PDA

Επιστροφή στο Forum : line actuator



rch
24-11-13, 21:09
Θέλω να φτιάξω ένα line actuator όπως λέω στο τίτλο, γιατί είναι πανάκριβα τα έτοιμα και θα χρησιμοποιηθεί σε φάση χόμπυ πρότοταιπ, οπότε δεν μας πειράζει το οπτικό αποτέλεσμα. Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω ένα shaft coupler σε μοτεράκι (stepper/servo/dc) με μια βίδα. Το πρόβλημά μου είναι πως δεν ξέρω τι υπολογισμοί χρειάζονται (όπως διάμετρος βίδας, την απόσταση που διανύει το παξιμάδι σε μια περιστροφή του μοτέρ, ροπή φορτίου κλπ) μιας και απο μηχανολογικά δεν σκαμπάζω. Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν έβγαλα και πολύ άκρη, όποια βοήθεια θα είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ.

chipakos-original
24-11-13, 21:39
Με 50 ευρώ το έχεις έτοιμο .Αν ξεκινήσεις μόνος σου εκτός του ότι στο τέλος δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πουθενά θα έχεις ξοδέψει και τα 50 ευρώ.

tasos987
24-11-13, 22:35
[QUOTE=rch;628034]Θέλω να φτιάξω ένα line actuator όπως λέω στο τίτλο, γιατί είναι πανάκριβα τα έτοιμα και θα χρησιμοποιηθεί σε φάση χόμπυ πρότοταιπ, οπότε δεν μας πειράζει το οπτικό αποτέλεσμα. Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω ένα shaft coupler σε μοτεράκι (stepper/servo/dc) με μια βίδα.Την ευθυγραμιση αξονα βιδας πως θα την επιτυχεις ? Το πρόβλημά μου είναι πως δεν ξέρω τι υπολογισμοί χρειάζονται (όπως διάμετρος βίδας(αντοχη υλικων, υπαρχουν πινακες επιτρεπομενης φορτισης σε στρεψη αναλογως της διαμετρου, του υλικου κλπ), την απόσταση που διανύει το παξιμάδι σε μια περιστροφή του μοτέρ (εξαρταται απο το βημα του σπειρωματος "pitch", ροπή φορτίου (ροπη αξονα, επιλυση τριγωνου δυναμεων συμφωνα με το βημα του σπειρωματος , συνυπολογιζωντας τις τριβες μεταξυ βιδας - παξιμαδιου )κλπ) μιας και απο μηχανολογικά δεν σκαμπάζω. Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν έβγαλα και πολύ άκρη, όποια βοήθεια θα είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ.[/QUOTE
So.. Επιλογες :
α)Μελετας ολα τα παραπανω (τουλαχιστον) και πειραματιζεσαι καταληγοντας σε λυση που ΙΣΩΣ κανεις τη δουλεια σου
β)Πας απευθειας σε ετοιμη λυση γλιτωνοντας σιγουρα χρονο και πιθανον χρημα
γ) ?...

rch
26-11-13, 23:12
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Οπότε θα σκεφτώ άλλη πατέντα αφού δεν γίνεται.