PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος με αποριες



mastoras79
16-11-13, 18:56
καλησπερα και συνχαρητηρια σε ολους που μοιραζωντε τις γνωσεις τους μεσα στο φορουμ αυτο βοηθοντας εμας τους αρχαριους.Μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ για ενα τουιτερ ηχειου επεσα πανο στο συγκεκριμενο φορουμ και σαν αρωστος με τα ''μαστορεματα'' κολησα αμεσος και θυμηθηκα τα παλια οταν πηγενα λυκειο στο τμημα ηλεκτρονικων.τοτε ειχα ασχοληθει με κατασκευες ενισχυτων,πομπων,τροφοδοτικων και με διαφορα αλλα μικρα κυκλοματα και μικροκατασκευες.

Κατεβασα λοιπον αμεσως απο το παταρι τις κατασκευες αυτες και τα βιβλια ηλεκτρονικων και αρχισα να διαβαζω (ποτε στο σχολειο δεν ειχα διαβασει τοσο πολυ συνεχομενα) και να πειραματιζωμαι με τις κατασκευες κανοντας διαφορες μετρησεις κτλ.

Το μικροβιο ειχε μπει παλι για τα καλα στο αιμα μου και εχοντας μουρλια με τον ηχο μου ηρθε η ιδεα να κανω και εναν λαμπατο ενισχυτη και εδω αρχιζουν τα ερωτηματα μου.

Το πρωτο που ηθελα να ρωτησω εχει να κανει με την ασφαλεια και τις υψιλες τασεις τοτε μας αποτρεπανε να κανουμε τετοιες κατασκευες λεγοντας μας οτι υπαρχει κυνδινος ηλεκτροπληξιας ακομα και αν περασουμε το χερι πανω απο τις λαμπες θελω λοιπον αν μπορειτε να μου πειτε κατα ποσο αληθευουν αυτα.και δευτερον να με βοηθησετε με την επιλογη ενος σχεδιου ενισχυτη στερεοφονικου γιατι με τοσες κατασκευες εδω μεσα εχασα την μπαλα

Σας ευχαριστω ολους για την υπεροχη δουλεια και την βοηθεια που προσφερετε στο φορουμ αυτο...

p.gabr
16-11-13, 20:08
Το πρωτο που ηθελα να ρωτησω εχει να κανει με την ασφαλεια και τις υψιλες τασεις τοτε μας αποτρεπανε να κανουμε τετοιες κατασκευες λεγοντας μας οτι υπαρχει κυνδινος ηλεκτροπληξιας ακομα και αν περασουμε το χερι πανω απο τις λαμπες θελω λοιπον αν μπορειτε να μου πειτε κατα ποσο αληθευουν αυτα.και δευτερον να με βοηθησετε με την επιλογη ενος σχεδιου ενισχυτη στερεοφονικου γιατι με τοσες κατασκευες εδω μεσα εχασα την μπαλα
.

Σπύρο καλώς ήρθες
Εαν έχεις το ένα χέρι στην τσέπη και φοράς πλαστικά παπούτσια, τότε και τα 500 βολτ είναι ακίνδυνα
Λιγη προσοχη και τιποτα αλλο, οι λυχνίες δεν δαγκώνουν

Δεν προτρέπω κανένα να το δοκιμάσει αλλά να τηρούμε τους κανόνες προστασίας και όλα θα είναι καλά
Εαν τώρα εδώ ο κάθε παλιός, αναφέρει τι τάσεις έχει γευτεί θα έπρεπε όλοι να είναι νεκροί

Για τα άλλα μην βιάζεσαι,απλώς παρακολουθα και κάπου θα κατασταλάξεις

moutoulos
16-11-13, 20:50
Εαν έχεις το ένα χέρι στην τσέπη και φοράς πλαστικά παπούτσια, τότε και τα 500 βολτ είναι ακίνδυνα


Παναγιώτη τα είπες όλα.
47386.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει
οτι πάμε να το πράξουμε .

leosedf
16-11-13, 21:28
Και αν είναι μέση τάση π.χ.? 20kV

p.gabr
16-11-13, 21:59
Και αν είναι μέση τάση π.χ.? 20kV




47387


MAM.....MAM


47388

RF.123
16-11-13, 23:31
παιδια μου φτιαξατε την διαθεση καιρο ειχα να γελασω καλοπροαιρετα το λεω να εισαστε καλα

mastoras79
17-11-13, 00:49
δηλαδη απο οτι καταλαβα τις λυχνιες δεν τις ακουμπαμε ουτε πλησιαζουμε χερι εν ωρα λειτουργιαας,οσο για τις τασεις εχω γευτει και εγω αρκετες

ggr
23-11-13, 17:35
Ακουμπωντας μια λυχνια εν ωρα λειτουργιας, δεν θα παθεις ηλεκτροπληξια αφου το γυαλι ειναι μονωτικο, αντιθετα ομως αυτο που μπορεις να παθεις ειναι να καεις λιγακι αφου αναπτυσει θερμοκρασιες.
Προσοχη χρειαζεται στις τασεις που τροφοδοτουνται οι λυχνιες, οποτε προσοχη οταν δουλευεις σε ενα τετοιο κυκλωμα υπο ταση.

soulmate
24-11-13, 22:19
Καλωσήρθες φίλε μου!

Η αλήθεια είναι οτι με τις λυχνιες θέλει λίγο περισσότερη προσοχή, αλλά οπως και να έχει αυτό ισχύει και για ότι ασχοληθείς.

Καλή επιτυχία με την κατασκευή σου :)

mastoras79
30-11-13, 01:16
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας η αλήθεια είναι ότι πήρα λίγο θάρρος για την κατασκευή. Αυτό που μένει τώρα είναι η επιλογή του σχεδίου και η αγορά των υλικών εδώ θα αργήσουμε λίγο λόγο έλιψης χρημάτων

maouna
30-11-13, 12:41
μπορεις να ασχοληθεις και με κατι τρανζιστορικο..απο λυχνιες δεν εχω ιδεα.

mastoras79
03-12-13, 01:35
με τρανζίστορ εχω ασχοληθεί στο παρελθόν και έχω τρεις ενισχυτές στο σπίτι με τρανζίστορ ο ένας χειροποίητος γι'αυτο θέλω να δοκιμάσω και τις λυχνίες

Costis Ni
03-12-13, 08:24
Καλώς ήλθες και καλή αρχή!

Με λίγη προσοχή, και με μια αντίσταση 22ΚΩ/2W σε καλώδια με κροκοδειλάκια να ξεφορτίζεις πυκνωτές, είσαι ασφαλής.
http://ampmaker.com/discharging-capacitors-946-0.html

Εχω τόσα χρόνια να "γευτώ" ηλεκτροσόκ, ούτε θυμάμαι πώς είναι. Ελπίζω να μην το καντέμιασα τώρα. :lool: