταν με πιάνει ζαλίζομαι σαν κοτόπουλο, στο βουνό πάω πια μέχρι εκεί που πάει το αμάξι και απομακρύνομαι σε λογικές αποστάσεις μόνο, πάντα με παρέα. Δεν έχει μαγκιές εκεί, το πρόβλημα ενός, είναι πρόβλημα όλων.

Στα καύσιμα εξαμίνης τώρα (κυβάκια ESBIT, κ.λπ.) και λοιπά ανάλογων ουσιών. Είναι ΚΑΡΚΙΝΙΚΑ. Δεν τα ανάβεις σε κλειστό χώρο, δεν πρέπει να πάει ο καπνός του απευθείας στο φαγητό ή στο ρόφημα. Σου πρωτείνω φακελάκια με τζέλ αιθανόλης, δεν είναι επικίνδυνα για την υγεία και καίνε γύρω στο 20άλεπτο.

Βιβλίο SAS; Θα καταλάβει κάθε εκατοστό του μυοσκελετικού σας συστήματος τι σημαίνει βάρος. Το βάρος είναι εχθρός. Να δεις να διαφωνούν έντονα ακόμη και για τα καραμπίνερ αλουμινίου, όπου είναι σημαντικό αν κάποιο είναι 2 γραμμάρια ελαφρύτερο από κάποιο άλλο. Βάλτε τον παράγοντα βάρος στους υπολογισμούς σας και αφήστε τα βιβλιαράκια. Αν το επίπεδο σας είναι να ανοίξετε βιβλίο την ώρα που μαμιέται το σύμπαν, μην πάτε πουθενά.

Πυξίδα απαραίτητη, έχεις δεν έχει GPS. Προτείνω Silva. Οι όροι αζιμούθιο και αντίστροφο αζιμούθιο σας λένε κάτι;

leosedf
06-11-13, 15:52
Αυτά τα silva πρέπει να είναι κινεζιές του κώλου, είχα πάρει έναν αναπτήρα με εγγύηση εφ όρου ζωής silva ο οποίος ήταν αντιανεμικός, αδιάβροχος κλπ κλπ.
Χάλασε σε μια εβδομάδα, τον πήγα πίσω μου δώσανε καινούριο και χάλασε σε μερικές ημέρες. Τον έβαλα κάτω και τον τσαλαπάτησα και τον πήγα στο κατάστημα. Δεν ξανά πήρα.
Αντί για gel μπορεί να πάρει και εστία οινοπνεύματος (μεθανόλης βασικά)https://www.minibulldesign.com/ProductCart/pc/home.asp πανάλαφρα.

αλπινιστης
06-11-13, 16:18
Ειναι ομως οι πιο δεδομενες πυξιδες. Οι σκοπευσης της silva ειναι η πιο στανταρ που δουλευουμε για χαρτογραφησεις σε "δυσκολες" συνθηκες. Εχουμε αρκετες και ειναι αρκετα ανθεκτικες.

leosedf
06-11-13, 16:22
Μπα τώρα παίζει το ρολόι μου (pro trek) και μερικές ψεύτικες πυξίδες σαν χαπάκια για ώρα ανάγκης.

john_b
06-11-13, 17:33
Έχω ακούσει γι αυτούς τους σκατοαναπτήρες, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αφορούν την ίδια εταιρία.
Πάντως οι πυξίδες, καμία σχέση. Είναι εξαιρετικά καλές και αξιόπιστες. Και εγώ έχω pro trek, αλλά...., αλλά, ότι έχει μπαταρία, μπορεί να σε προδώσει ξαφνικά. Την ώρα που δεν δουλεύει η πιξίδα στο pro trek, πας και σου αλλάζουν 4 μπαταρίες. Αν αυτό σε βρει στο πουθενά τι κάνεις;

jimnet
06-11-13, 17:37
πέραν του Σωτηρη , όλους τους υπόλοιπους σας βλέπω έτοιμους να πάρετε τα βουνά η κάνω λάθος ??? :001_tt2: μην ξεχάσετε να πάρετε κολλητήρι που λειτουργεί απο ... φωτοβολταϊκό ... :biggrin:

leosedf
06-11-13, 17:44
Έχω ακούσει γι αυτούς τους σκατοαναπτήρες, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αφορούν την ίδια εταιρία.
Πάντως οι πυξίδες, καμία σχέση. Είναι εξαιρετικά καλές και αξιόπιστες. Και εγώ έχω pro trek, αλλά...., αλλά, ότι έχει μπαταρία, μπορεί να σε προδώσει ξαφνικά. Την ώρα που δεν δουλεύει η πιξίδα στο pro trek, πας και σου αλλάζουν 4 μπαταρίες. Αν αυτό σε βρει στο πουθενά τι κάνεις;
Στα 4 χρόνια δεν είχε το παραμικρό και τις άλλαξα προληπτικά. ΚΛΑΙΝ.

πέραν του Σωτηρη , όλους τους υπόλοιπους σας βλέπω έτοιμους να πάρετε τα βουνά η κάνω λάθος ??? :001_tt2: μην ξεχάσετε να πάρετε κολλητήρι που λειτουργεί απο ... φωτοβολταϊκό ... :biggrin:
Το κατάλαβες ε? Αν και μερικοί εδώ μέσα τα επισκεπτόμαστε αρκετές φορές την εβδομάδα.

αλπινιστης
06-11-13, 17:46
πέραν του Σωτηρη , όλους τους υπόλοιπους σας βλέπω έτοιμους να πάρετε τα βουνά η κάνω λάθος ??? :001_tt2: μην ξεχάσετε να πάρετε κολλητήρι που λειτουργεί απο ... φωτοβολταϊκό ... :biggrin:
Μην το γελας.....εχω παντα μαζι το inox πολυεργαλειο που ανεφερα νωριτερα, ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι, ενα μικρο ψηφιακο πολυμετρο και το κολλητηρι γκαζιου με λιγο καλαι! Αχρειαστα να ειναι αλλα το πολυμετρο ειναι αυτο που εχει δουλεψει πιο πολυ (μετα απο το πλυεργαλειο φυσικα!)

john_b
06-11-13, 19:22
Σενιόρ, άσε τα ΚΛΑΙΝ γιατί ο Μέφρυ είναι στην γωνία και περιμένει. Το κάθε ηλεκτρονικό αξεσουάρ μπορεί να τα παίξει χωρίς κανέναν προφανή λόγο την στιγμή που δεν θες. Στο βουνό θα πρέπει να είσαι κομπλέ από κλασικούς, δοκιμασμένους, παραδοσιακούς τρόπους, ακόμη και αν έχεις έναν δορυφόρο πάνω άπό το κεφάλι σου να σε παρακολουθεί.

leosedf
06-11-13, 19:34
Ρε μάστορα στην Ελλάδα είσαι, δε βρίσκεσαι σε έρημο η στην Αλάσκα. 5 βήματα να κάνεις σε κάποιο χωριό θα πέσεις, η ίδια η φύση μας έχει αρκετό φαγητό και νερό για να σε κρατήσει.

john_b
06-11-13, 19:48
Ναι, εφ όσον πατάς στα πόδια σου και μπορείς να περπατήσεις 4-6 ώρες, ανάλογα που έχεις πάει, προς κάποια κατοικημένη περιοχή. AN όμως είσαι ανήμπορος, τραυματισμένος, κ.λπ., κ.λπ. και καθηλωμένος στο σημείο, με τις επικοινωνίες να μην είναι εφικτές, κάποιος θα πρέπει να πάει και να έρθει με βοήθεια. Και αυτό το έρθει σημαίνει να ξαναβρεί που ήσουν. Τότε ο χάρτης και τα αζιμούθια με τα οποία θα έχεις καταγράψεις την διαδρομή σου (ακόμη και αν έχει χαλάσει το GPS) θα σου σώσουν την ζωή.

leosedf
06-11-13, 19:51
Πάρε ένα τηλέφωνο.

john_b
06-11-13, 19:55
Δεν με διαβάζεις, δεν με διαβάζεις....

αλπινιστης
06-11-13, 20:14
Κωσταντινε υπαρχουν αρκετα μερη στην Ελλαδα που η τεχνολογια ειναι αχρηστη...
Εχω παντα μαζι μου τη ραβδο μαγνησιου (οχι μεσα στην πολη εννοειται!) γιατι εχω βρεθει σε κατασταση που δεν δουλευαν ουτε τα σπιρτα, ουτε ο αναπτηρας...)
Παραλληλα, τιποτα που περιμενε σημα απο δορυφορο ή οποιοδηποτε αλλο δικτιο, δεν μπορουσε να μου πει που ημουν και προς τα που πηγαινα...εκτος απο την silva..

jimnet
06-11-13, 20:18
Το κατάλαβες ε? Αν και μερικοί εδώ μέσα τα επισκεπτόμαστε αρκετές φορές την εβδομάδα.
μοναχός σου έχεις πάει ποτέ ? η κάποιος απο σας [ηγε ποτέ ? άλλη χάρη ... τρισμέγιστη ανακούφιση , κατεβαίνεις δυνατός , μήπως κ διαχειριστή να κάναμε κάνα μίτινγκ στον Όλυμπο ? οι άλλοι κάνουν σε καφετέριες , εμείς τον έχουμε και διπλά , βέβαια αν μαζευτούμε πιο πιθανό είναι να κατεβαίνουμε σαν κουρούμπελα κοτόπουλα απο πάνω , αλλά ΟΧΙ , δεν θα πιούμε τσίπουρα κατά την κατάβαση ( ? ) παρά μόνο στην παραμονή μας εκει ξυπνώντας την αλη μέρα νηφάλιοι , οι πρωτάρηδες εδω μας την λένε και θέλουν να πάνε ως την κορυφή , ( χα χα εδω γελάμε ) λίγο πριν την κορυφή ναι ( που είναι άλλα 1 κόμμα κατι σχεδόν χιλιομετρά??? δεν θυμάμαι και η ανάβαση γίνετε με αναρρίχηση ) εμείς θα κάτσουμε λίγο πιο κάτω και θα την χαζεύουμε ... χεχε ..την κορυφή

john_b
06-11-13, 20:20
Άλεξ, στα πρωτείνω ανεπιφύλακτα:

http://www.ebay.com/itm/UCO-Stormproof-Match-Kit-YELLOW-with-25-Windproof-Waterproof-Survival-Matches-/330985054557?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d103f215d#ht_2516wt_844


http://www.youtube.com/watch?v=BQAkZYYdXkU

SY1AQZ
06-11-13, 20:20
Μήπως να πάμε όλοι μαζί και να τα δούμε όλα αυτά στην πράξη που λέτε ? Πέραν αυτών πάντος δεν μπορώ να πώ ότι έχω και την τρελή εμπειρία όπως μερικοί εδώ μέσα οπότε θα σας ακούω προσεκτικά !!!!

jimnet
06-11-13, 20:22
εχω παντα μαζι το inox πολυεργαλειο που ανεφερα νωριτερα, ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι, ενα μικρο ψηφιακο πολυμετρο και το κολλητηρι γκαζιου με λιγο καλαι! .
, εε κάλα , και εγω εχω ολα αυτά , αυτό με το φωτοβολταϊκό και το κολλητήρι δεν το ειπα τυχαία , ειδικά του υγραερίου το χρησιμοποιείς και σε μια περίπτωση ανάγκης , αλλά ρε φιλε Αλέξανδρε ... το δοκιμαστικό κατσαβίδι τ να το κάνεις στο βουνό ???? :biggrin:εκτός και αν το χώνεις στο χώμα απλώνεις το δάχτυλο δείκτη στον ουρανό ( οχι το μεσαίο :lool:) και βλέπεις την διάφορα δυναμικού που ανάβει το λαμπάκι ... :biggrin: σε περίπτωση συννεφιάς ολα αυτά , και ναι ... για το βουνό που μιλάμε ανεβάζεις και χαρταετό :lool:

αλπινιστης
06-11-13, 20:27
Άλεξ, στα πρωτείνω ανεπιφύλακτα:

http://www.ebay.com/itm/UCO-Stormproof-Match-Kit-YELLOW-with-25-Windproof-Waterproof-Survival-Matches-/330985054557?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d103f215d#ht_2516wt_844


http://www.youtube.com/watch?v=BQAkZYYdXkU
Γιαννη εντυποσιακοτατο! Βλεπω ενα πακετο τετοιο στο φαρμακειο....Επανω μου θα συνεχισει το μαγνησιο..ειναι το μονο που λειτουργησε μετα απο καταδυση σε λασπη, αν και αυτα τα ειδα να μην μασανε. Σου υποσχομαι να τα δοκιμασω και να σου πω!

leosedf
06-11-13, 20:32
Έχω αυτά ριγμένα σε τσαντάκι http://www.ebay.com/itm/NEW-Survival-Matches-2-Pack-Headercard-/251241106679?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a7f230cf7

john_b
06-11-13, 20:38
Προτίμησε αυτά στο δοχειάκι, ποιό ανθεκτικό, πιο πολλά. Έχω από ένα δοχείο σε κάθε βασικό σακίδιο έκτακτης ανάγκης.

