PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ



dalamaginho
02-12-13, 17:43
Καλησπέρα!!Είμαι σχετικά καινούριος στο forum!!Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω θέμα..Κατόπιν εντολής από τον Προιστάμενο μου, ξεκίνησα να ψάχνω κάποια ελληνική εταιρεία που να ειδικεύεται σε επισκευές ηλεκτρονικών πλακετών και γενικότερα σε ηλεκτρονικά εξαρτήματα (τροφοδοτικά, κάρτες,κτλ )..Υπάρχει κάποιος που μπορεί να κάποια εταιρεία?Ευχαριστώ..

sakis
02-12-13, 17:53
καμμια ""εταιρια "" δεν θα μπορει να κανει κατι τετοιο εαν δεν εξηγησεις την ειδικευση Εγω κανω Audio καποιος αλλος επεξργαστες καποιος αλλος plc και παει λεγωντας ...Αοριστα οπως το θετεις δεν θα βρεις ακρη

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

chipakos-original
02-12-13, 18:17
Καλησπέρα!!Είμαι σχετικά καινούριος στο forum!!Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω θέμα..Κατόπιν εντολής από τον Προιστάμενο μου, ξεκίνησα να ψάχνω κάποια ελληνική εταιρεία που να ειδικεύεται σε επισκευές ηλεκτρονικών πλακετών και γενικότερα σε ηλεκτρονικά εξαρτήματα (τροφοδοτικά, κάρτες,κτλ )..Υπάρχει κάποιος που μπορεί να κάποια εταιρεία?Ευχαριστώ..
Βασικό επίσης είναι η κατηγοριοποίηση της επέμβασης ή επισκευής. Αλλος ασχολείται με βιομηχανικά ηλεκτρονικά και άλλος με οικιακά σε επίπεδο εξαρτήματος και πάει λέγοντας.Γίνε πιο συγκεκριμένος.

διμαρα11
02-12-13, 18:54
Γεια σου dalamaginho.
Εχω με τον πατερα μου βιοτεχνια ηλεκτρονικων και ειδικευτομαστε στην κατασκευη μετασχηματιστων,τροφοδοτικων,τοποθετηση εξαρτηματων σε πλακατες,(και smd),κανουμε και επισκευες-διορθωσεις.
θα χαρω να εποικοινωνησουμε για περισσοτερα!

picdev
02-12-13, 19:19
Καλησπέρα!!Είμαι σχετικά καινούριος στο forum!!Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω θέμα..Κατόπιν εντολής από τον Προιστάμενο μου, ξεκίνησα να ψάχνω κάποια ελληνική εταιρεία που να ειδικεύεται σε επισκευές ηλεκτρονικών πλακετών και γενικότερα σε ηλεκτρονικά εξαρτήματα (τροφοδοτικά, κάρτες,κτλ )..Υπάρχει κάποιος που μπορεί να κάποια εταιρεία?Ευχαριστώ..

μην νομίζεις οτι φτιάχνονται τα πάντα, βασικά δεν συμφέρει να φτιαχτούν τα περισσότερα, λόγω πολυπλοκότητας και εύρεσης εξαρτημάτων. Υπάρχει περίπτωση να είναι απλό αλλά γίνε πιο συγκεκριμένος

dalamaginho
02-12-13, 19:20
Μιλάμε για βιομηχανικά ηλεκτρονικά..Μπορεί να πρόκειται για διάφορα τροφοδοτικά, όπως τροφοδοτικά προγραμματιζόμενων ελεγκτών (plc), κάρτες εισόδου/εξόδου οι οποίες χρησιμοποιούνται σε συστήματα ελέγχου, κτλ..

electron
02-12-13, 19:32
Τα τροφοδοτικά και οι κάρτες i/o των plc έχουν έναν ικανοποιητικό βαθμό επισκευασιμότητας, αν θα μπορούσαμε να το πούμε έτσι. Το θέμα όμως είναι ότι στην βιομηχανία λέμε πάντα την εξής έκφραση. "Πως θα βασίσεις την κρισιμότητα της λειτουργίας μιας γραμμής παραγωγής, σε ένα επισκευασμένο υλικό;" Προσωπικά έχω ασχοληθεί με επισκευές στον χώρο που εργάζομαι,(βιομηχανία), ωστόσο όσες φορές το έχω κάνει σε κάποιο υλικό, η επισκευή έγινε είτε γιατί δεν υπήρχε νέο ανταλλακτικό, είτε γιατί αυτό που επισκεύασα ήταν πολύ παλιό, άρα και μοναδικό. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση προτιμούμε να χρησιμοποιούμε νέο ανταλλακτικό.

dalamaginho
02-12-13, 19:48
Έχεις δίκιο..Λόγω του ότι αρκετά από τα συστήματα που υπάρχουν στην βιομηχανία που εργάζομαι είναι 20-30 χρόνων,τα ανταλλακτικά τους είναι "obsolete",οπότε δεν μπορούν να βρεθούν..Επομένως η λύση είναι να τα επισκευάσεις..

chipakos-original
02-12-13, 20:09
Έχεις δίκιο..Λόγω του ότι αρκετά από τα συστήματα που υπάρχουν στην βιομηχανία που εργάζομαι είναι 20-30 χρόνων,τα ανταλλακτικά τους είναι "obsolete",οπότε δεν μπορούν να βρεθούν..Επομένως η λύση είναι να τα επισκευάσεις..
Πολύ σωστά και αν δεν γίνεται για κάποιο λόγο η επισκευή τουλάχιστον στο θέμα τροφοδοσία <<δόξα τω θεό>> υπάρχουν αμέτρητες λύσεις και καλύτερες από πριν 20 χρόνια τροφοδοτικά.

electron
02-12-13, 20:17
Έχεις δίκιο..Λόγω του ότι αρκετά από τα συστήματα που υπάρχουν στην βιομηχανία που εργάζομαι είναι 20-30 χρόνων,τα ανταλλακτικά τους είναι "obsolete",οπότε δεν μπορούν να βρεθούν..Επομένως η λύση είναι να τα επισκευάσεις..

Αν όμως μπορείς να βρεις κάτι νέο που μπορεί να προσαρμοστεί στο παλιό σύστημα, είναι προτιμότερο να το αλλάξεις και να αφήσεις το προβληματικό στην άκρη. Οι προϊστάμενοι και οι διευθυντές που κοιτούν τα πάντα μόνο από την οικονομική πλευρά ενός ζητήματος, αγνοούν το τεχνικό κομμάτι της υπόθεσης, επομένως αν μια φορά τύχει να επισκευάσεις κάτι παλιό δεν σημαίνει ότι αυτό είναι και το ορθό τεχνικά ή ότι αυτή θα μπορούσε να ήταν μια πάγια τακτική, ειδικά σε κάτι που πλέον θεωρείται obsolete.

picdev
02-12-13, 20:18
αφού είναι κάρτες ι/ο δεν νομίζω να είναι κάτι δύσκολο, optocouplers και ολοκληρωμένα τύπου uln.
To ίδιο και για τα τροφοδοτικά, ίσως θα μπορούσες να αντικαταστήσεις με παλμοτροφοδοτικά ,
μία δοκιμασμένη λύση για τις γνωστές τάσεις 5-12-24 είναι τα mean well απο TOP electronics

dalamaginho
02-12-13, 21:20
Οπότε το θέμα είναι τι κάνεις με τις κάρτες ενός συστήματος..Π.χ. μία κάρτα που έχουμε πρόβλημα τώρα τελευταία, είναι κάρτα ενός συστήματος 25 χρόνων, στο οποίο κάθε loop του συστήματος υλοποιείται με ξεχωριστή κάρτα..Αντί π.χ. να έχεις ένα plc, το οποίο να παίρνει όσες εισόδους θες και να τις επεξεργάζεται ταυτόχρονα, και ταυτόχρονα να ελέγχει διάφορες εξόδους, εδώ έχουμε μία κάρτα για κάθε λειτουργία..θέλω π.χ. η μέτρηση ενός οργάνου να ελέγχει το start/stop μίας αντλίας π.χ...ε το κάνει μία ξεχωριστή κάρτα..κτλ..και είναι σε βλάβη μία τέτοια κάρτα..τέτοιες περιπτώσεις..βέβαια οι προιστάμενοι σου λένε, ψάξε "αυτό" και πρέπει εσύ να μαντέψεις τι εννοούν..αλλά από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα έχει να κάνει κυρίως με παλιές κάρτες, όπου μην μπορώντας να αντικαταστήσεις όλο το σύστημα, ψάχνεις τρόπους να τις επισκευάσεις..

picdev
02-12-13, 21:36
Οπότε το θέμα είναι τι κάνεις με τις κάρτες ενός συστήματος..Π.χ. μία κάρτα που έχουμε πρόβλημα τώρα τελευταία, είναι κάρτα ενός συστήματος 25 χρόνων, στο οποίο κάθε loop του συστήματος υλοποιείται με ξεχωριστή κάρτα..Αντί π.χ. να έχεις ένα plc, το οποίο να παίρνει όσες εισόδους θες και να τις επεξεργάζεται ταυτόχρονα, και ταυτόχρονα να ελέγχει διάφορες εξόδους, εδώ έχουμε μία κάρτα για κάθε λειτουργία..θέλω π.χ. η μέτρηση ενός οργάνου να ελέγχει το start/stop μίας αντλίας π.χ...ε το κάνει μία ξεχωριστή κάρτα..κτλ..και είναι σε βλάβη μία τέτοια κάρτα..τέτοιες περιπτώσεις..βέβαια οι προιστάμενοι σου λένε, ψάξε "αυτό" και πρέπει εσύ να μαντέψεις τι εννοούν..αλλά από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα έχει να κάνει κυρίως με παλιές κάρτες, όπου μην μπορώντας να αντικαταστήσεις όλο το σύστημα, ψάχνεις τρόπους να τις επισκευάσεις..

κατάλαβα τι λές, μιλάς για τα πρώτα plc που είχαν κάρτες με ένα πλατύ βύσμα και επεκτείνει το σύστημα κατά βούληση ,
έχω δει τέτοια μηχανήματα που έφτιαχνε η εταιρεία που δουλεύω και είναι αρκετά δύσκολο για τους νέους να την επισκευάσουν. Για παράδειγμα μία κάρτα έχει τη κάρτα γραφικών, άλλη είναι a/d , άλλη είναι η μνήμη κτλ
μάλλον πρέπει να βρείς κάποιον παππού ηλεκτρονικό :biggrin:
που στα φόρτε του ,τη δεκαετία του 80 να έπαιζε τον z80 στα δάκτυλα,σήμερα δηλαδή πρέπει να ειναι 50-60 χρονών και να τον βρείς θα πρέπει να έχει όρεξη να το φτιάξει:001_unsure:
+ ότι πρέπει να βρεθούν και τα υλικά , πράγμα λίγο έως πολύ δύσκολο!

electron
02-12-13, 21:41
Εγώ από την άλλη θα έλεγα ότι θα πρέπει να κάνουν μια σοβαρή συζήτηση για αναβάθμιση των ηλεκτρονικών, αν θέλουν να έχουν και στο μέλλον μια λειτουργική γραμμή παραγωγής.

picdev
02-12-13, 21:50
Εγώ από την άλλη θα έλεγα ότι θα πρέπει να κάνουν μια σοβαρή συζήτηση για αναβάθμιση των ηλεκτρονικών, αν θέλουν να έχουν και στο μέλλον μια λειτουργική γραμμή παραγωγής.

τι είναι αυτά που λές? όπως δούλευε τόσα χρόνια , έτσι θα δουλέψει και τώρα, :lool:
άσε αυτά τα plc και τους μΕ, αυτά είναι του σατανά:hammer:

electron
02-12-13, 21:56
Ακη αμά το θέτεις έτσι πάω πάσο. Καλύτερα να γυρίσουμε ακόμα πιο πίσω με τους ρελέδες που τα κάνουν όλα και συμφέρουν.:001_tt2:

picdev
02-12-13, 22:00
όπως και να χει κάνει τη προσπάθεια σου , αν είναι κάτι απλό θα στο επισκευάσουν , αλλά μην περιμένεις να ψάχνουν μια βδομάδα για να βρούν τη βλάβη , δηλαδή πόσο πρέπει να χρεώσουν μετά.

Κάνε ένα τηλέφωνο εδώ, είναι αρκετά εξυπηρετικοί , μια φορά που τους χρειάστηκα με βοήθησαν αρκετά
http://www.aspisys.com/

dalamaginho
03-12-13, 18:47
Παιδιά επανήλθα με νέες πληροφορίες..Αναζητείται εταιρεία που θα μπορεί να "κοπιάρει" κάρτες..Καμιά πληροφορία??

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
03-12-13, 19:44
Παιδιά επανήλθα με νέες πληροφορίες..Αναζητείται εταιρεία που θα μπορεί να "κοπιάρει" κάρτες..Καμιά πληροφορία??

Ρίξε μια ματιά εδώ.
http://www.lamdaelectronics.com/

SRF
03-12-13, 20:10
Παιδιά επανήλθα με νέες πληροφορίες..Αναζητείται εταιρεία που θα μπορεί να "κοπιάρει" κάρτες..Καμιά πληροφορία??

θέλεις αντιγραφή δηλαδή, αντί επικσευής?
Νομιζω ότι έχεις ήδη 2 ως απάντηση...

dalamaginho
03-12-13, 20:20
2 ως απάντηση ?http://www.lamdaelectronics.com/ και ?

picdev
03-12-13, 22:12
2 ως απάντηση ?http://www.lamdaelectronics.com/ και ?

www.aspisys.com (http://www.aspisys.com)

Το έχω δει και εγώ απο τη δουλειά ότι συχνά οι πολύ μεγάλες εταιρείες να κάνουν μεγάλα λάθη, πιθανόν γιατί οι "κουστουμάτοι" που αποφασίζουν δεν έχουν σχέση με το πραγματικό κόσμο και βλέπουν μόνο νούμερα.Δηλαδή θα δαπανήσουν ένα αρκετά μεγάλο ποσό για να αντιγραφούν πλακέτες 25 ετών , ενώ όλες αυτές μπορεί να αντικατασταθούν με ένα plc ή μΕ:hammer:. Ίσως το κόστος να είναι λίγο παραπάνω, αλλά θα μπορέσουν να επεκτήνουν τη ζωή των μηχανημάτων και να το επεκτείνουν αν χρειαστεί στο μέλλον. Καλή τύχη :hammer:

Το ίδιο είδα να γίνεται σε ένα πολύ μεγάλο εργοστάσιο το καλοκαίρι, που επέλεξαν να κάνουν "αναβάθμιση" αντί να πάρουν καινούριο με ένα μικρό επιπλέον κόστος +30%, τελικά το τελικό αναβαθμισμένο προϊόν ήταν μία μηχανή porshe σε ένα σασί yugo, με αποτέλεσμα οι δυνατότητες της "μηχανής" να πάνε στα σκουπίδια.

αλπινιστης
03-12-13, 22:19
Την lamda δεν την ξερω αλλα επειδη εχω γνωρισει την aspisys την προτεινω με κλειστα τα ματια.
Οσο δυσκολοτερη η κατασκευη, τοσο καλυτερο το αποτελεσμα!