PDA

Επιστροφή στο Forum : Aγορά ηλεκτρικής κουζίνας



p.gabr
08-11-13, 21:42
Η παλιά έχει αρχίσει και τα φτύνει
Ήταν AEG, έχει φάει σχεδόν 15ετια ,έχω αλλάξει τρεις διακόπτες λάστιχο πόρτας που ποτέ δεν έκλεινε σωστά και ο φούρνος δεν ήταν σωστός μπορώ να πω Τώρα πάλι δυο διπλά μάτια δεν ανάβουν και έτσι το αποφάσισα ...

Έχω επισκεφτεί διάφορα μαγαζιά, αλλά ζήτω και την γνώμη σας
Απο ότι είδα όμως με το σκρουντζ δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές τιμών (με κριτήριο κοτσοβολο που είχα μαρκάρει μερικές) .άντε 10-15 ευρό πάνω κάτω

Θέλω κλασική κεραμική που να έχει και μεγάλο μάτι 20αρι ,με κλασικούς διακόπτες (οχι πατητούς) φούρνο αερόθερμο με σωστό κλείσιμο πόρτας ,χρονοδιακόπτη με προτίμηση μηχανικό, ενεργειακή κλάση εννοείται ότι καλύτερο ,Χρώμα η ανοξείδωτο δεν με πειράζει ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ 600ΕΥΡΟ
Τώρα αν κάτι κάλο παίζει με λίγο μεγαλύτερη τιμή συζητήσιμο
και οι pitsos πολύ τσιμπημένες βρε παιδί μου ..και οι διακόπτες όχι τίποτα πλαστικουρες που να σου μένουν στο χέρι

Τώρα με τρώει και λίγο η ιδέα του εστίες γκαζιού ,αλλά είμαι διστακτικός

Ζητάω πολλά??? ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ

Ακρίτας
08-11-13, 22:27
Τώρα, εγώ με την 30χρονη ELCO τί να σου πω; Πάντως στις ηλεκτρικές κουζίνες η στεγανοποίηση της πόρτας του φούρνου είναι ένα σημείο που ελέγχεις την ποιότητα κατασκευής. Οι περισσότερες έχουν απλώς κάτι άθλια λάστιχα που μετά από λίγο καιρό καίγονται και θέλουν αλλαγή. Για υγραερίου ψάχνω κι εγώ αλλά μου φαίνονται λίγο τσιμπημένες.

p.gabr
08-11-13, 22:35
Eχω πετρογκαζι επαγγελματικό στον ακάλυπτο Γιωργο ,δεν το συζητώ ουδεμιά σχέση ,γιαυτό το σκέφτομαι

Δύσκολη επιλογή η κουζίνα και ξέρεις τι παθαίνω.......Μόλις δω δυο τρεις ,τα μπερδεύω και μέχρι να πάω σπίτι δεν ξέρω τι έχω δει Εν τω μεταξύ από φωτογραφία δεν καταλαβαίνεις τίποτα ρε γαμώτο

ΠΑΛΙ στα κουτουρου θα διαλέξω μου φαίνεται

agis68
09-11-13, 13:31
το μόνο σίγουρα για ηλεκτρικά ήδη σπιτιού είναι οτι πρεπει να κοιτάξεις να αγοράσει....

1. οχι το πρωτο φθηνο που θα δεις....(μαπα το καρούζι)
2. οχι το πολύ ακριβό (κριση μπρρρρρρρρρρρρρρρ......εκτος αν εισαι ο Ωνάσης) Αν όμως είσαι Θανάσης αντι Ωνασσης πας....
3. μια ενδιάμεση τιμή....και κυρίως κοιτάς
1. Σε διευκολύνει στη χρήση.....(αν δεν τη χρησιμοποεις εσύ αλλά η συζυγάτα σου παρτην μαζί σου) Θα στα κάνει τσουρέκια αλλά μετά θα κανεις ενα κρυο ντους και ησυχάζεις...αλλιώς αν την πάρεις και της την πας θα εχεις αιώνια κρεβατο μουρμούρα....
2.....ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.......Α+ και τελεια και παυλα.....(να σωσουμε τον πλανητάκο μας)
3.....Μια καλή μάρκα σπάνια κρύβει φτηνές παγίδες.....
4.....να εχει στο φούρνο καθαρισμό αέρος....(γλυτώνεις πολλά)
5.....να εχει καλο κεραμεικό επάνω (οχι καμια φτηνή επίστρωση)
6.....ρίξε μια ματιά και στη σύνδεση απο πίσω μην την ψάχνεις τελευταία στιγμή (θα σε επιβλέπουν γυναικα και πεθερά μην πας αδιάβαστος)
7.....Ρωτα όλες εκείνες τις μικρολεπτομερειες και ασε και τη χριστιανή να ρωτήσει και εκεινη κατι........
αυτά

xsterg
09-11-13, 13:58
τι να πω και εγω που η πρωτη κουζινα της μανας μου κρατησε 38 χρονια!!

p.gabr
09-11-13, 17:39
Άγη ευχαριστώ για το μακρινάρι της απάντησης

Ευνοείται ότι θα έρθει και η γυναίκα ,δεν παίζουνε με αυτα τα πράγματα

Τώρα και βέβαια να ρωτήσω βρε φίλε,και τι θα μου πουν τα κορίτσια του κοτσοβολου ; Εντάξει τους έχουν πει δύο πράγματα ,από κει και πέρα θα ξέρει να σου πει ότι η τάδε κεραμική εστία, είναι καλύτερη γιαυτόν και γιαυτόν τον λόγο; η ότι αυτή έχει λάστιχα σιλικόνης η ότι αυτή φτανει ο φούρνος στους 200βαθμους σε πέντε λεπτά και η άλλη σε δέκα;
Τα κουμπιά βρε παιδιά πρόσεξα,πλαστικουρα ,,και χαρβαλο ήταν μερικά στην κίνηση

Πηγα και σε κάτι αλλά αλλά η κρίση τους χτύπησε βαριά .Δύο τρία.κομμάτια είχαν μέσα
Τις έχουμε όλες μου είπε μια κοπέλα σε ένα κατάστημα Τι θες ελα να στις δείξω στο φυλάδιο!!!! Και να αποφασίσω από το φυλάδιο της είπα..άντε γεια

Άντε θα κάνω μια άλλη εξερεύνηση την τρίτη και ο θεός βοηθός

xsterg
09-11-13, 21:37
παντως αν μπορεις αγορασε κουζινα υγραεριου. καμια σχεση το φαγητο σε σχεση με το μαγειρεμα με ηλ ρευμα. και ζεσταινεται πολυ γρηγορα και ειναι πιο νοστιμο.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-11-13, 23:51
-Παναγιώτη να αποφύγεις τις φθηνοσαβούρες που έχει γεμίσει ο τόπος η καλλίτερες πιστεύω αυτή τη στιγμή είναι οι ΒSH (PITSOS BOSCH SIEMENS) ελληνικές παρακαλώ κατασκευάζονται (για πόσο ακόμη άραγε) στο εργοστάσιο του Ρέντη μια ματιά στη κλέμα της ηλεκτρικής συνδεσης και θα σε πείσει φυσικά ότι πιο απλό χωρίς πολλά - πολλα εί δυνατόν και χωρίς ρολόι, μιλάμε πάντα για ελεύθερη κουζίνα.

p.gabr
10-11-13, 00:09
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας
Εμφανίστηκε κάτω και παρόμοιο θέμα που συμβουλεύτηκα

όσο για το πετρογκαζ είναι μακράν οτι καλύτερο ,άλλα το φοβάμαι για εσωτερικό χώρο

Υπάρχει στον ακάλυπτο (καλυμμένο) και κάνει θαύματα

47227

vasilllis
10-11-13, 14:01
-Παναγιώτη να αποφύγεις τις φθηνοσαβούρες που έχει γεμίσει ο τόπος η καλλίτερες πιστεύω αυτή τη στιγμή είναι οι ΒSH (PITSOS BOSCH SIEMENS) ελληνικές παρακαλώ κατασκευάζονται (για πόσο ακόμη άραγε) στο εργοστάσιο του Ρέντη μια ματιά στη κλέμα της ηλεκτρικής συνδεσης και θα σε πείσει φυσικά ότι πιο απλό χωρίς πολλά - πολλα εί δυνατόν και χωρίς ρολόι, μιλάμε πάντα για ελεύθερη κουζίνα.

Απο οσο ακουσα οι Πιτσος φυγαν ταξιδι,εγιναν καποιες απολυσεις για μειωση προσωπικου(πληρωθηκαν βεβαια αλλα ελληνικα .....τελος)
Bosch -siemens δεν εχουν καμια σχεση με Ελλαδα,εκτος απο τις μιζες.




Παντως για να πω και εγω την γνωμη μου,πηρα πριν 10 χρονια (σκαρτα) siemens κουζινα,με ξεχωριστα ματια -φουρνο.Μεχρι στιγμης απο τα ματια ειναι σουπερ,καννενα προβλημα.Ο φουρνος ,εβγαλα προσφατα μια λαμαρινα που εχει στην πλατη για να καλυπτει τον ανεμιστηρα και τη διαπιστωσα??? τρυπιος!!!! δεκαετιας φουρνος παρακαλω....

marioland
26-08-17, 21:39
Ξεθαβω το θεμα μετα 4 χρονια

https://thumbs.dreamstime.com/t/spade-shovel-soil-6357818.jpg

Ψάχνοντας για κουζίνα αερίου (φούρνου -ματιών ) βλέπω ότι οι επιλογές είναι λίγες
http://www.skroutz.gr/c/403/kouzines/f/489534/%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85.html
και μου κάνει εντύπωση μετά την έλευση του φυσικού αερίου στις μεγάλες πόλεις , ελάχιστα τοπικ στα φόρουμ για συσκευές αερίου και λίγες επιλογές αγοράς.(Εχουμε ακομη μείνει όλοι στο ρεύμα? :001_unsure:)
Μέχρι στιγμής μόνο για μια αξιόλογη εμπειρία αγοράς διάβασα για τις La Germania με αερόθερμο φούρνο αερίου https://www.electronet.gr/oikiakes-syskeyes/koyzines/koyzines-aerioy

Έχετε εμπειρία από άλλα μοντέλα? ( οι κλασικές μάρκες ηλεκτρικών bosh ,siemens ,pitsos βγάζουν κυρίως μικτές ρεύματος- αερίου με ηλεκτρικό φούρνο όχι αερίου)

alpha uk
26-08-17, 23:13
Ξεθαβω το θεμα μετα 4 χρονια

https://thumbs.dreamstime.com/t/spade-shovel-soil-6357818.jpg

Ψάχνοντας για κουζίνα αερίου (φούρνου -ματιών ) βλέπω ότι οι επιλογές είναι λίγες
http://www.skroutz.gr/c/403/kouzines/f/489534/%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85.html
και μου κάνει εντύπωση μετά την έλευση του φυσικού αερίου στις μεγάλες πόλεις , ελάχιστα τοπικ στα φόρουμ για συσκευές αερίου και λίγες επιλογές αγοράς.(Εχουμε ακομη μείνει όλοι στο ρεύμα? :001_unsure:)
Μέχρι στιγμής μόνο για μια αξιόλογη εμπειρία αγοράς διάβασα για τις La Germania https://www.electronet.gr/oikiakes-syskeyes/koyzines/koyzines-aerioy

Έχετε εμπειρία από άλλα ποιοτικά μοντέλα? ( οι κλασικές μάρκες ηλεκτρικών βγάζουν κυρίως μικτές ρεύματος αερίου με ηλεκτρικό φούρνο και δεν με ενδιαφέρουν)

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.agaliving.com/aga-range-cookers/range-cookers/gas-aga-range-cookers&ved=0ahUKEwislMKr2vXVAhWLAMAKHd1vASMQFghiMAw&usg=AFQjCNHQjxnqI-KH3iesKYM-QgBvyFbTYQ 😂

p.gabr
27-08-17, 10:45
Ουπ πέρασαν τέσσερα χρόνια από τότε που πήρα την τρίτη κουζίνα? ???

Φίλε μου πολύ καλή σκέψη έκανες ,βρήκα το φως μου εδώ και δύο μήνες.
Αγόρασα αυτήν την κουζίνα σαν δεύτερη και την έχω στον ακάλυπτο χώρο , ( σκεπαστο ομως) είμαι ΠΟΛΎ ευχαριστημενος
Το πρόβλημα με τις ηλεκτρικές είναι ότι δεν βράζουν το φαγητό δηλαδή , εάν γέμισειςυ ένα ταψί μέχρι επάνω κολοκυθάκια μελιτζάνες πατάτες και ρίξεις και ένα κουβά ντομάτα , δεν θα γίνει ΠΟΤΈ ,με την γκαζιού θα πάθεις πλάκα
Την αγόρασα από το μενιδι οδός βουλγαροκτονου.
Σήμερα φτιάχνω αυτό και ανέβασα ένα βίντεο για σένα.

