PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με εσωτερικό δίκτυο (powerline)



haris_216
25-11-13, 11:39
Καλημέρα
Δεν ξέρω αν κακώς τοποθέτησα εδώ το σχετικό θέμα αλλά αν και αφορά υποστήριξη ηλεκτρονικών (υπολογιστών, δεκτών, κλπ) θεωρώ ότι είναι ηλεκτρολογικό θέμα αφού αφορά καλωδίωση.
Το θέμα λοιπόν έχει ως εξής:
Εδώ και χρόνια έχω σύνδεση triple play στην On.
Το tv box είναι στο καθιστικό, αρκετά μακριά δηλαδή από το modem και η σύνδεση με αυτό γίνεται "σχεδόν" ενσύρματα, με τη χρήση powerline (χρησιμοποιώ δηλαδή τα καλώδια του ρεύματος για την μεταφορά των δεδομένων).
Το σύστημα μέχρι πρόσφατα δούλευε άψογα και μάλιστα είμαι πολύ ένθερμος υποστηρικτής του αφού έτσι δεν έχουμε τα τρωτά της ασύρματης μετάδοσης (από ασφάλεια μέχρι ακτινοβολία) αλλά και δεν έχει τις δυσκολίες της εγκατάστασης καλωδίου (σε ένα σπίτι που δεν έχει εκ κατασκευής πρόβλεψη για δίκτυο).
Τελευταία όμως η τηλεόραση άρχισε να κάνει "νερά". Σπασίματα στην εικόνα και τον ήχο, χάσιμο εικόνας, κλπ. Σε σχετικές μου επικοινωνίες με το τεχνικό τμήμα της ON και αφού το έψαξαν τα παιδιά αρκετά πρέπει να ομολογήσω, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το tv box μαζεύει συνέχεια λάθη και αυτό οφείλεται στα powerline (σε κανονική ενσύρματη σύνδεση δεν είχε κανένα πρόβλημα).
Αν και το θέμα της εγκατάστασης εσωτερικού ενσύρματου δικτύου είναι κάτι που εξετάζω από καιρό αλλά όλο το αναβάλω (λόγω σκαψιμάτων, κλπ) στην παρούσα φάση υπάρχει κάποια δυνατότητα βελτίωσης της λήψης των powerline;
Αρχικά γιατί το παρουσιάζει τώρα αυτό; (δεν έχει αλλάξει ή προσθαφαιρεθεί τίποτα στην εγκατάστασή μου σε όλο το σπίτι).
Αν είναι θέμα παρεμβολών ή παράσιτων της ΔΕΗ ή άλλων, παίζει να μπορώ να κάνω κάτι;
Η προφανής λύση του να αμολήσω πρόχειρα ένα καλώδιο "σκοντάφτει" λίγο (ευτυχώς όχι πολύ) στη σύζυγο η οποία και αμφισβητεί (έχει τους λόγους της:wiink:) ότι αυτό θα είναι κάτι τελείως(?) προσωρινό.
Οποιαδήποτε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη

JOUN
25-11-13, 12:37
Γιατι δεν βαζεις προσωρινα(για καμμια -δυο μερες ετσι; ) ενα καλωδιο δικτυου στο box να δεις αν φτιαχνει;

Ακυρο.. ειδα οτι το εκανες ηδη..

anmits2008
25-11-13, 14:27
εξέτασες την πιθανότητα να έχει φάει κανένα σουτ το powerline? έχω στο σπίτι και στο παρελθόν συνάντησα τέτοιο πρόβλημα.

haris_216
25-11-13, 16:09
Το ζευγάρι τα powerline δουλεύουν οκ όταν τα χρησιμοποιώ με το laptop.
Βέβαια υποθέτω ότι ακόμα και να έχουν το ίδιο πρόβλημα (λάθη, παράσιτα, κλπ) είναι κομματάκι πιο δύσκολο να ενοχλήσει σε σύνηθες surfάρισμα αφού ή όποια καθυστέρηση σε ταχύτητα δεν είναι τόσο προαφανής όσο στο συνεχές streaming της τηλεόρασης

SV1JRT
25-11-13, 16:56
Packet drops και RTD έχεις δει οταν έχεις το laptop ?

.

soulmate
25-11-13, 17:14
Νομίζω το καλύτερο ειναι να δοκιμασεις πρώτα με ένα καλώδιο δικτύου για να σιγουρευτούμε οτι δε φταίει τίποτε άλλο..

haris_216
25-11-13, 17:43
Νομίζω το καλύτερο ειναι να δοκιμασεις πρώτα με ένα καλώδιο δικτύου για να σιγουρευτούμε οτι δε φταίει τίποτε άλλο..

το έχω ήδη δοκιμάσει, όπως ανέφερα και στο αρχικό post, και όλα ήταν οκ

haris_216
25-11-13, 17:46
Packet drops και RTD έχεις δει οταν έχεις το laptop ?

.

για να είμαι ειλικρινής, με πιάνεις αδιάβαστο (η ευγενική ορολογία μια που αυτό που πραγματικά πρέπει να πω είναι ότι είμαι άσχετος σε αυτά που αναφέρεις:001_smile:)
το σίγουρο είναι ότι δεν έχω τσεκάρει τίποτα σχετικό.
θα το googlάρω λίγο να δω τί είναι αυτά και πως τα βλέπουμε και θα επανέρθω

CrazyFather
26-11-13, 11:40
Θα συμφωνήσω με τον SW1JRT. Πρέπει να εξετάσεις σε βάθος την απόδοση της δικτύωσης που έχεις από το powerline. Ένας απλός τρόπος είναι το iperf (http://en.wikipedia.org/wiki/Iperf). Θα χρειαστείς δύο υπολογιστές (τρέχει σχεδόν σε οποιοδήποτε λειτουργικό). Σκοπός του iperf είναι να "πιέσει" το δίκτυο στα όριά του και να μετρήσει τη μέγιστη ταχύτητα. Μπορείς να μετρήσεις και την ταχύτητα που σου δίνει το απλό καλώδιο και να συγκρίνεις αλλά και να το αφήσεις να τρέχει κάποιες ώρες για να δεις αν η απόδοση του powerline είναι σταθερή.

SV1JRT
26-11-13, 12:16
για να είμαι ειλικρινής, με πιάνεις αδιάβαστο (η ευγενική ορολογία μια που αυτό που πραγματικά πρέπει να πω είναι ότι είμαι άσχετος σε αυτά που αναφέρεις:001_smile:)
το σίγουρο είναι ότι δεν έχω τσεκάρει τίποτα σχετικό.
θα το googlάρω λίγο να δω τί είναι αυτά και πως τα βλέπουμε και θα επανέρθω

Εντάξει, μην αγχώνεσαι... Δεν είναι και πυρηνική φυσική...
Packet drops είναι οπως λέί η λέξη, χαμένα πακέτα δεδομένων μεταξύ δύο σημείων. Στην περίπτωση σου μεταξύ router και laptop, όταν χρησιμοποιής το powerline. RTD είναι ο χρόνος που χρειάζονται τα πακέτα για να πάνε από το router σου στο laptop.
Για να τα δεις αυτά τα στοιχεία, άνοιξε ένα command prompt παράθυρο στο laptop σου και γράψε την εντολή "ping <ip address> -t" όπου <ip address> είναι το ip του router σου. Ασε το να "τρέξει" για 10 λεπτά και μετά πάτα CTRL-C να σταματήσει.
Από κάτω θα σου βγάλει 2 γραμμές αποτελέσματα που αναφέρει το packet loss και το RTD (min/max/average).
Πες μας αυτά τα νούμερα, να δούμε τι γίνετε.


.

haris_216
26-11-13, 13:30
Σε ευχαριστώ πολύ Σωτήρη για την step-by-step καθοδήγηση.
Για να είμαι ειλικρινής στην αρχή τρόμαξα λίγο γιατί ειδικά με το θέμα "δίκτυα" και τα διάφορα "αθλήματα" (ping, pong, pingpong, κλπ) δεν το'χω
Θα το τσεκάρω (το σ/κ, λόγω χρόνου) και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις σας


υγ. το ip του ρούτερ θα το βρω φαντάζομαι μπαίνοντας στις ρυθμίσεις του, σωστά;

DJNIKOLAS
26-11-13, 13:35
Εχεις βαλει τιποτα πολυμπριζα τωρα τελευταια?

SV1JRT
26-11-13, 13:46
Σε ευχαριστώ πολύ Σωτήρη για την step-by-step καθοδήγηση.
Για να είμαι ειλικρινής στην αρχή τρόμαξα λίγο γιατί ειδικά με το θέμα "δίκτυα" και τα διάφορα "αθλήματα" (ping, pong, pingpong, κλπ) δεν το'χω
Θα το τσεκάρω (το σ/κ, λόγω χρόνου) και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις σας


υγ. το ip του ρούτερ θα το βρω φαντάζομαι μπαίνοντας στις ρυθμίσεις του, σωστά;

Σωστά.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αλλά μην σε μπερδέψω....

haris_216
26-11-13, 16:50
Όχι, πολύμπριζα δεν έχουν μπει.
Ήταν από τα βασικά που είχα δει όταν κοιτούσα το θέμα powerline, ότι παρουσιάζουν θέματα με τα πολύμπριζα.

stefos1
26-11-13, 17:07
Καλησπέρα και από μένα εγώ θα πρότεινα να τσεκαρεις τις ενώσεις τον καλωδίων και στις πρίζες που τα χρησιμοποιείς και στον πίνακα μια χαλαρή επαφή δημιουργεί παράσιτα

haris_216
26-11-13, 17:10
Σε ευχαριστώ Στέφανε για την πρόταση.
Αυτό είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί και ίσως να επηρεάζει όπως είπες.
Μάλλον έχω αρκετή δουλίτσα να κάνω το σ/κ:001_smile: