PDA

Επιστροφή στο Forum : τιμές nH σε πηνία



AK89
11-12-13, 11:24
Καλημέρα σας,
μας έχουν δώσει μια εργασία να βρούμε το κέρδος σε έναν διαφορικό ενισχυτή , που σε κάθε ακροδέκτη του MOSFET υπάρχει ένα πηνίο.Ρυθμίζοντας συνδυαστικά αυτές τις τιμές αλλάζει και το κέρδος στις διάφορες συχνότητες. Εγώ το καλύτερο κέρδος το βρίσκω όταν στις τιμές των πηνίων βάζω τιμές κοντά στα 14 nH. Ρώτησα και μερικούς συμφοιτητές μου και μου είπαν ότι αυτές οι τιμές σε πηνία είναι αρκετά μεγάλες και είναι αδύνατο να χρησιμοποιηθούν. Μου είπαν να βρω τιμές μέχρι 10nH σε κάθε πηνίο. Ισχύει αυτό που μου είπαν και να κοιτάξω να μειώσω τις τιμές;

FILMAN
11-12-13, 15:16
Μεγάλες; Ίσα - ίσσ που είναι πολύ μικρές!

AK89
11-12-13, 15:56
ok, ευχαριστώ

lepouras
12-12-13, 02:42
μιας και τέθηκε το ρώτημα να ρωτήσω και εγώ κάτι. κάτω από 2-3 μΗ παίζουν πηνία?εννοώ αν έχουν πρακτικά χρήση(υποθέτω ότι σε τίποτα πολύ ιδικές περιπτώσεις θα παίζουν) και το ρωτάω γιατί σε όσα πολύμετρα έχω δει έχουν μέτρηση από 2mH και πάνω με ανάλυση 1μΗ (και μετράνε από σχεδόν 1μΗ και πάνω)

SRF
12-12-13, 10:21
μιας και τέθηκε το ρώτημα να ρωτήσω και εγώ κάτι. κάτω από 2-3 μΗ παίζουν πηνία?εννοώ αν έχουν πρακτικά χρήση(υποθέτω ότι σε τίποτα πολύ ιδικές περιπτώσεις θα παίζουν) και το ρωτάω γιατί σε όσα πολύμετρα έχω δει έχουν μέτρηση από 2mH και πάνω με ανάλυση 1μΗ (και μετράνε από σχεδόν 1μΗ και πάνω)

"Παίζουν" !!! Για παράδειγμα... οι δέκτες που έχεις στο σπίτι, αυτοκίνητο, κλπ, για την λήψη στα FM έχουν αρκετά πηνία στα ~100nH (0.1uH)!

lepouras
12-12-13, 10:39
ευχαριστώ Γιώργο. οπώτε (ξανά)υποθέτω ότι θα υπολογίζονται με κάποιον τύπο ή θα μετρούνται με κάποια ακριβότερα όργανα.

SRF
12-12-13, 12:13
ευχαριστώ Γιώργο. οπώτε (ξανά)υποθέτω ότι θα υπολογίζονται με κάποιον τύπο ή θα μετρούνται με κάποια ακριβότερα όργανα.

Οπότε... υπολογίζονται ακριβώς με τους ίδιους τύπους, αλλά μπορείς να τα μετράς με άλλα πολύ ακριβέστερα και ικανότερα όργανα (η συχνότητα μετρήσεως που εφαρμόζουν είναι τάξεως μεγακύκλων και όχι μερικών χιλιοκύκλων όπως στα απλά πολύμετρα)!