Κώστα είναι σπίρτα εγκεκριμένα από το ΝΑΤΟ, έχω πάρα πολλά χρόνια τέτοια και είναι μια χαρά, αλλά δεν έχουν τις δυνατότητες των πιο πάνω, είναι από τα κλασικά θυέλης.

αλπινιστης
06-11-13, 20:42
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l2632.R2.TR11.TRC1.A0 .Xmagnesium&_nkw=magnesium+fire+starter&_sacat=159043&_from=R40

john_b
06-11-13, 20:45
Σωστός και θα πρώτεινα να είστε λίγο επιφυλακτικοί σε αυτά:
http://www.ebay.com/itm/Light-My-Fire-S-FSAR2-BLISTER-ORG-Fire-Starter-Orange-12-000-Strikes-/310788582323?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item485c716bb3

Είναι πολύ γνωστή μάρκα, δυστηχώς είναι το μόνο που φθάρθηκε η ράβδος μόνη της και αποσαθρώνεται χωρίς λόγο. Εκτός αν έπεσα στην περίπτωση αστοχίας υλικού. Κάτι άλλα της σειράς, σκυλιά μοναχά.

p.gabr
06-11-13, 20:51
Εαν τα ξύλα ειναι βρεγμένα κανένα σπίρτο δεν τα ανάβει
Σε αυτές τισ περιπτώσεις ένα πλαστικό κυπελλάκι νερού, κάνει τόση δουλειά, όσο ένα μπουκάλι πετρέλαιο

john_b
06-11-13, 20:55
Και μερικά κοματάκια από σαμπρέλα ποδηλάτου είναι πολύ καλό προσάναμα.
Επίσης δουλεύουμε το μαχαίρι, σκίζουμε τα ξύλα, ξυρίζουμε μερικά για προσάναμα, κ.λπ. Εδώ φαίνεται η αξία του φουλ τανκ μαχαιριού που λέγαμε στον Σωτήρη.

αλπινιστης
07-11-13, 00:52
, εε κάλα , και εγω εχω ολα αυτά , αυτό με το φωτοβολταϊκό και το κολλητήρι δεν το ειπα τυχαία , ειδικά του υγραερίου το χρησιμοποιείς και σε μια περίπτωση ανάγκης , αλλά ρε φιλε Αλέξανδρε ... το δοκιμαστικό κατσαβίδι τ να το κάνεις στο βουνό ???? :biggrin:εκτός και αν το χώνεις στο χώμα απλώνεις το δάχτυλο δείκτη στον ουρανό ( οχι το μεσαίο :lool:) και βλέπεις την διάφορα δυναμικού που ανάβει το λαμπάκι ... :biggrin: σε περίπτωση συννεφιάς ολα αυτά , και ναι ... για το βουνό που μιλάμε ανεβάζεις και χαρταετό :lool:
:biggrin:Εδω κουβαλαω πολυμετρο, το δοκιμαστικο θα με πειραξει!?!?
Παντως με αυτα τα εργαλεια μπορεις να ανταπεξελθεις σχεδον σε οτιδηποτε. Το κατσαβιδι ειναι χρησιμο οσο εχεις επαφη με πολιτισμο (ακομα και στο καταφυγιο μπορει να σου χρειαστει), αλλα και για καμια μικροεπισκευη εξοπλισμου (φακοι - μαγειρεια καυσιμου, κ.τ.λ.)

leosedf
07-11-13, 01:06
Πρόσφατα πήρα αυτόν http://www.fenixlight.com/ProductMore.aspx?id=90&tid=9&cid=1
Γμει και δέρνει. Πολύ καλό φως για το μέγεθος του.

Ένας πιο μεγάλος είναι ο Eagletac G25C2 Mark II (http://www.eagletac.com/html/g25c2/specs.html) Για πιο μακρινές αποστάσεις.

