PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονοδιακοπτης



Goodboy
07-12-13, 20:46
καλησπερα παιδια.θα ηθελα ενα σχεδιο συνδεσμολογιας απλου χρονοδιακοπτη.Ειναι αυτος στη φωτο:47837

ezizu
07-12-13, 21:49
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σχέδιο :

47838

Goodboy
07-12-13, 22:05
Ευχαριστω φιλε.Τον χρονοδιακοπτη θελω να τον βαλω διπλα απο την ασφαλεια στον πινακα,που αναβει το φως.Θα πρεπει να παρω τη φαση που ερχεται απο την ασφαλεια και να την βαλω στη θεση 2 πρωτα;

chipakos-original
07-12-13, 22:11
Ευχαριστω φιλε.Τον χρονοδιακοπτη θελω να τον βαλω διπλα απο την ασφαλεια στον πινακα,που αναβει το φως.Θα πρεπει να παρω τη φαση που ερχεται απο την ασφαλεια και να την βαλω στη θεση 2 πρωτα;

εεεεεεεεε.....

rama
08-12-13, 01:14
Οι θέσεις 1 και 2 είναι η τροφοδοσία του χρονοδιακόπτη για να λειτουργεί. Καλό είναι να τροφοδοτείται από ξεχωριστή ασφάλεια λίγων Α.
Στις θέσεις 3 και 4 γίνεται η διακοπή της γραμμής των φώτων. Από εκεί λοιπόν θα περνάει η φάση που έρχεται από την ασφάλεια της γραμμής των φώτων.

Goodboy
08-12-13, 09:39
καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση

watt
22-02-19, 16:56
Καλησπερα.Ποσταρω εδω γιατι προκειται για το ιδιο θεμα.Εχω 2 διαφορετικους χρονοδιακοπτες και θα ηθελα σχεδιο συνδεσμολογιας.Παραθετω φωτογραφιες αυτων.7710677107

rama
22-02-19, 19:56
Η τροφοδοσία λειτουργίας είναι 1-2 στον Hager, και τα δύο πάνω στον Legrand (επισημαίνει και που ακριβώς θα μπεί η φάση και ο ουδέτερος).
Η διακοπτόμενη γραμμή είναι 3-4 στον Ηager και 1-4 στον Legrand

watt
22-02-19, 20:13
Δηλαδη οταν λεμε διακοπτομενη γραμμη;Στον hager συνδεουμε στο 3 και 4 τις ακρες του φορτιου;Οπως επισης στο 1 και 4 του Legrand;

Κυριακίδης
22-02-19, 20:57
Δηλαδη οταν λεμε διακοπτομενη γραμμη;Στον hager συνδεουμε στο 3 και 4 τις ακρες του φορτιου;Οπως επισης στο 1 και 4 του Legrand;
http://www.ruander.com/2009/07/proper-way-to-wire-light-switch.html
Το 3-4 ή 1-4 να το θεωρήσεις ως έναν διακόπτη αντίκα όπως το παραπάνω Link . Εφόσον έχεις απουσία διακόπτη η αντικατάσταση λοιπόν είναι οι επαφές 3-4 ή 1-4 του χρονοδιακόπτη.
Η πρόταση μου είναι φωτοκύτταρο μέρας νύχτας με πιο σίγουρα και σωστά αποτελέσματα (με κάθε διακοπή ρεύματος δικτύου στον χρονοδιακόπτη οι ώρες που το έχεις ρυθμίσει θα φτάσουν σιγά σιγά να ανάβουν τα φώτα μέρα μεσημέρι και να σβήνουν όταν τα χρειάζεσαι)
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1wPjXJVXXXXb_XXXXq6xXFXXX5/Street-font-b-Light-b-font-Night-On-font-b-Day-b-font-Off-Waterproof-font.jpg

rama
22-02-19, 21:31
O Hager έχει εφεδρεία μιά βδομάδα, κανένα πρόβλημα με διακοπές ρεύματος. Και το ρολόϊ του δουλεύει επί χρόνια με εξαιρετική ακρίβεια

Κυριακίδης
22-02-19, 21:44
Είναι όμως προτιμότερα τα φωτοκύτταρα σε σταθερότητα στις 4 εποχές (χρονικό εύρος ωρών λειτουργίας ) και δεν μπορείς κάθε τόσο να ρυθμίζεις τους σωστούς χρόνους / βάλε και συννεφιασμένες μέρες που δεν είναι απαραίτητο να είναι σβηστές οι καταναλώσεις βάση χρονοδιακόπτη. Έπειτα είναι πολύ ευκολότερη η εγκατάσταση φωτοκύτταρου κοντά στην κατανάλωση παρά να πιάνεις χώρους στους πίνακες .

rama
22-02-19, 22:59
Πέτρο, γιατί έχεις κολλήσει με τα φωτοκύτταρα και τα εξωτερικά φώτα? Δεν μας έχει πεί κάτι τέτοιο ο φίλος.
Για παράδειγμα, κι εγώ έχω βάλει στον πίνακά μου χρονοδιακόπτη Hager HE011 και σε συνδυασμό με ρελέ ισχύος εξασφαλίζω οτι ανάβει ο θερμοσίφωνας τις ώρες μειωμένου τιμολογίου χωρίς δική μου παρέμβαση.

Κυριακίδης
22-02-19, 23:12
Πέτρο, γιατί έχεις κολλήσει με τα φωτοκύτταρα και τα εξωτερικά φώτα? Δεν μας έχει πεί κάτι τέτοιο ο φίλος.
Στο #3 (αν και από άλλο χρήστη ) αναφέρει για φως . Στο #7 αναφέρει "για το ίδιο θέμα " άρα και αυτός για φως το προορίζει .

watt
23-02-19, 10:03
Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.Η ερωτηση μου αφορουσε καθαρα την συνδεσμολογια αυτων και οχι φωτοκυτταρο,οποτε επανερχομαι στο #7 θεμα και περα απο τις τροφοδοσιες αυτων που πολυ ωραια μου απαντησατε στο #8 η απορια μου ειναι οταν λεμε διακοπτομενη γραμμη 3-4 στον Ηager και 1-4 στον Legrand,πως συνδεονται επανω στην καταναλωση[στην προκειμενη περιπτωση φωτα]

rama
23-02-19, 10:06
Η γραμμή της φάσης των φωτιστικών θα περνά μέσα από το χροδιακόπτη

Κυριακίδης
23-02-19, 10:17
Ίσως είναι σημαντικό να σκεφτούμε γιατί στον έναν χρονοδιακόπτη δεν έχει όσο αφορά την τροφοδοσία για το μοτέρ λειτουργίας την ένδειξη L / N και στο άλλο έχει (μπας και αυτό που έχει την ένδειξη δεν λειτουργεί με την έννοια διακόπτη , αλλά με την έννοια απευθείας τροφοδοσία προς κατανάλωση ) θα ήταν καλό μια επιβεβαίωση πριν την χρήση ή συμβουλευόμαστε τα εγχειρίδια χρήσης.

watt
23-02-19, 11:50
77113Για τον legrand ειναι σωστη η συνδεσμολογια;

Κυριακίδης
23-02-19, 12:32
Η παρακαμπτήρια που έβαλες L δεν είναι απαραίτητη , αν θέλεις να το επιβεβαιώσεις βάζεις πολύμετρο και μετράς στο 1-4 για AC εφόσον και το έχεις "on" στην επιλογή του χρόνου λειτουργίας

watt
23-02-19, 12:58
Οκ ευχαριστω

Κυριακίδης
23-02-19, 13:10
Το καλώδιο που βγαίνει από το 4 και οδεύει προς λάμπα (και το ζωγράφισες μαύρο ) ενώ έπρεπε μπλε γιατί βρίσκεται το 4 ακριβώς κάτω από την είσοδο N . Μου δίνεται την εντύπωση να επιμένεις ότι οι επαφές 1-4 είναι κατά εσένα διακόπτης (αλλά δεν υπάρχει διακόπτης ως προς το 1-4 ) αλλά από την τροφοδοσία L - N του χρονοδιακόπτη από επάνω προς τα κάτω .
Αυτό είναι ασφαλές αν το τεστάρεις έξω με λάμπα , αλλά να έχεις επιφυλάξεις ως προς τις γραμμές που είναι συνδεδεμένες στην εγκατάσταση οικίας προς λάμπα (γιαυτό ηλεκτρολόγος για καλύτερα ) .

rama
23-02-19, 13:27
Για δείτε καλύτερα

Κυριακίδης
23-02-19, 13:50
Όντως έχει διακόπτη επομένως η φάση που θα τροφοδοτήσει την λάμπα θα περάσει από 1-4 .

watt
23-02-19, 14:08
Οποτε σωστα το εχω σχεδιασει,εξαλλου το συνδεσα και λειτουργει κανονικα