PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΩΤΟΚΎΤΤΑΡΟ ΜΕΡΑΣ-ΝΥΧΤΑΣ



GSR600
05-12-13, 19:39
Καλησπέρα,μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποια λυση σε μια πολυκατοικία θέλω να αντικαταστησω τον χρονοδιακοπτη εξωτερικών φώτων της πιλοτής με φωτοκύτταρο ημερας-νυχτας.Εχω βρει ΑΥΤΌ (http://www.mrled.gr/fotokuttaro-meras-nuchtas-stegano-ip54-16a-230v.html) κανει ομως? Και με ποιο τροπο μπορει να αντικαταστησει τον χρονοδιακοπτη στον πίνακα?Ειναι περιπου 7-8 λαμπες.

xampos
05-12-13, 20:48
αν οι λάμπες σου συνολίκά είναι λιγότερο από 3600W μια χαρά είναι.

Κυριακίδης
05-12-13, 21:07
Ναι κάνει .. Δεν ανάφερες οι 8 λάμπες τι λάμπες είναι ? συνολική ισχύς? να συμφωνεί και το φωτοκύτταρο στην ισχύ (βρες τι ισχύ άντεχε ο πρώην χρονοδιακόπτης)

Την λύση του φωτοκύτταρου κίνησης δεν σε βολεύει? (για οικονομία?) για 8 λάμπες μιλάμε..
Για την τοποθέτηση δεν θα γίνει στον πίνακα αλλά εννοείται θα χρειαστεί να τοποθετηθεί σε σημείο που να αντιλαμβάνεται το φως της μέρας ανεμπόδιστα . οπότε ανάλογα την διαμόρφωση της πυλωτής και ηλεκτρικής εγκατάστασης , θα πρέπει ένας τεχνικός να δει την κατάσταση πως έχουν τα πράγματα στο σημείο των φωτισμών , ώστε να δει πως και που θα τοποθετηθούν.

Επίσης θεωρώ λίγο άσκοπο να φύγεις από χρονοδιακόπτη και να πας στο φωτοκύτταρο μέρας νύχτας αφού λογικά η απόκλισις του ενός με του άλλου είναι σχεδόν οι ίδιες ώρες (με εξαίρεση χειμώνα/καλοκαίρι ) που πρέπει να αλλάζεις ανά μια ώρα μπροστά /πίσω. ενώ με το κίνησης αλλάζουν πολλά

GSR600
06-12-13, 23:52
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,εχω την εντυπωση οτι με τον αισθητηρα μερας νυχτας θα ειναι πιο λειτουργικο και πιο ακριβες στην ωρα αν ρυθμιστει σωστα.Τωρα εχει στον πινακα εναν χρονοδιακοπτη αναλογικο της hager ο οποιος εχει χαλασει.Κοιταω μηπως βρω καποια λυση λιγο καλυτερη.
Αυτο που δεν θυμαμαι και πρεπει να κοιταξω ειναι αν χρησιμοποιουν ρελε με τον χρονοδιακοπτη.Κανονικα δεν ειναι πιο σωστο να τοποθετησουμε εναν ρελε ετσι ωστε το φορτιο να μην το τρωει ο χρονοδιακοπτης ή το φωτοκυταρο αντιστοιχα? Επισης προσπαθω να βρω την λυση χωρις μερεμετια.

picdev
07-12-13, 10:15
φίλε μου υπάρχει με 100ε περίπου, νομίζω τις hager χρονοδιακόπτης που υπολογίζει το ηλιοστάσιο, οπότε του βάζεις ημ/ ώρα και αναβοσβήνει ανάλογα με τό πότε νυχτώνει.
Τώρα αυτό το φωτοκύτταρο μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα, δεν ξέρεις αν έχει φίλτρα,υστέριση κτλ οπότε μπορεί να φτιάξεις φωτορυθμικά