αλπινιστης
07-11-13, 02:11
Αρκετα καλοι και οι δυο. Δινω ομως μεγαλη προσοχη στο θεμα της συμβατοτητας των μπαταριων. Και οι δυο μου φακοι και η φωτογραφικη δουλευουν ολα με ΑΑ για να μην ξεμεινω ποτε! Απλα λογω της μικροτερης αυτονομιας απο την 18650, εχω κρατηθει σε maximum 350lm led και ενω το πηρα το 1000αρι, δεν το φορεσα.
Ετσι κουβαλαω μαζι ΜΟΝΟ ενα τυπο εφεδρικων μπαταριων (ΑΑ) και αν ξεμεινω παιρνω ακομα και απο την φωτογραφικη!

john_b
07-11-13, 07:53
Πολύ σωστός.
Οι 18650 είναι επικύνδηνες μπαταρίες και στο βουνό όταν έρθει η ώρα να τις αλάξεις στον φακό δεν πρέπει να βραχούν, να βραχυκυκλώσουν, κ.λπ. Τις έχω σε φακούς της δουλειάς, παραέξω όμως, μόνο ΑΑ φακοί.
Και ναι, Fenix και πάλι Fenix, δεν θα σε προδώσει ποτέ.

p.gabr
07-11-13, 20:13
Γνωρίζεται οτι.
Ένας κενος αναπτήρας μπικ εάν του βάλουμε φωτιά ,καίει περισσότερο από 20 λεπτά ακόμα και πάνω στο τσιμέντο
Η φλόγα δε που βγάζει είναι πεντακάθαρη σαν του οινοπνεύματος Δοκιμάστε το
ΕΝΟΕΙΤΑΙ βεβαίως ότι πρώτα θα αφαιρέσουμε την βαλβίδα

Μου είχαν βαστήξει καλή συντροφιά στις σκοπιές τον χειμώνα

john_b
07-11-13, 22:37
Ενδιαφέρον. Και πως αφαιρείς την βαλβίδα;

p.gabr
07-11-13, 22:58
Ενδιαφέρον. Και πως αφαιρείς την βαλβίδα;
Απλώς τον διαλύεις ξεβιδώνοντας τα πάντα από επάνω του . Είναι εύκολο

Πραγματικά πρέπει να το δοκιμάσετε .
Αναφτε του τα δυο αυτάκια που στηρίζεται η ρόδα του σπινθηριστή και τοποθετήστε το όρθιο

Καίγεται σαν ρετσίνα ΣΙΓΑ -ΣΙΓΑ και εντελώς άοσμα

john_b
08-11-13, 01:33
Δεν υπάρχει κίνδυνος να κάνει κανένα μπαμ και να τραυματιστεί κάποιος;

lepouras
08-11-13, 01:52
όχι γιατί όπως λέει ο Παναγιώτης ξεβιδώνεις την βαλβίδα από το σημείο που ρυθμίζεις την φλόγα και φεύγει τελείως το αέριο.

leosedf
09-11-13, 13:43
Πολύ σωστός.
Οι 18650 είναι επικύνδηνες μπαταρίες και στο βουνό όταν έρθει η ώρα να τις αλάξεις στον φακό δεν πρέπει να βραχούν, να βραχυκυκλώσουν, κ.λπ. Τις έχω σε φακούς της δουλειάς, παραέξω όμως, μόνο ΑΑ φακοί.
Και ναι, Fenix και πάλι Fenix, δεν θα σε προδώσει ποτέ.
Πάρε μια ΑΑ και μια 18650 και πέτα τες μέσα σε ένα κουβά νερό.
Δε θα γίνει απολύτως τίποτα.

agis68
09-11-13, 14:17
μια επισύμανση για το κινητό......να είναι παλιού τύπου ίσως μέχρι 3G.....o λόγος? Στα παλιά τηλέφωνα ειτε εχει sim ειτε οχι καλει κλήσεις ανάγκης (112, 100 κλπ) Στα νεα κινητα πρεπει να εχει καρτα σιμ που να αναγνωρίζεται......τουλάχιστον ενα-δυο που έχω τεστάρει δεν δουλεύουν......

