PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρικη εγκατάσταση σπιτιου



chris-the-tesla
22-11-13, 22:57
Καλησπέρα στην παρέα είμαι νέος στο forumμόλις τώρα έκανα εγγραφή. Έχω βασικές γνώσεις ηλεκτρολογίαςκαι ηλεκτρονικών από την σχόλη μηχανικών ε.ν. Στο θέμα μας τώρα θα ξεκινήσω τηνηλεκτρολογική εγκατάσταση του εξοχικού (σημειώσει,πατέρας μου είναι ηλεκτρολόγος παλαιάς γενναίας δεν γνωρίζει από καινούργια κόλπακαι σύστημα που κυκλοφορούν στο εμπόριο )θα ήθελα να μου πείτετη χρειάζεται να βάλω στον πίνακα από άποψη ασφάλειας του σπιτιού για πτώση τάσεις,αντικεραυνικά, διάμετρος καλωδίων, ασφάλειες, ups,επιτηρητές τάσης, ασφαλειοδιακόπτες,Γείωση αλεξικέραυνου. Κτλ Θα ήθελα την βοήθειας σας και να μου προτείνεται και ότιάλλο είναι αναγκαίο για ένα σπίτι
Ευχαριστώ θα περιμένω μια απάντηση!

chris-the-tesla
22-11-13, 23:15
καπια απαντηση????

chris-the-tesla
25-11-13, 13:15
?????? βοηθεια??

vasilllis
27-11-13, 09:44
καλως ηρθες Χρηστο.
Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θες να κανεις?
Ο μπαμπας σαν αδειουχος ή πρωην αδειουχος θα φτιαξει τα ηλεκτρολογικα .Τα αλλα ασφαλιστικα σε τι θα σε ωφελησουν?
Αν δεν μας πεις τι ακριβως εχει το σπιτι ειναι δυσκολο να σου απαντησει καποιος.Θελω να πω δηλαδη οτι μπορεις να κανεις την δουλεια σου με ενα απλο πολυμπριζο και με 2000€ εξοπλισμο.
τωρα το περι αλεξικεραυνα δεν σχολιαζονται εδω μεσα μιας και σε βλεπω να γινεσαι κυριολετικα τεσλα :biggrin:

draco1
28-11-13, 21:59
Το κουβέντιασες με τον πάτερα σου άσχετα αν είναι τις "παλιάς σχολής" ίσως να έχει καλές ιδέες και να σε ξαφνιάσει ευχάριστα :001_huh:

picdev
29-11-13, 01:27
σίγουρα ξέρεις τι κάνεις? και αν πάρει φωτιά το σπίτι σου απο μία λάθος διατομή? αν σκοτωθεί κάποιος?

Dragonborn
29-11-13, 07:00
Αντίθετα από όσα αναμασούν οι επαγγελματικές συντεχνίες μηχανικών, εγκαταστατών και δημοσίων υπαλλήλων, δεν έχω αντίρρηση για το DIY. Αλλά χρειάζεται ένα επίπεδο υπευθυνότητας και αυτογνωσίας.

Μάθε αρχικά πέντε απλά πράγματα, φτιάξε ή συντήρησε διάφορα απλά πράγματα με βάση έτοιμες οδηγίες, διάβασε λίγο να αποκτήσεις βαθύτερες γνώσεις και να αφομοιώσεις όσες πληροφορίες έμαθες από την κατασκευή, κάνε τον παραπάνω κύκλο 2-3 φορές και μετά συζητάμε για τον σχεδιασμό μιας εγκατάστασης.

Μηχανικός είσαι, δεν θα είναι δύσκολο, και το forum είναι διαθέσιμο για απαντήσεις σε σαφή και συγκεκριμένα ερωτήματα. Αν τώρα βαριέσαι να μπεις στην διαδικασία της αυτοεκπαίδευσης, χρησιμοποίησε έναν επαγγελματία.

haris_216
29-11-13, 10:39
Ξεκαθαρίζω ότι δεν μπορώ να βοηθήσω τον TS αφού δεν έχω τις γνώσεις.
Αλλά δεν μπορώ να μην επισημάνω το γεγονός ότι, αν κατάλαβα καλά, θέλει κάποιος να του "στήσει" τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού του.
Και μάλιστα κάνει την ερώτηση και στο τεταρτάκι επάνω αδημονεί γιατί δεν έχει πάρει απάντηση!!!

Dragonborn
29-11-13, 11:47
...και στο τεταρτάκι επάνω αδημονεί γιατί δεν έχει πάρει απάντηση!!!Τώρα υπερβάλλεις και γίνεσαι άδικος. Όχι και στο τεταρτάκι! Περίμενε 18 ολόκληρα λεπτά. :w00t: