PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητής ΔΕΗ - Κατανάλωση



Ηλεκτρονικάκιας
23-11-13, 17:28
Θέλω να ρωτήσω το εξής...
Στον λογαριασμό μου έχω βάση μετρητή ΔΕΗ κατανάλωση 2400KWh με ότι αυτό συνεπάγεται σε ευρώ.
Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω την πραγματική μου κατανάλωση γιατί μου φαίνεται υπερβολική η χρέωση αυτή αφού με το χαρτί που υπολογίζω τις καταναλώσεις μου και τις ώρες εργασίας των (από την μεγαλύτερη μέχρι την μικρότερη συσκευή) δεν βγάζω πάνω από 1200KWh για ίδιους χρόνους εργασίας.
Επαναλαμβάνω στο ρολόι φαίνονται ότι καταναλώθηκαν οι 2400Κwh.
Στην ΔΕΗ υπάλληλος της μου είπε να τσεκάρω την άεργη ισχύ. Επίσης μου είπε ότι και να ζητήσω έλεγχο μετρητή από συνεργείο ΔΕΗ θα έρθουν και το ποιο πιθανό είναι να βρούνε ΟΚ τον μετρητή. Ακόμα και αν βάλουν νέο μετρητή και πάλι θα γράφει τα ίδια μου είπε λόγω άεργου κατανάλωσης που πιθανόν είναι και το πρόβλημά μου.
Πρόκειται για μονοφασική κατανάλωση Νο1.
Θέλω την γνώμη σας...

midakos
23-11-13, 19:18
μπορείς να τοποθετήσεις στον πίνακα σου ενα μονοφασικό μετρητή κατανάλωσης. Έχουν τρελές δυνατότητες, καθώς σου δίνουν στιγμιαία στοιχεία αλλα έχουν και δυνατότητες αποθήκευσης κατανάλωσης με βάση το χρόνο, kwh δηλαδή.
π.χ http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?cPath=108_391&products_id=3590&osCsid=e04bd08c1bab44aa986303bb49bd4c5f

george Mp
23-11-13, 20:30
Αεργη ισχυ; ουτε καραβι να ηταν, ειναι τοσο παλιο το σπιτι; εχει υγρασια;Η εχεις καμια καταναλωση που δεν την θυμασαι σε μονιμη λειτουργεια(κανενα φως σε παταρι ή υπογειο) ή καποιος κλεβει (το ρολοι της ΔΕΗ ή κανενας γειτονας).Αν μπορεις ελεγξε τις συνδεσεις μην ειναι καμια βιδα χαλαρη στον πινακα.

xrhstosmp
23-11-13, 23:12
θα ελεγα τιποτα για την υπαλληλο που πληρωνουμε ολοι μας αλλα προσπαθω να ειμαι ευγενικος .
τοποθετησε εναν ακομα μετρητη και ελεγξε την καταναλωση που γραφουν και οι δυο.γενικα ακρη με το δημοσιο δε βγαζεις αλλα καλο ειναι να ξερεις αμα σε κλεβει και εκει ή οχι...

Ηλεκτρονικάκιας
23-11-13, 23:44
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα γνώμες σας.
Αν η εγκατάσταση θεωρήσουμε ότι έχει άεργη ισχύ ή κάποιο άλλο θέμα που δεν σχετίζεται με κλοπή από το μετρητή ΔΕΗ μέχρι τον γεν. πίνακά μου τότε θα μου γράψει τα ίδια.
Θέμα κλοπής είναι απίθανο γιατί η πλευρά όπου περνάνε οι γραμμές για το κάθε διαμέρισμα του κάθε ορόφου δεν είναι προσβάσιμη.
Με κατεβασμένο το γενικό του πίνακά μου δεν υπάρχει κατανάλωση, δοκιμή επί 32 ώρες OFF.
Όμως είδα ότι μόνο με ψυγείο στην πρίζα και καμία άλλη κατανάλωση και 100 - 300W λαμπτήρες που δεν λειτουργούσαν και συνεχώς μετά από 3,5 ώρες είχα ένδειξη κατανάλωσης στο μετρητή 11,56KWh, αδικαιολόγητες για αυτή την χρήση!
Ο υπάλληλος της ΔΕΗ με ευγένεια και μάλιστα αυτός ήταν που με έκανε να αμφιβάλω για την κατανάλωση αυτή μου πρότεινε να ελέγξω μέσω ηλεκτρολόγου το τι συμβαίνει γιατί το τεχνικό τμήμα ΔΕΗ είναι για τα μπάζα και θα επιδιώξει να με βγάλει πραγματικό καταναλωτή και ας μην είμαι μόνο και μόνο για το κέρδος της ΔΕΗ.
Το σπίτι είναι 23 χρόνων σίγουρα με γραμμές 1,5mm, πιθανόν δεν θα υπάρχει ούτε καν γείωση (λειτουργία μόνο με ουδετέρωση...), τα καλώδια του πίνακα 3-4 φορές το χρόνο όπου έτυχε να κοιτάξω πράγματι τα βρίσκω λυμένα, τώρα κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει και ίσως κουβέντα την κουβέντα κάτι να σκεφτώ ή να ψάξω.
Πάντως και με το χαρτί που υπολόγισα τις καταναλώσεις μου δεν βγαίνουν με τίποτα τόσες.
Ευχαριστώ και πάλι για κάθε σας τοποθέτηση.

nestoras
23-11-13, 23:56
Θέλω να ρωτήσω το εξής...
Στον λογαριασμό μου έχω βάση μετρητή ΔΕΗ κατανάλωση 2400KWh με ότι αυτό συνεπάγεται σε ευρώ.
Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω την πραγματική μου κατανάλωση γιατί μου φαίνεται υπερβολική η χρέωση αυτή αφού με το χαρτί που υπολογίζω τις καταναλώσεις μου και τις ώρες εργασίας των (από την μεγαλύτερη μέχρι την μικρότερη συσκευή) δεν βγάζω πάνω από 1200KWh για ίδιους χρόνους εργασίας.
Επαναλαμβάνω στο ρολόι φαίνονται ότι καταναλώθηκαν οι 2400Κwh.
Στην ΔΕΗ υπάλληλος της μου είπε να τσεκάρω την άεργη ισχύ. Επίσης μου είπε ότι και να ζητήσω έλεγχο μετρητή από συνεργείο ΔΕΗ θα έρθουν και το ποιο πιθανό είναι να βρούνε ΟΚ τον μετρητή. Ακόμα και αν βάλουν νέο μετρητή και πάλι θα γράφει τα ίδια μου είπε λόγω άεργου κατανάλωσης που πιθανόν είναι και το πρόβλημά μου.
Πρόκειται για μονοφασική κατανάλωση Νο1.
Θέλω την γνώμη σας...

Αν δεις το λογαριασμό σου στη δεύτερη σελίδα θα πρέπει να έχει στο πινακάκι πάνω αριστερά τον συντελεστή ισχύος (συνφ).
Το "μονοφασική κατανάλωση Νο1" τι ακριβώς σημαίνει;
Νο1 έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μόνο στα τριφασικά (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος).
Από τι στιγμή που το "συνφ" στο λογαριασμό σου δεν είναι "1" τότε" έχει νόημα να αρχίσεις να κοιτάς τις άεργες καταναλώσεις (πχ μεγάλους κινητήρες κτλ). Αν το "συνφ" είναι "1" τότε η ΔΕΗ δε χρεώνει άεργα.

spiroscfu
24-11-13, 02:34
έχω την εντύπωση πως στους οικιακούς καταναλωτές δεν προσμετράται η άεργη


ο μετρητής της δεη είναι μαγνητικός (μηχανικός) άρα κινείτε με κατανάλωση πραγματικής και όχι φαινόμενης

