PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay-paypal πληρωμες



κκοστας
18-11-13, 19:58
Επαρηγγειλα μια Ιπ καμερα απο κινα.Αργησε να ερθει.Εκανε περιπου 40 ημερες.Του εστειλα μηνυματα,αλλαδεν απαντησε σε κανενα.
Επισης δεν απαντησε σε ερωτησεις που του απηυθυνε το PAYPAL.Τελικα το paypal μου επιστρεφει την αξια της καμερας,50.00 ευρω.Μετα ερχεται ο κινεζος και μου λεει,σε παρακαλω γραψε στο paypal οτι ελαβες την καμερα για να πληρωθω.Εγραψα στο paypal ,alla ειχε κλεισει την υποθεση.Τωρα μου ζηταει ο Κινεζος να του επιστρεψω τα χρηματα.Τι παιζεται εδω,ξερει καποιος να μου εξηγησει?

leosedf
18-11-13, 20:26
Την κάμερα την πήρες?


edit

Σορυ τώρα το είδα. ΔΩΣΕ ΤΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.
Ζήτα του την διεύθυνση paypal του και στείλτου τα λεφτά ανεξάρτητα. Για την καθυστέρηση δεν ευθύνεται αυτός υπήρχε γενικό πρόβλημα στα ταχυδρομεία.

el greco 1
18-11-13, 20:43
αρα επιστροφη επιταγηs πηρεs και δεν ελαβεs ποτε την καμερα?εφ οσον περασε το οrιο των 40 ημερων που επρεπε να απαντηση και δεν απαντησε και η υποθεση εκλεισε το προβλημα το εχει ο κινεζοs και οχι εσειs.case is closed i thing!

dade
18-11-13, 21:04
Τίμια πράγματα. Από τη στιγμή που παρέλαβες την κάμερα, πρέπει να πληρώσεις . Στα λέει και ο leosedf

DLS 33
18-11-13, 21:11
ετσι ειναι το σωστο πιστυω, να του δωσεις τα λεφτα.
Και εγω μια φορα που αγορασα κατι, του εστειλα μετα τα λεφτα, παρ ολο που μου ειχε επιστρεψει το ποσον ,γιατι αργουσε να ερθει ο προβολεας.
τελικα ηρθε.

και αυτοι ανθρωποι ειναι....

chipakos-original
18-11-13, 21:23
Το σωστό είναι η κάμερα να πληρωθεί αλλά επίσης το σωστό είναι να απαντάει ο κινέζος.Ρώτα γιατί δεν απαντούσε όταν του έστειλες μύνημα. Οποιαδήποτε ενέργεια εκτός ebay θεωρείται εκτός κανόνων. Δηλαδή οι κινέζοι που στέλνουν τα αντικείμενα σε δύο εβδομάδες είναι χαζοί????Κι αυτός είναι ο έξυπνος????Μπορεί στην συγκεκριμένη περίπτωση ο κινέζος να είναι τυχερός και δεν χάθηκε το αντικείμενο κι άλλωστε έχω παραλάβει πολλές φορές στις 40 ημέρες αλλά είναι απαράδεχτος όταν δεν απαντάει στα μυνήματα.Θα στείλης μύνημα που θα τον ρωτάς γιατί δεν ανταποκρίθηκε στα μύνήματά σου και στα μυνήματα του ebay κι αφού παραδεχτεί τότε το σωστό είναι να τον πληρώσεις.Καιρός είναι να γίνουν λίγο καλύτεροι κι εκείνοι. Δώσε αν θέλεις link να τον μάθουμε τον πωλητή.

jimnet
18-11-13, 21:31
πλησιάζει το τέλος και οι χαρές του ebay γι τον κάθε έναν , προχθές έβλεπα Κινέζο που απλά δεν στέλνει Ελλάδα , μόλις του έστειλα στοιχειά αφμ διεύθυνση καταστήματος και τα είπαμε μια χαρούλα στέλνει

jimmy956
18-11-13, 21:40
Να σε παρακαλέσω και εγώ να σκεφτείς προς την κατεύθυνση πραγματοποίησης μιας σωστής και τίμιας συναλλαγής. Εφόσον ο κινέζος έστειλε την παραγγελία και παρέλαβες, εκτιμώ οτι πρέπει να πληρωθεί, αφού όμως έκανε την πάπια στα mail, πρέπει να κάνεις τη σχετική αξιολόγηση (και αν θες να μας πεις μας ποιός είναι για να το έχουμε υπόψη).
Δεν είναι εποχές να αρχίσει να αποκλείεται η Ελλάδα συστηματικά από πωλητές του ebay....

Dragonborn
18-11-13, 21:42
πλησιάζει το τέλος και οι χαρές του ebay γι τον κάθε έναν , προχθές έβλεπα Κινέζο που απλά δεν στέλνει Ελλάδα , μόλις του έστειλα στοιχειά αφμ διεύθυνση καταστήματος και τα είπαμε μια χαρούλα στέλνειΠρόσφατα αγόρασα κάτι φτηνό από κινέζο. Το έλαβα κανονιικά και πήγα να αφήσω feedback, τότε είδα ότι έπαψε να στέλνει στην Ελλάδα!!!

κκοστας
18-11-13, 21:43
Εν ταξει παιδια και εγω αυτο εχω αποφασισει.Αφου επηρα την καμερα να του στειλω τα λεφτα.Σκοφτομαι ομως μηπως αυτος εχει πληρωθει εξ αρχης απο το paypal και ζηταει και απο εμενα λεφτα.Εγω ετσι και αλλιως θα του στειλω τα χρηματα.Τον ρωτησα γιατι δεν απαντησε στα μηνυματα μου και μου ειπε οτι ελειπε στο εξωτερικο και ειναι πρωταρης σε πωλησεις μεσω ebay k.l.p.Ο,που και να ηταν,με εναν υπολογιστη θα μπορουσε να παρακολουθει την υποθεση.
Ευχαριστω παντως για τις ιδεες σας.

Ηθελαα να ρωτησω τον φιλο πιο πανω που λεει κατι για προβολεις.Απο ποιον παρηγγειλε προβολεις.
Ενδιαφερομαι και εγω για προβολεις LED.

mtzag
18-11-13, 22:50
τον ρωτας που να του στειλεις τα λεφτα και τον πληρωνεις κανονικα εφοσον εχεις το πραγμα στα χερια σου.

κκοστας
19-11-13, 14:57
του εστειλα τα λεφτα,με ευχαριστησε και μου ειπε εαν θελω καποια εξυπηρετηση.Εγω επεστρεψα μια καμερα στην κινα γιατι ειχε προβληματα,και ενω ο κινεζος την παρελαβε την 29.10.213 μου λεει οτι ειναι ακομη στο τελωνειο του ταχυδρομειου και παραμυθια.Ουτε ολοι εμεις ειμαστε καλοι, ουτε ολοι οι κινεζοι σκαρτοι.

leosedf
19-11-13, 15:01
Ε εντάξει τότε. Σταμάτα να παραγγέλνεις από κίνα γενικώς αν δεις ότι έχεις προβλήματα και κοίτα από Αγγλία η Ευρώπη εδώ για να σου έρχονται και πιο γρήγορα.
Εγώ κοιτάω πρώτα εδώ κοντά και αν δεν παίζει η αν δεν υπάρχει στην τιμή που το θέλω πάω Ασία.

john_b
19-11-13, 15:47
Να το πω άλλη μια φορά ή είναι πλεονασμός;
Μεγαλύτεροι σκατ*πουστρ*ς από τους Άγγλους δεν υπάρχουν.

chipakos-original
19-11-13, 16:03
του εστειλα τα λεφτα,με ευχαριστησε και μου ειπε εαν θελω καποια εξυπηρετηση.Εγω επεστρεψα μια καμερα στην κινα γιατι ειχε προβληματα,και ενω ο κινεζος την παρελαβε την 29.10.213 μου λεει οτι ειναι ακομη στο τελωνειο του ταχυδρομειου και παραμυθια.Ουτε ολοι εμεις ειμαστε καλοι, ουτε ολοι οι κινεζοι σκαρτοι.
Κι εγώ έστειλα ένα smartphone στο HONG KONG ο πωλητής το έχει παραλάβει από 1-11-13 φαίνεται από το tracking number του έχω στείλη τρεις φορές μύνημα κι εκείνος δεν απαντάει. Φυσικά τον πάω ήρεμα ήρεμα γιατί δείχνει εντάξει ή τουλάχιστον έτσι δείχνει αλλά εποικοινωνιακά είναι σίγουρα χάλια. Τι να πω παιδιά

