PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια σε κυκλωμα μοτερ



radiobil
24-11-13, 21:45
καλησπερα σε ολους εχω την παρακατω κατασκευη και θα ηθελα να ρυθμισω στροφες στο μοτερ το μοτερ ειναι 12volt 10A απο καλοριφερ αυτοκινητου δοκιμασα με ντιμερ αλλα εβγαλε θορυβο.47555

gsouf
24-11-13, 21:53
Θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποια εφαρμογή με PWM η με μικροελεγκτή η με το 555 και για έξοδο η FET η τρανσίστορ ισχύος νομίζω και εδώ στο φορουμ έχει αρκετά τέτοια κυκλώματα!!!!

Panοs
24-11-13, 21:54
δοκίμασε με ενα pwm dimmer...
τι dimmer ηταν αυτο που δοκίμασες?
τι μοτερ ειναι ?
με καρβουνακια?
βαλε μια φοτο αν μπορεις....
υ.γ γιωργο ποσταραμε μαζι...:001_tt2:

radiobil
24-11-13, 22:01
Θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποια εφαρμογή με PWM η με μικροελεγκτή η με το 555 και για έξοδο η FET η τρανσίστορ ισχύος νομίζω και εδώ στο φορουμ έχει αρκετά τέτοια κυκλώματα!!!! ευχαριστω γιωργο αλλα δεν τα παω και τοσο καλα με τα ηλεκτρονικα.


δοκίμασε με ενα pwm dimmer...
τι dimmer ηταν αυτο που δοκίμασες?
τι μοτερ ειναι ?
με καρβουνακια?
βαλε μια φοτο αν μπορεις....
υ.γ γιωργο ποσταραμε μαζι...:001_tt2:47560 παναγιωτη ευχαριστω
επισης αυτο ειναι το μοτερ. dimmer 220v.

υ.γ στο παραπανω κυκλωμα θα χρειαστω και ηλεκτρολυτικο πυκνωτη.

FILMAN
25-11-13, 11:30
Μου αρέσει που πρώτα βάζετε dimmer για να δώσετε παλμούς και μετά βάζετε πυκνωτή για να τους εξαφανίσετε...

Μόνο με κάποιο κύκλωμα ρυθμιστή PWM θα γίνει δουλειά, και μάλιστα σε συχνότητα >20kHz για να μην ακούς σφύριγμα.

radiobil
25-11-13, 18:13
Μόνο με κάποιο κύκλωμα ρυθμιστή PWM θα γίνει δουλειά, και μάλιστα σε συχνότητα >20kHz για να μην ακούς σφύριγμα. καλησπερα φιλλιπε στα 220v η στα 12v?

πηγα σημερα σε καταστημα ηλεκτρολογικου υλικου και μου δωσαν αλλο dimmer μου ειπαν με αυτο θα κανω δουλεια αλλα και αυτο βγαζει καποιο τριξιμο το μοτερ ειδικα στις χαμηλες στροφες.

FILMAN
26-11-13, 10:23
Στα 12V βέβαια.

radiobil
29-11-13, 14:05
καλησπερα αν στον συγκεκριμενο μετασχηματιστη πρεπει να βγαλουμε 2volt παραπανω δηλαδη τα 12 να γινουν 14 τι θα χρειαστω.

ezizu
29-11-13, 14:24
Για να πάρεις μεγαλύτερη τάση ac από το δευτερεύων ενός μετασχηματιστή, θα πρέπει να κάνεις τα εξής:
α) ή να αυξήσεις τις σπείρες στο δευτερεύων τύλιγμα του μετασχηματιστή σου,

β) ή να προσθέσεις κατάλληλα σε σειρά έναν ακόμα μετασχηματιστή,με τέτοια χαρακτηριστικά που να έχεις τελικά σαν αποτέλεσμα την τάση και το ρεύμα που χρειάζεσαι για την εφαρμογή σου

γ)ή απλά να αγοράσεις απευθείας ένα καινούργιο μετασχηματιστή με τα κατάλληλα χαρακτηριστικά.