PDA

Επιστροφή στο Forum : Universal στροφόμετρο συνδεσμολογία.



.::Nikos::.
09-11-13, 12:54
Καλημέρα, έχω ένα Daihatsu Charade του '93 στο οποίο το στροφόμετρο του είναι για σφαλιάρες και όσες φορές προσπάθησα να το επισκευάσω δεν είχα επιτυχία. Μάλιστα μετά από την τελευταία απόπειρα νομίζω πως δε θα ξαναδουλέψει :001_tt2:
Βλέπω λοιπόν κάτι universal στροφομετρα όπως πχ αυτό: http://www.ebay.com/itm/251240337196 ή αυτό σε ψηφιακό http://www.ebay.com/itm/390666941595 και λέω εντάξει 10-15 ευρώ δε βαριέσαι ας τσιμπίσω από ebay κανένα γιατί εξάλλου εδώ στο Ελλάντα δεν παίζουν τέτοιες τιμές νομίζω, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πριν πάρω κάποιο σχετικά με τον τροπο σύνδεσης.

Οκ κοκκινο/μαύρο τροφοδοσία όλα καλά. Με παραξενεύει όμως το που θα πρέπει να συνδεθεί το καλώδιο για το σήμα. Κάπου βλέπω λένε: Green line to engine signal line. Κάπου αλλού είδα: On standard coil ignition, attach wire to the negative (-) side of coil. Τι σημαίνει δηλαδή αυτό;
Ερωτήσεις:
1) Δεν μου κάνει αν πάω να το συνδέσω εκεί που είναι το εργοστασιακό;
2) Αρκεί το να επιλέξεις πόσους κυλίνδρους έχει το αμάξι ώστε να δείξει σωστά; :001_unsure:

Ευχαριστώ!

xsterg
09-11-13, 14:00
θα σου ελεγα να κοιταξεις στα μεταχειρισμενα-τρακαρισμενα. εκει θα βρεις με λιγο κοπο βεβαια αυτο που θες. παντως το αυτοκινητο σου ειναι υποδειγμα αντοχης μαζι με τα subaru.

.::Nikos::.
09-11-13, 14:07
Και υπόδειγμα για το πόσο λίγα και ακριβά ανταλλακτικά μπορείς να βρεις για ένα αμάξι είναι επίσης :-P ειδικά το συγκεκριμένο μοντέλο (G112). Για αυτό και δεν κάνω καν τον κόπο να πάω να βρω εργοστασιακό καντράν ολόκληρο γιατί θα μου κόψουν τον κώλο και επίσης όπου κι αν δεις σε βίντεο σε youtube σε οποιοδήποτε ίδιο charade το στροφόμετρο είναι νεκρό... Οπότε δε πιστεύω πως αξίζει ο κόπος για αυτό έχω καταλήξει στην άλλη λύση. Σχετικά με το ερώτημα μου λοιπόν τι παίζει; :biggrin:
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου. :)

Randy13
09-11-13, 14:10
Μπορείς να το συνδέσεις εκεί που είναι συνδεμένο το εργοστασιακό . Όταν λέει On standard coil ignition, attach wire to the negative (-) side of coi. σημαίνει ότι το βάζουμε στο (-) το πολλαπλασιαστή ( το - του standart πολλαπλασιαστή είναι διακοπτόμενο οπότε διαβάζει τις στροφές ).Οταν έχουμε ξεχωριστούς πολλαπλασιαστές σε κάθε κύλινδρο τότε ο πολλαπλασιαστής έχει 3 έως 4 καλώδια +12 , (-) και παλμός , τότε το βάζουμε στον παλμό.

.::Nikos::.
09-11-13, 17:34
Ωραία, άρα εγώ αφού υπάρχει ήδη εργοστασιακό ξεμπερδεύω εύκολα συνδέοντας το εκεί. Αλλά αν ας πούμε χρειαστεί να το συνδέσω στο (-) του πολλαπλαστιαστή τι γίνεται; Είναι εύκολο; Ακούγεται λίγο τρομακτικό να επέμβω εκεί :blink: και να φανταστώ εγώ είμαι στην περίπτωση του Standard και όχι με ξεχωριστούς πολλαπλασιαστές σε κάθε κύλινδρο σωστά; (ή τουλάχιστον κάπως πρέπει να βεβαιωθώ για αυτό)

xsterg
09-11-13, 17:37
εγω θα κοίταζα και το ebay.

.::Nikos::.
09-11-13, 17:55
εγω θα κοίταζα και το ebay.
Από τα πρώτα μέρη που κοίταξα. Δεν υπάρχει σχεδόν τίποτε. Είχα βρει κάνα δυο καντραν που ενας θεος ξερει αν θα δουλευαν κιολας τα στροφόμετρα τους (γιατί έχω βγάλει συμπέρασμα ότι αργά ή γρήγορα όλα χαλάνε) και η τιμές ήταν από 50-60 δολάρια από ότι θυμάμαι. Ελλάδα δεν έχω αρχίσει να ψάχνω καν γιατί αν στο ebay πουλάνε τόσο φαντάσου ο Έλληνας πόσο θα ζητήσει για ένα πράγμα που το βρίσκεις δύσκολα.

Randy13
09-11-13, 18:25
Λογικά έχεις πολλαπλασιαστή μονό , οπότε αν δεν συνδέσεις το στροφόμετρο παράλληλα με το υπάρχον του αυτοκινήτου ( που δεν βλέπω τον λόγο να μην το συνδέσεις ) τότε στο (-) του πολλαπλασιαστή άφοβα .