Εγω πάντως για επιβίωση σε περίπτωση ανάγκης εχω φτιάξει ενα νεσεσερ (μεγέθους 15cmX 5cm) με καποια απαραιτητα.....
επειδή σουγια κουβαλάω πάντα μαζί μου δεν περιλαμβάνεται
> Ενα κουτί σπίρτα που αναβουν οπου και αν τα τριψεις (cerino) (θα σας πω πως να τα φτιαχνεται αλλη φορά)
> Βαμβάκι απλό
> Λινό βουτυγμενο σε παραφίνη
> βαζάκι με βαζελίνη (σε δοχείο nivea)
> Αντιανεμικό αναπτήρα
> Κινητό παλιο (ενα πανασονικ παλιο)
> Μπαταρίες κινητου (το κινητό το επελεξα γιατί παιρνει 3V μπαταρία) εχω φτιάξει ενα πακ απο 3 επαναφορτιζόμενες καλά μονωμένες.....
> φακός (με δυναμό)
> Λαμα πριοωνιου (καπου 12-13cm)
> 5 φωτοβολίδες μικρές (απο μαγαζί ναυτικών)
> 1 Καπνογόνο (δικής μου κατασκευής-φτιάχνεται απλά με απλά υλικά που εχουμε στο σπίτι μας όλοι)
> 1 ισοθερμική κουβέρτα
> μια πετσέτα αφυδατωμένη (της βάζει νερό και φουσκώνει)
> ενα πακετάκι με ζαχαρίνες (σε ώρες κρίσης το σακχαρο πέφτει παρα πολύ σε σημείο υπογλυκαιμίας)
>3-4 χάπια MT -1 που καθαρίζουν οποιοδήποτε βρώμικο νερό σε πώσιμο (ενα χαπι για 100 λίτρα!!!!) Υπάρχουν πολλές μάρκες αλλά αυτή είναι ισχυρότερη και τη χρησιμοποιεί ο ερυθρός σταυρός και οι γιατροί του κόσμου....
> ενα αναδιπλουμενο μεταλλικό δοχείο (αγορασμενο περιπου 8-10 ευρω απο μαγαζί για ορειβάτες) χωράει μισό λιτρο....και μπαινει στη φωτιά
> 3 μερίδες αποξηραμένα σύκα
> 3 μερίδες αφυδατωμένο κρέας βοδινό
> ενα κουτί με παστίλες βιταμίνης C


> Εκμεταλλεύεσαι σωστά οτιδήποτε βρεθεί μπροστά σου.....

johnnkast
09-11-13, 14:52
Πραγματικά πρέπει να το δοκιμάσετε .
...... εντελώς άοσμα

Ωραια παροτρυνση......μαλλον δεν γνωριζεις οτι μεσα στο συγκεκριμενο αυτο πλαστικο υπαρχουν ενωσεις ΚΥΑΝΙΟΥ (Cn) που μπορει να προκαλεσουν μεχρι και ΘΑΝΑΤΟ.....Και με την παρουσια υγρασιας θα σας μυρισει λιγακι πικραμυγδαλο.....ζωη σε λογου μας....συνεχιστε!!!!

http://elsito.gr/index.php/science/item/607-chemical-weapons-cyanide

kioan
09-11-13, 15:21
Πάρε μια ΑΑ και μια 18650 και πέτα τες μέσα σε ένα κουβά νερό.
Δε θα γίνει απολύτως τίποτα.

Μόνο αν έχει χαλάσει το περίβλημά τους και έρθει το νερό σε επαφή με το λίθιο υπάρχει πρόβλημα. Απελευθερώνεται υδρογόνο το οποίο και μπορεί να αναφλεγεί.


http://www.youtube.com/watch?v=w7FCR9Ja6yM

john_b
09-11-13, 17:56
Πάρε μια ΑΑ και μια 18650 και πέτα τες μέσα σε ένα κουβά νερό.
Δε θα γίνει απολύτως τίποτα.

