PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοδιακόπτης ράγας, για θερμοσίφωνο 4ΚW



rama
18-11-13, 13:55
Μπορείτε να μου υποδείξετε έναν αξιόπιστο χρονοδιακόπτη ράγας για να μπορώ να ρυθμίσω να ανάβει ο θερμοσίφωνας για 1-2 ώρες πριν τα χαράματα με το μειωμένο τιμολόγιο της ΔΕΗ? Σημειωτέον οτι το θερμοσίφωνο είναι 4KW μονοφασικό.
Η δυνατότητα ρύθμισης σε ημερήσια μόνο βάση μου αρκεί, δεν χρειάζομαι εβδομαδιαία ή ψηφιακά κόλπα.
Αυτό όμως που χρειάζομαι, είναι να έχει και ένα πρόσθετο διακόπτη που να κάνει overide το χρονοδιακόπτη, έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να ανάψει χειροκίνητα το θερμοσίφωνα σε ώρες εκτός της χρονικής ρύθμισης. Φαντάζομαι αυτό μπορεί να γίνει και με ένα διακόπτη (παρόμοιο με τον διπολικό που ήδη έχει στον πίνακα, ο οποίος πλέον θα παίζει το ρόλο του "γενικού") συνδεδεμένο παράλληλα με τον χρονοδιακόπτη.
Επίσης, πως μπορώ να εξασφαλίσω οτι θα κρατάει τις ρυθμίσεις αν πχ κλείσω το νέο "γενικό" διακόπτη και δεν υπάρχει καθόλου παροχή επειδή θα λείψω ένα διήμερο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες υποδείξεις κάνετε.
Είμαι φυσικά ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις για να επιτευχθεί ο στόχος, πάντα με γνώμωνα την απόλυτη ασφάλεια.
Αγγελος

FILMAN
18-11-13, 13:57
Γιατί δεν βάζεις ένα συνηθισμένο χρονοδιακόπτη ράγας ο οποίος θα οδηγεί τον θερμοσίφωνα μέσω ρελέ;

manthos3
18-11-13, 14:03
Ο ακόλουθος χρονοδιακόπτης της hager ΕΗ011 έχω βάλει αρκετούς και ποτέ κανείς δεν έπαθε τίποτα.Επίσης για χειροκίνητη λειτουργία έχει επιλογη πάνω ο ίδιος ο χρονοδιαόπτης στο μπροστινό του μέρος,αλλά μπορείς να βάλεις και δίπλα έναν άλλο διακόπτη αν θες.Επίσης πρέπει υποχρεωτικά να τον σύνδεσης με ένα ρελέ ράγας 20Α ή 25Α (απλό ρελέ όχι καστάνιας) για να το οπλίζει ο χρονοδιακόπτης γιατί δεν αντέχουν οι επαφές του χρονοδιακόπτη τόσο μεγάλο ρεύμα.

rama
18-11-13, 16:58
Να υποθέσω λοιπόν οτι δεν συνηθίζονται ή και δεν υπάρχουν χρονοδιακόπτες που να μπορούν να διαχειριστούν μεγάλο ρεύμα, οπότε η λύση για ένα κατάλληλο ρελέ είναι μονόδρομος.
Για το θέμα της χειροκίνητης λειτουργίας υπάρχει έτοιμη λύση, ενώ από ότι είδα επίσης στα τεχνικά χαρακτηριστικά του hager ΕΗ011, υπάρχει υπερ-αρκετή εφεδρεία 200 ωρών εκτός παροχής για τις ρυθμίσεις.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Θα το κοιτάξω άμεσα, με τη βοήθεια αδειούχου εγκαταστάτη φυσικά.

rama
22-11-13, 15:42
Επανέρχομαι στο θέμα, αν μπορείτε να μου διευκρινίσετε κάτι επειδή μπλέχτηκα με την ονοματολογία των υλικών.
Το ρελέ που χρειάζομαι πρέπει να έχει δύο επαφές για τη διέγερση, και τέσσερεις συνολικά (είσοδος & έξοδος για φάση & ουδέτερο) επαφές για την κύρια παροχή, όπου η κατάσταση off θα είναι να κρατάει το κύκλωμα ανοιχτό, και στη διέγερση on να κλείνει το κύκλωμα.
Πως θα το βρώ αυτό, μιάς και όλα τα υλικά που βρίσκω έχουν πολλές επαφές, με NO και NC, και δε συμμαζεύεται.
Ευχαρσιτώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

lepouras
22-11-13, 15:53
ES 220 230 V / 50 Hz 25 A - 250 V  2 A (NO)

47505

FILMAN
22-11-13, 16:07
Γιάννη, τους έχει αλλάξει...

lepouras
22-11-13, 16:30
χμμ έχεις δίκιο. στο σαιτ πάντως δεν έχουν βάλει ακόμα των καινούργιο κατάλογο.και μάλλον κατέβασαν και τον παλιό. μήπως ξέρεις την καινούργια ονομασία του?

FILMAN
22-11-13, 16:31
ESC225...

lepouras
22-11-13, 16:46
οκ σε ευχαριστώ τελικά μπήκα στην hager της Γαλλίας και τον είδα. άντε να δω πότε θα τον βάλουν και εδώ.

http://pdf.hager.com/FrmViewer.aspx?c_code=catalogue_hager_FR_pdf_121&numpage=0&minimized=O&first=O&sendsession=
356 σελίδα

rama
03-12-13, 11:41
Επανέρχομαι στο θέμα, κατ' αρχήν για να σας ευχαριστήσω για τη βοήθειά σας, μιάς και ακολούθησα τις υποδείξεις σας και η εγκατάσταση δουλεύει σαν λουλούδι εδώ και μέρες.
Το σχέδιο που έκανα και εφαρμόστηκε από φίλο εγκαταστάτη, επιτρέπει πλήρως αυτόματη λειτουργία, χειροκίνητη μόνιμα on λειτουργία, και χειροκίνητη μόνιμη off λειτουργία, φροντίζοντας ταυτόχρονα να βελτιστοποιώ κάποια πράγματα σε σχέση με το τυπικό σχέδιο που μου είπε ο εγκαταστάτης οτι φτιάχνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Λεπτομέρειες είναι, αλλά για μένα κάνουν τη διαφορά, πχ γιατί να οπλίζει άσκοπα το ρελέ όταν ο διακόπτης της γραμμής είναι κλειστός και δεν πρόκειται τελικά να περάσει ρεύμα? Η γιατί να κάνω χρήση της εφεδρείας του χρονοδιακόπτη όταν κλείνω το διακόπτη, και να μην υπάρχει ανεξάρτητη τροφοδοσία του?
Επόμενο βήμα είναι να βάλω και μία ενδεικτική λυχνία για το χρονικό διάστημα που είναι πραγματικά on η παροχή.
Και πάλι τις ευχαριστίες μου για τη βοήθειά σας.
Να ξέρετε οτι για εσάς τους επαγγελματίες αυτά μπορεί να είναι αυτονόητα, αλλά για εμάς τους υπόλοιπους αυτές οι συμβουλές είναι το κλειδί για να γίνει κάτι σωστό, ασφαλές και με μετρημένο κόστος.

vasilllis
03-12-13, 22:54
Επανέρχομαι στο θέμα, κατ' αρχήν για να σας ευχαριστήσω για τη βοήθειά σας, μιάς και ακολούθησα τις υποδείξεις σας και η εγκατάσταση δουλεύει σαν λουλούδι εδώ και μέρες.
Το σχέδιο που έκανα και εφαρμόστηκε από φίλο εγκαταστάτη, επιτρέπει πλήρως αυτόματη λειτουργία, χειροκίνητη μόνιμα on λειτουργία, και χειροκίνητη μόνιμη off λειτουργία, φροντίζοντας ταυτόχρονα να βελτιστοποιώ κάποια πράγματα σε σχέση με το τυπικό σχέδιο που μου είπε ο εγκαταστάτης οτι φτιάχνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Λεπτομέρειες είναι, αλλά για μένα κάνουν τη διαφορά, πχ γιατί να οπλίζει άσκοπα το ρελέ όταν ο διακόπτης της γραμμής είναι κλειστός και δεν πρόκειται τελικά να περάσει ρεύμα? Η γιατί να κάνω χρήση της εφεδρείας του χρονοδιακόπτη όταν κλείνω το διακόπτη, και να μην υπάρχει ανεξάρτητη τροφοδοσία του?
Επόμενο βήμα είναι να βάλω και μία ενδεικτική λυχνία για το χρονικό διάστημα που είναι πραγματικά on η παροχή.
Και πάλι τις ευχαριστίες μου για τη βοήθειά σας.
Να ξέρετε οτι για εσάς τους επαγγελματίες αυτά μπορεί να είναι αυτονόητα, αλλά για εμάς τους υπόλοιπους αυτές οι συμβουλές είναι το κλειδί για να γίνει κάτι σωστό, ασφαλές και με μετρημένο κόστος.

θα μπορουσες να τον συνδεσεις σωστοτερα και εξηγω πως.Την τροφοδοσια του χρονοδιακοπτη θα την κανεις απο τον γενικο δεη.Ετσι θα τροφοδοτητε συνεχεια απο ρευμα.Την τροφοδοσια του ρελε θα την κανεις απο τον διπολικο του θερμοσιφωνα (μεσω της επαφης του χρονοδιακοπτη) ετσι θα οπλιζει μονο οταν ο διπολικος ειναι πανω....

ΥΓ να εχεις υποψη οτι πρεπει να ασφαλισεις με 6Α τον αυτοματισμο σου.

rama
04-12-13, 00:29
Ναι Βασίλη, έτσι ακριβώς το σχεδίασα και εφαρμόστηκε!

vasilllis
04-12-13, 09:19
Ναι Βασίλη, έτσι ακριβώς το σχεδίασα και εφαρμόστηκε!

Αρα δεν οπλιζει το ρελε με τον διπολικο κατω,ουτε εχεις θεμα με αυτονομια χρονοδιακοπτη.

Μιχάλης_13
09-12-13, 21:55
kalhspera sas ,,,exw to eksis thema me ena xronodiakopth http://download.schneider-electric.com/files?p_File_Id=188644916&p_File_Name=51111856AD.pdf
mporw na balw auton ton xronodiakopth xwris rele gia probolea ??? kai xwris asfaleia ?? giati auto exoun kanei kai o xronodiakopths tous kanei noumera pleon ,,an sthn epafh 2 1 balw mia lampa kai dinw fash oudetero apo mia priza ,otan balw ton xronodiakopth ston 1 den prepei na mou anabei thn lampa ???
euxaristw

vasilllis
09-12-13, 22:43
kalhspera sas ,,,exw to eksis thema me ena xronodiakopth http://download.schneider-electric.com/files?p_File_Id=188644916&p_File_Name=51111856AD.pdf
mporw na balw auton ton xronodiakopth xwris rele gia probolea ??? kai xwris asfaleia ?? giati auto exoun kanei kai o xronodiakopths tous kanei noumera pleon ,,an sthn epafh 2 1 balw mia lampa kai dinw fash oudetero apo mia priza ,otan balw ton xronodiakopth ston 1 den prepei na mou anabei thn lampa ???
euxaristw

γραφε ελληνικααααααα

αυτος ειναι μεχρι 1000w προβολεα αλογονου.Ειναι τοσα ο δικος σου???

χωρις ασφαλεια υπαρχει κινδυνος πυρκαιας.
ναι στο N-L φαση ουδετερο στο 1-φαση στο 2 Λαμπα(εχεις βαλει Ν και στην λαμπα) μολις γυρισεις το κουμπακι στο 1 πρεπει να αναψει.