Dragonborn
24-11-13, 07:44
47543


Νο1 έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μόνο στα τριφασικά (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος).Ναι, δες τον παραπάνω πίνακα.

vasilllis
25-11-13, 08:54
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα γνώμες σας.
Αν η εγκατάσταση θεωρήσουμε ότι έχει άεργη ισχύ ή κάποιο άλλο θέμα που δεν σχετίζεται με κλοπή από το μετρητή ΔΕΗ μέχρι τον γεν. πίνακά μου τότε θα μου γράψει τα ίδια.
Θέμα κλοπής είναι απίθανο γιατί η πλευρά όπου περνάνε οι γραμμές για το κάθε διαμέρισμα του κάθε ορόφου δεν είναι προσβάσιμη.
Με κατεβασμένο το γενικό του πίνακά μου δεν υπάρχει κατανάλωση, δοκιμή επί 32 ώρες OFF.
Όμως είδα ότι μόνο με ψυγείο στην πρίζα και καμία άλλη κατανάλωση και 100 - 300W λαμπτήρες που δεν λειτουργούσαν και συνεχώς μετά από 3,5 ώρες είχα ένδειξη κατανάλωσης στο μετρητή 11,56KWh, αδικαιολόγητες για αυτή την χρήση!
Ο υπάλληλος της ΔΕΗ με ευγένεια και μάλιστα αυτός ήταν που με έκανε να αμφιβάλω για την κατανάλωση αυτή μου πρότεινε να ελέγξω μέσω ηλεκτρολόγου το τι συμβαίνει γιατί το τεχνικό τμήμα ΔΕΗ είναι για τα μπάζα και θα επιδιώξει να με βγάλει πραγματικό καταναλωτή και ας μην είμαι μόνο και μόνο για το κέρδος της ΔΕΗ.
Το σπίτι είναι 23 χρόνων σίγουρα με γραμμές 1,5mm, πιθανόν δεν θα υπάρχει ούτε καν γείωση (λειτουργία μόνο με ουδετέρωση...), τα καλώδια του πίνακα 3-4 φορές το χρόνο όπου έτυχε να κοιτάξω πράγματι τα βρίσκω λυμένα, τώρα κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει και ίσως κουβέντα την κουβέντα κάτι να σκεφτώ ή να ψάξω.
Πάντως και με το χαρτί που υπολόγισα τις καταναλώσεις μου δεν βγαίνουν με τίποτα τόσες.
Ευχαριστώ και πάλι για κάθε σας τοποθέτηση.

Κανε μια αμπερομετρηση σε ολες τις γραμες του πινακα.11κιλοβατωρες με ενα ψυγειο δεν καιγονται..

kawasiades
25-11-13, 09:30
Οι μετρητές της ΔΕΗ έχουν πρόβλεψη για όταν παλιώνουν και μειωθεί η αυτεπαγωγή (βραχυκύκλωμα σπειρών)στο πηνίο τάσης τους να αντισταθμίζεται αυτό με τη μείωση της έντασης του μαγνητικού πεδίου από τον μόνιμο μαγνήτη πέδησης στο δίσκο του μετρητή. Αν όμως δεν χαλάσει το πηνίο τάσης ο μετρητής δείχνει παραπάνω λόγω μείωσης της έντασης του μαγνητικού πεδίου του μαγνήτη. Πάρε έναν μετρητή (όχι ηλεκτρονικό όχι κινέζικο σαν της ΔΕΗ 15-20 Ευρώ) ίδιας ή περίπου ίδιας έντασης βάλε τον στον πίνακα προσωρινά εξωτερικά (προσοχή σε απολύτως κατακόρυφη τοποθέτηση κρεμασμένο στον τοίχο)και αν έχεις διαφορές κατανάλωσης ζήτα από τη δεη να αλλάξει τον δικό σου.

JOUN
25-11-13, 10:29
Το εχουμε αναφερει παρα πολλες φορες εδω:
Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΕΡΓΗ!!
Ο υπαλληλος που σου τα ειπε αυτα ειναι οτι ναναι..Ακομη και συνφ 0.1 να ειχες δεν προκειται να σου μεταβαλει αυτα που πληρωνεις καθολου.
Καλυτερα κανε αυτο που σου ειπαν και βαλε ενα μετρητη μηχανικο σαν της ΔΕΗ και συγκρινε καταναλωσεις να ξερεις τι σου γινεται.Το να κοψεις το ρευμα και να δεις αν γραφει η οχι δεν σου προσφερει και τιποτα..Αν δεν περναει καθολου ρευμα φυσικα και δεν θα γραψει τιποτα.
Το θεμα ειναι να μην γραφει αντι για 1KWh 2 η και παραπανω..

^@kawasiades: Δεν το εχω ξανακουσει αυτο που λες αλλα μου φαινεται καπως..Πρωτα πρωτα γιατι να βραχυκυκλωσουν οι σπειρες του πηνιου τασης απο την στιγμη που δεν τρωνε και κανενα ζορι,διαρρεονται απο ρευμα μερικων mA..
Δευτερο αντε και βραχυκυκλωσαν δυο σπειρες,στο συνολο που ειναι καποιες εκατονταδες,τι διαφορα θα κανει στην αυτεπαγωγη;

Υ.Γ Τωρα που τα ξανασκεφτομαι μιλαμε για πολυ μεγαλες αποκλισεις οποτε και ενα με ενα μετρητη πινακα(ειναι σαν αυτοματακι) θα εχεις μια ενδειξη τι περιπου συμβαινει.Το λεω γιατι ειναι πολυ ποιο ευκολο να μπει απο τον κλασικο μηχανικο, που ειναι κακασχημος και ογκωδεστατος.

FILMAN
25-11-13, 11:49
Επίσης χαλαρές συνδέσεις σημαίνουν μάλλον μικρότερη κατανάλωση και όχι μεγαλύτερη.

tasos987
25-11-13, 12:21
Επίσης χαλαρές συνδέσεις σημαίνουν μάλλον μικρότερη κατανάλωση και όχι μεγαλύτερη.

Φιλιππε χωρις να ειμαι σιγουρος, χαλαρες συνδεσεις >>αυξηση αντιστασης της γραμμης στο σημειο της συνδεσης >>αυξηση της θερμοκρασιας στο σημειο αυτο >>καμενο καλωδιο στο σημειο αυτο . Χανω κατι , καπου ?

ΑΝ τα ανωτερω ισχυουν ,αυτη η αντισταση δεν καταναλωνει ρευμα ? Δεν ξερω ποσο αλλα η αυξηση της θερμοκρασιας κατι τετοιο δεν υποδηλωνει ?

FILMAN
25-11-13, 12:31
Φυσικά και καταναλώνει ισχύ, η οποία αφαιρείται από τη συσκευή που ακολουθεί. Αλλιώς, μπορείς να το φανταστείς σαν να προσθέτεις μια αντίσταση σε σειρά, οπότε η συνολική αντίσταση μεγαλώνει και κατά συνέπεια το ρεύμα μειώνεται.

tgiannak
01-02-14, 10:52
καλημερα παιδια και καλως σας βρηκα!

για να μην αρχιζω νεο θεμα το γραφω εδω..

λοιπον εχω ενα προβλημα με τον μετρητη την ΔΕΗ στο σπιτι..ηρθε ο λαγαρισμος χθες του τετραμηνου και εχει καψει μονο 100 kwh σε 4 μηνες ! πηγα και ειδα το ρολοι και ενω γυρίζει μεσα ο "τροχός" αυτο δεν αλλαζει τα νουμερα μενουν ως εχουν, προφανως χαλασε εντελως! εδω να πω οτι το ρολοι ειναι σφραγισμενο κανονικα απο την δεη..εμενα ποια η κινηση μου σε αυτη την περιπτωση;; δε θελω να το παιξω εξυπνος αλλα εχω ακουσει οτι οταν γινεται το αντιθετο και ο μετρητης γραφει πολυ ρευμα και τους καλεις να το δουν στο παιζουν δυσκολοι..εγω τωρα τι πρεπει να κανω και τι γινεται με αυτα που εκαψα 4 μηνες δωρεαν;;;

ευχαριστω θανασης

s12original
01-02-14, 11:59
Μην το πείς ούτε ....... του παππά

info@kalarakis.com
01-02-14, 12:07
ανταλλάσσουμε με το δικό μου?

υπάρχουν δυο λύσεις
α) τους το λές
β) άστο και θα δούμε

Έχω την εντύπωση πως έστι και αλλιώς θα σου βάλλουν κερατιάτικα ανεξάρτητα αν φταις εσύ ή όχι.
Αν κάποιος ξέρεις ή έχει ανάλογη εμπειρία???

el greco 1
01-02-14, 13:14
μην το αναφερειs καν. οταν αυτοι το παρουν χαμπαρι θα αλαξουν το μετρητη και δεν θα ζητησουν τιποτα.ειχα αναλογη περιπτωση σε πελατη οπου 4 χρονια γινοταν αυτο που λεs ηρθαν τον αλαξαν και εφυγαν.στη περιπτωση αυτη ο καταναλωτηs δεν φερει καμμια ευθυνη.

lepouras
01-02-14, 13:18
από την στιγμή που το καβούκι και ο μετρητής είναι σφραγισμένοι δεν μπορεί να σου ρίξει καμία ευθύνη.

tgiannak
01-02-14, 14:17
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!

gianndats
01-02-14, 18:39
καλημερα παιδια και καλως σας βρηκα!

για να μην αρχιζω νεο θεμα το γραφω εδω..

λοιπον εχω ενα προβλημα με τον μετρητη την ΔΕΗ στο σπιτι..ηρθε ο λαγαρισμος χθες του τετραμηνου και εχει καψει μονο 100 kwh σε 4 μηνες ! πηγα και ειδα το ρολοι και ενω γυρίζει μεσα ο "τροχός" αυτο δεν αλλαζει τα νουμερα μενουν ως εχουν, προφανως χαλασε εντελως! εδω να πω οτι το ρολοι ειναι σφραγισμενο κανονικα απο την δεη..εμενα ποια η κινηση μου σε αυτη την περιπτωση;; δε θελω να το παιξω εξυπνος αλλα εχω ακουσει οτι οταν γινεται το αντιθετο και ο μετρητης γραφει πολυ ρευμα και τους καλεις να το δουν στο παιζουν δυσκολοι..εγω τωρα τι πρεπει να κανω και τι γινεται με αυτα που εκαψα 4 μηνες δωρεαν;;;

ευχαριστω θανασης

Δίσμοιρε τι σου έλαχε με τέτοια κρίση...
Σε λυπάμαι πραγματικά...
Και για να σε βοηθησω δεχομαι ανταλλαγη με τον δικο μου που λογω αρχαιοτητας υποψιαζομαι οτι γραφει τουλάχιστον 20% παραπάνω απ' το πραγματικό αλλά δεν μπορώ να τους το αποδείξω στην ΔΕΗ.

el greco 1
01-02-14, 19:25
αν βαλειs ενα ψηφιακο η αναλογικο στο γενικο πινακα μπορειs να εχειs μια μηνιαια μετρηση και θα δειs αν ο δικοs τουs ειναι ελλατοματικοs.:ok:

dalex
01-02-14, 19:46
Όταν προσέξει η ΔΕΗ ότι έχεις πολύ μικρότερη μέση κατανάλωση θα έρθει και θα σου αλλάξει τη χελώνα.Επιπλέον στον επόμενο λογαριασμό που θα σου εκδόσει θα έχει υπολογίσει και τις κιλοβατώρες που έχει χάσει το διάστημα που ο μετρητής ήταν χαλασμένος .Αυτό από εμπειρία δικιά μου .Καλύτερα κάνε μια αναφορά μη σου έρθουν μαζεμένα

MAIKLKF
29-04-14, 06:42
ΠΡΟΣΟΧΗ θα το βρουν από πότε χάλασε με βάσει της καταναλώσεις της τετραμηνίας καλό είναι να το αναφέρεις γιατί θα αθροίσουν της καταναλώσεις και θα σου έρθουν μαζεμένα είναι θέμα χρόνου να έρθουν για έλεγχο (Άποψη)

Alxnks
29-04-14, 11:51
Ποσο δύσκολο θα ναι να πει οτι το αντίστοιχο χρονικό διαστημα έμενε στο σπίτι πολύ λίγο, καθώς φιλοξενούνταν απο συγγενικό πρόσωπο;

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xqtr
29-04-14, 14:05
Τρεχα να το δηλωσεις... η ΔΕΗ, δεν χανει ουτε ευθυνεται ποτε κ για τιποτα. Εσυ θα βρεις μπελα. Απλα θα κοιταξουν τα περσινα αντιστοιχα διμηνα κ θα σου ερθει ολο μαζι...

info@kalarakis.com
29-04-14, 16:10
Αν γράφει ΚWh έστω και λίγες αστό έτσι.
το σπίτι κατοικείτε αλλά έχει μικρή κατανάλωση

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
29-04-14, 16:55
Λοιπον παιδες γεια σας .δουλευα 8μηνητης στη δεη η μετρητες της μετα απο καποια χρονοια τυχαινει ναι εχουν προπωρεια + η οπισθωπορεια - τωρα βεβαι αντε εσυ να το αποδειξεις υπαρχει βεβαια και το προτυπο που δειχνει το + - και ποσο της % και σε ολα τα Α αλα αμα σου πουνε κυριε ειχε προπορεια50% τωτε θα πρεπει και να σε αποζημει ωσουν φυσικα αυτο δεν γινεται.να μην πω για περιπτωση που η γυναικα ελειπε και το ρολοί εγραφε τρελα με προπορεια 200% και οι μαγκες ελεγαν κυρια μου τα καψατε οπου της προτηνα την μαγικη ληση σπασε το μετρητη να σου βαλουνε καινουργιο. τωρα για σενα φιλαρακι που ο δισκος γυρναει χωρις να γυρνανε τα νουμερα καπια στιγμη που θα ερθει ο καταμετριτης θα το δει και θα το βγα λει ανα φωρα και θα στο αλλα ξουν και συνυθως επηδη το δημωσιο δεν χανει ποτε μπορει να σου βαλουν καμια 100-200 ακωμη:lool:φιλακια

MAIKLKF
29-04-14, 18:32
Παιδιά αυτό δεν είναι καλαμπούρι είναι σοβαρό και μάλιστα με των έλεγχο που πραγματοποιούν με την ελεγχόμενη κατανάλωση πιστοποιούν επακριβώς την απώλεια του μετρητή. ένταξη υπάρχει ένα ενδεχόμενο με υπέρ κατανάλωση να μπερδέψεις λίγο τα πράγματα αλλά ρισκάρεις αυτά

Alxnks
30-04-14, 00:55
Δεν χρειάζεται να περνάνε, μπορεί να παιρνει τηλέφωνο να δηλώνει την κατανάλωση, η μέσω ιντερνετ ακόμα!

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
01-05-14, 11:37
καλο μηνα ,παντος τωρα τελευταια το εχουν παρα μαμησει το θεμα εχουν ακρηβηνει πολυ το ρευμα φοροι χατατσια φπα.πεσ μου πα πα μου γινεσε πουστης η δε γινεσε?:lool:χμ κλεφτης ηθελα να πω.