PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδρόμετρο



info@kalarakis.com
09-12-13, 11:20
Ψάχνω για ένα υδρομετρο που να μπορεί να μου δώσει τη μέτρηση με BCD κώδικα.
Έχω δει τα υδρομετρα με την επαφή read αλλα δεν με εξυπηρετεί γιατί για να πάρω τη μέτρηση κάθε φορά που θα κλείνει η επαφή θα μου "ξυπνά" το mpu το οποίο θα τροφοδοτείτε από μπαταρία.
Για να γεμίσουν οι δεξαμενές με την παροχή που έχω θέλω περίπου 1-2 ώρες ημερησίως ανάλογα με το υπόλοιπο νερό που έχουν μέσα.
Ρεύμα στη περιοχή δεν έχει και πρέπει να τροφοδοτηθεί με μπαταρία, ΑΡΑ πρέπει η κατανάλωση απο το mpu να ειναι όσο το δυνατό χαμηλή.
Το Mpu που θέλω να χρησιμοποιήσω έχει σε standby 4μΑ τίποτα δηλαδή
Όταν μετρά με τη read επαφή έχω περίπου 20mA και ο χώρος είναι περιορισμένος για να βάλω μπαταριά μολύβδου 12/7Αh ή έστω 6/2Αh
Για το λόγο αυτό σκέφτηκα αν υπάρχει υδρόμετρο που να έχει την ένδειξη σε BCD ο μετρητής (όπως οι μετρητές που είχαν παλιά τα PLL για να βάζεις τη συχνότητα)

αν ξέρετε και κανένα εργοστάσιο κατασκευής στην Ελλάδα να ρωτήσω (δεν θέλω 1 κομμάτι)

Και κάποια άλλη ιδέα για να κρατώ τη μέτρηση αποδεκτή

FILMAN
09-12-13, 13:14
Τα thumbwheel λες. Αυτά είναι (χειροκίνητοι...) διακόπτες.

chip
09-12-13, 13:25
πόσες φορές κλείνει αυτό το reed relay που θα κατανάλωνε τόσο πολύ ο μικροελεγκτής? και γιατί είναι τόσο πολύ? (20mA) μήπως βάζεις πολύ μικρή pull Up αντίσταση? πόσο χρόνο μένει κλειστή? Επειδή το reed θα μένει για αρκετό χρόνο κλειστό πιθανόν θα μπορούσε ο μικροελεγκτής να ξυπνά κάθε λίγο να του δίνει ρεύμα και να ελέγχει... και μετά να ξαναπεύτει σε ύπνο κόβοντας το ρεύμα στο reed.

info@kalarakis.com
09-12-13, 13:30
τα thambwheel εννοώ

η επαφή ανοιγοκλέινει 8 φορές / λίτρο

to mpu κάνει και άλλες εργασίες μόλις ξυπνήσει Οι pullup einai 47k

chip
09-12-13, 13:51
το υδρόμετρο έχει και άλλα πράγματα εκτός από από το reed γιατί δεν δικαιολογούνται 20mA με 47k pull-up
και πόσα λίτρα περνάνε το λεπτό max?
Θα μπορούσες να βάλεις έναν attiny2313 (ή και ακομα μικρότερο) για να καταγράφη τη μέτρηση... με 0,1μΑ σε standby και 20μΑ σε λειτουργία (32,768ΚΗΖ)