PDA

Επιστροφή στο Forum : desktop -πρόβλημα με driver



Χρήστος2011
15-11-13, 21:50
Καλησπέρα παιδιά
Είχα ποστάρει ένα θέμα πριν καμιά βδομάδα γιατί έκανα εγκατάσταση windows χp .. Έκανα όλους τους drivers εγκατάσταση,αλλά έχω το εξής πρόβλημα :
Όταν βάζω κάτι ηχεία με usb παίζουν κανονικά
όταν βάζω ηχεία με usb και καρφί δεν παίζει ήχος
Ένα παιδί μέσα απτο φορουμ μου είχε προτείνει να μπω στην σελιδα του κατασκευαστη της μητρικης μου και μέσα από το support να βρω τους drivers για την κάρτα ήχου
Έβαλα το cpuz και μου έδειξε για το desktop
Intel celeron (Northwood) (socket 478m PGA)
Ποιόν driver εχει για τον ήχο μήπως μπορεί κάποιος να μου πει?Το ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη ....

Νίκος15
18-11-13, 22:59
Θα κατεβάσεις τους drivers (http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=23&PFid=23&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false#AC) της Realtek.

Xarry
18-11-13, 23:20
όταν βάζω ηχεία με usb και καρφί δεν παίζει ήχος

Πως το εννοεις αυτο; Γιατι αν εννοεις ΚΑΙ USB ΚΑΙ καρφι και τους drivers να βαλεις παιζει να μην εχεις ηχο γιατι θα πρεπει να επιλεξεις ποια πο τις 2 εξοδους θα λειτουργει.

Νίκος15
18-11-13, 23:42
Κάτσε γιατί και εγώ δεν κατάλαβα μάλλον καλά την ερώτηση . Αν βάλεις το βύσμα για τον ήχο δεν θα έχεις τον ήχο από το usb ηχείο π.χ. Εγώ υπέθεσα ότι απλά δεν έχεις ήχο από το βύσμα. Αν κατάλαβα λάθος άσε τους drivers μια χαρά είσαι.

Χρήστος2011
19-11-13, 14:29
Ισως το γραψα λιγάκι πρόχειρα
Λοιπόν πρόσφατα έκανα format και τα κλασσικά
'Οταν εγκατέστησα λοιπόν τους drivers κοιτώντας ποιοί λείπουν από την διαχείρηση συσκευών ,έβαλα κάτι ηχεία για να δω αν όντως παίζει ο ήχος
Έβαλα λοιπόν κάτι ηχεία τα οποία τα σύνδεσα κανονικά με το καλώδιο το οποίο πήγαινε σε θύρα usb,όλα καλά ο ήχος έπαιξε
Μετά αγόρασα κάτι ηχεία τα οποία είχαν καλώδιο usb και καλώδιο με καρφάκι ..Σε αυτά δεν παίζει ο ήχος ...... Λογικά υποθέτω ότι λείπει κάτι στους drivers γιατί όταν ανοίγω τις επιλογές-ρυθμίσεις του ήχου όταν συνδέσω τα ηχεία τασυγκεκριμένα μου βγάζει όλες τις επιλογές αλλά δεν μου δίνει την δυνατότητα να τις αλλάξω

Νίκος15
19-11-13, 15:06
Αυτό γίνεται γιατί ο ήχος που περνάει μέσω usb δεν έχει πρόβλημα και δεν χρειάζεσαι drivers. Στην περίπτωση όμως που θα συνδέσεις με καρφί θα πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers.

Χρήστος2011
19-11-13, 16:51
Καλώς
Οπότε για Intel celeron (Northwood) παλιό desktop τί driver πρέπει να κατεβάσω
realtek όπως είπε ο φίλος πιο πάνω;

Νίκος15
19-11-13, 20:05
Ναι θα κατεβάσεις realtec ac97 audio drivers

Χρήστος2011
19-11-13, 23:14
Ευχαριστώ ..