Dragonborn
19-11-13, 16:08
Μεγαλύτεροι σκατ*πουστρ*ς από τους Άγγλους δεν υπάρχουν.Να και κάτι που δεν ήξερα. Πάντα μαθαίνει κανείς κάτι καινούργιο στο forum.

κκοστας
20-11-13, 13:02
Εγω εστειλα τα λεφτα στον κινεζο και τελικα φαινεται οτι αυτος επληρωθηκε δυο φορες.Μια εξαρχης απο το ebay και mια απο εμενα.Σκοπιμα δεν απαντουσε τοσο καιρο.Τωρα του ζητησα μια εξυπηρετηηση ,μια πληροφορια δηλαδη για καποιον αλλον κινεζο,αλλα εχαθηκε εξαφανιστηκε...

Φταιει το paypal η το ebay που κλεινουν τις υποθεσεις γρηγορα και δεν τις παρακολουθουν μεχρι να καταληξπουν καπου.

dade
20-11-13, 15:30
Η υπόθεση έκλεισε επειδή σου επιστράφηκαν τα χρήματα που πλήρωσες και δεν απάντησες ότι δεν αποδέχεσαι την λύση
Τώρα τα άλλα που λες για διπλοπληρωμή έιναι ιδέα σου και όχι πραγματικότητα.
Όσο αφορά ότι δεν σου έδωσε πληροφορίες για άλλο κινέζο, δεν νομίζω ότι είχε υποχρέωση, άσε που πιθανότατα δεν θα είχε ιδέα για ποιον ρωτάς, μια και οι κινέζοι που πουλάνε μέσω ebay είναι κάποιες χιλιάδες.

agis68
21-11-13, 23:43
Eπειδή πέρα απο το feedback για τον πωλητή υπάρχει και το feedback για τον αγοραστή καλό είναι να είμαστε τυπικοί και καλοπληρωτές μια και οι φιλοι μας οι κινέζοι είναι παραπάνω απο εντάξει....αγοράζω συνεχεια απο ebay 2-4 αντικείμενα την εβδομάδα τα τελευταια 5 χρόνια. Τυπικπότοι σε όλα τους. Οσο για το ταχυδρομείο οντως τα ΕΛΤΑ είχαν τρομερά προβλήματα απο το καλοκαιρι και μετά...αλλα τωρα εφτιαξαν....και τα περισσότερα εξαρτήματα (ηλεκτρονικα όλα) ερχονται μεσα σε 3 εβδομάδες και μαλιστα 2 πλακετες μου ηρθαν απο honc cong σε 12 ημέρες!!!!

μποζονιο
22-11-13, 09:31
εγω 3 μηνες περιμενω ενα μοτερακι ακομα να ερθει.. αν οι κινεζοι τα στελνουν σε λαθος διευθυνση δε τους τα γυριζουν πισω μετα ή τα κρατανε τα ελτα?

chip
22-11-13, 13:38
είναι ποιο πιθανό τα ελτά το παραδίδουν σε λάθος διεύθυνση παρά αυτός να τα στέλνει σε λάθος (που το πιθανότερο είναι να εκτυπώνει τη διεύθυνση που κοlλάει στο φάκελο μέσα από το Ebay)... ποτέ δεν σας έχει τύχει να αφήσουν στην πολυκατοικία σας επιστολές με άλλη διεύθυνση?

κκοστας
22-11-13, 14:31
Μου λεει ο φιλος μας ο dade οτι δεν επληρωθηκε δυο φορες ο κινεζος.Νομιζω οτι πρωτα παιρνει τα λεφτα απο το ebay και μετα στελνει τα αντικειμενο.Εγω βλεπω στο paypal που γραφει: H πληρωμη ολοκληρωθηκε..Ti ειναι αυτο?Το αλλο ,οτι δεν εχει υποχρεωση να μου δωσει πληροφοριες για αλλο κινεζο,ειναι σωστο, αλλα αυτος με ερωτησε εαν θελω κατι απο την Κινα.Αυτα.

leosedf
22-11-13, 15:33
Πάντως από Taiwan μέσα σε 6 μέρες ήταν Αεροδρόμιο και την έβδομη στα χέρια μου.

dade
22-11-13, 18:54
Μου λεει ο φιλος μας ο dade οτι δεν επληρωθηκε δυο φορες ο κινεζος.Νομιζω οτι πρωτα παιρνει τα λεφτα απο το ebay και μετα στελνει τα αντικειμενο.Εγω βλεπω στο paypal που γραφει: H πληρωμη ολοκληρωθηκε..Ti ειναι αυτο?Το αλλο ,οτι δεν εχει υποχρεωση να μου δωσει πληροφοριες για αλλο κινεζο,ειναι σωστο, αλλα αυτος με ερωτησε εαν θελω κατι απο την Κινα.Αυτα.
Θα στο πω απλά.
Η πληρωμή μέσω paypal γίνεται με την ολοκλήρωση της παραγγελίας και σωστά ενημερώθηκες, ότι πλήρωσες. Δεν είναι δυνατό ο κινέζος να σου στείλει πράγματα αν πρώτα δεν πληρωθεί.
Στο πρώτο σου ποστ αφού άνοιξες case μας λες ότι σου επιστράφηκαν 50 ευρο που ήταν η αξία της κάμερας που αγόρασες. Αυτοματα αφού ικανοποιήθηκες από τη λύση(επιστροφή χρημάτων) η υπόθεση κλείνει, όπως έγινε και στη δικιά σου περίπτωση. Εσύ λοιπόν πήρες τα χρήματά σου πίσω. Μετά σου ήρθε η κάμερα και πολύ σωστά την πλήρωσες, μια και είχες πάρει πίσω τα χρήματα που κατέβαλες με την παραγγελία. Που βλέπεις ότι πλήρωσες δύο φορές τη στιγμή που σου επιστράφηκαν τα πρώτα χρήματα για την παραγγελία δεν μπορώ να καταλάβω.

moutoulos
22-11-13, 19:31
Κώστα ο Σεραφείμ τα λέει πολύ σωστά. Όταν άνοιξες case, το PayPal του δέσμευσε τα χρήματα
που του έδωσες (πληρωμή). Τα χρήματα που σου επιστράφηκαν αφαιρέθηκαν (εφόσον είχαν δεσμευτεί)
απο τον Κινέζο. Στην ουσία δηλαδή ήταν τα "δικά σου χρήματα". Οπότε μέχρι εδώ ... δεν έχει πληρωθεί.

Μετά εσύ τον πλήρωσες ... που τελικά ήταν και η μοναδική (στην ουσία) πληρωμή.

Άμα το PayPal ήταν τόσο μπάχαλο ... θα λεγόταν Peoi Ball :biggrin:.

jimnet
22-11-13, 21:55
εχει τύχει μια φορά να χασω απο εμπει δέμα απο συγκεκριμένο πωλητή που εξακολουθώ ακόμα και σήμερα να παραγγέλνω , δεν το εκανα θεμα πουθενα , ουτε στο εμπαι ουτε κεισ ουτε μεις , κοστος ? 25ε , εχουν περάσει εντωμεταξύ 5 μηνες , τα υπόλοιπα πράγματα ερχόντουσαν κανονικά απ τον ιδιο , εφοσον περασαν 5 μηνες ξανα παραγγέλνω το ιδιο πραγμα χωρις να εχω πει τιποτα και πουθενά για την χασούρα του πρώτου , με στελνει μήνυμα ο Κινέζος και μου λεει αν με βόλεψε το παλκετάκι οτι αν παρω 3 θα τα παρω 17ε το ενα , εεε του ειπα και εγω οτι το πρωτο που μου ετειλε δεν μου ηρθε ποτε , έπρεπε να μου το ειχες πει ... μου λεει , του απαντάω τουλάχιστον αν ειναι να κανεις κατι το ενα με 20ε , δεν απαντάει , τεσπα κανω ξανα παραγγελία και με 25ε μου έστειλε 3 !!! , οσο για το που χάθηκε το αλλο ? άγνωστων ... σίγουρα οχι απ το γραμματοκιβώτιο , τα στέλνω στο μαγαζι και το ταχυδρομείο το παραλαμβάνει ο θυρωρός στην πολυκατοικία διπλα και μου το φερνει , λιγο δύσκολο να το κλέψουν και ειδικά μια πλακέτα που δεν ξέρουν και τ ειναι στο κατω κατω ....

κκοστας
22-11-13, 21:57
παιδια,συγγνωμη,εγω δεν ειπα οτι τον πληρωσα δυο φορες.Εννοω οτι επληρωθηκε στην αρχη απο το paypal και μετα επηρε και απο εμεννα τα χρηματα που μου επεστρεψε το paypal.Δηλαδη,νομιζω οτι το paypal εζημιωθηκε.Δεν ξερω ακριβως πως το paypal του εδεσμευσε τα χρηματα τη στιγμη που αυτα εμπηκαν στον λογαριασμο του.Μπορει το paypal νατον εχει χρεωσει με το ποσο των 50 ευρω,αλλα τι θα του κανει? Μπορει μονον να το αποκλεισει απο αλλες αγορες.

moutoulos
22-11-13, 22:43
Κώστα το 25 πόστ μου το διάβασες ?. Απαντάει ακριβώς στην απορία σου ...

Το PayPal είναι o "μεσολαβητής" στις συναλλαγές σου, και δεν ζημιώνεται ποτέ.
Έχει δικαίωμα:


να σου δώσει,
να σου πάρει,
να σου χαρίσει
να σου δεσμεύσει χρήματα,

... αλλά πάντα για κάποιο λόγο. Αυτό που δεν κάνει ποτέ, είναι ... λάθος.

κκοστας
22-11-13, 23:47
εκαταλαβα.........Ο.Κ.

SRF
23-11-13, 21:45
παιδια,συγγνωμη,εγω δεν ειπα οτι τον πληρωσα δυο φορες.Εννοω οτι επληρωθηκε στην αρχη απο το paypal και μετα επηρε και απο εμεννα τα χρηματα που μου επεστρεψε το paypal.Δηλαδη,νομιζω οτι το paypal εζημιωθηκε.Δεν ξερω ακριβως πως το paypal του εδεσμευσε τα χρηματα τη στιγμη που αυτα εμπηκαν στον λογαριασμο του.Μπορει το paypal νατον εχει χρεωσει με το ποσο των 50 ευρω,αλλα τι θα του κανει? Μπορει μονον να το αποκλεισει απο αλλες αγορες.

Στην αποδοχή των όρων του, σου έχει θέσει ρητά ότι ανά πάσα στιγμή θα έχει το δικαίωμα να σου δεσμεύσει και τραβήξει απ' ευθείας από τν λογαριασμό σου ότι ποσό θεωρεί ότι δικαιούται! Αυτό ειδικά για πωλητές ισχύει και με πρόσθεση όρου ΑΝΑΣΤΡΟΦΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ (εντός 60 ημερών) από τον λογαριασμό που σου μετέφερε τα λεφτά από πληρωμές σου!!!
Δηλαδή... τα "τράβηξε" ΠΙΣΩ από τον Κινέζο όταν στα έκανε "refund" εσένα!!!

mtzag
23-11-13, 22:14
και αν στο μεταξυ ο κινεζος σηκωσει ολα τα λεφτα απο το λογαριασμο του στο paypal και την τραπεζικη καρτα που ειναι συνδεδεμενη με το paypal
πως το paypal θα τα τραβηξει πισω ?

leosedf
23-11-13, 22:25
Το ebay ζητάει από τους πωλητές σκέτη κάρτα στην περίπτωση που δεν μπορεί να πάρει από εκεί.
Αν δεν μπορέσει χαιρέτα το ebay account σου και μετά σε κυνηγά νομικά αν μπορεί.

toni31
24-11-13, 00:20
Δεν έχω κάνει κάποια πώληση μέσω ebay και paypal. Νομίζω όμως, ότι δεν τα έχεις άμεσα διαθέσιμα τα χρήματα (της πώλησης) για ανάληψη.

moutoulos
24-11-13, 00:22
και αν στο μεταξυ ο κινεζος σηκωσει ολα τα λεφτα απο το λογαριασμο του στο paypal και την τραπεζικη καρτα που ειναι συνδεδεμενη με το paypal
πως το paypal θα τα τραβηξει πισω ?

Όσο είναι "καθαρός" απο case, ναι μπορεί να το κάνει, δικαίωμά του είναι εξάλλου.
Αν όμως εκρεμεί case, ήδη (όπως είπαμε παραπάνω) τα συγκεκριμένα χρήματα του
τα έχει δεσμεύσει. Δεν μπορεί να τα "τραβήξει" έτσι και αλλιώς ...

Στο μόνο που μπορεί το eBay (οχι το Paypal) να την πατήσει, είναι το ότι όταν
κλείνεις μήνα με βάση το account σου, και ανάλογα της πωλήσεις που έχεις κάνει
κρατάει το ποσοστό του. Εκεί αν έχεις εξαφανιστεί (νόμιμα χωρίς case εις βάρος σου)
απο το PayPal, το eBay μένει ... Bottle.

Βέβαια αυτό όπως θα καταλάβατε ισχύει για πωλητές ...

moutoulos
24-11-13, 00:31
Νομίζω όμως, ότι δεν τα έχεις άμεσα διαθέσιμα τα χρήματα (της πώλησης) για ανάληψη.

Τα χρήματα φαίνονται και "λογιστικά" και διαθέσιμα αμέσως, εφόσον είσαι/είναι εντάξει
και ολοκληρωθεί η διαδικασία. Απο την στιγμή που ολοκληρώνεται η διαδικασία είναι θέμα
... ταχύτητας μετάδοσης δεδομένων.

Τι να την κάνεις την ανάληψη, εγω ποτέ δεν τα βγάζω. Αγοράζω πάντα (οτι μπορώ να
πάρω) με PayPal. Και δεν μιλάω για καταστήματα εξωτερικού, μιλάω και για Ελληνικά.

Τώρα αν θέλεις να τα έχεις διαθέσιμα στην κάρτα σου θα περιμένεις κάνα τριήμερο ...

mtzag
24-11-13, 02:42
εχει τρυπα η διαδικασια του ebay.
το aliexpress κανει κατι αλλο που ειναι ποιο ασφαλες μπλοκαρει τα λεφτα μεχρι να επιβεβαιωσει ο αγοραστης οτι παρελαβε το πραμα
και μολις το επιβεβαιωσει απελευθερωνει το ποσο στον πωλητη.

mariosinsuex
24-11-13, 07:34
εχει τρυπα η διαδικασια του ebay.
το aliexpress κανει κατι αλλο που ειναι ποιο ασφαλες μπλοκαρει τα λεφτα μεχρι να επιβεβαιωσει ο αγοραστης οτι παρελαβε το πραμα
και μολις το επιβεβαιωσει απελευθερωνει το ποσο στον πωλητη.


Το θετικό.....

Το αρνητικό είναι ο απίθανος χρόνος παράδοσης,(στην πλειοψηφία),πλησιάζει τον χρόνο μιάμισης γενειάς........ αν και έχει τύχει 1(μία) φορά να μου έρθει σε 5 μέρες.........

katmadas
24-11-13, 13:49
Τα χρηματα τα δεσμευουν στο paypal για κανα 20ημερο...
Μετα τα αποδεσμευουν...

mathios
24-11-13, 14:08
Καλημερα σε ολους. Καμια 10ρια φορες που εχω κανει πωλησεις στο ebay τα χρηματα δεν τα ειχα διαθεσιμα ποτε πριν απο 15-20 μερες. Μετα περναγαν κανονικα στον λογαριασμο μου(pay pal).Τωρα τι μπορει να γινει αν παιξει κανενα dispute η πως λειτουργει αν εισαι top seller δεν ξερω. Λογικα ομως ο κινεζος δεν πηρε ποτε τα χρηματα απο την πληρωμη που εκανες μιας και οσο ηταν στην αναμονη τα δεσμευσε το ebay λογω του dispute. Το οτι φαινεται στην παραγγελια σου οτι εχεις πληρωσει δεν σημαινει οτι εχει πληρωθει ο πωλητης.

leosedf
24-11-13, 14:15
Αυτό συμβαίνει όταν ακόμα είσαι μικρός η έχεις καιρό να πουλήσεις, μέχρι να φτιάξεις καλό status στα κρατάει 20 μέρες (αν βάλεις tracking 3 μέρες αφού παραδοθεί)

κκοστας
25-11-13, 00:22
τελικα,ενημερωθηκα.Ευχαριστω παιδια.

lefteris_gr
25-11-13, 08:43
απο την στιγμη που δεν πήρες εσυ καμία κάμερα απο τον κινέζο αστον να σου λέει ότι θέλει δεν μπορεί να σου κάνει τπτ .

john_b
25-11-13, 10:15
Λύστε μου μια απορία, πως υπολογίζονται τα ταχυδρομικά ανά χώρα;
Είναι κάτι που το κάνει ο πωλητής ή έχει κάποια βάση δεδομένων το e-bay;
Αν το κάνει ο πωλητής, πως γίνεται;

chip
25-11-13, 12:40
το κάνει ο πωλητής. Ρωτάει το ταχυδρομείο του και βάζει πόσα θα χρειαστούν για να το στείλει. Βέβαια μπορεί να βάλει και "λίγο" παραπάνω και για να είναι σίγουρος ότι όταν φτάσει στο ταχυδρομείο δεν θα του πουν περισσότερα και θα βάλει από την τσέπη του και για να ξεφουσκώσει την τιμή και να τα βάλει στα ταχυδρομικά. Έτσι και στον πελάτη η πρώτη εντύπωση είναι οτι πουλάει φθηνά, αλλά ταυτόχρονα (μάλλον το σημαντικότερο για τον πωλητή) μειώνει την προμήθεια του ebay αφού η προμήθεια (πέρα από το πάγιο ποσό ανάρτησης στη σελίδα του ebay) είναι επι τις εκατό της αξίας του πωληθέντος χωρίς να υπολογίζονται τα έξοδα αποστολής. Από την άλλη αν το παρακάνει δημιουργεί κακή εντύπωση στο πελάτη....

savnik
25-11-13, 13:00
αφού η προμήθεια (πέρα από το πάγιο ποσό ανάρτησης στη σελίδα του ebay) είναι επι τις εκατό της αξίας του πωληθέντος χωρίς να υπολογίζονται τα έξοδα αποστολής.
Εδώ κάνεις λάθος. Και στα έξοδα αποστολής υπάρχει προμήθεια.

chip
25-11-13, 22:08
Είναι σίγουρο αυτό? Έχεις κάνει πώληση? Γιατί δεν έχω κάνει πώληση αλλά πριν χρόνια είχα διαβάσει τον τρόπο χρέωσης και είχα καταλάβει οτι δεν παίρνει προμήθεια επί του κόστους μεταφορικών.

SRF
25-11-13, 22:11
Είναι σίγουρο αυτό? Έχεις κάνει πώληση? Γιατί δεν έχω κάνει πώληση αλλά πριν χρόνια είχα διαβάσει τον τρόπο χρέωσης και είχα καταλάβει οτι δεν παίρνει προμήθεια επί του κόστους μεταφορικών.

ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΟ!!!

Αποστόλης1
25-11-13, 22:22
Εδώ κάνεις λάθος. Και στα έξοδα αποστολής υπάρχει προμήθεια.



Λογικό είναι γιατί ο πωλητής θα μπορούσε να αυξλησει τα ταχ/κά και να μειώσει τηα αξία του προιόντος, εκτός αυτού δεν θα υπήρχαν και οι δωρεάν αποστολές.

κκοστας
25-11-13, 23:31
Εμενα ενας κινεζος μου εζητησε για να μουστειλει μια μασκα προστασιας απο χημικα, 52 δολλαρια για τη μασκα και 48 δολ ταχυδρομικα.Του ειπα να μου τη στειλει με κινεζικο ταχυδρομειο, και ετσι μου κατεβασε τα ταχυδρομικα σε 44 δολ.

dalai
26-11-13, 01:50
παλαιοτερα στο ebay ειχαν πολλες προσφορες με μηδενικη αξια αντικειμενου (0.01€) και μεγαλα εξοδα αποστολης.
Ετσι κερδιζαν(εκλεβαν) σε πολλα επιπεδα:
α)δεν πληρωναν προμηθεια στο ebay
β)μπαιναν πρωτοι στην αναζητηση για χαμηλωτερη τιμη και
γ) σε περιπτωση προβληματικου προιοντος αποζημιωνοσουν σαν πελατης για την αξια του προιοντος οπως αναγραφονταν και οχι για τα εξοδα αποστολης!
Τελικα απο οτι διαβαζω εδω το εκοψε η εβαυ το α) . Το β) και γ) ομως συνεχιζουν να ισχυουν,οποτε προσοχη

Υ.Γ. Εχω κανει καμοια κατοσταρια παραγκελιες και οι 2-3 που δεν ηρθαν αποζημιωθηκα σε ολες εκτος απο μια.Δυστηχως αμελησα να ανοιξω case και η συναλαγη εκλεισε .Κατοπιν εορτης εστειλα emails και στον πωλητη και την ebay αλλα πηρα εκατερωθεν τα @ρχ@@ μου.Ο πωλητης μοκο και η εβαυ copy paste τα ιδια και τα ιδια. Τελικα ζητησα εστω να με αφησουν να τον βαθμολογισω( γιατι μετα τις 60 μερες κλεινει και η δυνατοτητα βαθμολογιας αν δεν το εχεις κανει ) και αρνηθηκαν .Οποτε φαγαμε μια κωλια 90€
Απο εδω και περα στις 35 μερες θα ανοιγω case και θα του λεω να περιμενουμε αλλο ενα μηνα να ερθει αλλα με ανοιχτο case.

SRF
26-11-13, 10:02
Λογικό είναι γιατί ο πωλητής θα μπορούσε να αυξλησει τα ταχ/κά και να μειώσει τηα αξία του προιόντος, εκτός αυτού δεν θα υπήρχαν και οι δωρεάν αποστολές.

Παλαιότερα δεν 'επαιρναν από τα έξοδα αποστολής... εώς ότου εμφανιστήκαν οι... Κινέζοι! Και επειδή αυτοί βάζανε 0.1 στο προϊόν και 10 στα έξοδα αποστολής, το ΗΠΕΟΙ σου λέει " έτσι είστε... πάρτε τώρα μιά αναβάθμιση στους όρους, με ποσοστό επί του συνόλου" !!!
Ένα ακόμα από τα... "καλά" που προσφέραν οι... Κινέζοι!!!

leosedf
26-11-13, 10:33
Παλαιότερα δεν 'επαιρναν από τα έξοδα αποστολής... εώς ότου εμφανιστήκαν οι... Κινέζοι! Και επειδή αυτοί βάζανε 0.1 στο προϊόν και 10 στα έξοδα αποστολής, το ΗΠΕΟΙ σου λέει " έτσι είστε... πάρτε τώρα μιά αναβάθμιση στους όρους, με ποσοστό επί του συνόλου" !!!
Ένα ακόμα από τα... "καλά" που προσφέραν οι... Κινέζοι!!!
Γιώργο εταιρία (και μάλιστα κολοσσός) είναι το ΕΠΕΟΙ δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους. Λογικό δεν είναι? Αν βλέπεις ότι χάνεις σε μεγάλη κλίμακα τι θα κάνεις?
Τώρα οι Κινέζοι.... Καλοί είναι αλλά δεν τους κόφτει. Και οι ακρίδες κάπως έτσι λειτουργούν.