https://youtu.be/ORhiQ157RKI

ggr
27-08-17, 11:49
Το κοντοσουβλι ειναι ολα τα λεφτα!!!

nikosp
27-08-17, 11:54
Θεωρώ πάντως ότι η τοποθέτηση της μπουκάλας τόσο κοντα στον φούρνο είναι λάθος
Εμενα στο εξωτερικό και είχα κουζίνα απολύτως με φυσικό αέριο αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάποια διαφορά στην γεύση των φαγητών εν σχέση με μια κουζίνα ηλεκτρική

p.gabr
27-08-17, 12:19
Φίλε Νίκο την παρατήρηση σου την δέχομαι για το οτι η μπουκάλα είναι κοντά, αλλά υπάρχουν ανοίγματα, δεν είναι κλειστός ο χώρος.

Επειδή ασχολούμαι αρκετά με την μαγειρική να σου πω ότι υπάρχει διαφορά
Δεν μιλώ για κρέας γιατί αυτό όλες οι κουζίνες θα το ψησουν σε μια σπανακόπιτα με φίλο σπιτικό να είσαι σίγουρος ότι υπάρχει διαφορά γιατί θα ψηθεί και από κάτω και δεν θα πανιασει ούτε το δεύτερο φίλο

p.gabr
27-08-17, 12:34
Το κοντοσουβλι ειναι ολα τα λεφτα!!!

Μετά από τρεις ώρες
Μπαα δεν πέτυχε :001_smile:
70595

ggr
27-08-17, 12:35
Οντως υπαρχει διαφορα στην γευση, ακομα και σε κατι τοσο απλο οπως οι τηγανιτες πατατες.

aktis
27-08-17, 12:50
Θυμάμαι οταν ημουν μικρός και έβραζα αυγά στο καμινετακι , γίνονταν αμέσως , ενω στο ματι της κουζίνας ( 800 watt νομίζω ) τώρα θέλει 12 λεπτά
Πέρα απο την ισχύ , η βασική διαφορά που βλέπω εγω ειναι οτι με το γκάζι εχεις αναλογική ρύθμιση της ισχύος ( λιγο ως πολύ ) , ενώ με τις κουζίνες 1,2,3
ή θερμοστάτης σε αυτες που λένε 1..10
Τα μάτια τέλος εχουν αρκετή θερμοχωρητικότητα στις ηλεκτρικές κουζίνες και ειναι και αυτο μια διαφορά , αργει να ζεστάνει , βράζει και αν το κλείσεις

Αρα συνοπτικά τα πλεονεκτήματα : ισχύς , γραμμική ρύθμιση , απευθείας θέρμανση

Ακόμα θυμάμαι τον καθηγητή στον λύκειο που μας εξηγούσε τις απώλειες που είχε η ενέργεια απο τον θερμοηλεκτρικό σταθμό να γίνει ρεύμα
για να την ξανακάνουμε εμεις θερμότητα στην κουζίνα μας .
Δύο μετατροπές χωρίς λόγο αν κρατάγαμε τα πετρογκαζ που δεν ταίριαζαν με την αισθητική των σπιτιών της πόλης ...

vasilllis
27-08-17, 15:14
καλα και το πετρογκαζ(υγραεριο) δεν γινεται τσαμπα.Μην εχουμε την εντυπωση οτι το καυσιμο αυτου του ειδους ειναι δωρεαν στην φυση.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
27-08-17, 18:59
-Mιλάμε και για φούρνο αερίου ή μόνο εστίες?

antonisfa
27-08-17, 20:26
Μη πας μακριά φτιάξε ελληνκό καφέ και θαχεις στην αερίου με το μπρίκι έεεεννννααα καιμάκι μούρλια!!:laugh:

Ενώ στην ηλεκτρική απλώς βράζει......

marioland
27-08-17, 20:59
Ουπ πέρασαν τέσσερα χρόνια από τότε που πήρα την τρίτη κουζίνα? ???

Φίλε μου πολύ καλή σκέψη έκανες ,βρήκα το φως μου εδώ και δύο μήνες.
Αγόρασα αυτήν την κουζίνα σαν δεύτερη και την έχω στον ακάλυπτο χώρο , ( σκεπαστο ομως) είμαι ΠΟΛΎ ευχαριστημενος
Το πρόβλημα με τις ηλεκτρικές είναι ότι δεν βράζουν το φαγητό δηλαδή , εάν γέμισειςυ ένα ταψί μέχρι επάνω κολοκυθάκια μελιτζάνες πατάτες και ρίξεις και ένα κουβά ντομάτα , δεν θα γίνει ΠΟΤΈ ,με την γκαζιού θα πάθεις πλάκα
Την αγόρασα από το μενιδι οδός βουλγαροκτονου.
Σήμερα φτιάχνω αυτό και ανέβασα ένα βίντεο για σένα.


Ευχαριστώ πλήρης η παρουσίαση και σε προχωρημένο επίπεδο , στις περισσότερες κουζίνες αερίου από ότι είδα το grill μπαίνει με ανοιχτή πόρτα και λαμαρίνα προστασίας .
Οι DIN-GAZ μου έκαναν καλή αρχική εντύπωση , κατασκευαζονται στην Αίγυπτο από ότι γράφουν κάποιοι πωλητές , τα μέταλλα της είναι ποιοτικά? Υπάρχει επίσημη τεχνική υποστήριξη με σέρβις ανταλλακτικά?

p.gabr
28-08-17, 00:15
Κε. Μάριε, βεβαίως και υπάρχουν ανταλλακτικά, είναι πολλά χρόνια αυτή η εταιρία και δεν είναι και σχετικα φθηνές.
Τώρα για το γκριλ ,σε αυτήν δεν χρειάζεται να είναι η πόρτα ανοικτή γιατί είναι ρυθμισμένη χαμηλά. Να φανταστείς ότι στο μέσον της σούβλας (σε αυτό το ύψος ) η θερμοκρασία είναι 140-160 βαθμούς.Ισως σου φαίνεται χαμηλή αυτή η θερμοκρασία ,αλλά εγώ με θερμόμετρο αυτό μετράω , όπως και όταν δουλεύει στον κανονικό φούρνο μέχρι 180, τώρα τι λένε οι ηλεκτρικές έχω απορία??
Ξέρω δεν είναι εύκολη η επιλογή και δεν θέλω να σε επηρεασω , είναι ομως από τα λίγα πράγματα που έχω ευχαριστηθεί.
Η κανονική τιμή της είναι περί τα 400-450 € εγώ έτυχε και την πήρα 280 γιατί ήταν "εκθεσιασμενη"

marioland
28-08-17, 11:33
Κε. Μάριε, βεβαίως και υπάρχουν ανταλλακτικά, είναι πολλά χρόνια αυτή η εταιρία και δεν είναι και σχετικα φθηνές.
Τώρα για το γκριλ ,σε αυτήν δεν χρειάζεται να είναι η πόρτα ανοικτή γιατί είναι ρυθμισμένη χαμηλά. Να φανταστείς ότι στο μέσον της σούβλας (σε αυτό το ύψος ) η θερμοκρασία είναι 140-160 βαθμούς.Ισως σου φαίνεται χαμηλή αυτή η θερμοκρασία ,αλλά εγώ με θερμόμετρο αυτό μετράω , όπως και όταν δουλεύει στον κανονικό φούρνο μέχρι 180, τώρα τι λένε οι ηλεκτρικές έχω απορία??
Ξέρω δεν είναι εύκολη η επιλογή και δεν θέλω να σε επηρεασω , είναι ομως από τα λίγα πράγματα που έχω ευχαριστηθεί.
Η κανονική τιμή της είναι περί τα 400-450 € εγώ έτυχε και την πήρα 280 γιατί ήταν "εκθεσιασμενη"

Σίγουρα δεν είναι εύκολη επιλογή , δεν κοιτάω τις φθηνότερες γιατί θέλω στάνταρ φούρνο αερόθερμο ( για ομοιόμορφο ψήσιμο ) οι οποίες ξεκινούν από τα 430-450 (στα 280 πέτυχες κελεπούρι το οποίο θα ψάξω και εγώ γιατί μου είπαν και για άλλες μάρκες 100 ευρώ κάτω στις εκθεσιακές)

p.gabr
28-08-17, 12:40
Το σημερινό μενού είναι χορτοφαγικό
Είναι δύσκολο αυτό για ηλεκτρική.... χορτοπιττα με σπιτικο φυλλο στους 140 -150 βαθμούς σε 50 λεπτά ,πότε δεν μου γινόταν έτσι τραγανή ψημένη πάνω κάτω και τα μεσαία φύλλα .

70598

Panoss
28-08-17, 14:55
Όντως υπάρχει διαφορά στη γεύση υπέρ του αερίου, φυσικά.
Την καταλαβαίνεις όταν αλλάζεις την κουζίνα από ηλεκτρική σε αερίου.
(μετά συνηθίζεις και μάλλον για να ξανακαταλάβεις τη διαφορά θα πρέπει να ξαναγυρίσεις σε ηλεκτρική :biggrin: )
Μια πολύ καλής ποιότητας κουζίνα είναι μία ιταλική, η General Gas (https://www.generalgas.gr/el/), αλλά ακριβή(1100 την είχα πάρει πριν 10 χρόνια νομίζω; ).

nikosp
28-08-17, 15:04
Το σημερινό μενού είναι χορτοφαγικό
Είναι δύσκολο αυτό για ηλεκτρική.... χορτοπιττα με σπιτικο φυλλο στους 140 -150 βαθμούς σε 50 λεπτά ,πότε δεν μου γινόταν έτσι τραγανή ψημένη πάνω κάτω και τα μεσαία φύλλα .

70598

Καλή όρεξη
Ετσι όπως πάμε θα το ρίξουμε σε λίγο και σε συνταγές μαγειρικής
Όχι ότι είναι άσχημο δηλαδή

marioland
28-08-17, 17:16
Το σημερινό μενού είναι χορτοφαγικό
Είναι δύσκολο αυτό για ηλεκτρική.... χορτοπιττα με σπιτικο φυλλο στους 140 -150 βαθμούς σε 50 λεπτά ,πότε δεν μου γινόταν έτσι τραγανή ψημένη πάνω κάτω και τα μεσαία φύλλα .

70598

Χρειαζεται grill στο τελος για να ροδισει ή αρκει η επιλογη φουρνος με αερα? ( Στη ηλεκτρική χρησιμοποιούμε βασικά τη ρυθμιση άνω κάτω αντίσταση και αέρα )

p.gabr
28-08-17, 19:04
Χρειαζεται grill στο τελος για να ροδισει ή αρκει η επιλογη φουρνος με αερα? ( Στη ηλεκτρική χρησιμοποιούμε βασικά τη ρυθμιση άνω κάτω αντίσταση και αέρα )

Με το που θα ανοίξεις τον φούρνο ανοίγει αμέσως και ο αέρας, αλλιώς με φωτιά μόνο από κατω θα γινόταν παραναλωμα.
Εαν στο τέλος νομίζεις ότι χρειάζεται λίγο χρώμα, γυρνάς τον διακόπτη στην θέση gril για δέκα λεπτά και εισαι κούκλος .Σημειωση στην θεση gril δεν λειτουργεί ο αέρας.

p.gabr
28-08-17, 19:33
Καλή όρεξη
Ετσι όπως πάμε θα το ρίξουμε σε λίγο και σε συνταγές μαγειρικής
Όχι ότι είναι άσχημο δηλαδή

Φίλε Νίκο η μαγειρική είναι επιστήμη εάν ασχοληθείς με αυτήν τρελαίνεσαι, βέβαια δεν είναι εδώ τόπος για αυτά , αλλά να λέμε και κάτι διαφορετικό δεν πειράζει.
Θα σου πω κάτι,όσο μεγαλύτερη είναι η ποσότητα τόσο πιο νόστιμο το φαγητό , δεν μπορείς να φτιάξεις κοκκινιστό η λεμονατο με ένα κομματάκι μοσχάρι , αν θα βάλεις τρία τέσσερα κιλά θα γίνει μούρλια και εκεί μπαίνει η τέχνη του Σεφ , ένα κομματάκι να το κάνει γεύμα.

Καλή όρεξη.

xristos2
28-08-17, 23:15
Φίλε Νίκο η μαγειρική είναι επιστήμη

.

πλακα πλακα ο Τσελεμεντες στο γνωστο βιβλιο του ετσι λεει για την μαγειρικη μαλιστα συμπληρωνει οτι η επιστημη της μαγειρικης εδωσε την δυνατοτητα να αναπτυχτουν και οι υπολοιπες επιστημες και καπου γραφει οτι η ανακαλυψη ενος νεου φαγητου προκαλει στους ανθρωπους περισσοτερη χαρα απο την ευρεση ενος αστερα στο διαστημα

diony
29-08-17, 14:11
Σίγουρα δεν είναι εύκολη επιλογή , δεν κοιτάω τις φθηνότερες γιατί θέλω στάνταρ φούρνο αερόθερμο ( για ομοιόμορφο ψήσιμο ) οι οποίες ξεκινούν από τα 430-450 (στα 280 πέτυχες κελεπούρι το οποίο θα ψάξω και εγώ γιατί μου είπαν και για άλλες μάρκες 100 ευρώ κάτω στις εκθεσιακές)

Να κάνω μία επισήμανση , υπάρχουν πολλές κουζίνες με αέρα , αλλά δεν έχουν όλες κυκλική αντίσταση στην πλάτη του φούρνου, απλά στη σκάλα του αέρα λειτουργούν την επάνω + την κάτω αντίσταση + τον αέρα φυσικά , ( συνήθως κάποιες πιο φτηνές )

marioland
29-08-17, 16:09
Να κάνω μία επισήμανση , υπάρχουν πολλές κουζίνες με αέρα , αλλά δεν έχουν όλες κυκλική αντίσταση στην πλάτη του φούρνου, απλά στη σκάλα του αέρα λειτουργούν την επάνω + την κάτω αντίσταση + τον αέρα φυσικά , ( συνήθως κάποιες πιο φτηνές )

Κανονικά έπρεπε να κάνω νέο τοπικ ''Αγορά κουζίνας αερίου'' άπλα το συνέχισα εδώ γιατί γινόταν συζήτηση και για αερίου. Για κουζίνα αποκλειστικά αερίου ψάχνω μάτια & φούρνο αέριο χωρίς καθόλου αντιστάσεις με αερόθερμο όπως η κουζίνα του Παναγιώτη ποιο πάνω.

diony
29-08-17, 22:44
ναι , τώρα που το λες το πρόσεξα

mikemtb
01-09-17, 21:19
Κάποια σημεία προσοχής.
1. Τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος? Μπορεί να λειτουργήσει έστω και μερικώς? (αν σε απασχολεί βέβαια)
2. Αν χαλάσει ο σπηνθιρηστης μπορείς να την ανάψεις με αναπτήρα??
3. Να έχει οπωσδήποτε αυτόματη διακοπή παροχής αερίου σε περίπτωση διακοπής της φλόγας.
4. Σε κάποιες δεν χαμηλώνει αρκετα η φλόγα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να σιγοψησεις, δες το και αυτό.
5. Να συνοδεύεται από ανταλλακτικά μπεκ και μπεκ αερίου πόλης.
Ελπίζω να βοήθησα

via Tapatalk

lepouras
02-09-17, 20:26
Κάποια σημεία προσοχής.
1. Τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος? Μπορεί να λειτουργήσει έστω και μερικώς? (αν σε απασχολεί βέβαια)
2. Αν χαλάσει ο σπηνθιρηστης μπορείς να την ανάψεις με αναπτήρα??
3. Να έχει οπωσδήποτε αυτόματη διακοπή παροχής αερίου σε περίπτωση διακοπής της φλόγας.
4. Σε κάποιες δεν χαμηλώνει αρκετα η φλόγα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να σιγοψησεις, δες το και αυτό.
5. Να συνοδεύεται από ανταλλακτικά μπεκ και μπεκ αερίου πόλης.
Ελπίζω να βοήθησα

via Tapatalk
το 1-2-3 από όσο ξέρω είναι σίγουρο σε όλες. άλλωστε το 3 είναι καθαρά μηχανικό κομμάτι (ένας αισθητήρας που όσο τον χτυπάει η φλόγα κρατάει ανοιχτή την βαλβίδα) και γιαυτό όταν ανάβουμε κάποια εστία πρέπει για ελάχιστα δευτερόλεπτα να κρατάμε πατημένο το κουμπί για να προλάβει να ενεργοποιηθεί η βαλβίδα.

picdev
03-09-17, 14:50
Η φωτιά , ο φούρνος μετά ξύλα κάνουν άλλο ψήσιμο .
Δεν είναι τυχαίο ότι οι επαγγελματίες έχουν μόνο εστίες γκαζιου.
Το φύλλο στη φωτιά γίνεται πολύ ωραίο , όπως και το κρέας και γενικά ότι φαγητό βάλεις .
Και στη πίτσα το ίδιο συμβαίνει αφού το ζημαρι ψήνεται σε πολύ.υψηλοτρρη θερμοκρασία .

Το κοντοσούβλι όλα τα λεφτά

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk