PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.



tsakaritas
16-11-13, 00:06
Καλησπέρα παιδιά
ξέρει κανείς αν χρειάζομαι άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ?(Πτυχιο ηλεκτρονικου μηχανικου τ.ε απο τει) ή απλα εφοσον εχω το πτυχιο εξασκώ το επάγγελμα?
και αν χρειάζομαι απο που παίρνω την άδεια ?

Κάτι άλλο επειδη διαβασα κατι παλιά θέματα,
ραδιοτεχνιτης, ραδιοηλεκτρολογος Β,Α κλπ τι ειναι αυτα ?μπορώ να πάρω αδεια ασκήσεως επαγγέλματος απο ολα αυτα ??

Ευχαριστω

spirakos
16-11-13, 00:21
Ενα τηλεφωνο στη Νομαρχια που ανηκεις να κανεις γιατι αλλαζουν τα δικαιολογητικα απο περιοχη σε περιοχη

geor1ge
16-11-13, 00:23
Καλησπέρα, από ότι ξέρω απο την εποχή μου εφόσον είσαι απο ΤΕΙ πας στο υπουργείο μεταφορών της περιοχής σου κάνεις αίτηση και παίρνεις την άδεια του Ραδιοηλεκτρολόγου Β χωρίς εξετάσεις, ναι χρειάζεσαι την άδεια, αν θες να κάνεις δικιά σου δουλειά απαραίτητα.

tsakaritas
16-11-13, 00:43
Καλησπέρα, από ότι ξέρω απο την εποχή μου εφόσον είσαι απο ΤΕΙ πας στο υπουργείο μεταφορών της περιοχής σου κάνεις αίτηση και παίρνεις την άδεια του Ραδιοηλεκτρολόγου Β χωρίς εξετάσεις, ναι χρειάζεσαι την άδεια, αν θες να κάνεις δικιά σου δουλειά απαραίτητα.

υπουργειο της περιοχης μου ή της πολης μου? δεν νομιζω η καθε περιοχη να εχει υπουργειο μεταφορων. Την αδεια ασκησεως επαγγελματος απο που την βγαζω ? εψαξα και στο site του υπουργειου μεταφορων αλλα ειναι τελείως ακαταλλαβήστικα

Dragonborn
16-11-13, 06:42
Οι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οι διαθέσιμες άδειες είναι για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και ραδιοηλεκτρολόγου. Πριν τον Καλλικράτη η πρώτη δινόταν από την Δνση Βιομηχανίας της Νομαρχίας, οπότε τώρα πρέπει λογικά να δίνεται από την Περιφερειακή Ενότητα της Περιφέρειας ή όπως αλλοιώς λέγεται. Η άδεια ραδιοηλεκτρολόγου αντίστοιχα από την Δνση Μεταφορών.

GiwrgosTH
16-11-13, 09:39
υπουργειο της περιοχης μου ή της πολης μου? δεν νομιζω η καθε περιοχη να εχει υπουργειο μεταφορων. Την αδεια ασκησεως επαγγελματος απο που την βγαζω ? εψαξα και στο site του υπουργειου μεταφορων αλλα ειναι τελείως ακαταλλαβήστικα
Στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών της περιοχής σου θα πας. Νομίζω πως τώρα έχει αλλάξει όνομα και τη λένε Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών. Έχει σε διάφορες περιοχές, για παράδειγμα για το κέντρο κλπ της Αθήνας είναι στο Χολαργό στο Υπουργείο Μεταφορών ή πως το λένε τώρα, για τις νότιες περιοχές στη Θεομήτορος στον Αγ. Δημήτριο κλπ.
Νομίζω πως με το πτυχίο σου μπορείς να πάρεις χωρίς εξετάσεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ραδιοτεχνίτη.
Θα σου τα πούνε εκεί.

edit
Εδώ οι διευθύνσεις και τα τηλέφωνα:
http://www.yme.gov.gr/index.php?tid=549

tsakaritas
16-11-13, 10:23
Οι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οι διαθέσιμες άδειες είναι για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και ραδιοηλεκτρολόγου. Πριν τον Καλλικράτη η πρώτη δινόταν από την Δνση Βιομηχανίας της Νομαρχίας, οπότε τώρα πρέπει λογικά να δίνεται από την Περιφερειακή Ενότητα της Περιφέρειας ή όπως αλλοιώς λέγεται. Η άδεια ραδιοηλεκτρολόγου αντίστοιχα από την Δνση Μεταφορών.

Μπορεί ο αποφοιτος ηλεκτρονικης να πάρει αδεια για ηλεκτρικες εγκαταστάσεις ή μονο ο ηλεκτρολογος ?


Στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών της περιοχής σου θα πας. Νομίζω πως τώρα έχει αλλάξει όνομα και τη λένε Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών. Έχει σε διάφορες περιοχές, για παράδειγμα για το κέντρο κλπ της Αθήνας είναι στο Χολαργό στο Υπουργείο Μεταφορών ή πως το λένε τώρα, για τις νότιες περιοχές στη Θεομήτορος στον Αγ. Δημήτριο κλπ.
Νομίζω πως με το πτυχίο σου μπορείς να πάρεις χωρίς εξετάσεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ραδιοτεχνίτη.
Θα σου τα πούνε εκεί.

edit
Εδώ οι διευθύνσεις και τα τηλέφωνα:
http://www.yme.gov.gr/index.php?tid=549

Μπορώ να πάρω και όλες τις άδειες ασκήσεως επαγγελματος που υπάρχουν για το επαγγελμά μου ή μονο μια ?

GiwrgosTH
16-11-13, 14:04
Με μια επίσκεψη θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
Έχουν αλλάξει τα πάντα τα τελευταία χρόνια και κανείς που δεν το έχει κάνει πρόσφατα δεν μπορεί να σου απαντήσει.
Πες τους τι πτυχίο έχεις και θα σου πουν τι θα πάρεις με ή χωρίς εξετάσεις.

GIGAS
16-11-13, 14:17
Εμείς πάντως που είμασταν από τις πάλαι ποτέ ιδιωτικές τεχνικές επαγγελματικές σχολές ( σημερινές ΙΙΕΚ) δώσαμε κανονικά εξετάσεις στον χολαργό ( γραπτές και προφορικές,2 μέρες).
Βέβαια μιλάμε για μέση εκπαίδευση.
Τότε μάλιστα ο υπάλληλος της Διεύθυνσης Μεταφορών και Επικοινωνιών μου είχε πει ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ και ΙΕΚ αλλά και ΙΙΕΚ δεν δίνουν πια εξέτασεις.
Κατόπιν έμαθα ότι τα επαγγέλματα αυτά απελευθέρωνονται λόγω Τρόικας ,αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω γιατί είχα ήδη βγάλει τα μάτια μου στο διάβασμα και είχα πάρει την άδεια ΡΑΔΙΟΤΕΧΝΙΤΗ-ΡΑΔΙΟΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ Α'.

tsakaritas
16-11-13, 16:05
Οκ τοτε Δευτερα θα κανω το πρωτο βημα να μαθω τι παιζει και θα ενημερωσω να ξερετε ολοι :)

GiwrgosTH
17-11-13, 10:08
Πες μας, έχει ενδιαφέρον να μάθουμε τι ισχύει πλέον, γιατί από μια ματιά που έριξα δεν αναφέρει πουθενά κάτι σχετικό με εξετάσεις κλπ, αλλά για έναρξη επαγγέλματος.
Από μέση είμαι και την άδεια του ραδιοτεχνίτη την πήρα σχετικά πρόσφατα, πριν 3-4 χρόνια με εξετάσεις στο Χολαργό, αφού είχα καταθέσει την αίτηση στον Αγ. Δημήτριο και θυμάμαι πως το site του υπουργείου είχε ακριβώς την ίδια δομή και είχε κανονικά λινκ για εξετάσεις με προϋποθέσεις κλπ, κάτι που τώρα δεν υπάρχει.

tsakaritas
19-11-13, 12:31
Η κατάσταση τραγική, πήρα στην Ελευσίνα τηλέφωνο και αφου με συνδέσαν με τον υπεύθυνο του λεω : εχω πτυχιο ηλεκτρονικού μηχανικου τ.ε τει Πειραιά, τι άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπορώ να βγάλω... και με ρωτάει, τι ειδικότητα??? Του λέω δεν έχει ειδικότητα πάνω το πτυχίο και μου λεει να παω απο εκει με το πτυχιο να το δούμε...

Παίρνω τηλέφωνο στο περιστέρι (και τα 7) και δεν το σηκώνει κανείς...

tsakaritas
21-11-13, 14:23
Σήμερα πήγα στην ελευσίνα και τον ρωτησα τι άδεια μπορω να βγάλω και (μετα απο 20 λεπτα ψαξιμο) μου ειπε οτι μπορω να βγάλω αδεια για ραδιοηλεκτρολογος Β'

GIGAS
21-11-13, 15:09
Αυτό είναι βοηθού ραδιοτεχνίτη αν δεν κάνω λάθος. Εσύ έχεις τελείωση ΤΕΙ έτσι δεν είναι; Τον ρώτησες αν πρέπει να δώσεις εξέτασεις για την Α' αδεια;
Τι είναι εκεί στην Ελευσίνα;

spiroscfu
21-11-13, 16:03
Βοηθού ραδιοτεχνίτη είναι ραδιοτεχνίτης β, ραδιοηλεκτρολόγου β και α είναι η αδεία εξάσκησης επαγγέλματος από τει και αει αντίστοιχα.

GIGAS
21-11-13, 17:18
Ωραία που είναι το πρόβλημα τότε.Για ότι έχεις τελειώσει θα πάρεις και την αντίστοιχη άδεια.
Εξέτασεις θα δώσεις τέλικα ;

Notios38
21-11-13, 20:34
Δεν δινεις εξετασεις για αδεια εξασκησης Ραδιοηλεκτρολογου Α κ Β..με την αποκτηση του πτυχιου, πας στο τμημα συγκοινωνιων της περιοχης σου, και σου δινουν την αντιστοιχη αδειας ασκησης επαγγελματος...

tsakaritas
22-11-13, 11:35
Δεν έχει εξετάσεις όσοι τελειώνουν ΤΕΙ, ΑΕΙ. Ελευσίνα ειναι το τμημα συγκινωνιων της περιοχης μου οπως ειπε και πιο πανω. Ραδιοηλεκτρολογος Α γίνεσαι αμα έχεις προυπηρεσια ραδιοηλεκτρολογου Β για 5 χρονια. Αυτο που δεν ξέρω είναι.. τι δουλεία μπορείς να κανεις σαν ραδιοηλεκτρολογος Β και τι μπορεις να υπογράφεις

GIGAS
22-11-13, 12:09
Για δες εδώ μπας και βγάλεις άκρη.
Βλ.Αρθρα 23-24

tsakaritas
22-11-13, 22:23
Για δες εδώ μπας και βγάλεις άκρη.
Βλ.Αρθρα 23-24

Τι άκρη να βγαλω... εβγαλε ποτε κανείς άκρη με αυτές τις επιστημονικές εφημερίδες ?
Αυτόν που τα έγραψε αμα τον ρωτησεις τι έγραψε δεν θα ξέρει να σου πει

ggr
23-11-13, 17:21
Και να ξερει τι εγραψε τα καταλαβαινει μονο αυτος. Οι υπαλληλοι των υπουργειων? Ο καθενας τα μεταφραζει με τον δικο του τροπο, γι αυτο κι αλλωστε ,αλλα μπορει να λενε στο ενα παραρτημα του υπουργειου και αλλα στο αλλο. Υπομονη...

GIGAS
23-11-13, 18:10
Τι υπομονή.Και άλλη υπομονή;Τόσα χρόνια υπομονή κάνουμε και αντί να πάμε προς το καλύτερο πάμε προς το χειρότερο.Νισάφι πια.
Δες και αυτό φίλε μου πριν κάνεις κάποια ενέργεια : http://www.naftemporiki.gr/finance/story/695415
Ψιλοφρέσκο είναι.Ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι ακριβώς θέλουν ( ως συνήθως ) ούτε οι κοκκινοτρίχιδες ( τροικανοί ) που μας κουβαλήσανε εδώ για να μας σωσουνε !
Αυτό εδώ πάντως είναι το καλύτερο : "Μέχρι και το τέλος Νοεμβρίου τα συναρμόδια υπουργεία θα πρέπει να ορίσουν τους όρους και τις προϋποθέσεις με τις οποίες θα πιστοποιηθούν ιδιωτικές εταιρείες, ώστε να μπορούν να διεξάγουν εξετάσεις και να αποδίδουν άδειες εργασίας για το επάγγελμα του τεχνικού για όλους τους κλάδους."

Dragonborn
23-11-13, 19:07
Δεν είναι ακριβώς έτσι, ο συντάκτης παίζει με τις λέξεις για να δημιουργήσει την αναγκαία ψυχολογική φόρτιση. Αυτό που θα γίνει είναι η διαπίστευση από το ΕΣΥΔ φορέων πιστοποίσης προσωπικού (βάσει ISO 17024) οι οποίοι θα πιστοποιούν τα επαγγελματικά προσόντα προσώπων με βάση συγκεκριμένα σχήματα, τα οποία πρακτικά θα βασίζονται στα διάφορα σχετικά ΠΔ που εκδόθηκαν την τελευταία διετία. Η διοικητικές αρμοδιότητες (αναγγελίες και άδειες) σε σχετικά απλοποιημένη μορφή συνεχιζουν να ασκούνται από τις Περιφέρειες.

GiwrgosTH
24-11-13, 08:06
Τι έχω καταλάβει σχετικά με το άνοιγμα του επαγγέλματός μας:
Ηλεκτρονικό εργαστήριο μπορεί να ανοίξει ο καθένας και όχι μόνο κάποιος που έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ραδιοτεχνίτη ή ραδιοηλεκτρολόγου όπως ισχύει μέχρι σήμερα, αλλά απαραίτητη προϋπόθεση για να λειτουργήσει είναι να έχει εργαζόμενο(υς) με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
Να έχω καταλάβει λάθος και να μπορεί να το δουλέψει μόνος του, άσχετα με άδειες κλπ και να τον κρίνουν οι πελάτες αν κάνει σωστά τη δουλειά του ή όχι? Τότε με αυτή τη λογική μπορώ και εγώ να αγοράσω βυτιοφόρο και να το οδηγώ μόνος με ερασιτεχνικό δίπλωμα και ας με κρίνουν οι άλλοι οδηγοί αν αξίζω ή όχι. :confused1:

ggr
24-11-13, 10:12
Oλα για την "αναπτυξη" γινονται.....

Dragonborn
24-11-13, 10:58
Τι έχω καταλάβει σχετικά με το άνοιγμα του επαγγέλματός μας:Σίγουρα το θέμα είναι αρκετά πιο περίπλοκο και αφορά όλα τα τεχνικά επαγγέλματα, από τεχνίτη έως μηχανικό. Απλώς επισημαίνω ότι στην Ελλάδα υπάρχει παραδοσιακά ένα περίπλοκο διοικητικό σύστημα αδειών και ισχυρής επαγγελματικής κατοχύρωσης που δεν υφίσταται πουθενά στις δυτικές οικονομίες. Εν μέρει αυτό οφείλεται στο ότι η κύρια αγορά αφορούσε υπηρεσίες προς ιδιώτες και διεκπεραιωτικές διαδικασίες με το Δημοσιο, ενώ μικρότερο μέρος αφορούσε δραστηριότητες business-to-bussiness (B2B). Δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν το ελληνικό μοντέλο είναι καλύτερο, αυτό απαιτεί εκτεταμένη και ψύχραιμη ανάλυση από ειδικό σε τέτοια θέματα, τα οποία έχουν έντονες κοινωνικές και πολιτικές παραμέτρους.

Το θέμα με τα βυτιοφόρα είναι άσχετο, καλύπτεται από την διεθνή σύμβαση ADR η οποία έχει σαφείς απαιτήσεις για τους οδηγούς.

GiwrgosTH
24-11-13, 11:28
Το θέμα με τα βυτιοφόρα είναι άσχετο, καλύπτεται από την διεθνή σύμβαση ADR η οποία έχει σαφείς απαιτήσεις για τους οδηγούς.
Σαφώς, αλλά μέχρι τώρα κάποιος με επαγγελματικό δίπλωμα μπορούσε να είναι μόνο οδηγός και όχι ιδιοκτήτης, ενώ με το άνοιγμα μπορεί να γίνει και ιδιοκτήτης και σωστά κατά τη γνώμη μου πρέπει να ανοίξει αυτό το επάγγελμα.
Όμως εργαστήριο μπορούσε να ανοίξει μόνο κάποιος με άδεια. Τώρα θα ανοίγει ο καθένας? Και αν ναι θα μπορεί να επισκευάζει μόνος του?
Το να μπορεί να ανοίξει ο οποιοσδήποτε και να προσλαμβάνει αδειούχους να το δουλέψουν δεν το βρίσκω λάθος.

Dragonborn
24-11-13, 12:26
Σαφώς, αλλά μέχρι τώρα κάποιος με επαγγελματικό δίπλωμα μπορούσε να είναι μόνο οδηγός και όχι ιδιοκτήτης, ενώ με το άνοιγμα μπορεί να γίνει και ιδιοκτήτηςΌχι, πολλοί ιδιοκτήτες έχουν και επαγγελματικά διπλώματα οδήγησης, το δίπλωμα δεν ήταν κώλυμα ως προς την ιδιοκτησία.

GIGAS
24-11-13, 18:01
Σαφώς, αλλά μέχρι τώρα κάποιος με επαγγελματικό δίπλωμα μπορούσε να είναι μόνο οδηγός και όχι ιδιοκτήτης, ενώ με το άνοιγμα μπορεί να γίνει και ιδιοκτήτης και σωστά κατά τη γνώμη μου πρέπει να ανοίξει αυτό το επάγγελμα.
Όμως εργαστήριο μπορούσε να ανοίξει μόνο κάποιος με άδεια. Τώρα θα ανοίγει ο καθένας? Και αν ναι θα μπορεί να επισκευάζει μόνος του?
Το να μπορεί να ανοίξει ο οποιοσδήποτε και να προσλαμβάνει αδειούχους να το δουλέψουν δεν το βρίσκω λάθος.
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά και τώρα και ανέκαθεν στις μεγάλες ή ακόμα και μικρές εταιρίες που παρέχουν πώληση αλλά και επισκευή προιόντων ( οτιδήποτε ) αυτό γινόταν και γίνεται.
Και για να εξηγούμαι,ο έμπορος-επιχειρηματίας που πούλαει ένα προιόν μη αναλώσιμο, αναλαμβάνει την υποχρέωση να το επισκευάσει σε περίπτωση βλάβης, ( στην περίπτωση μας ηλεκτρικής ), χωρίς ούτε καν να έχει πτυχίο.Έτσι λοιπόν προσλαμβάνει " τεχνικό-ούς" πτυχιούχους και χωρίς κατ'ανάγκη άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος να του κάνουν την δουλεια του.Οι "τεχνικοί" δε αυτοί πιθανών να είναι και παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και να μην έχουν προσκομίσει ούτε μία φορά το πτυχίο τους στον εργοδότη παρά μόνο ότι γράφουν στο βιογραφικό τους.Σε όλους μας λίγο ως πολύ θα έχει τύχει να πάμε μία συσκευή για επισκευή σε εταιρία ( απο εκεί που την πήραμε ) και να υποψιαζόμαστε ότι ο τεχνικός που την παραλαμβάνει γαι να την επισκευάσει είναι ψιλοάσχετος.Αυτοί λοιπόν οι " τεχνικοί" επισκευάζανε και επισκευάζουνε επαγγελματικά,φορολογικά,βιομηχανικά,ιατρικά μηχανήματα και πολλά άλλα χωρίς ποτέ κανείς να τους ζητήσει ούτε καν απολυτήριο λυκείου.Βέβαια κάτι πρέπει να κάνουνε και αυτοί να βγάλουν το ψωμί τους και καλά κάνουν αφού μπορούν.Αλλά όταν έρθει η μεγάλη εκείνη ώρα και ο τεχνικός που τόσα χρόνια έκανε αυτή την δουλειά,να αποφασίσει να ανοίξει ένα απλο εργαστήριο, τότε το ελληνικό δημόσιο θυμάται να του ζητήσει ένα σωρό πιστοποιήσεις και διπλώματα για να επισκευάσει το πιστολάκι της γιαγιας.
Και για να τελειώνω,δεν ξέρω τι ισχύει σε άλλα κράτη ( και άν κάποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει),αλλά το υφιστάμενο σύστημα πιστοποίησης εξειδικευμένων τεχνικών στην Ελλάδα απλά δεν υφίσταται και όλα γίνονται για το παράβολο και την αέναη διατήρηση της γραφειοκρατίας.

spiroscfu
24-11-13, 18:10
λέτε μετά από αυτό να μπορούμε και εμείς οι πτωχοί τω πνεύματι (ραδιοτεχνίτες με δίπλωμα μεταδευτεροβάθμιας),

να αποκτήσουμε μέσω κάποιον εξετάσεων κάποια επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα ??

Dragonborn
24-11-13, 18:26
Δικαιολογημένα τα ερωτήματα σας.

Θέλω να επισημάνω οτι με την μεταφορά του ελέγχου της επαγγελματικής επάρκειας σε διαπιστευμένους φορείς πιστοποίησης προσώπων δεν θα αλλάξει κάτι ως προς αυτά, αφού και πάλι τα "σχήματα πιστοποίησης" θα ακολουθούν τα ισχύοντα προεδρικά διατάγματα. Οι φορείς πιστοποίησης θα αξιολογούνται δε από το ΕΣΥΠ/ΕΣΥΔ, το οποίο είναι ΝΠΙΔ εποπτευόμενο ΥΠΑΝ (ή όπως αλλοιώς λέγεται σήμερα).

Απλώς οι Περιφέρειες θα περιορισθούν στο αμιγώς διοικητικό μέρος (αναγγελίες - άδειες) και θα απεμπλακούν από εξετάσεις κλπ.

clock
24-11-13, 20:13
Καλησπέρα στη παρέα..επειδή το τελευταίο καιρό σκέφτομαι να ανοίξω ένα ηλεκτρονικό εργαστήριο η να το πω καλύτερα ένας γνωστός ηλεκτρονικός με πτυχιο ηλεκτρονικου και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μετά απο πολλά χρόνια στο χώρο των επισκευων αποφάσισε να το κλείσει το εργαστήριο, και ετσι ήρθε η πρόταση να το κρατήσω εγώ μιας και λόγο τοποθεσίας και πελατίας δεν θα ήθελε να το εκμεταλλευτεί κάποιος άγνωστος..έχω πολλές απορίες βέβαια όσο αφορά ένα μπορώ να ανοίξω η να το κρατήσω εγω το μαγαζί στο όνομα μ..έχω τελειώσει Τ.Ε.Ε τομέα ηλεκτρονικού και είμαι επι πτυχιο ΤΕΙ πληροφορικής..θα ήθελα έαν κάποιος γνώριζει κάτι να σχολιάσει..Ευχαριστώ

spiroscfu
24-11-13, 23:26
φυσικά και μπορείς με το πτυχίο του τεε και κάποια προϋπηρεσία παίρνεις του ραδιοτεχνίτη α, που έχεις δικαίωμα έναρξης ηλεκτρονικού εργαστηρίου όπως φαντάζομαι θα μπορείς άνετα και με το πτυχίο του τει (και ας είναι πληροφορικής)

το θέμα είναι μήπως υπάρχει ακόμη αυτός ο ηλίθιος φόρος υπεραξίας (λόγω της ίδιας δραστηριότητας)