PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με πτυχιακή



marinaki
09-12-13, 21:20
Καλησπέρα.Είμαι φοιτήτρια του τμήματος ηλεκτρονικής και ψάχνω θέμα για την πτυχιακή μου εργασία.Θέλω να αναπτύξω κάτι σχετικό με μικροεπεξεργαστές και μετά από ψάξιμο κατέληξα στο να φτιάξω ένα usb stick με αναγνώριση κωδικού για τη χρήση του.Πιστεύετε πως είναι βατό θέμα?Δυστυχώς από το λίγο που έψαξα δεν βρήκα αρκετή βιβλιογραφία.Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά με τη βιβλιογραφία ή ακόμη και να προτείνει κάποιο εναλλακτικό θέμα?Ευχαριστώ!

SV1EDG
09-12-13, 22:35
Καλώς ήρθες στην παρέα

Γι αυτό λέγεται και πτυχιακή.Θέλει τα ζόρια της.Οπως το φαντάζομαι θα πρέπει το PC να αναγνωρίζει τον ελεγκτή που σύνδεσες,να φορτώνει τον αντίστοιχο driver και με την σειρά του ο μικρο να στέλνει ένα σήμα αναγνώρισης ότι συνδέθηκε-κάτι σαν ταυτότητα.Μετά να τρέχεις ένα πρόγραμμα windows και να εισάγεις τον κωδικό που με την σειρά του θα στέλνεται στον μίκρο.Καλές γνώσεις προγραμματισμού μίκρο,πρωτόκολλα τερματικών συσκευών και προγραμματισμό σε κάποια γλώσσα.

maouna
09-12-13, 22:55
διαλεξε κατι ευκολο ωστε να ξεμπερδεψεις γρηγορα. απο ποιο τει εισαι?

chip
09-12-13, 23:27
άστο καλύτερα!!!!

marinaki
09-12-13, 23:40
Με απέλπισες chip!Είμαι στο τμήμα της θεσσαλονίκης maouna και θέλω να αποφύγω τα εύκολα στο θέμα της πτυχιακής(θερμόμετρα κλπ).SV1EDG σε ευχαριστώ πολυ!Οποιαδηποτε άλλη ιδέα ώς εναλλακτική καλοδεχούμενη!

chip
09-12-13, 23:47
αν κάνεις 1 χρόνο παραπάνω να τελειώσεις επειδή πήρες δύσκολο θέμα θα κέρδιζες πολύ περισσοτερα αν σε αυτό το χρόνο είχες τελειώσει και έκανες ένα μαστερ!

Το flashaki δεν θα το συζητούσα καθόλου! εμπλέκονται προτόκολα πιθανόν driver κλπ...
κάνε κάτι βατό (όχι γελίο) που να μπορεί να τελειώσει στους 6 μήνες που είναι ο κανονικός χρόνος! και μην αρχίσεις κάτι που μπορεί να δεις μετα οτι δεν πάει πουθενα και να χρειαστεί να αλλάξεις θέμα....
Τα εμπορικά flashakia φτιαχνονται με ASIC τσιπάκια που πιθανόν δεν θα βρεις ή θα είναι παλαιού τύπου (δεν θα μπορούν να δεχθούν πολλά MB μνήμης) ή δεν θα μπορείς να βάλεις τον κωδικό πρόσβασης. ή θα χρειαστεί να υλοποιείς το προτοκολο για usb αποθηκευτικά μέσα (δεν ξέρω αν υπάρχει και ελευθερη η προδιαγραφή του...)

Τέλος πάντων βλέπω πολλούς λόγους να πας σε αλλο θέμα....

Τέλος πάντων ρίξε μια ματιά στο CY7c68023 και στις αναφορές που έχει το datasheet σε αλλο documentation και αποφασίζεις... (κοίτα όλα τα documents!)

kotsos___
09-12-13, 23:53
Αν φτιάξεις ένα usb "προθάλαμο" που να ζητάει κωδικό για να δώσει πρόσβαση στην usb συσκευή (φλασάκι, εκτυπωτή..)?

Δεν ξέρω αν είναι ευκολότερο, αλλά θα ασχοληθείς μόνο με το κομμάτι του κωδικού..

marinaki
10-12-13, 00:13
Πραγματικά έχω μπερδευτεί τόσο με το θέμα της πτυχιακής.Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..Κινήθηκα προς το θέμα του usb γιατί όποιο άλλο θέμα έπεσε στα χέρια μου δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον.Chip μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα κινηθώ προς κάτι άλλο.

edgar
10-12-13, 00:21
Μπορεις να κανεις μια συσκευη αλκοτεστ με τους αναλογους αισθητηρες και καποιον μικροελεγκτη η καποια συσκευη που να βρισκει εαν καποιος καπνιζει στον εγγυ χωρο (κοινως τα τσιγαρα τα ποτα και τα ξενυχτια). Δεν ξερω τι επιπεδο εννοει ο chip για το αν ειναι γελοια καποια πτυχιακη (1 led να αναβοσβηνει ? :001_tt2:)

Καλο ειναι βεβαια να κατσεις να διαλογιστεις τι γνωσεις και τι αντοχες εχεις. Απ'ολα εχει ο μπαχτσες.

marinaki
10-12-13, 00:28
edgar απο γνώσεις δεν είμαι και στο υψηλότερο επίπεδο,απλά επειδή ο προγραμματισμός είναι ο τομέας που με ενδιαφέρει εν τέλει έχω πιστεύω το υπόβαθρο που χρειάζεται για να φέρω εις πέρας μια πτυχιακή.Τώρα όσο για τις αντοχές προφανώς τις έχω αλλίως θα έψαχνα μια κλασική πτυχιακή(βλέπε αναβοσβήνω 2 led)..Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν βρίσκω ένα θέμα που θα μου κινήσει το ενδιαφέρον τόσο ώστε να ασχοληθώ..

marinaki
10-12-13, 00:29
Και μια ακόμη ερώτηση..Το θέμα που ανέφερα εξαρχής δεν μπορεί να υλοποιηθεί με τη χρήση pic?