PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συγκεκριμένη υλοποίηση H-bridge



electrifier
18-11-13, 01:16
[εισαγωγή] Λοιπόν, θέλω να χρησιμοποιήσω ένα μικροσκοπικό κυκλωματάκι τηλεκατεύθυνσης που βγήκε από ένα από αυτά τα μικροσκοπικά τηλεκατευθυνόμενα 5 εκατοστών σε λίγο πιο ισχυρό μοτέρ. Το κυκλωματάκι δουλεύει με 1,5V και τροφοδοτούσε ένα μπίτι μικροσκοπικό μοτέρ, εγώ θέλω να βάλω ένα μεγαλύτερο μοτεράκι και θα χρησιμοποιήσω μπαταρία λιθίου 3,6V.

Το λοιπόν, για να τροφοδοτήσω το μεγαλύτερο μοτεράκι σκέφτηκα να βάλω μια γέφυρα «Η». Λόγω της πολύ μικρής τάσης ήθελα κάτι κατάλληλο για τη περίπτωση, οπότε ψάχνοντας λίγο βρήκα το παρακάτω:
47400

Το πρόβλημα λοιπόν είναι πως οι έξοδοι από το μικρό κυκλωματάκι της τηλεκατεύθυνσης δυστυχώς φαίνεται να μην πέφτουν σε LOW όταν είναι ανενεργοί, είναι σε μια ενδιάμεση κατάσταση και το μοτεράκι αλλάζει μεν φορά περιστροφής (δουλεύει ΟΚ) κατά το δοκούν αλλά στο υποτιθέμενο «νεκρό» συνεχίζει να γυρίζει! Η γέφυρα μένει ενεργοποιημένη, υποθέτω επειδή δε πέφτουν σε LOW οι Α-Β (όντως μετράω μια μικρή τάση που παραμένει). Στο κυκλωματάκι που δίνει τα HIGH/LOW στα Α-Β δε μπορώ να επέμβω, πρέπει να βρεθεί η λύση με το δεδομένο πως δεν έχω καθαρό LOW-LOW.

[edit] Τελικά, ύστερα από περαιτέρω δοκιμές, τροποποιώντας τις αντιστάσεις στα Α-Β φαίνεται πως η γέφυρα μάλλον δε μπορεί να δουλέψει καλά με "σήμα" <1,5V στα Α-Β.

Δε μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση από τη γέφυρα Η, διότι η τάση είναι πολύ μικρή. Δε ξέρω αν υπάρχουν μικρορελέ στα 1,5-3V. Τί άλλο μπορώ να βάλω ενδιάμεσα εκτός από Η για να δώσω ρεύμα σε μεγαλύτερο μοτέρ, δεδομένου πως και οι τάσεις που παίζω είναι πολύ μικρές; Το καλύτερο που έχω σκεφτεί είναι Η με δύο μικρορελέ, ΑΝ υπάρχουν μικρορελέ για 3-4V/1Α.

katmadas
18-11-13, 09:32
Αφου εκανες το κυκλωμα γιατι δεν το κανεις ολο μονος?
Οι εντολες λογικα θα δινονται απο διακοπτες τουλαχιστον σε αυτα που εχω δει οταν τρακερνουν κεραιες κ.λ.π.
Κανε δηλαδη τους δικους σου διακοπτες δεν ειναι και κατι δυσκολο...
Αν παρολα αυτα εισαι σιγουρος οτι θα λυσεις ετσι το προβλημα σου τοτε διεγειρε τα τρανσιστορ με διερετη τασης και οχι απευθειας με αντισταση...
Διασφαλησε με τον διερετη οτι δεν θα παει ταση 0,6 βολτ και παραπανω στην βαση του τρανσιστορ.
Η βαση δηλαδη θα συνδεθει στην μεσαια ληψη του διερετη..
πχ αν εχεις 1,5 βολτ τοτε ενας συνδιασμος 1,5ΚΩ-470Ω θα σου ρηξει την ταση κατω απο 0,5 βολτ...