Οι μπαταρίες αυτές είναι επικύνδυνες με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους, ας μην καθησυχάζουμε τον κόσμο:

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?280909-Ultrafire-18650-3000mA-exploded

p.gabr
09-11-13, 18:02
Ωραια παροτρυνση......μαλλον δεν γνωριζεις οτι μεσα στο συγκεκριμενο αυτο πλαστικο υπαρχουν ενωσεις ΚΥΑΝΙΟΥ (Cn) που μπορει να προκαλεσουν μεχρι και ΘΑΝΑΤΟ.....Και με την παρουσια υγρασιας θα σας μυρισει λιγακι πικραμυγδαλο.....ζωη σε λογου μας....συνεχιστε!!!!

http://elsito.gr/index.php/science/item/607-chemical-weapons-cyanide

Γιάννη εφόσον το γνωριζεις εσυ, δέχομαι την παρατήρηση σου και ανακαλώ
Η παραπομπή σου δεν έγραφε για αναπτήρες ,αλλά ακόμα χειρότερα για το τσιγαριλίκι
Φαίνεται λοιπόν ότι έχουμε πάθει ανοσια ,καλό αυτό.

leosedf
09-11-13, 19:25
Οι μπαταρίες αυτές είναι επικύνδυνες με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους, ας μην καθησυχάζουμε τον κόσμο:

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?280909-Ultrafire-18650-3000mA-exploded
Άλλο η λανθασμένη φόρτιση/κακομεταχείριση και άλλο να αλλάξεις μια μπαταρία όταν βρέχει που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ θα είσαι σε καταφύγιο.
Μην τα κάνουμε όλα τραγικά, έχουμε αρκετά φιλικό έδαφος σε σχέση με άλλα.

johnnkast
09-11-13, 21:24
Γιάννη εφόσον το γνωριζεις εσυ, δέχομαι την παρατήρηση σου και ανακαλώ
Η παραπομπή σου δεν έγραφε για αναπτήρες ,αλλά ακόμα χειρότερα για το τσιγαριλίκι
Φαίνεται λοιπόν ότι έχουμε πάθει ανοσια ,καλό αυτό.
Δυστυχως Παναγιωτη ενας γνωστος μου επαθε ζημια στη μυτη του.
Πηγαινε παρανομο κυνηγι και για να μην τον ψιλλιαζονται οταν ηθελε να βρασει τιποτα σε μπρικι ειχε ενα αυτοσχεδιο καμινετο που εριχνε τετοια πλαστικα (εμενα μου ζηταγε πλαστικα γραναζια και τροχαλιες απο παλια Video που ειχα αφθονα..)...
Η φλογα οντως οπως λες ακομα και τη νυχτα ισα που φαινονταν και χωρις καπνο...ομως καποια στιγμη πηγε να μυρισει μια σουπα που εβραζε και οι ατμοι της καυσης τον οδηγησαν σε κωμα.....Ευτυχως τον βρηκε ενας "συναδελφος" του
Το αποτελεσμα;...εχασε το 60% της οσφρησης (δεν ξεχωριζει το χοιρινο απο το αρνι .....)
Με αφορμη αυτο ενας φιλος χημικος μηχανικος μου ειπε γι αυτες τις ενωσεις των πλαστικων

bchris
10-11-13, 14:18
Δυστυχως Παναγιωτη ενας γνωστος μου επαθε ζημια στη μυτη του.
Πηγαινε παρανομο κυνηγι και για να μην τον ψιλλιαζονται οταν ηθελε να βρασει τιποτα σε μπρικι ειχε ενα αυτοσχεδιο καμινετο που εριχνε τετοια πλαστικα (εμενα μου ζηταγε πλαστικα γραναζια και τροχαλιες απο παλια Video που ειχα αφθονα..)...
Η φλογα οντως οπως λες ακομα και τη νυχτα ισα που φαινονταν και χωρις καπνο...ομως καποια στιγμη πηγε να μυρισει μια σουπα που εβραζε και οι ατμοι της καυσης τον οδηγησαν σε κωμα.....Ευτυχως τον βρηκε ενας "συναδελφος" του
Το αποτελεσμα;...εχασε το 60% της οσφρησης (δεν ξεχωριζει το χοιρινο απο το αρνι .....)
Με αφορμη αυτο ενας φιλος χημικος μηχανικος μου ειπε γι αυτες τις ενωσεις των πλαστικων


Κανας εισαγγελεας ρε παιδια?

DJman
20-11-13, 21:41
@leosedf (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28767) Εχω πεθανει στα γελια με το σωβρακο μινερβα!!!!!

antonis988
02-12-13, 16:16
ελπίζω να μην είναι κανένας από εδώ και ολα να πάνε καλά http://www.gkourou.com/2013/12/blog-post_267.html

leosedf
02-12-13, 17:26
Ένας με καλή ορθογραφία γράφει από κάτω "βρεθηκανε το πρωι επηκηνονησανε με τους δηκουστους"