PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη ενισχυτη και ηχεια help



giannaras13
14-11-13, 21:12
Γεια σας..θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με καποιες αποριες μου... θελω να αγορασω ηχεια monitor παθητικα με αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστικα


Boomer 10cm high efficiency
Grid Protection.
Input Power: 50W
Peak power: 100W
Impedance: 8 ohms ± 20%
Sensitivity 89dB ± 3dB
Bandwidth: 60Hz-18kHz (-3dB)


Θα ηθελα να ρωτησω..επειδη δεν μπορω να αγορασω καλο ενισχυτη,μπορω να χρησιμοποιησω καποιον μικροτερο ενισχυτη πχ. http://athensproaudio.gr/hi-fi-el/enisxites-proenisxites/proenisxites-phono/dynavox-tc-750.html ??? θελω να τα συνδεσω με τον υπολογιστη

leosedf
14-11-13, 21:53
50W ενισχυτή πρέπει να βάλεις. Αυτόν που έχεις στο λινκ δεν σου κάνει σε καμία περίπτωση. Είναι προενισχυτής.

ezizu
14-11-13, 21:56
Βασικά αυτό που έχεις στο link, είναι προενισχυτής για πικ-απ ( δηλαδή για να συνδέσεις π.χ. ένα πικ-απ με την είσοδο line in της κάρτας ήχου του υπολογιστή ) και όχι ενισχυτής για να συνδέσεις την έξοδο του υπολογιστή ( line out) και τα ηχεία σου .
Γενικά θα χρειαστείς ένα ενισχυτή που να έχει έξοδο μέχρι 50W RMS /8Ω max (εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα ,το πολύ μέχρι 35 - 40W RMS/ 8Ω) .
Γράψε μας ,αν θέλεις,τι χρηματικό ποσό μπορείς να διαθέσεις για αγορά ενισχυτή;
Έτσι ίσως πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις / προτάσεις.

paris_cae
14-11-13, 22:29
Οπως τα ειπανε και οι απο πανω ειναι. Απλα να σου επισημανω οτι 89db ευαισθησια ειναι μικρη, που σημαινει 2 πραματα, αν τα εχεις ηδη τα ηχεια ψαχνεις για ενισχυτη τουλαχιστον 40w Rms ανα καναλι, αν δεν τα εχεις τα ηχεια τα ξεχνας και ψαχνεις για ηχεια με πανω απο 93-95 db ευαισθησια ετσι ωστε να μπορουν και με ενα μικροτερο ενισχυτη να αποδιδουν καλα.

giannaras13
14-11-13, 23:15
σας ευχαριστω παιδια μου λυσατε πολλες αποριες γιατι δεν ξερω τιποτα απο το θεμα.. δεν τα εχω παρει ακομα οποτε θα κοιταξω για την ευαισθησια που μου ειπατε... δηλαδη με 35-50 watt και 8ohm θα ειναι οκ πιστευω.. αυτη τη στιγμη μονο για τον ενισχυτη πανω απο 70 δε μπορω.. γιατι μετα θα μπορω να παρω ενεργα σαν συνολο