PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητήρας φωτός με ρελέ.



antaras
06-12-13, 21:20
καλησπέρα φίλοι μου !!
είμαι καιρό στην παρέα αλλά ως συνήθως έψαχνα για το πρόβλημα μου καλά στο ίντερνετ και δεν χρειάστηκε ποτέ να ρωτήσω, σήμερα όμως μετά από 6 μέρες αναζητήσεις δεν βρήκα άκρη και είμαι πολύ
" τσιτωμένος " !!!

εχω φτιάξει αυτό το μικρό κύκλωμα 4781047811 ( LDR, BC547, LED )


στο κόκκινο καλώδιο(?) θέλω να συνδέσω ένα ρελέ 4781247813 για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το κύκλωμα στο δωμάτιο. ( 220V )

χρησιμοποιώ 5V για να ελέγξω τον ρελέ μεσω ενος Arduino Uno αλλά αυτός ο ρελές είναι πολύ χοντροκέφαλος δεν δουλεύει με τίποτα, σκέφτομαι μιας και δεν έχω πολλές γνώσεις από τα ηλεκτρονικά μήπως τον συνδέω λάθος... θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας στην ερώτηση: τι συνδεσμολογία να εφαρμόσω στον συγκεκριμένο ρελέ για να δουλέψει ?



Ευχαριστώ και περιμένω εν αγωνία την βοήθεια σας !! :001_smile:

bchris
06-12-13, 21:49
Για κοιτα ΕΔΩ (http://tutorial.cytron.com.my/2012/08/01/identify-terminal-pins-of-a-relay-without-reference-to-datasheet-2/)

antaras
06-12-13, 22:39
Για κοιτα ΕΔΩ (http://tutorial.cytron.com.my/2012/08/01/identify-terminal-pins-of-a-relay-without-reference-to-datasheet-2/)

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου πραγματικά δεν την είχα βρει πουθενά αυτήν την σελίδα,
αλλα το πρόβλημα μου ειναι η πλακετουλα που εχει απο κατω με μπερδεύει πολυ.
ναι μεν οταν συνδέω τα δυο "coil pin" απευθιας 47814 οπως λεει η σελίδα μου δινει 70Ω αλλα οταν συνδεω τα



δυο pin-ακια που μου δινει η πλακετουλα 47815 τοτε :bored: τιποτα !!!

μηπως τελικά να το χωρίσω απο την πλακετουλα και να το συνδεσω χωρις αυτην ??




47816 η πλακετουλα απο την αναπωδη !!

bchris
06-12-13, 22:58
Δοκιμασες να βαλεις στα δυο ακριανα (απο την τριαδα) pins 5V και δεν εκλεισε δηλαδη?

antaras
06-12-13, 23:02
Δοκιμασες να βαλεις στα δυο ακριανα (απο την τριαδα) pins 5V και δεν εκλεισε δηλαδη?

οχι δεν κλεινει και δεν κανει ουτε καν καποιον ηχω !!

antaras
06-12-13, 23:06
οχι δεν κλεινει και δεν κανει ουτε καν καποιον ηχω !!


εννοώ απο εξω.. αν τα συνδέσω απευθείας απο κατω παρακάμψω την πλακετουλα κλείνει κανονικά

bchris
06-12-13, 23:40
Τι να σουη πω τοτε...
Δεν αποκλειεται να ειναι και το πλακετακι προβληματικο.

Παρε ενα πολυμετρο τοτε και με βαση το σχεδιαγραμμα ψαξε και βρες που πανε οι (ολοι) ακροδεκτες της πλακετιτσας.
Αν καταληξεις οτι καποιο ειναι κομμενο, τοτε ...κολλητιρι :)

Αφου δουλευει ομως, μην ανησυχεις.

antaras
07-12-13, 00:30
to ksilosa kai doulevi sosta xoris plaketa:P !!

bchris
07-12-13, 20:33
:lool:

Ετσι. Οπου δεν πιπτει λογος, πιπτει ραβδος.

dalai
07-12-13, 23:36
Κλασικη περιπτωση βλαβης. :P
Προσπαθεις να το συνδεσεις στον εκπομπο .Λαθος γιατι ελαχιστοποιεις το ρευμα εκπομπου.
Η σωστη συνδεσμολογια ειναι στον συλεκτη παραλληλα με το LED και την αντισταση.