PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ταινίας led rgb με controller



geogeo
22-11-13, 18:29
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με σύνδεση ταινίας led rgb 15 μέτρων κομμένη ανα μέτρο και σύνολο 108 Watt (15m x 7.2W).
Ο controller με το χειριστήριο φτάνει τα 72W οπότε θα χρειαστώ ενισχυτή σήματος.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να βάλω τον ενισχυτή κατευθείαν μετά τον controller και έπειτα να συνδέσω τις 1μ ταινίες με τον ενισχυτή.

Στην εικόνα του μανουαλ του ενισχυτή δείχνει ότι πρέπει να μπεί ενδιάμεσα στις ταινίες αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να συνδέσω το κάθε μέτρο ταινίας συνεχόμενα.

Εχω κάνει ενα σχέδιο με το 1 αυτό που σκέφτηκα να κάνω και το 2 του μανουαλ47509

lepouras
22-11-13, 20:42
μπορείς να κάνεις και τα 2.
δηλαδή να έχεις controler και παράλληλα μερικές ταινίες(στα βατ που σηκώνει) και μετά τον ενισχυτή με παράλληλα όσες ταινίες θέλεις(στα βατ που σηκώνει)
ο ενισχυτής μπορεί να παίρνει σήμα κατευθείαν από την έξοδο του controller παράλληλα με τις ταινίες που τροφοδοτεί.

οπότε. ο controller πρέπει να μπει μετά το τροφοδοτικό σίγουρα. μπορεί να τροφοδοτήσει μερικές ταινίες όσες σηκώνει (στην σειρά ή παράλληλα όπως θέλεις)και ο ενισχυτής μπορεί να πάρει σήμα μετά τις ταινίες ή και πριν τις ταινίες και να τροφοδοτήσει τα δικά του κομμάτια και αυτός.
συνήθως προτιμούμε να παίρνει κατευθείαν από τον controller(άσχετα αν τροφοδοτεί και ταινίες ταυτόχρονα) για να εξασφαλίσουμε ότι βλέπει ακριβός την τάση εξόδου του controller και όχι την κάποια πτώση τάσης που μπορεί να έχει στην άκρη της η ταινία.

υ.γ όταν μιλάμε για σειρά η παράλληλα εννοούμε να τροφοδοτείτε η μια ταινία από το τέλος της προηγούμενης (σειρά σχέδιο σου 2) ή να έχουν κοινό σημείο τροφοδοσίας(παράλληλα σχέδιο σου 1 ) γιατί με πραγματικούς όρους παράλληλα είναι όλες.


47520
στο σχέδιο μου επειδή είναι 5 μέτρα ταινίες τροφοδοτούμε και στο τέλος να μην έχουμε διάφορα στην φωτεινότητα(πτώση τάσης που λέγαμε) αν τα κομμάτια σου είναι μικρά (1- 1.5 μέτρο) δεν χρειάζεται