PDA

Επιστροφή στο Forum : ζυγαριά για κάδο



info@kalarakis.com
03-12-13, 11:16
Έχομε ένα φορτηγό που στη καρότσα έχει 2 μπράτσα για να σηκώνει - ανεβάζει - κατεβάζει ένα κάδο (συνήθως έχει μπάζα μέσα)
το πρόβλημα
Θέλομε να ζυγίζεται ο κάδος όταν τον πιάσουν τα μπράτσα για να τον βάλουν πάνω στη καρότσα
φανταστείτε ότι λειτουργεί όπως ο κάδος με τη σκουπιδιάρα αντί να τον αδειάζει τον βάζει πάνω στη καρότσα.
Ζυγαριά πάνω στη καρότσα δεν μπορεί να μπει για χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ λόγους
Ξέρετε κάτι που να μπεί να μπει στα μπράτσα?

kioan
03-12-13, 13:29
Αν είναι οι κλασικοί κάδοι για μπάζα που κρέμονται από τους βραχίονες με αλυσίδες (παράδειγμα (http://img2u.info/ckgni/i/g9fe06f77.jpg)), θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν load cells σαν αυτό (http://delphiforce.com.au/chaincell/chaincell.htm) τα οποία παρεμβάλονται στην αλυσίδα.

Αν μπει κάτι στα μπράτσα θα πρέπει να γνωρίζεις ακριβώς τη θέση των μπράτσων για να υπολογίσεις το βάρος, διότι το διάνυσμα της δύναμης αλλάζει διαρκώς φορά καθώς ανυψώνεται το φορτίο.

el greco 1
03-12-13, 17:22
κατα αυτο το τροπο η δυναμοκυψελη θα ζηγιζει και τον καδο. συγουρα υπαρχουν τετοιεs εφαρμογεs αλλα δεν θυμαμαι που το διαβαζα!τωρα εχω κολλισει.μαλλον με δυναμοκυψελεs siemenes τα γνωστα siwarex. θα το βρω και θα επανελθω.:byebye:

ds electronics
03-12-13, 17:46
Χωρίς να είμαι σίγουρος εάν αυτό έχει εφαρμογή, απλά σαν ιδέα σκέφτομαι ότι όταν οι βραχίονες σηκώνουν βάρος τότε αλλάζει η πίεση των υγρών σε αυτούς.
Μήπως την αλλάγή πίεσης στην πνευματική μπουκάλα μπορέσεις να την ''διαβάσεις'' και με ενα αλγόριθμο να την μετατρέψεις σε βάρος?

cosecon
03-12-13, 17:56
Δες αν μπορείς να τοποθετήσεις "ζυγιστικούς πείρους"

el greco 1
03-12-13, 20:26
για ρε Μιχαλη πεs με τι σκεφτεσε να δουλεψει? με plc? η κατι αυτονομο με12η24vdc? ο χειριστηs πρεπει να το βλεπει σε οθονη? πεs να βρουμε τι λυση!

tasos987
03-12-13, 22:06
Υπαρχουν ετοιμες εφαρμογες που χρησιμοποιουνται κυριως σε φορτωτες και σε εκσκαφεις . Σαν αρχη λειτουργειας εχουν τη χρησιμοποιηση αισθητηρων πιεσης στο υδραυλικο κυκλωμα (στις μπουκαλες) περιπου στο μεσον της διαδρομης τους. Στη συνεχια γινεται βαθμονομηση με δεδομενα βαρη. Αναγκαιοι ειναι και αισθητηρες θεσης (συνηθως hall) ωστε να λαμβανεται μετρηση στην συκεκριμενη θεση της μπουκαλας. Το ηλεκτρονικο μερος αναλογα του τι πληρωνεις εχει απο απλη ενδειξη εως αποθηκευση αθροιση εκτυπωση συνδεση με usb sms gps και οτι αντεχει η τσεπη σου.

Αυτα :001_rolleyes:

mihalas2
04-12-13, 08:31
μπορεις να βαλεις ενα μανομετρο 0-250 bar (περιπου στα 15 ευρω εχει)
και βασει της επιφανειας του εμβολου, και πιεσης που αναπτυσεται
να σου δειχνει ανα πασα στιγμη τα κιλα τα οποια σηκωνει.
εφ οσον σε ενδιαφερει ,την διαβαθμιση θα στην πω πως θα την κανεις
επανω στο γυαλακι του μανομετρου!

xsterg
04-12-13, 21:11
η πλαστιγγα αποκλειεται? να πηγαινεις στον τοποπου ειναι η εταιρεια σου και να ζυγιζεις εκει το φορτιο.

el greco 1
04-12-13, 21:21
Μιχαλη τι ακριβεια μπωρει να εχει αυτο με το μανομετρο?γαιτι απο μια δυναμοψελη εχουμε ακριβειεs γραμμαριου.

mihalas2
05-12-13, 00:14
Μιχαλη τι ακριβεια μπωρει να εχει αυτο με το μανομετρο?γαιτι απο μια δυναμοψελη εχουμε ακριβειεs γραμμαριου.

καλησπερα

αν απαιτειται ακριβεια γραμαριου σαφως και δεν κανει το μανομετρο των 15 ευρω.
θα πρεπει να βαλει κατι τις παραπανω.... :001_rolleyes:

καταλαβα οτι ζηταει μια πιο χονδρικη ενδειξη κιλων (αν καταλαβα λαθος ...σορρυ)

δηλ το μεγιστο φορτιο μπορει να ειναι ισως και 25τονοι.
τωρα ....το μανομετρο θα δεχθει την σωστη πιεση....αλλα φαντασου οτι τα 0-250bar τα εχεις σε ενα οργανο φ 60
αν το οργανο σου δειξει κοντα στο 100 δεν ξερω αν θα διακρινεις οτι ειναι 98 η 102

αυτο θα ηταν δυνατο μονο με ψηφιακο μανομετρο .

παραδειγμα ...αν το εμβολο ειναι φ120
και σου δειξει το ψηφιακο οργανο 100 bar =11.304 kg
αν δειξει 98 bar =11.077,92 kg
ενω αν δειξει 102 bar=11.530,08 kg
οπως βλεπεις υπαρχει σχετικη ακριβεια

αρα ...με απλο μανομετρο θα ξερει οτι το φορτιο ειναι περιπου τους 11,3 τονους

μιχαλης

el greco 1
05-12-13, 08:25
ωραιοτατεs πληροφοριεs μπραβο! Μιχαλη αν μπωρειs δωσε μαs κανενα ling απο αυτα,ψηφιακα και υδραυλικα να τα εχουμε υπ οψιν μαs. cheers George.

mihalas2
05-12-13, 08:35
http://www.deka.gr/index.php?lang=en

απο αυτους προμηθευομαι οργανα...

vasilllis
05-12-13, 08:49
καλησπερα

αν απαιτειται ακριβεια γραμαριου σαφως και δεν κανει το μανομετρο των 15 ευρω.
θα πρεπει να βαλει κατι τις παραπανω.... :001_rolleyes:

καταλαβα οτι ζηταει μια πιο χονδρικη ενδειξη κιλων (αν καταλαβα λαθος ...σορρυ)

δηλ το μεγιστο φορτιο μπορει να ειναι ισως και 25τονοι.
τωρα ....το μανομετρο θα δεχθει την σωστη πιεση....αλλα φαντασου οτι τα 0-250bar τα εχεις σε ενα οργανο φ 60
αν το οργανο σου δειξει κοντα στο 100 δεν ξερω αν θα διακρινεις οτι ειναι 98 η 102

αυτο θα ηταν δυνατο μονο με ψηφιακο μανομετρο .

παραδειγμα ...αν το εμβολο ειναι φ120
και σου δειξει το ψηφιακο οργανο 100 bar =11.304 kg
αν δειξει 98 bar =11.077,92 kg
ενω αν δειξει 102 bar=11.530,08 kg
οπως βλεπεις υπαρχει σχετικη ακριβεια

αρα ...με απλο μανομετρο θα ξερει οτι το φορτιο ειναι περιπου τους 11,3 τονους

μιχαλης

μια διευκρινηση.
Αυτες οι τιμες αφορουν το φορτιο να ειναι καθετο.οταν εχει καποια κλιση τοτε αλλαζουν τα δεδεμενα.

katmadas
05-12-13, 08:58
μια διευκρινηση.
Αυτες οι τιμες αφορουν το φορτιο να ειναι καθετο.οταν εχει καποια κλιση τοτε αλλαζουν τα δεδεμενα.


ναι αλλα δεν θα περνεις σε ολα τα σημεια μετρησεις αλλα σε ενα συγκεκριμενο...

cdr
05-12-13, 11:25
2 δυναμοκυψελες στα ναυτικα , στους δυο βραχιωνες , και ενα οργανο .

info@kalarakis.com
05-12-13, 11:34
Πιο αναλυτικά
Έχω κάδους όπως αυτά τα πράσινα των δήμων το μέγιστο βάρος που μπορεί να έχουν είναι 500κιλά
το φορτηγό έχει μπράτσα όπως η σκουπιδιάρα του δήμου
θέλω όταν τον πιάσει το κάδο και πατήσει ο χειριστής το κουμπί να τον φορτώσει ΕΚΕΙ να τον ζυγίσει (στο πιάσιμο δηλαδή)
Αν τώρα πέσουμε και 10-20 κιλά έξω δεν μας πολύ ενδιαφέρει
Τη μέτρηση θέλω να τη πάρω σε υπολογιστή που θα έχω στο αυτοκίνητο αυτόματα (αυτό το έχω κάνει)

vasilllis
05-12-13, 14:03
Πιο αναλυτικά
Έχω κάδους όπως αυτά τα πράσινα των δήμων το μέγιστο βάρος που μπορεί να έχουν είναι 500κιλά
το φορτηγό έχει μπράτσα όπως η σκουπιδιάρα του δήμου
θέλω όταν τον πιάσει το κάδο και πατήσει ο χειριστής το κουμπί να τον φορτώσει ΕΚΕΙ να τον ζυγίσει (στο πιάσιμο δηλαδή)
Αν τώρα πέσουμε και 10-20 κιλά έξω δεν μας πολύ ενδιαφέρει
Τη μέτρηση θέλω να τη πάρω σε υπολογιστή που θα έχω στο αυτοκίνητο αυτόματα (αυτό το έχω κάνει)

οπως τα ειπε ο Μιχαλης,οταν το σηκωσεις,στην μπουκαλα ασκειται μια πιεση διαφορετικη αναλογα με το βαρος.
Η μετρηση θα γινεται παντα με τις ροδες του καδου σηκωμενες μερικα εκατοστα απο το δρομο.
Με ενα λογκο Plc(φανταζομαι και με ΜΕ θα γινεται) και ενα αισθητηρα πιεσης (0-10) θα κανεις δουλεια.Θα χρειαστει κααι ενα calibration ωστε να μετατρεπει την μετρηση της τασης του αισθητηρα σε κιλα..

mihalas2
05-12-13, 15:03
Πιο αναλυτικά
Έχω κάδους όπως αυτά τα πράσινα των δήμων το μέγιστο βάρος που μπορεί να έχουν είναι 500κιλά
το φορτηγό έχει μπράτσα όπως η σκουπιδιάρα του δήμου
θέλω όταν τον πιάσει το κάδο και πατήσει ο χειριστής το κουμπί να τον φορτώσει ΕΚΕΙ να τον ζυγίσει (στο πιάσιμο δηλαδή)
Αν τώρα πέσουμε και 10-20 κιλά έξω δεν μας πολύ ενδιαφέρει
Τη μέτρηση θέλω να τη πάρω σε υπολογιστή που θα έχω στο αυτοκίνητο αυτόματα (αυτό το έχω κάνει)


τελικα βλεπω να κανεις δουλεια με δυναμοκυψελη!
διοτι ζητας το φορτιο του καδου που θα σηκωσεις,
και οχι το βαρος που θα ασκειται στα εμβολα κατα την εκκινηση ,βασει του μοχλου , και κατα συνεπεια στο αμαξωμα...

info@kalarakis.com
05-12-13, 16:53
εχετε να προτείνετε καποια δυναμοκυψέλη?

vasilllis
06-12-13, 10:20
2 δυναμοκυψελες στα ναυτικα , στους δυο βραχιωνες , και ενα οργανο .

τωρα τα ειδα..φοβερα.
Τα εχεις δουλεψει?? προσπαθησα να καταλαβω τι αντιλαμβανεται ο αισθητηρα αλλα δεν.Ειδα οτι στις δυο μικρες τρυπες ειναι κομενη η πλακα δεξια στην μια αριστερα στην αλλη .αλλα μετα? εφελκυσμο μετραει?στρεψη???

cdr
06-12-13, 12:40
Οι συγκεκριμενες ειναι για εφελκυσμο.
υπαρχουν διαφοροι τυποι
μετατρεπει την δυναμη που ασκειται στα δυο ακρα σε ταση ( συνηθως 2mv/v )
στην αρχη διαβαζωντας τα post θεωρησα οτι ηταν καδος για μπαζα αλλα μετα τα στοιχεια που ειδα θεορω οτι οι συγκεκριμενες ισως ( λογο μορφης τοποθετησης ) να μην εφαρμοζουν.
ισως καποιος τυπος που θα δεχεται καμψη στο ακρο του αλλα και παλλι θα ειναι απαραιτητη μια μετατροπη στους βραχιονες που αναρταται ο καδος και με την καταλληλη κλιμακα βαρους .
δειτε το site τις laumas και πιστευω οτι θα βρεθει κατι σχετικο , εχει αρκετες εφαρμογες και τροπους στηριξης -ζυγισης

Σιακαβαρας
25-05-16, 23:29
Επεσκέφθητε την σελίδα για ζυγιστικά με υδραυλική πίεση
www.kyros-elsectronics.com
www.sikavaras.com