FILMAN
10-12-13, 10:09
an sthn epafh 2 1 balw mia lampa kai dinw fash oudetero apo mia priza ,otan balw ton xronodiakopth ston 1 den prepei na mou anabei thn lampa ?
Ξέρω κι εγώ; Αν νομίζεις ότι θα πάρεις μια λάμπα και ενώνοντας τα 2 καλώδιά της μεταξύ τους αυτή θα ανάψει, τότε θα ανάψει και με τη σύνδεση που λες.

Μιχάλης_13
10-12-13, 12:58
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά με παίδεψε αρκετά αλλά τα κατάφερα. Το σχέδιο που είχε στο datasheet του συγκεκριμένου χρονοδιακόπτη μου φάνηκε πολύ μπερδεμένο αλλά με αρκετό ψάξιμο τα κατάφερα και δεν ήταν καθόλου απλό. Λοιπόν συνεχίζω και θέλω να συνδέσω τον συγκεκριμένο χρονοδιακόπτη με αυτόν τον προβολέα http://www.svetila.com/sl/industrijska-svetila-983/zunanji-reflektorji-1007/rvp351-hpi-tp-400w-ic-tempo-ip65-7037.html που είναι στα 400w οπότε σίγουρα πρέπει να βάλω και μια ασφάλεια και ένα ρελέ στα 25Α http://www.questelectrical.co.uk/acti-9-ict-a9c20736.html. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με κάποιο σχέδιο για να κάνω την σύνδεση ? Μπορεί να ζητάω πολλά αλλά μια μικρή βοήθεια θα την εκτιμούσα.

rama
10-12-13, 13:18
Μιχάλη, δες κάτι πρόχειρο που ζωγράφισα.

FILMAN
10-12-13, 13:19
Ορίστε...

Μιχάλης_13
10-12-13, 13:34
Ευχαριστώ πολύ παιδιά

Runner
04-04-15, 20:53
Γεια σας και καλώς σας βρήκα.
Πρώτο μου post και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα κάνω πολλά λάθη.

Ηλεκτρολόγος μου εγκατάστησε τον χρονορελέ HAGER EZN004 και το ρελέ ES 220 για την αυτόματη χρήση του ρεύματος προς τον θερμοσίφωνα.
http://www.hager.de/auslaufartikel-oder-nicht-mehr-lieferbare-artikel/es220/26573.htm
http://www.hagerelectro.com.au/e-catalogue/energy-distribution/control-indication/delay-timers/ezn004/19148.htm

Όλα ωραία και καλά, κανένα πρόβλημα και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σαν λειτουργία.

Ξέρεις κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να αντικαταστήσω τον HAGER ΕΖΝ004 με κάποιο εβδομαδιαίο χρονορελέ ή χρονοδιακόπτη;


Θα ήθελα να προγραμματίζω για τις 7 ημέρες της εβδομάδας να ανάβει και να σβήνει ο θερμοσίφωνας αυτόματα μία φορά την ημέρα.

sinos13
04-04-15, 21:08
Γεια σας και καλώς σας βρήκα.
Πρώτο μου post και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα κάνω πολλά λάθη.

Ηλεκτρολόγος μου εγκατάστησε τον χρονορελέ HAGER EZN004 και το ρελέ ES 220 για την αυτόματη χρήση του ρεύματος προς τον θερμοσίφωνα.
http://www.hager.de/auslaufartikel-oder-nicht-mehr-lieferbare-artikel/es220/26573.htm
http://www.hagerelectro.com.au/e-catalogue/energy-distribution/control-indication/delay-timers/ezn004/19148.htm

Όλα ωραία και καλά, κανένα πρόβλημα και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σαν λειτουργία.

Ξέρεις κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να αντικαταστήσω τον HAGER ΕΖΝ004 με κάποιο εβδομαδιαίο χρονορελέ ή χρονοδιακόπτη;


Θα ήθελα να προγραμματίζω για τις 7 ημέρες της εβδομάδας να ανάβει και να σβήνει ο θερμοσίφωνας αυτόματα μία φορά την ημέρα.

Μπωρις να βαλεις ενα τετοιο http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=3732

lepouras
04-04-15, 22:26
όπως σου είπε και ο Σπύρος ναι μπορείς. με οποιονδήποτε θες. δεν αλλάζει σε τίποτα η συνδεσμολογία.

Runner
05-04-15, 12:04
Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Μία ακόμη ερώτηση. Διαβάζω για αυτόν: http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=3732 ότι το μέγιστο φορτίο επαφής είναι στα 250V/16A.

Ο διακόπτης ράγας του θερμοσίφωνα (Hager SB 240) είναι στα 400V/40A και ο EZN004 στα 250V/25A.

Μήπως θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον παραπάνω χρονοδιακόπτη στα 250V/16A;;;;

alpha uk
05-04-15, 13:20
Εφόσων ό χρονοδιακόπτης είναι γιά τήν λειτουργία τού ρελέ , όχι, τό ρελέ κάνει τήν διακοπή τού φορτίου ,καί τό ρελέ είναι στά 25Α

Runner
05-04-15, 16:37
Ok! Κατανοητό! Ευχαριστώ!

lepouras
05-04-15, 17:34
Εσύ αυτό που έχει τώρα είναι χρονικό. Δηλαδή. όταν του δίνεις εντολή(πατάς το μπουτόν) θα αφήσει τον θερμοσίφωνα ανοιχτό για τον χρόνο που του έχει βάλει. Αυτό μπορείς να το κάνεις ανά πάσα στιγμή. Με τον χρονοδιακόπτη θα ανάψει και σβήσει τις ώρες που θα του προγραμματίσεις. Έχει χειροκίνητη λειτουργία (σε περίπτωση που τον θελήσεις ενδιάμεσα)άλλα θα πρέπει να θυμηθείς εσύ να το ξανακλήσεις. Οπότε γιατί δε αφήνεις και το χρονικό για να έχει την καθυστέρηση σε περίπτωση που θέλεις και ανάμεσα λίγο ζεστό νερό και δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα του?

Runner
05-04-15, 17:59
Ο ηλεκτρολόγος έχει αφήσει τον αρχικό διακόπτη ράγας που απλά αναβοσβήνει τον θερμοσίφωνα (Hager SB 240).
Και έχει βάλει και τα: χρονορελέ HAGER EZN004 και ρελέ ES 220.

Έχω ρυθμίσει να δουλεύει ο EZN004 για 24λεπτά.
Μόλις πάω να σηκώσω τον αρχικό διακόπτη (SB 240) τότε ο θερμοσίφωνας παίρνει μπρος και δεν χρειάζεται να ανεβάσω μέχρι πάνω τον διακόπτη να "κουμπώσει".
Μετά από 24 λεπτά απλά κλείνει την παροχή του ρεύματος. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Εσύ τώρα λες να βάλω και το χρονοδιακόπτη μαζί με όλα τα άλλα;

lepouras
05-04-15, 18:39
ναι κατάλαβα τι έκανε. εντάξει το ίδιο είναι. απλά στο μπουτον πατάς και αφήνεις. εσύ απλά κάνεις το ίδιο ανεβάζοντας κατεβάζοντας.
ναι αν δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος σου λέω να μην τα ξηλώσεις αυτά που έχεις και απλά να προσθέσεις και τον χρονοδιακόπτη.

Runner
06-04-15, 08:08
Ενδιαφέρον. Ευχαριστώ.
Θα το ψάξω και ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα.

FILMAN
06-04-15, 11:24
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ο διπολικός διακόπτης του θερμοσίφωνα έχει πάψει πια να διακόπτει τη γραμμή του;

alpha uk
06-04-15, 11:41
Από ότι φαίνεται ναι, (λειτουργεί σάν start button). Πολλή φασαρία γιά τό τίποτα. (Προσωπική γνώμη). Αλλά καί πάλι ό πελάτης έχει πάντα δίκαιο

Fixxxer
06-04-15, 11:48
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ο διπολικός διακόπτης του θερμοσίφωνα έχει πάψει πια να διακόπτει τη γραμμή του;

Φανταζομαι Φιλιππε οτι θα τον εχει συνεχεια στο ON τον διπολικο διακοπτη προκειμενου να "δινει" στην NO του ρελε και με την εντολη του χρονοδιακοπτη να "κλεινει" το ρελε και να τροφοδοτει τον θερμοσιφωνα...
Λεω εγω τωρα αλλα ας μας πει και ο φιλος η να βγαλει μια φωτογραφια...

FILMAN
06-04-15, 12:26
Φανταζομαι Φιλιππε οτι θα τον εχει συνεχεια στο ON τον διπολικο διακοπτη προκειμενου να "δινει" στην NO του ρελε και με την εντολη του χρονοδιακοπτη να "κλεινει" το ρελε και να τροφοδοτει τον θερμοσιφωνα...
Λεω εγω τωρα αλλα ας μας πει και ο φιλος η να βγαλει μια φωτογραφια...
Πάντως εγώ από αυτό:


Μόλις πάω να σηκώσω τον αρχικό διακόπτη (SB 240) τότε ο θερμοσίφωνας παίρνει μπρος και δεν χρειάζεται να ανεβάσω μέχρι πάνω τον διακόπτη να "κουμπώσει".
άλλο κατάλαβα.

Αν είναι όντως έτσι όπως φαντάζομαι δεν είναι σωστό διότι το σύστημα του θερμοσίφωνα δεν έχει πια διακόπτη απομόνωσης.

alpha uk
06-04-15, 12:47
Πάντως εγώ από αυτό:

άλλο κατάλαβα.

Αν είναι όντως έτσι όπως φαντάζομαι δεν είναι σωστό διότι το σύστημα του θερμοσίφωνα δεν έχει πια διακόπτη απομόνωσης.
Νάι αλλά καί πάλι εάν ή παροχή είναι TN-C-S δέν είναι απαραίτητη ή τοποθέτηση διπολικου διακόπτη

Runner
07-04-15, 08:21
Φανταζομαι Φιλιππε οτι θα τον εχει συνεχεια στο ON τον διπολικο διακοπτη προκειμενου να "δινει" στην NO του ρελε και με την εντολη του χρονοδιακοπτη να "κλεινει" το ρελε και να τροφοδοτει τον θερμοσιφωνα...
Λεω εγω τωρα αλλα ας μας πει και ο φιλος η να βγαλει μια φωτογραφια...


Επειδή με τα ηλεκτρολογικά δεν τα πάω και πολύ καλά θα εξηγήσω όσο μπορώ ποιο απλά πως κάνω χρήση.

Όπως είπα και πριν ο αρχικός διακόπτη ράγας που απλά αναβοσβήνει τον θερμοσίφωνα (Hager SB 240) δεν έχει βγει. Παραμένει.
Ο ηλεκτρολόγος έβαλε και τα: χρονορελέ HAGER EZN004 και ρελέ ES 220.

Έχω ρυθμίσει να δουλεύει ο EZN004 για 24λεπτά.
Όποτε θέλω να ανοίξω τον θερμοσίφωνο απλά ανεβάζω για λίγο τον αρχικό διακόπτη και παίρνει μπροστά ο θερμοσίφωνας.
Αμέσως ξεκινά και ο χρονορελέ HAGER EZN004.
Φυσικά μπορώ να σηκώσω κανονικά τον αρχικό διακόπτη, αλλά από ότι φαίνεται δεν χρειάζεται.
Αν τον σηκώσω κανονικά μετά θα πρέπει να τον κατεβάσω (αν και δεν δίνει ρεύμα).

Μόλις περάσουν τα 24 λεπτά ο χρονοδιακόπτης σταματά και κλείνει και η παροχή ρεύματος προς τον θερμοσίφωνα.

Φωτογραφίες μπορώ να βγάλω το απόγευμα για να δείτε την λειτουργία. :001_smile:

FILMAN
07-04-15, 16:04
Άρα λοιπόν δεν έχεις χειριστήριο για να διακόψεις (για τον οποιονδήποτε λόγο) την παροχή ρεύματος προς τον θερμοσίφωνα. Εκτός αν κλείσεις τον γενικό διακόπτη του σπιτιού. Αυτό είναι που δεν μου αρέσει, και επίσης αφού η δουλειά μπορεί να γίνει με το απλό EZN001 γιατί να βάλεις κάτι πιο περίπλοκο; Και θα μπορούσες να έχεις και ένα διπλό μπουτόν start / stop για να ανάβεις / σβήνεις χειροκίνητα (αν θέλεις) τον θερμοσίφωνα, και παραμένει και ο διπολικός διακόπτης για απομόνωση του συστήματος όποτε θέλεις. Και μην μου πεις ότι δεν έχει χώρο ο πίνακας, διότι μπορεί να φύγει ο φαρδύς SB240 και να μπει στη θέση του ένας στενός SBN232 και δίπλα του το διπλό μπουτόν στον ίδιο χώρο.

Runner
07-04-15, 18:26
Τον θερμοσίφωνα τον κλείνω από τον χρονορελέ EZN004 με κατσαβίδι :blink:
Πειράζω το χρόνο και κλείνει ο θερμοσίφωνας :blink:

Παρακάτω ο πίνακας. Στον πρώτο και σε κόκκινο κύκλο οι διακόπτες. Στην δεύτερη εικόνα ο θερμοσίφωνα δουλεύει.

5634156340


Άρα λοιπόν δεν έχεις χειριστήριο για να διακόψεις (για τον οποιονδήποτε λόγο) την παροχή ρεύματος προς τον θερμοσίφωνα. Εκτός αν κλείσεις τον γενικό διακόπτη του σπιτιού. Αυτό είναι που δεν μου αρέσει, και επίσης αφού η δουλειά μπορεί να γίνει με το απλό EZN001 γιατί να βάλεις κάτι πιο περίπλοκο; Και θα μπορούσες να έχεις και ένα διπλό μπουτόν start / stop για να ανάβεις / σβήνεις χειροκίνητα (αν θέλεις) τον θερμοσίφωνα, και παραμένει και ο διπολικός διακόπτης για απομόνωση του συστήματος όποτε θέλεις. Και μην μου πεις ότι δεν έχει χώρο ο πίνακας, διότι μπορεί να φύγει ο φαρδύς SB240 και να μπει στη θέση του ένας στενός SBN232 και δίπλα του το διπλό μπουτόν στον ίδιο χώρο.

Ο διπολικός διακόπτης ποιος είναι; Και το διπλό μπουτόν start / stop ποιο είναι;;;
Άρα με τον ΕΖΝ001 και SB232 και αυτόν το διπολικό διακόπτη γίνεται δουλειά;;;
Μπερδεύτηκα εντελώς!... :crying:

vasilllis
07-04-15, 23:03
Τον θερμοσίφωνα τον κλείνω από τον χρονορελέ EZN004 με κατσαβίδι :blink:
Πειράζω το χρόνο και κλείνει ο θερμοσίφωνας :blink:

Παρακάτω ο πίνακας. Στον πρώτο και σε κόκκινο κύκλο οι διακόπτες. Στην δεύτερη εικόνα ο θερμοσίφωνα δουλεύει.

5634156340



Ο διπολικός διακόπτης ποιος είναι; Και το διπλό μπουτόν start / stop ποιο είναι;;;
Άρα με τον ΕΖΝ001 και SB232 και αυτόν το διπολικό διακόπτη γίνεται δουλειά;;;
Μπερδεύτηκα εντελώς!... :crying:


http://www.hager.gr/images/photos2010_03/svn.JPG αυτο ειναι ενα μπουτον. με μανδαλωση.Πατας δουλευει θερμοσιφωνας ξαναπατας σταματαει.Υπαρχουν και μπουτον χωρις μανδαλωση(οπως το δουλευεις εσυ περιπου) πατας δουλευει για χ χρονο το χρονικο και μετα σβηνει.ο διπολικος διακοπτης ειναι αυτος που εχεις κυκλωσει.

Runner
08-04-15, 08:22
Επειδή έχω χάσει τη μπάλα εντελώς, μπορεί κάποιος φίλος να συνοψίσει τα προϊόντα που θα πρέπει να πω στον ηλεκτρολόγο, ώστε να μην βάλει ότι του κατέβει στο κεφάλι;

vasilllis
08-04-15, 08:28
Καταρχην πρεπει να βαλεις ττον διπολικο να δινει στο ρελε(ωστε να διακοπτεις οποτε θες το κυκλωμα).Μετα απο εντολες μπορεις να δωσεις οτι θες(χρονικο,χρονοδικοπτη εβδομαδιαιο κλπ) Κατοπιν θα χρειαστεις κατι νννα τον ανοιγεις χειροκινητα,μπουτον -διακοπτη-ασφλαλεια οτι σε βολευει.και το σημαντικοτερο,να ασφαλισει την γραμμη θερμοσιφωνα γιατι δεν ειδα καπου να εχεις γραψει οτι ειναι η ασφαλεια.

Runner
08-04-15, 10:59
Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιους κωδικούς προϊόντων της Hager ή άλλης εταιρείας για να τους πω στον ηλεκτρολόγο ώστε να γίνει όλη η δουλειά;

FILMAN
08-04-15, 11:12
Εγώ να σου πώ τους κωδικούς, αυτός θα ξέρει να τα συνδέσει;

Runner
08-04-15, 11:37
Εγώ να σου πώ τους κωδικούς, αυτός θα ξέρει να τα συνδέσει;

Πες μου αν θέλεις τους κωδικούς.
Αν δεν ξέρει να τους συνδέσει θα φωνάξω άλλον ηλεκτρολόγο που να ξέρει.
Απλό.

GSR600
08-04-15, 12:00
Εγω χρησιμοποιω κανα 4αρι χρονια τα παρακατω,αλλα επειδη ετσι οπως ειναι δεν αναβει μονο του κατα το νυχτερινο ωραριο μονο οταν πατας το κοκκινο μπουτον οπλιζει ο ρελες στον προκαθορισμενο χρονο που εχεις ορισει και μετα κλεινει.Ομως θα ηθελα να αναβει και μονο του και εχω παραγγειλει τα παρακατω timer και οταν ερθουν θα δω αν θα αφαιρεσω το υπαρχων χρονοδιακοπτη η θα τα αφησω ολα.Προσπαθω να σκεφτω πως θα το συνδυασω.:001_rolleyes:
56350
56351 56353 ή
5635256354
Ο αντιστοιχος της hager νομιζω ειναι ο HAGER EG103E ή ο EG203E
αλλα επειδη ειναι λιγο ακριβουτσικοι παραγγειλα 2 αλλους απο ebay.
56355

FILMAN
08-04-15, 12:17
Λοιπόν αφού έχεις ήδη το χρονικό EZN004, το ρελέ ES220, και τον διακόπτη SB240, κράτησέ τα. Πάρε τον χρονοδιακόπτη EG071 ή EG103 (όποιον σε εξυπηρετεί καλύτερα) και το διπλό μπουτόν SVN391, την ασφάλεια MCN100 για το κομμάτι του αυτοματισμού (ρελέ, χρονικό και χρονοδιακόπτη) - αν και μερικοί θα πουν ότι είναι υπερβολή. Η ασφάλεια που έχεις ήδη για τον θερμοσίφωνα δεν βλέπω τί στοιχεία έχει, αν το καλώδιο που πάει στον θερμοσίφωνα είναι 4mm2 η ασφάλεια καλό είναι να είναι η MVN120 ή η MBN120A, αν τα καλώδια είναι 2.5mm2, η ασφάλεια πρέπει να είναι η MVN116 ή η MBN116A. Τώρα για να βλέπεις σε τί φάση λειτουργίας είναι το όλο σύστημα έχεις ήδη μόνο ένα ενδεικτικό, αν θέλεις μπορείς να βάλεις κι άλλα. Έχει και διπλό ή και τριπλά (διάφορα χρώματα) ώστε να πιάνουν λιγότερο χώρο.

Runner
08-04-15, 12:19
Λοιπόν αφού έχεις ήδη το χρονικό EZN004, το ρελέ ES220, και τον διακόπτη SB240, κράτησέ τα. Πάρε τον χρονοδιακόπτη EG071 ή EG103 (όποιον σε εξυπηρετεί καλύτερα) και το διπλό μπουτόν SVN391, την ασφάλεια MCN100 για το κομμάτι του αυτοματισμού (ρελέ, χρονικό και χρονοδιακόπτη) - αν και μερικοί θα πουν ότι είναι υπερβολή. Η ασφάλεια που έχεις ήδη για τον θερμοσίφωνα δεν βλέπω τί στοιχεία έχει, αν το καλώδιο που πάει στον θερμοσίφωνα είναι 4mm2 η ασφάλεια καλό είναι να είναι η MVN120 ή η MBN120A, αν τα καλώδια είναι 2.5mm2, η ασφάλεια πρέπει να είναι η MVN116 ή η MBN116A. Τώρα για να βλέπεις σε τί φάση λειτουργίας είναι το όλο σύστημα έχεις ήδη μόνο ένα ενδεικτικό, αν θέλεις μπορείς να βάλεις κι άλλα. Έχει και διπλό ή και τριπλά (διάφορα χρώματα) ώστε να πιάνουν λιγότερο χώρο.

Το θέμα μου έκλεισε. Σε ευχαριστώ πραγματικά!!!!!

FILMAN
08-04-15, 12:24
Α, καλά. Όταν θα πάρεις τα υλικά και τα δείξεις στον ηλεκτρολόγο, θα ξανανοίξεις το θέμα. Ζητώντας σχέδιο!

Runner
08-04-15, 12:33
Λες; Για να δούμε... :001_smile:

GSR600
08-04-15, 14:28
Παντως ειμαστε ακριβως στην ιδια περιπτωση μονο που εγω εχω και το διπλο push button για να οπλιζει.
Γνωμη μου ειναι οτι τελικα το ολο συστημα χρειαζετε 2 μονο υλικα τον χρονοδιακοπτη EG103 ή EG203 και τον ρελε και αυτο γιατι
ο χρονοδιακοπτης εχει και μπουτον για χειροκινητο οπλισμα ξεοπλισμα και δεν επηρεαζει της αποθηκευμενες ρυθμισεις αρα εξτρα μπουτον δεν χρειαζετε.Οπως επισης και ο ρελε εχει ενδεικτικο οτι ειναι οπλισμενος.
Οποτε με δυο μονο υλικα εισαι κομπλε.Αμα θες βαζεις και ασφαλεια και ενδεικτικο προσωπικα θεωρω δεν χρειαζετε.
Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Runner
08-04-15, 15:36
Παντως ειμαστε ακριβως στην ιδια περιπτωση μονο που εγω εχω και το διπλο push button για να οπλιζει.
Γνωμη μου ειναι οτι τελικα το ολο συστημα χρειαζετε 2 μονο υλικα τον χρονοδιακοπτη EG103 ή EG203 και τον ρελε και αυτο γιατι
ο χρονοδιακοπτης εχει και μπουτον για χειροκινητο οπλισμα ξεοπλισμα και δεν επηρεαζει της αποθηκευμενες ρυθμισεις αρα εξτρα μπουτον δεν χρειαζετε.Οπως επισης και ο ρελε εχει ενδεικτικο οτι ειναι οπλισμενος.
Οποτε με δυο μονο υλικα εισαι κομπλε.Αμα θες βαζεις και ασφαλεια και ενδεικτικο προσωπικα θεωρω δεν χρειαζετε.
Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Είναι εύκολοι στο χειροκίνητο όπλισμα οι EG103/EG203 ή πρέπει να μπαίνεις σε μενού κλπ...;

lepouras
08-04-15, 18:51
έχει κουμπί για την χειροκίνητη.

GSR600
08-04-15, 19:24
Αν δεν κανω λαθος εχουν ξεχωριστο πληκτρο για την χειροκινητη.Εδω εχει ο κινεζικος που παραγγειλα δεν θα εχει ο hager?
Το εχουν για ακριβως αυτο το λογο να μπορεις να κανεις override τον προγραμματισμο σου και να το αναψεις οποτε γουσταρεις εσυ χωρις να χαλασει το προγραμμα.

Runner
08-04-15, 20:07
Καλή φάση. Μπαίνει και αυτή η λύση στα υπόψη!

FILMAN
09-04-15, 10:29
Ναι αλλά ο σκοπός με τα μπουτόν δεν είναι απλώς να ανάβεις / σβήνεις τον θερμοσίφωνα, αλλά αν τον ανάψεις χειροκίνητα αυτός να σβήσει μόνος του μετά από προκαθορισμένο χρόνο.

Runner
09-04-15, 10:50
Ναι αλλά ο σκοπός με τα μπουτόν δεν είναι απλώς να ανάβεις / σβήνεις τον θερμοσίφωνα, αλλά αν τον ανάψεις χειροκίνητα αυτός να σβήσει μόνος του μετά από προκαθορισμένο χρόνο.


Εγώ μετά από όλα αυτά που διάβασα δεν θα βάλω εβδομαδιαίο διακόπτη.

Προτιμώ να έχω εγώ τον έλεγχο του θερμοσίφωνα και απλά να κλείνει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αν τον ξεχάσω ανοιχτό.

Οπότε:
Κρατώ τα EZN004, το ρελέ ES220, και τον διακόπτη SB240

και προμηθεύομαι μόνο τα:
- διπλό μπουτόν SVN391
- ασφάλεια MCN100 για το κομμάτι του αυτοματισμού

ώστε να μην χρησιμοποιώ κατσαβίδι για να κλείνω τον θερμοσίφωνα.

Τα λέω καλά; :confused1:

FILMAN
09-04-15, 11:02
Ναι, και κανένα παραπάνω ενδεικτικό αν θέλεις, επίσης πες μας τι ασφάλεια έχει τώρα το κύκλωμα του θερμοσίφωνα.

Runner
09-04-15, 11:51
Ναι, και κανένα παραπάνω ενδεικτικό αν θέλεις, επίσης πες μας τι ασφάλεια έχει τώρα το κύκλωμα του θερμοσίφωνα.

Τι εννοείς "ενδεικτικό";

Το απόγευμα θα σας πω για την ασφάλεια του κυκλώματος θερμοσίφωνα.

Ευχαριστώ!

FILMAN
09-04-15, 12:42
Λαμπάκι.

GSR600
09-04-15, 14:55
Ναι αλλά ο σκοπός με τα μπουτόν δεν είναι απλώς να ανάβεις / σβήνεις τον θερμοσίφωνα, αλλά αν τον ανάψεις χειροκίνητα αυτός να σβήσει μόνος του μετά από προκαθορισμένο χρόνο.


Εαν δεν καταργησεις το EZN004 τοτε παλι θα σβηνει στο προκαθορισμενο χρονο απλα θα εχεις και την δυνατοτητα εβδομαδιαιου προγραματισμου.Δηλαδη οταν πατας το πληκτρο manual θα ενεργοποιειται το EZN004 και παλι θα κλεινει στο χρονο που το εχεις βαλει, πιστευω ειναι η καλυτερη λυση.Εγω δηλαδη δεν θα καταργησω το EZN004 απλα θα προσθεσω και τον εβδομαδιαιο.

FILMAN
09-04-15, 16:01
Εαν δεν καταργησεις το EZN004 τοτε παλι θα σβηνει στο προκαθορισμενο χρονο απλα θα εχεις και την δυνατοτητα εβδομαδιαιου προγραματισμου.Δηλαδη οταν πατας το πληκτρο manual θα ενεργοποιειται το EZN004 και παλι θα κλεινει στο χρονο που το εχεις βαλει, πιστευω ειναι η καλυτερη λυση.Εγω δηλαδη δεν θα καταργησω το EZN004 απλα θα προσθεσω και τον εβδομαδιαιο.Σύμφωνοι. Απλώς εδώ (φαίνεται ότι) τα λες αλλιώς.

Γνωμη μου ειναι οτι τελικα το ολο συστημα χρειαζετε 2 μονο υλικα τον χρονοδιακοπτη EG103 ή EG203 και τον ρελε και αυτο γιατι
ο χρονοδιακοπτης εχει και μπουτον για χειροκινητο οπλισμα ξεοπλισμα και δεν επηρεαζει της αποθηκευμενες ρυθμισεις αρα εξτρα μπουτον δεν χρειαζετε.Οπως επισης και ο ρελε εχει ενδεικτικο οτι ειναι οπλισμενος.
Οποτε με δυο μονο υλικα εισαι κομπλε.Αμα θες βαζεις και ασφαλεια και ενδεικτικο προσωπικα θεωρω δεν χρειαζετε.
Αν κανω λαθος διορθωστε με.

GSR600
09-04-15, 16:48
Αμα σε ενδιαφέρει μονο ο εβδομαδιαίος προγραματισμος τοτε με δυο υλικα εισαι οκ,(Δεν γνωριζω αν στον εβδομαδιαίο μπορεις να ορισεις χρονο κλεισιματος στο χειροκίνητο οταν το παραλάβω θα σας πω) με τα δεδομενα που ξερω αυτη τη στιγμη αμα θες και χρονόμετρο οταν οπλιζεις χειροκίνητα τοτε θες και το EZN004.
Εγω το εχω ηδη πανω στον πινακα οποτε δεν με απασχολεί και πολύ.

Runner
09-04-15, 18:12
Ναι, και κανένα παραπάνω ενδεικτικό αν θέλεις, επίσης πες μας τι ασφάλεια έχει τώρα το κύκλωμα του θερμοσίφωνα.

Λοιπόν την κοίταξα την ασφάλεια. HAGER MWN120 C20. Πως τα βλέπεις τα πράγματα;

FILMAN
14-04-15, 10:25
Βασικά σε τέτοιες συσκευές που δεν έχουν αυξημένο ρεύμα ζεύξης / εκκινήσεως είναι προτιμότερη η καμπύλη Β διότι επιτρέπει να περάσει λιγότερη ειδική ενέργεια σε περίπτωση βραχυκυκλώματος.

alpha uk
14-04-15, 11:27
B 20 όχι C 20

lepouras
14-04-15, 11:42
η MWN είναι Β. όλες γράφουν C 20(ή 10, 16 κλπ) αλλά δεν αντιπροσωπεύει την καμπύλη (μάλλον κάτι σαν να λέει Current 20). η MCN είναι C. οπότε καλή είναι.

FILMAN
14-04-15, 12:12
η MWN είναι Β. όλες γράφουν C 20(ή 10, 16 κλπ) αλλά δεν αντιπροσωπεύει την καμπύλη (μάλλον κάτι σαν να λέει Current 20). η MCN είναι C. οπότε καλή είναι.
Όχι, η MWN είναι C στα 3kA, η MCN είναι πάλι C αλλά στα 6kA.

lepouras
14-04-15, 15:24
Όχι, η MWN είναι C στα 3kA, η MCN είναι πάλι C αλλά στα 6kA.

ναι έχεις δίκιο. τώρα κοίταγα τον κατάλογο.

georgz
15-04-15, 18:53
Καλησπέρα, έχω γενικό πίνακα με τους κλασσικούς διακόπτες ΟΝ/OFF. Θέλω να περάσω έναν χρονοδιακόπτη για να ελέγχω τον χρόνο λειτουργίας του θερμοσίφωνα. Δηλαδή εγώ να ανοίγω τον χρονοδιακόπτη και μέτα από πχ 30 λεπτά να κλείνει μόνο του. Προτείνετέ μου κάποιον.

vasilllis
15-04-15, 22:20
Καλησπέρα, έχω γενικό πίνακα με τους κλασσικούς διακόπτες ΟΝ/OFF. Θέλω να περάσω έναν χρονοδιακόπτη για να ελέγχω τον χρόνο λειτουργίας του θερμοσίφωνα. Δηλαδή εγώ να ανοίγω τον χρονοδιακόπτη και μέτα από πχ 30 λεπτά να κλείνει μόνο του. Προτείνετέ μου κάποιον.

τους περιστροφικους λες?(κανει 90μοιρες κινηση για 0-1 ) και ασφαλειες βιδωτες?

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-07-17, 19:53
Επαναφέρω το θέμα να ρωτήσω σχετικά, όταν ο χρονοδιακόπτης θα κλείνει πως θα δώσω εντολή να ξανανοίξει ο θερμοσίφωνας πάλι με χρονοδιακόπτη δηλαδή επειδή θα τον χρησιμοποιούν μεγάλοι άνθρωποι θέλω όταν ανοίγει (όσες φορές ανοίγει ο θερμοσίφωνας) να υπάρχει χρονοδιακόπτης.

lepouras
09-07-17, 22:45
Με χρονικό( delay off) όχι με χρονοδιακοπτη

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-07-17, 23:39
Γιάννη έυχαριστώ ψάχνοντας αναλυτικά μόνο αυτό με καλύπτειhttp://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=33653
θα κοιτάξω πως να το προμηθευτώ απο Αθήνα αν υπάρχει.

Κυριακίδης
09-07-17, 23:55
Τι γίνεται εδώ τώρα που το βρίσκεις και 10 ευρώ φθηνότερα
http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=36078&%22key1=metritis-thermosifona%22
Υπόψη ότι χρειάζεται και ρελέ ισχύος που είναι ξέχωρο εξάρτημα.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-07-17, 00:14
Τι γίνεται εδώ τώρα που το βρίσκεις και 10 ευρώ φθηνότερα
http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=36078&%22key1=metritis-thermosifona%22
Υπόψη ότι χρειάζεται και ρελέ ισχύος που είναι ξέχωρο εξάρτημα.

Εννοείται άλλωστε έχουν αναλυτικό σχεδιο σύνδεσης αυτό που εξυπηρετεί είναι ότι πατάς ένα κουμπί (του χρονοδιακόπτη) ανάβει και λαμπάκι και τέλος, να υποθέσω ακύρωση γίνεται αν κλείσει ο διακόπτης του θερμοσίφωνα?

pstratos
10-07-17, 00:45
Αν δεν το βρείς αυτό γίνεται και με χρονικό κλιμακοστασίου. Το θέμα είναι η χρονική κλίμακα, θες 10-60λεπτά

lepouras
10-07-17, 02:16
http://www.kafkas.gr/proionta/viomichaniko-yliko/yliko-aftomatismou/ilektronika-chronika/hager-xponiko-0-1sec-10h-12-230vac-dc-ez002_96720/

vasilllis
10-07-17, 09:05
επειδη εισαι μερακλης
https://www.meidanis.gr/pinio-elleipsis-tasis-230v-ac.html
καθε φορα που θα σηκωνουν οι παππουδες το διακοπτη θα μετραει καθυστερηση και θα κατεβαζει/ριχνει την ασφαλεια .