PDA

Επιστροφή στο Forum : korres 4 project



katmadas
17-11-13, 13:27
Ο ιδιοφυής μηχανικός Δημήτρης Κορρές που χαίρει παγκόσμιου σεβασμού και τον φωνάζουν όπου και όταν οι άλλοι αποτυγχάνουν

http://www.iefimerida.gr/news/115005/%CE%BF-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%C F%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%C E%BF%CF%85-%CF%83%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%8C%CF%80%CE%BF


http://www.greekalert.com/2013/08/8-korres-project-4-top.html

george Mp
17-11-13, 18:38
Αυτα να τα βλεπουν αυτοι που λενε οτι οι Ελληνες δεν μπορουν, ΔΕΝ μας αφηνουν.

katmadas
18-11-13, 09:56
Εδω να πω πως το αυτοκινητο σε κανα 10μηνο θα βγει σε παραγωγη απο αμερικανικη ευαιρεια για λιγα κομματια στην αρχη...
Επισης οτι ειναι σχεδιασμενο μεχρι και την τελευταια βιδα απο ελληνες...

Ο ανθρωπος ειναι αυτος που μετακινησε το κτηριο του ΟΣΕ εδω στην θεσσαλονικη.
Ειναι το μεγαλυτερο του επιτευγμα μεχρι το επομενο ενοητε..
Ο ανθρωπος ειναι αχορταγος..
Θα βγαλει και ενα αμαξακι για αναπηρους...

moutoulos
01-02-16, 23:42
KORRES P4: ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ SUPER CARS (http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2016/01/korres-p4-super-cars.html#ixzz3yxGSiRO2)

Τελικά ... βγαίνει σε παραγωγή με 4 παραγγελίες (αν θυμάμαι καλά). Βέβαια η τιμή του είναι
απαγορευτική καθώς στοιχίζει 230,000€ !!!, με 6300cc κινητήρα.

http://www.novascientia.net/project_images/korres_project_4_.jpg

Dbnn
02-02-16, 00:04
KORRES P4: ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ SUPER CARS (http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2016/01/korres-p4-super-cars.html#ixzz3yxGSiRO2)

Τελικά ... βγαίνει σε παραγωγή με 4 παραγγελίες (αν θυμάμαι καλά). Βέβαια η τιμή του είναι
απαγορευτική καθώς στοιχίζει 230,000€ !!!, με 6300cc κινητήρα.

http://www.novascientia.net/project_images/korres_project_4_.jpg

Κινητήρας corvette 6.300cc και 230.000 ευρώ για αυτό το όπλο παντός εδάφους?
ΝΑΙ ΘΑ ΤΑ ΕΔΙΝΑ αν τα είχα γιατί σχεδιάστηκε απο Ελληνικά χέρια!!!

ninolas
02-02-16, 00:38
προφανώς και δεν τα έχω αλλά δεν είναι ακριβό σαν αμάξι και για να μιλάμε με νούμερα lambo πέρνεις με αυτά τα λεφτά και δεν έχει το κράτημα που έχει αυτό
λόγο της πολύς καλής ανάρτησης που έχει!!
είναι παντώς εδάφους!! ;)

navar
02-02-16, 02:39
Κινητήρας corvette 6.300cc και 230.000 ευρώ για αυτό το όπλο παντός εδάφους?
ΝΑΙ ΘΑ ΤΑ ΕΔΙΝΑ αν τα είχα γιατί σχεδιάστηκε απο Ελληνικά χέρια!!!

ρε συ δημήτρη δεν κοιτάς να βρούμε κανένα μοτεράκι S50B32 ? και ασε τα exotic cars

moutoulos
02-02-16, 08:35
... και μετά τι ?. Να μπεί σε ένα απλό 316 (Ε36) και να μην μαζεύεται με τίποτα :biggrin: ?.
Ενεργητική ασφάλεια ... μηδέν. Έχουν περάσει ανεπιστρεπτί αυτές οι εποχές.

p.gabr
02-02-16, 08:40
Δεν θέλω να μειώσω την αξία του Κορρέ απλά ο άνθρωπος είναι κορυφή
Ήθελα μόνο να πω ότι το σύστημα μετάδοσης έχει ολοκληρωθεί πολλά χρόνια πριν ,το θέμα είναι να παντρέψεις όλα αυτά και να παρουσιασεις φρέσκα


62392

Gaou
02-02-16, 09:33
εγω ξέρω ότι το ακρως εντυπωσιακο στο αμαξι ειναι η αναρτηση του εμπνευσμενη απο το 2cv

navar
02-02-16, 10:51
... και μετά τι ?. Να μπεί σε ένα απλό 316 (Ε36) και να μην μαζεύεται με τίποτα :biggrin: ?.
Ενεργητική ασφάλεια ... μηδέν. Έχουν περάσει ανεπιστρεπτί αυτές οι εποχές.




σταμάτα μωρέ γκρινιάρη !
318ti ειναι και κατα ο πίσω άξονας είναι απο την μαμά του Μ3 και ο μπροστά του παραγγελία απο την πρώτη μέρα απο το εργοστάσιο !
μια χαρα θα είναι !

rama
02-02-16, 12:24
Χωρίς διάθεση ειρωνείας, απλά επειδή βλέπω χρόνια όλοι να λένε πόσο τρομερό είναι το σχέδιό του αλλά να μην εφαρμόζεται από καμμία σοβαρή αυτοκινητοβιομηχανία, θα μου εξηγήσετε τι το ιδιαίτερο υπάρχει? Αυτό που βλέπω είναι ένα αμάξι που προσπαθεί να τα κάνει όλα, και προφανώς σε τίποτα δεν μπορεί να είναι άριστο. Εχει μεγάλη μηχανή, ΟΚ κι άλλα έχουν. Εχει μεγάλες διαδρομές στην ανάρτηση, ΟΚ κι άλλα ειδικά off-road έχουν. Εχει ασφάλτινη προβιά και λάστιχα, ΟΚ κι άλλα έχουν. Και σε κάθε τομέα είναι καλύτερα, γιατί είναι εξειδικευμένα.
Σε ποιό κοινό θέλει να απευθυνθεί? Εκτός κι αν θέλει να φτιάξει μόδα, και να απλώσει τους τσοπάνηδες του Κολωνακίου στο εξωτερικό. Αλλά με αυτή την τιμή, δεν θα προχωρήσει.
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει σε τι ξεχωρίζει, πέρα από το οτι είναι ιδιαίτερο. Αν ήταν τόσο καλό, δεν θα τον είχαν εξαγοράσει με λίγα εκατομμύρια από τις μεγάλες εταιρείες?

Dbnn
02-02-16, 13:01
ρε συ δημήτρη δεν κοιτάς να βρούμε κανένα μοτεράκι S50B32 ? και ασε τα exotic cars

Μερακλης ε;;
Κορμος-κεφαλη s50b30 και στροφαλος Β32.

Περασμενα μεγαλεια!!

Και τι να το κανω; καθε στενο και ΔΙΑΣ γιναμε. Τσαμπα βενζινη θα καιει.


... και μετά τι ?. Να μπεί σε ένα απλό 316 (Ε36) και να μην μαζεύεται με τίποτα :biggrin: ?.
Ενεργητική ασφάλεια ... μηδέν. Έχουν περάσει ανεπιστρεπτί αυτές οι εποχές.




Γρηγορη η ασφαλεια ειναι στα χερια και στο μυαλο του οδηγου.
Κατι σμαρτ κατι κουβαδες με ροδες δεν εχω δει να βγαινει ο οδηγος σωος απο μεσα ενω το αμαξι που οδηγουσε φημιζοταν για την ενεργητικη του ασφαλεια.
Ασφαλεια ειχαμε παλια που ηταν λαμαρινα και σιδερο τα αυτοκινητα.
Εσκαγες σε τοιχο και στραβωνε ο προφυλακτηρας αντε και το ψαλιδι. Τωρα ακουμπας καπου και θες μετωπες, προφυλακτηρες, μαρσπιεδες, παρ μπριζ και καρτα απεριοριστων στο ΚΑΤ.

Οσο για το κορρε, ναι μεγαλο μοτερ που σημαινει τραβαει, εχει ροπες. Εχει μακρυες αναρτησεις που σημαινει παντος εδαφους, βασιζεται στις αναρτησεις και το ζυγισμα της citroen. Ποιος δεν θυμαται τον βατραχο? Πηγαινε με 3 τροχους.
Αυτο και μονο το κανει να ειναι μοναδικο.

Αλλα δυστηχως, καποιοι κλαρινογαμπροι της γλυφαδας θα τα παρουν για μοστρα στα γνωστα στεκια να δειξουν τι διαθετει ο τραπεζικος λογαριασμος τους.

RNR
02-02-16, 13:05
Πάντως εγω παιδιά δεν θα το έπαιρνα με 230.000 έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Μ3 Ε92 και ένα Land Rover (για τα εκτός) και θα μου έμενα και μερικά χιλιάρικα να βάζω βενζίνη και να τα συντηρώ...

Απλά εμένα δεν μου αρέσει να ΜΗΝ γλυστράει!!!:lool:

Dbnn
02-02-16, 13:38
Πάντως εγω παιδιά δεν θα το έπαιρνα με 230.000 έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Μ3 Ε92 και ένα Land Rover (για τα εκτός) και θα μου έμενα και μερικά χιλιάρικα να βάζω βενζίνη και να τα συντηρώ...

Απλά εμένα δεν μου αρέσει να ΜΗΝ γλυστράει!!!:lool:

Βρες κανα ascona B και βαλτης μοτερ manta GTE και θα ξεχασεις bmw και M3 ;)

RNR
02-02-16, 14:00
χα χα αχ αχ
δεν έχεις άδικο, πάνω στο ascona έμαθα φίλε μου 2λιτ με καρμπυρατερ, τετραπορτο, μέχρι που δεν μου το ξαναέδωσε ο θείος γιατι του έλεγαν στο χωριό Ιστορίες.... ξέρετε τωρα.

Απλα to M3 είναι ο έρωτας μου.

Eγω τον κορρέ τον παραδεχομαιγιατι όντως έχεις γνώσεις , προφανώς και φράγκα και δουλέυει στο όνειρο του!!! Αυτό είναι πολύ ωραίο και δημιουργικο, τώρα όπως είπαν και οι προλαλήσαντες γιατι δεν το έχουν αγοράσει εταιρίες κάτι θα ξέρουν!!!

Η δική μου γνώμη είναι ότι πιο πολύ θα πιάσει για χόμπι όχημα ή στρατιωτικά παρά για συμβατικά, εδώ πλέον κυκλοφορείς στους δρόμους και ο άλλος έχει 1400cc και ακούς λένε ,..... πω πω 1400!!! Αλλά και πάλι προφανώς προορίζεται για συγκεκριμένο κοινό. Ας έχει τα καλύτερα αποτελέσματα.

Εγω πάντως με τον Rally sim που είχα φτιάξει έφαγα κουβά, 2 φορές κατέθεσα σχέδιο σε διαγωνισμούς και το βρήκαν ασύμφορο να γίνει επιχείρηση τι να πείς, το τρώει η σκόνη στην αποθήκη.