PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα για χειρισμο τοπικου δικτυου.



manolisp
23-11-13, 12:31
καλημερα σε ολους !
θελω να δω ποιες συσκευες ειναι συνδεδεμενες στο τοπικο δικτυο του σπιτιου μου. τις ip των συσκευων μου (2 λαπτοπ, 1 desktop και 2 κινητα) τις γνωριζω
απλα θα ηθελα ενα προγραμματακι για windows ωστε να βλεπω ποιες συσκευες ειανι συνδεδεμενες στο δικτυο μου.γιατι μου εχουν μπει υποψιες οτι μου κλεβουν ιντερνετ παρολο που ειναι κλειδωμενο το ρουτερ. ευχαριστω ! :001_smile:

info@kalarakis.com
23-11-13, 12:45
Η πιο φτηνή και πιο αξιόπιστη λύση

μέσα απο το ίδιο το router μπορείς να δις ποιοι υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι πάνω του
Στα στατιστικά συνήθως ή στο μενού για το λαν έχει μια λίστα με όλες τις συσκευές που τον χρησιμοποιούν.
Το καλύτερο για να μη σου κλέβουν το ασύρματο είναι να ενεργοποιήσεις το κλείδωμα με mac address.

manolisp
23-11-13, 13:36
ναι ! πολυ σωστα ! ουτε που το σκεφτηκα !!! ευχαριστω !
πως ακριβως γινεται το κλειδωμα με mac address ?

leosedf
23-11-13, 14:05
http://download.mikrotik.com/dude-install-3.6.exe

edgar
23-11-13, 14:36
ναι ! πολυ σωστα ! ουτε που το σκεφτηκα !!! ευχαριστω !
πως ακριβως γινεται το κλειδωμα με mac address ?

Θα πας στο μενου του ρουτερ σου 192.168.x.x η όπως ειναι. Ψαχνοντας σε καποιο μενου που εχει σχεση με ασφαλεια η firewall η κατι παρεμφερες, θα δεις την επιλογη για mac filtering. Εκει μπορεις να βαλεις την mac address των συσκευων που θες να ειναι συνδεδεμενες και θα επιλεξεις να μπλοκαρει ολες τις υπολοιπες. Πιο συγκεκριμενες οδηγιες δεν υπαρχουν, διοτι καθε ρουτερ εχει και το δικο του μενου, αλλα ο μπουσουλας ειναι καπως ετσι γενικα.

spiroscfu
23-11-13, 15:57
άλλαξε το κλειδί σου και βάλε wpa2 με σύμβολα γράμματα και αριθμούς (μπορείς να βάλεις μέχρι και 64 χαρακτήρες)


και κάποιος που ξέρει να τον σπάσει θα κάνει κάποιους μήνες με χρόνια αρκετά pc αναμμένα να ψάχνουν συνέχεια

manolisp
23-11-13, 16:37
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ! εβγαλα τελικα ακρη απο τις ρυθμισεις του ρουτερ !!

picdev
23-11-13, 17:15
μην μπείς σε τέτοιες διαδηκασίες, απλά βάλε wp2 και κλείσε το WPS, το wpa2 σπάει μονο όταν είναι ανοικτό το wps.

spiroscfu
24-11-13, 02:46
τσου σπάει και χωρίς wps αν ο κωδικός είναι αδύναμος

mariosinsuex
24-11-13, 05:00
Κωδικός δικτύου...........


ονoματεπώνυμοημερομηνιαγενησηςκαιολατασυμβολαμετησ ειρααποτο1μεχριτο0

μέχρι τώρα που το δοκιμάσαμε με τα "γνωστά" linux προγράμματα.....Μας έβγαζε error στο 26-30 ψηφίο μετά από καμμιά 12αριά μέρες........(i5-8gbram-ssd)χωρίς να τρέχει τίποτα άλλο.
Οπότε θέλω να πιστεύω ότι είμαι οκ..........:)

spiroscfu
24-11-13, 18:22
όπα θα σε φτύσει το ρούτερ σου :biggrin:


βάλτου 5 από το καθένα, σύμβολα, κεφαλαία μικρά γράμματα, αριθμούς (σύνολο 20 χαρακτήρες)
και βάλε καμιά δεκαριά pc με ισχυρές gpu/cpu να ψάχνουν μέσα από κάποια online gigalist


μετά από κάποιους μήνες (που λόγω κατανάλωσης θα σε σύμφερε να είσαι όλη μέρα σε internet cafe ή να είχες δυο/τρεις vdsl συνδέσεις)

μπορεί και να βρεθεί κάτι :biggrin:

spiroscfu
24-11-13, 18:33
παιδιά υπόψιν αν υποστηρίζεται από το ρούτερ wps (που από default είναι on σε αρκετά), η διαδικασία εύρεσης είναι αρκετά γρήγορη

her
24-11-13, 18:48
Όταν είναι ενεργοποιημένο το WPA/WPA2 τότε τι ισχύει;
Σε ποιο είναι που γίνετε sniffer και αποκωδικοποιείτε το κλειδί του ασύρματου δικτύου μέσα από υπολογιστή που είναι ήδη συνδεδεμένο στο δίκτυο;

spiroscfu
24-11-13, 18:54
Σε ποιο είναι που γίνετε sniffer και αποκωδικοποιείτε το κλειδί του ασύρματου δικτύου μέσα από υπολογιστή που είναι ήδη συνδεδεμένο στο δίκτυο;

και στο wep όπως και στο wpa το κλειδί το παίρνουμε με την βοήθεια ενός client, αν δεν υπάρχει κάποιος συνδεμένος δεν νομίζω να γίνεται δουλεία