PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοστάτης ηλιακού



fortisimo
11-12-13, 12:41
Χαιρετώ όλους. Ποστάρω πρωτη φορά αν και πολλές φορές έχω αξιοποιήσει πληροφορίες από το πολύ χρήσιμο φορουμ σας.

Αντιμετωπίζω ένα μάλλον περίεργο πρόβλημα. Εχω εδώ και χρόνια έναν ηλιακό στην ταράτσα που έχει πλακέ θερμοστάτη με 4 ακίδες. Από όταν τον τοποθέτησαν η λειτουργία που έκανε το λαμπάκι που βρίσκεται στον πίνακα του σπιτιού (έχουν ανεβάσει καλώδιο) είναι ανάποδη από το κανονικό και κανείς δεν ξέρει το πως συμβαίνει αυτό:

Όταν ανάψω τον ηλιακό τότε το λαμπάκι παραμένει σβηστό. Όταν πιάσει τη θερμοκρασία που ο θερμοστάτης διακόπτει το ρεύμα (περίπου σε 1 ώρα αν υπάρχει κάποια στοιχειώδης ηλιοφάνεια) τότε και μόνο το λαμπάκι ανάβει! Και παραμένει αναμμένο μέχρι να κλείσω το διακόπτη. Δεν έχω αφήσει ποτέ ανοικτό το διακόπτη να δω τι θα συμβεί αν πχ μετά από 2 ώρες παγώσει το νερό διότι φοβάμαι μήπως ο θερμοστάτης δεν "κόβει" και πληρώνω τσάμπα ρεύμα + κίνδυνος για να σκάσει ο ηλιακός.

Όσους έχω ρωτήσει μου λένε ότι γενικά κανονικά υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

1) Να μην πηγαίνει καθόλου εξτρα καλώδιο στον ηλιακό οπότε το λαμπάκι στον πίνακα θα καίει πάντα όσο ο διακόπτης είναι ανοιχτός (και δεν θα ξέρω βέβαια αν έπιασε τη σωστή θερμοκρασία).

2) Να πηγαίνει έξτρα καλώδιο (συνδεδεμένο στη 2η ακίδα του θερμοστάτη) και όταν ανοίγω το διακόπτη θα ανάβει μέχρις ότου πιάσει θερμοκρασία, κόψει ο θερμοστάτης και σβήσει το λαμπάκι.

3) Η δική μου "ανάποδη" περίπτωση παραμένει ανεξήγητη...

Να το αφήσω ως έχει; Τι μπορεί να είναι συνδεδεμένο λάθος; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

rama
11-12-13, 12:59
Ο διακόπτης στον πίνακά σου είναι διπολικός? Εχω την υποψία οτι δεν είναι, και σε συνδυασμό με λίγο λάθος συνδεσμολογία βγαίνει το αποτέλεσμα που έχεις.
Μπορείς να βεβαιώσεις οτι το λαμπάκι στον πίνακά σου έχει την μία επαφή στη φάση πριν το διακόπτη, και οτι η άλλη επαφή έρχεται από τον ηλιακό?

fortisimo
11-12-13, 13:05
θα το κοιτάξω όταν επιστρέψω από τη δουλειά και θα σας πω.

Αξίζει να το ψάξω ή καλά είμαι και όπως είναι τώρα λέτε;

rama
11-12-13, 13:11
Από τη στιγμή που υπάρχει η καλωδίωση, είναι εύκολο να το βάλεις να δουλέψει σωστά.

fortisimo
11-12-13, 13:18
Από τη στιγμή που υπάρχει η καλωδίωση, είναι εύκολο να το βάλεις να δουλέψει σωστά.

ποιά θεωρείς σωστή λειτουργία; Την περίπτωση 2) που αναφέρω στο πρώτο μήνυμα; ή μήπως καλύτερα να καταργήσω το εξτρα καλώδιο και να καίει πάντα όσο ο διακόπτης είναι σηκωμένος;
Συνήθως ποια λύση προτιμάτε;

rama
11-12-13, 13:34
Η πρώτη περίπτωση είναι εντελώς τοπική σύνδεση στον πίνακα. Απλά σου λέει οτι ο διακόπτης είναι σηκωμένος. Το φτιάχνεις και με μία άλλη λυχνία που θα αγοράσεις.
Η δεύτερη περίπτωση σου δείχνει πραγματικά πότε πραγματικά είναι ενεργός ο θερμοσίφωνας. Αφού έχεις καλωδίωση, να το κάνεις για να "ελέγχεις" κατά κάποιο τρόπο και τη θερμοκρασία του νερού εξ αποστάσεως.

fortisimo
11-12-13, 13:43
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Συνεπώς, αν κατάλαβα σωστά, μπορώ να προσθέσω μια λυχνία που να μου δείχνει πότε ο διακόπτης είναι σηκωμένος (ώστε να μην τον ξεχνάω) και να αφήσω την λυχνία που έχουν τώρα ως έχει, ώστε όταν ανάβει να ξέρω ότι έπιασα τη θερμοκρασία που θέλω (αν και αυτή ανάβει μόνο όταν κόψει ο θερμοστάτης στον ηλιακό, οπότε δεν θα ξέρω τι γίνεται από θερμοκρασία στην περίπτωση που ζεσταίνει μόνο με τον ήλιο και δεν κάνω χρήση του διακόπτη στον πίνακα).
Σωστά;

*Τώρα που το σκέφτομαι ο διακόπτης είναι διπολικός, ακριβώς ίδιος με αυτόν της κουζίνας δίπλα του...

FILMAN
11-12-13, 15:22
Μα είναι πολύ απλό. Αν το λαμπάκι παίρνει ουδέτερο από τον πίνακα, τότε η φάση και ο ουδέτερος επάνω στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί ανάποδα. Αν η φάση και ο ουδέτερος στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί σωστά, τότε το λαμπάκι παίρνει από τον πίνακα φάση. Γι αυτό σου δουλεύει ανάποδα. Αν συνδέσεις σωστά στον θερμοστάτη τη φάση και τον ουδέτερο και δώσεις στο λαμπάκι ουδέτερο από τον πίνακα, το λαμπάκι θα είναι αναμμένο όση ώρα η αντίσταση του θερμοσίφωνα ζεσταίνει το νερό.

fortisimo
11-12-13, 23:20
Μα είναι πολύ απλό. Αν το λαμπάκι παίρνει ουδέτερο από τον πίνακα, τότε η φάση και ο ουδέτερος επάνω στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί ανάποδα. Αν η φάση και ο ουδέτερος στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί σωστά, τότε το λαμπάκι παίρνει από τον πίνακα φάση. Γι αυτό σου δουλεύει ανάποδα. Αν συνδέσεις σωστά στον θερμοστάτη τη φάση και τον ουδέτερο και δώσεις στο λαμπάκι ουδέτερο από τον πίνακα, το λαμπάκι θα είναι αναμμένο όση ώρα η αντίσταση του θερμοσίφωνα ζεσταίνει το νερό.

Σωστά.
Όμως αντικειμενικά υπάρχει πρόβλημα τώρα; Κάτι επικίνδυνο αν τα έχουν ίσως συνδέσει ανάποδα στο θερμοστάτη;

Και είναι καλύτερο να λειτουργεί κλασικά, δηλαδή να σβήνει το λαμπάκι όταν διακόψει ο θερμοστάτης (οπότε μπορεί και να ξεχνάω ανοιχτό το διακόπτη αφού δεν θα βλέπω λαμπάκι να καίει μετά από το ζέσταμα μέσω της αντίστασης) ή καλύτερα όπως είναι τώρα που ανάβει όταν ζεστάνει και παραμένει αναμμένο το λαμπάκι μέχρι να κλείσω το διακόπτη (οπότε αν το ξεχάσω ανοιχτό θα οφείλεται στο ότι το λαμπάκι ήταν σβηστό όση ώρα η αντίσταση δούλευε δηλαδή γύρω στη μια ώρα)???

Να κάνω την πατέντα που λέω παραπάνω και να έχω δύο λαμπάκια; Το ένα να δείχνει ότι ο διακόπτης είναι ανοικτός και το δεύτερο (να το αφήσω όπως είναι τώρα) να δείχνει ότι το νερό ζεστάθηκε όταν ανάψει.

Ευχαριστώ

rama
12-12-13, 09:24
Το ιδανικό είναι να έχεις και τα δύο λαμπάκια σε λειτουργία. Το ένα να σου δείχνει αν είναι σηκωμένος ο διακόπτης, και το άλλο να σου δείχνει τι κάνει ο θερμοστάτης. Και το σωστό είναι το δεύτερο λαμπάκι να ανάβει όταν δουλεύει ο θερμοσίφωνας, κι όχι το αντίθετο.

haris_216
12-12-13, 09:45
προσωπικά θεωρώ ότι η ένδειξη του πότε η αντίσταση λειτουργεί (καταναλώνει ρεύμα) δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερα πρακτικό στην καθημερινότητα (αφού δεν θα κάθεσαι να το παρακολουθείς συνέχεια).
η συνήθης χρήση (ένδειξη πότε έχουμε ενεργοποιήσει το διακόπτη) είναι σαφώς πιο χρήσιμη.
και αν θέλει κάποιος να το πάει ακόμα παραπέρα, κατεβάζει ένα καλώδιο από τον ηλιακό και με ένα αισθητήριο πάνω στον ηλιακό (πχ τοποθέτηση αντίστασης με κυάθιο) μπορεί να έχει ένδειξη στο σπίτι του για το τι θερμοκρασία έχει το νερό

FILMAN
12-12-13, 12:45
Σωστά.
Όμως αντικειμενικά υπάρχει πρόβλημα τώρα; Κάτι επικίνδυνο αν τα έχουν ίσως συνδέσει ανάποδα στο θερμοστάτη;
Κοίτα, απ' ότι φαίνεται ο θερμοστάτης σου σβήνει την αντίσταση όταν ανέβει η θερμοκρασία, οπότε το μπόιλερ μάλλον δεν θα εκραγεί, αν αυτό εννοείς. Όμως, είναι πολύ πιο σωστό ο θερμοστάτης να διακόπτει τη φάση και όχι τον ουδέτερο. Από αυτή την άποψη λοιπόν η σύνδεση θα πρέπει να διορθωθεί (αν βέβαια είναι λάθος).

Και είναι καλύτερο να λειτουργεί κλασικά, δηλαδή να σβήνει το λαμπάκι όταν διακόψει ο θερμοστάτης (οπότε μπορεί και να ξεχνάω ανοιχτό το διακόπτη αφού δεν θα βλέπω λαμπάκι να καίει μετά από το ζέσταμα μέσω της αντίστασης) ή καλύτερα όπως είναι τώρα που ανάβει όταν ζεστάνει και παραμένει αναμμένο το λαμπάκι μέχρι να κλείσω το διακόπτη (οπότε αν το ξεχάσω ανοιχτό θα οφείλεται στο ότι το λαμπάκι ήταν σβηστό όση ώρα η αντίσταση δούλευε δηλαδή γύρω στη μια ώρα)???
Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις.

Να κάνω την πατέντα που λέω παραπάνω και να έχω δύο λαμπάκια; Το ένα να δείχνει ότι ο διακόπτης είναι ανοικτός και το δεύτερο (να το αφήσω όπως είναι τώρα) να δείχνει ότι το νερό ζεστάθηκε όταν ανάψει.
Φυσικά και μπορείς να το κάνεις.

Και το σωστό είναι το δεύτερο λαμπάκι να ανάβει όταν δουλεύει ο θερμοσίφωνας, κι όχι το αντίθετο.
Εντάξει, δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστό ή λάθος εδώ... Στη μια περίπτωση το λαμπάκι δείχνει πότε λειτουργεί η αντίσταση, στην άλλη δείχνει πότε το νερό είναι έτοιμο... Για να το πούμε αλλιώς, είναι θέμα του τί θα γράφει το ταμπελάκι που θα βάλεις στο λαμπάκι...

προσωπικά θεωρώ ότι η ένδειξη του πότε η αντίσταση λειτουργεί (καταναλώνει ρεύμα) δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερα πρακτικό στην καθημερινότητα (αφού δεν θα κάθεσαι να το παρακολουθείς συνέχεια).
η συνήθης χρήση (ένδειξη πότε έχουμε ενεργοποιήσει το διακόπτη) είναι σαφώς πιο χρήσιμη.

Δεν νομίζω, άλλωστε ρίχνοντας μια ματιά στον διακόπτη βλέπεις ξεκάθαρα αν είναι ON ή ΟFF. Εγώ θα έβαζα δύο λαμπάκια: Το ένα να ανάβει κόκκινο όσο δουλεύει η αντίσταση, και το άλλο να ανάβει πράσινο όταν το νερό είναι έτοιμο.

rama
13-12-13, 11:16
.. Εγώ θα έβαζα δύο λαμπάκια: Το ένα να ανάβει κόκκινο όσο δουλεύει η αντίσταση, και το άλλο να ανάβει πράσινο όταν το νερό είναι έτοιμο.

Φίλιππε καλημέρα,
για τη συγκεκριμένη εφαρμογή είναι κατάλληλο να χρησιμοποιηθεί ένα ρελέ Hager EN146 για μεταγωγή της τροφοδοσίας μεταξύ της πράσινης και της κόκκινης λυχνίας?
Βλέπω αναφορές στα χαρακτηριστικά του για "πολύ χαμηλή τάση" και δεν ξέρω αν είναι φτιαγμένο για να αντέχει τα 220V.
Μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο?
Αγγελος

FILMAN
13-12-13, 11:17
Δεν χρειάζεται καθόλου ρελέ!

rama
13-12-13, 11:48
Ε, νομίζω καταλαβαίνεις ποιά είναι η επόμενη ερώτησή μου!
Δώσε σχέδιο στο λαό!

FILMAN
13-12-13, 12:10
Ε, τότε κι εσύ καταλαβαίνεις ποια θα είναι η απάντησή μου...
Νάτο!

Αν δεν καταλαβαίνεις πώς δουλεύει, πες μου να το εξηγήσω.

ezizu
13-12-13, 12:53
Φίλιππε, βάση του σκεπτικού σου στο ποστ#12 :
'' .... Εγώ θα έβαζα δύο λαμπάκια: Το ένα να ανάβει κόκκινο όσο δουλεύει η αντίσταση, και το άλλο να ανάβει πράσινο όταν το νερό είναι έτοιμο.''
νομίζω ότι έχεις βάλει ανάποδα τα λαμπάκια (ως προς το χρώμα) στο σχέδιο σου.

FILMAN
13-12-13, 13:00
Πολύ σωστά Σήφη!

Στο σχήμα, έτσι που τα έβαλα, το χρώμα δείχνει την ...θερμοκρασία του νερού, πράσινο = κρύο, κόκκινο = καυτό!

rama
13-12-13, 13:21
Ομολογώ οτι δεν το πιάνω το σχέδιο.
Πως γίνεται να ανάβουν εναλλάξ οι δύο λυχνίες, όταν είναι εν σειρά και τροφοδοτούνται ούτως ή άλλως από τη στιγμή που ο διπολικός διακόπτης S1 επιτρέπει τη διέλευση ρεύματος, και ανεξάρτητα από το τι κάνει ο θερμοστάτης και η φάση που κατέρχεται στον πίνακα?

FILMAN
13-12-13, 14:02
Ομολογώ οτι δεν το πιάνω το σχέδιο.
Πως γίνεται να ανάβουν εναλλάξ οι δύο λυχνίες, όταν είναι εν σειρά και τροφοδοτούνται ούτως ή άλλως από τη στιγμή που ο διπολικός διακόπτης S1 επιτρέπει τη διέλευση ρεύματος, και ανεξάρτητα από το τι κάνει ο θερμοστάτης και η φάση που κατέρχεται στον πίνακα?
Για να καταλάβεις πώς δουλεύει, πρέπει να ξέρεις 2 πραγματάκια για τον θερμοστάτη. Οι επαφές ΤΗ1, ΤΗ1Α και ΤΗ1Β είναι εσωτερικά στον θερμοστάτη. Οι ΤΗ1Α και ΤΗ1Β (που τις έχω σχεδιάσει με μπλε χρώμα) είναι πάντα κλειστές, και ανοίγουν μόνο αν ενεργοποιηθεί το σύστημα ασφαλείας του θερμοστάτη το οποίο έχει χειροκίνητη επαναφορά. Η ΤΗ1 είναι η επαφή που ανοίγει όταν ζεσταθεί το νερό. Έχουμε λοιπόν:

α) Το νερό είναι κρύο. Η επαφή ΤΗ1 είναι κλειστή οπότε η αντίσταση τροφοδοτείται και ζεσταίνει το νερό. Ταυτόχρονα η επαφή ΤΗ1 βραχυκυκλώνει τα άκρα της λυχνίας LP1 με αποτέλεσμα αυτή να είναι σβηστή, ενώ η λυχνία LP2 βρίσκεται ενωμένη παράλληλα με τη θερμαντική αντίσταση η οποία λειτουργεί, και κατά συνέπεια ανάβει μόνο η πράσινη λυχνία.

β) Το νερό ζεστάθηκε. Η επαφή ΤΗ1 ανοίγει οπότε διακόπτεται η τροφοδοσία της αντίστασης. Η αντίσταση τώρα είναι συνδεδεμένη παράλληλα με τη λυχνία LP2, και οι δυο μαζί σε σειρά με την LP1. Επειδή η αντίσταση των λυχνιών είναι αμελητέα μπροστά σε αυτήν της θερμαντικής αντίστασης, όλη η τάση θα εμφανιστεί στα άκρα της LP1, ενώ η LP2 δεν θα ανάβει εξαιτίας του ότι ουσιαστικά βραχυκυκλώνεται από την θερμαντική αντίσταση. Ανάβει λοιπόν μόνο η κόκκινη λυχνία.

γ) Έχει ενεργοποιηθεί το σύστημα ασφαλείας του θερμοστάτη. Εδώ οι δυο λυχνίες βρίσκονται απλώς συνδεδεμένες σε σειρά οπότε θα ανάβουν και οι δύο μαζί, ενώ η θερμαντική αντίσταση δεν τροφοδοτείται. Βέβαια η κάθε λυχνία εδώ θα δέχεται 110V.

rama
13-12-13, 14:28
Ευχαριστώ πολύ Φίλιππε, τώρα είναι απόλυτα κατανοητό.
Ουσιαστικά η αντίσταση παραμένει "ζωντανή" μέσω της LP1, ακόμα κι όταν ανοίξει ο θερμοστάτης.
Και εκμεταλλεύεσαι την προτίμηση του ρεύματος σε διαδρομές με χαμηλή αντίσταση, ώστε να ανάψει η ανάλογη λυχνία.
Και πάλι σε ευχαριστώ

ΥΓ μπερδεύτηκα, και κλίκαρα το thumbs down αντί για το thumbs up για το μήνυμά σου! sorry...

fortisimo
13-12-13, 18:12
479464794747948

Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στον πίνακά μου; Ο κατεβασμένος διπολικός είναι του ηλιακού. Το κόκκινο καλώδιο που βγαίνει από το δίπλα δεξιά του λαμπάκι πάει στον ηλιακό και συνδέεται στον ένα πόλο της αντίστασης.
Θυμίζω: Αν ανεβάσω το διακόπτη και στείλω ρεύμα στην αντίσταση το λαμπάκι δεν ανάβει. Αν περάσει μια ώρα και "κόψει" ο θερμοστάτης τότε ανάβει. Αν τραβήξω νερό και το νερό κρυώσει μέσα στον ηλιακό τότε το λαμπάκι ξανασβήνει και ανάβει πάλι εφόσον το νερό ζεσταθεί (και ξανακόψει συνεπώς ο θερμοστάτης).

Γενικά βλέπετε λάθη στον πίνακα; Εγώ αν και άσχετος με το ρεύμα, κάνω μια παρατήρηση: Το λαμπάκι της ηλεκτρικής κουζίνας (πάντα απλώς τρεμοπαίζει και δεν φωτάει κανονικά) έπρεπε να παίρνει φάση και ουδέτερο από το πάνω μέρος του διπολικού της κουζίνας; Δεν θα έπρεπε να παίρνει ουδέτερο από κάτω και φάση από πάνω;

el greco 1
13-12-13, 18:55
ναι λαθη εχει!το φωτακι τρεμοπαιζει γιατι θελει αλλαγη. ολα τα φωτακια αυτα μεσα εχουν λαμπακια και μπωρει να τα αλαξειs .τωρα το 5 χ10 τιs παροχηs να περναει πρωτα απο τον διαφυγηs και μετα απο το γενικο διακοπτη πρωτη φορα το βλεπω.

fortisimo
13-12-13, 20:27
με το λαμπάκι του ηλιακού μπορείτε να δείτε κάτι από τη φωτογραφία;

Επίσης καλώδιο για ένδειξη νυχτερινού προφανώς δεν έχει περάσει (παρότι έχω νυχτερινό);

Χρειάζεται να φέρω ηλεκτρολόγο να κάνει αναδιάταξη; Είναι η τρίτη φορά που θα πληρώσω για να μου φτιάξουν τον πίνακα...

el greco 1
13-12-13, 20:44
To λαμπακι του ηλιακου αναβει οταν ο ηλιακοs εχει την επιθυμιτη θερμοκρασια. νυκτερινο δεν βλεπω να εχει εντολη απο τον μετριτη. φωναξε καποιο επαγγελματια να τα φτιαξει!

fortisimo
14-12-13, 02:28
Μα είναι πολύ απλό. Αν το λαμπάκι παίρνει ουδέτερο από τον πίνακα, τότε η φάση και ο ουδέτερος επάνω στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί ανάποδα. Αν η φάση και ο ουδέτερος στον θερμοστάτη έχουν συνδεθεί σωστά, τότε το λαμπάκι παίρνει από τον πίνακα φάση. Γι αυτό σου δουλεύει ανάποδα. Αν συνδέσεις σωστά στον θερμοστάτη τη φάση και τον ουδέτερο και δώσεις στο λαμπάκι ουδέτερο από τον πίνακα, το λαμπάκι θα είναι αναμμένο όση ώρα η αντίσταση του θερμοσίφωνα ζεσταίνει το νερό.

Αυτό προφανώς συμβαίνει διότι, όπως βλέπετε και στη φωτογραφία, το λαμπάκι παίρνει ουδέτερο από τον πίνακα (από το πάνω μέρος του διπολικού διακόπτη). Αρα είναι η φάση συνδεδεμένη στη θέση του ουδέτερου στο θερμοστάτη και αντίστροφα...

Απλώς μου γεννήθηκε μια απορία. Μήπως το ρεύμα όταν το λαμπάκι είναι αναμμένο και ο θερμοστάτης έχει "κόψει" ακολουθεί την πορεία:

Φάση διπολικού διακόπτη -> Ουδέτερος θερμοστάτη -> Αντίσταση ηλιακού -> Λαμπάκι στον πίνακα -> Ουδέτερος διπολικού

οπότε το λαμπάκι ανάβει αλλά ταυτόχρονα η αντίσταση παραμένει συνεχώς αναμμένη αφού τη διαρρέει το ρεύμα παρότι ο θερμοστάτης υποτίθεται θα την είχε διακόψει! Και άρα συνεχίζει να ζεσταίνεται το νερό μέχρι εγώ να κλείσω το διακόπτη. Η αντίσταση δηλαδή τότε χρησιμοποιεί σαν αγωγό της φάσης το καλώδιο της φάσης και σαν καλώδιο ουδέτερου το καλωδιάκι από το λαμπάκι.
Αν βεβαίως δεν κάνω λάθος.

Ισως έτσι εξηγείται ότι αν ξεχαστεί ανοιχτός ο διακόπτης τότε το νερό συνεχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία και σε 4-5 ώρες το νερό ζεματάει! Και ίσως εξηγείται και το γιατί προ καιρού έσπασε ο σωλήνας που κατεβάζει το ζεστό νερό από τον ηλιακό και έγινε το έλα να δεις μέσα στην πλάκα της ταράτσας...

Μα είναι δυνατόν??? Τόσο άσχετοι???

ΜαστροΤζεπέτο
14-12-13, 03:00
Οι θερμοστάτες αυτοί συνήθως έχουν 4 βιδάκια. Τα δύο αφορούν τη φάση και τα άλλα δύο τον ουδέτερο. Όταν το νερό είναι κρύο επιτρέπει την διέλευση της φάσης και όταν είναι πολύ ζεστό διακόπτει τον ουδέτερο για να μην φθάσει σε τρελλές θερμοκρασίες. Λάβε και αυτό υπόψη σου στις διαδρομές που περιγράφεις πιο πάνω !!! Πολλές φορές κάνουν την σύνδεση οι υδραυλικοί και όχι πάντα με την επιμέλεια ενός καλού ηλεκτρολόγου !!! Συμβαίνει και το αντίθετο καμμιά φορά !!!

fortisimo
14-12-13, 03:06
Οι θερμοστάτες αυτοί συνήθως έχουν 4 βιδάκια. Τα δύο αφορούν τη φάση και τα άλλα δύο τον ουδέτερο. Όταν το νερό είναι κρύο επιτρέπει την διέλευση της φάσης και όταν είναι πολύ ζεστό διακόπτει τον ουδέτερο για να μην φθάσει σε τρελλές θερμοκρασίες. Λάβε και αυτό υπόψη σου στις διαδρομές που περιγράφεις πιο πάνω !!! Πολλές φορές κάνουν την σύνδεση οι υδραυλικοί και όχι πάντα με την επιμέλεια ενός καλού ηλεκτρολόγου !!! Συμβαίνει και το αντίθετο καμμιά φορά !!!

σίγουρα διακόπτει τον ουδέτερο; Τη φάση δεν θα έπρεπε κανονικά; Για ποιο λόγο η αντίσταση να είναι συνεχώς στη φάση;

ΜαστροΤζεπέτο
14-12-13, 04:01
Δεν είναι αυτό το ζήτημα !!! Έχω ανοίξει μια δυο φορές κάποιον και παρατήρησα την εσωτερική συνδεσμολογία και την διπλή επαφή και την λειτουργία της επιβεβαίωσα !!! Για λόγους ασφαλείας πάντως κόβει το ρεύμα !!!!

FILMAN
17-12-13, 14:17
Γενικά βλέπετε λάθη στον πίνακα; Εγώ αν και άσχετος με το ρεύμα, κάνω μια παρατήρηση: Το λαμπάκι της ηλεκτρικής κουζίνας (πάντα απλώς τρεμοπαίζει και δεν φωτάει κανονικά) έπρεπε να παίρνει φάση και ουδέτερο από το πάνω μέρος του διπολικού της κουζίνας; Δεν θα έπρεπε να παίρνει ουδέτερο από κάτω και φάση από πάνω;
Όχι, σωστά είναι ενωμένο.

το φωτακι τρεμοπαιζει γιατι θελει αλλαγη. ολα τα φωτακια αυτα μεσα εχουν λαμπακια
Έτσι... Έχει φάει τα ψωμιά του...

ναι λαθη εχει! ... τωρα το 5 χ10 τιs παροχηs να περναει πρωτα απο τον διαφυγηs και μετα απο το γενικο διακοπτη πρωτη φορα το βλεπω.
Το κάνουν πολλοί αν και δεν είναι το σωστότερο...

με το λαμπάκι του ηλιακού μπορείτε να δείτε κάτι από τη φωτογραφία;

Και αυτό είναι ενωμένο σωστά.


Επίσης καλώδιο για ένδειξη νυχτερινού προφανώς δεν έχει περάσει (παρότι έχω νυχτερινό);

Δεν μπορώ να δω. Αν έχει, θα είναι ένα λεπτό καλώδιο που εξέρχεται από τον ίδιο σωλήνα που βγαίνουν τα καλώδια της παροχής.


Αυτό προφανώς συμβαίνει διότι, όπως βλέπετε και στη φωτογραφία, το λαμπάκι παίρνει ουδέτερο από τον πίνακα (από το πάνω μέρος του διπολικού διακόπτη). Αρα είναι η φάση συνδεδεμένη στη θέση του ουδέτερου στο θερμοστάτη και αντίστροφα...

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.


Απλώς μου γεννήθηκε μια απορία. Μήπως το ρεύμα όταν το λαμπάκι είναι αναμμένο και ο θερμοστάτης έχει "κόψει" ακολουθεί την πορεία:

Φάση διπολικού διακόπτη -> Ουδέτερος θερμοστάτη -> Αντίσταση ηλιακού -> Λαμπάκι στον πίνακα -> Ουδέτερος διπολικού

οπότε το λαμπάκι ανάβει αλλά ταυτόχρονα η αντίσταση παραμένει συνεχώς αναμμένη αφού τη διαρρέει το ρεύμα παρότι ο θερμοστάτης υποτίθεται θα την είχε διακόψει! Και άρα συνεχίζει να ζεσταίνεται το νερό μέχρι εγώ να κλείσω το διακόπτη. Η αντίσταση δηλαδή τότε χρησιμοποιεί σαν αγωγό της φάσης το καλώδιο της φάσης και σαν καλώδιο ουδέτερου το καλωδιάκι από το λαμπάκι.
Αν βεβαίως δεν κάνω λάθος.
Η διαδρομή του ρεύματος είναι αυτή ακριβώς που λες. Όμως υπάρχει κάτι πολύ σημαντικό εδώ. Η τιμή του ρεύματος, που είναι αυτή που χρειάζεται το λαμπάκι για να ανάψει (μερικά mA σε αντίθεση με τα 18000mA της κανονικής λειτουργίας της αντίστασης). Άρα, με το ρεύμα αυτό, πρακτικά η αντίσταση δεν ζεσταίνει πια.


Όταν το νερό είναι κρύο επιτρέπει την διέλευση της φάσης και όταν είναι πολύ ζεστό διακόπτει τον ουδέτερο για να μην φθάσει σε τρελλές θερμοκρασίες.
Όχι, μόνο η φάση διακόπτεται. Ο ουδέτερος (και η φάση μέσω ξεχωριστής, τρίτης επαφής) θα διακοπεί μόνο όταν ενεργοποιηθεί το σύστημα ασφαλείας του θερμοστάτη που συνήθως είναι μη ρυθμιζόμενο στους 95οC και επανέρχεται χειροκίνητα πατώντας το σχετικό κουμπάκι πάνω στον θερμοστάτη.

Οπότε πρέπει σε πρώτη φάση να διορθωθεί η σύνδεση των καλωδίων πάνω στον θερμοστάτη.

GiwrgosTH
17-12-13, 14:46
Δεν είχα πριν ηλιακό και τώρα που απέκτησα (από μετακόμιση, οπότε όπως τα βρήκα...) είχα την απορία πως μπορώ να δω ότι η αντίσταση λειτουργεί, γιατί ήταν πεσμένο το θερμικό της και έτσι όταν χρειάστηκε να τη δουλέψω μετά από ώρες με το νερό κρύο το κατάλαβα...
Υποθέτω και σύμφωνα με το σχέδιο του Φίλιππα, πως πρέπει να έχω άλλο ένα καλώδιο που θα ενεργοποιεί το λαμπάκι, που τώρα ανάβει όταν σηκώσω το διακόπτη.
Λογικά κάτι τέτοιο δεν θα υπάρχει, αν και θα ανοίξω τον πίνακα να δω. Οπότε υπάρχει άλλος τρόπος?

FILMAN
17-12-13, 15:29
Αν έχει τέτοιο καλώδιο έχει καλώς. Αν δεν έχει, θα χρειαστεί να κοιτάς το ρεύμα που περνάει από τα καλώδια βάζοντας π.χ. έναν μ/ς εντάσεως 50:5 που στο δευτερεύον θα έχει δυο αντιστάσεις και ένα LED.

GiwrgosTH
17-12-13, 16:31
Κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ Φίλιππε.
Θα ανοίξω τον πίνακα και βλέπουμε...

fortisimo
17-12-13, 19:27
Διάβασα δυστυχώς μόλις τώρα τις απαντήσεις σας.

Σήμερα το πρωί έφερα ηλεκτρολόγο (έχω δει δουλειές του και είναι πολύ προσεκτικός) ο οποίος μου σύστησε να καταργήσουμε το καλώδιο που πάει στο λαμπάκι του πίνακα από τον ηλιακό διότι ακόμα και αν διορθώσουμε τη συνδεσμολογία στον θερμοστάτη υπάρχει πάντα κίνδυνος από κάποια διαρροή στο καλώδιο του ουδέτερου του πίνακα (στο οποίο θα πρέπει να συνδεθεί το λαμπάκι) να φτάνει ρεύμα στις αντιστάσεις του ηλιακού παρότι ο θερμοστάτης θα έχει διακόψει την παροχή ρεύματος. Διότι το λαμπάκι θα πρέπει να συνδεθεί στην αντίσταση του ηλιακού ώστε να παίρνω ένδειξη όταν ο θερμοστάτης κόβει την παροχή. Το θεώρησε επικίνδυνο.

Τώρα που το σκέφτομαι έχει δίκιο μόνο στην περίπτωση που ο θερμοστάτης διακόπτει και τη φάση και τον ουδέτερο. Αλλιώς, αν ο θερμοστάτης κόβει μόνο τη φάση τότε έτσι κι αλλιώς ο ουδέτερος θα είναι συνεχώς συνδεδεμένος με την αντίσταση. Οπότε τι πειράζει το λαμπάκι; Λάθος κάνω;

Συνέδεσε ένα λαμπάκι με τη φάση και τη γείωση του διακόπτη (κλασικά) και έτσι έχω απλά και μόνο την ένδειξη ότι είναι ανοιχτός ο διακόπτης του. Ας είναι κι έτσι αν είναι ασφαλέστερο...

Φυσικά τον έβαλα να αλλάξει τη συνδεσμολογία στον ηλιακό διότι ήταν πράγματι όπως τα λέγαμε: Ουδέτερος στην 1 και Φάση στην 4 του θερμοστάτη! Και το λαμπάκι στη 2 (στην αντίσταση). Αν και το σχέδιο του διακόπτη πάνω στο θερμοστάτη τον εμφανίζει σαν να διακόπτει και τη φάση και τον ουδέτερο αλλά ποιος ξέρει τι εννοεί στα σίγουρα. Μήπως εννοεί την περίπτωση της θερμικής ασφάλειας που αναφέρατε;

FILMAN
18-12-13, 11:18
Σήμερα το πρωί έφερα ηλεκτρολόγο (έχω δει δουλειές του και είναι πολύ προσεκτικός) ο οποίος μου σύστησε να καταργήσουμε το καλώδιο που πάει στο λαμπάκι του πίνακα από τον ηλιακό διότι ακόμα και αν διορθώσουμε τη συνδεσμολογία στον θερμοστάτη υπάρχει πάντα κίνδυνος από κάποια διαρροή στο καλώδιο του ουδέτερου του πίνακα (στο οποίο θα πρέπει να συνδεθεί το λαμπάκι) να φτάνει ρεύμα στις αντιστάσεις του ηλιακού παρότι ο θερμοστάτης θα έχει διακόψει την παροχή ρεύματος. Διότι το λαμπάκι θα πρέπει να συνδεθεί στην αντίσταση του ηλιακού ώστε να παίρνω ένδειξη όταν ο θερμοστάτης κόβει την παροχή. Το θεώρησε επικίνδυνο.

Διαρροή στο καλώδιο του ουδετέρου του πίνακα; Διαρροή από πού; Ή προς πού; Το λαμπάκι θα έμενε συνδεδεμένο όπως ήδη ήταν, στον ουδέτερο. Οπότε αν ο θερμοστάτης είχε κόψει τη φάση, η αντίσταση δεν θα δούλευε ούτε με βραχυκυκλωμένο λαμπάκι. Αυτός ο "ηλεκτρολόγος" γνωρίζει ότι αν δώσεις ουδέτερο και ουδέτερο στα άκρα της αντίστασης αυτή δεν θα ζεστάνει;


Τώρα που το σκέφτομαι έχει δίκιο μόνο στην περίπτωση που ο θερμοστάτης διακόπτει και τη φάση και τον ουδέτερο. Αλλιώς, αν ο θερμοστάτης κόβει μόνο τη φάση τότε έτσι κι αλλιώς ο ουδέτερος θα είναι συνεχώς συνδεδεμένος με την αντίσταση. Οπότε τι πειράζει το λαμπάκι; Λάθος κάνω;

Δεν κάνεις λάθος εκτός από το ότι ακόμα και τους δυο πόλους να έκοβε ο θερμοστάτης, πάλι δεν πειράζει, αφού ακόμα και ένα πόλο της αντίστασης να κόψεις αυτή σβήνει.


Συνέδεσε ένα λαμπάκι με τη φάση και τη γείωση του διακόπτη (κλασικά) και έτσι έχω απλά και μόνο την ένδειξη ότι είναι ανοιχτός ο διακόπτης του. Ας είναι κι έτσι αν είναι ασφαλέστερο...

Μάλλον εννοείς με τη φάση και τον ουδέτερο του διακόπτη. Τέλωσπάντων, αυτή είναι η πιο άχρηστη ένδειξη δεδομένου ότι ο διακόπτης φαίνεται από μόνος του αν είναι ON ή OFF. Το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι να σου δείξει αν έχει βλάβη ο διακόπτης, δηλαδή να είναι πάνω αλλά να μην δίνει ρεύμα, ή να έχεις διακοπή κάπου αλλού (π.χ. καμμένη ασφάλεια).


Φυσικά τον έβαλα να αλλάξει τη συνδεσμολογία στον ηλιακό διότι ήταν πράγματι όπως τα λέγαμε: Ουδέτερος στην 1 και Φάση στην 4 του θερμοστάτη!
Έτσι.

Αν και το σχέδιο του διακόπτη πάνω στο θερμοστάτη τον εμφανίζει σαν να διακόπτει και τη φάση και τον ουδέτερο αλλά ποιος ξέρει τι εννοεί στα σίγουρα. Μήπως εννοεί την περίπτωση της θερμικής ασφάλειας που αναφέρατε;
Αν δεις στα ποστ #20 (αρχή) και #30 (τέλος), εξηγώ τί κόβει και πότε.

fortisimo
18-12-13, 12:12
Φίλιππε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Τα είχα μελετήσει τα διαγράμματα και όσα έγραφες.

Η σκέψη μου, την οποία και του πρότεινα, ήταν να βάλω ένα led ενδεικτικό με 3 χρώματα-λαμπάκια και να έχω μαζί στο κόκκινο και κίτρινο (για διαφοροποίηση από τα απλά κόκκινα του πίνακα) την ένδειξη για το αν είναι αναμμένος ο διακόπτης ώστε να μην το ξεχνάμε ανοιχτό. Απλά δηλαδή να παίρνω φάση από το διπολικό διακόπτη και στις 2 επαφές (L1 L2). Και στο πράσινο (L3)να ενώναμε το καλώδιο που ερχόταν από τον ηλιακό στο λαμπάκι ώστε να δείχνει όταν σβήσει ότι το νερό ζεστάθηκε και έκοψε ο θερμοστάτης. Ο ουδέτερος (κοινός για τα 3 χρώματα) έλεγα να συνδεθεί στον ουδέτερο κάτω από το διπολικό διακόπτη. (ίσως θέλει να συνδεθεί από πάνω καλύτερα? ) Και φυσικά να διορθώναμε το καλώδιο από το λαμπάκι (το πράσινο πλέον) ώστε να συνδέεται στη φάση και όχι στον ουδέτερο στον ηλιακό!

Λοιπόν μου είπε ακριβώς ότι αυτό απαγορεύεται διότι αν υπάρξει κάποια διαρροή προς τον ουδέτερο (πχ να είναι κομμένο κάπου το καλώδιο μετά τον πίνακα προς τα κάτω, ίσως μέχρι το ρολόι της ΔΕΗ ή και μετά) θα περνάει ρεύμα στον ηλιακό. Και ότι έπρεπε να υπάρχουν 2 ελεύθερα καλωδιάκια για να δουλέψει σωστά η ενδεικτική λυχνία που ήθελα.

Κώλωσα, και του είπα να κάνει ότι καταλαβαίνει.
Οταν είδε το θερμοστάτη μου είπε ότι δεν πειράζει πως είναι συνδεδεμένη η φάση και ο ουδέτερος διότι ο θερμοστάτης δείχνει στο διάγραμμα ότι διακόπτει και τους 2 πόλους. Προφανώς θα έδειχνε τη θερμική ασφάλεια το διάγραμμα υποπτεύομαι. Άλλωστε, η εμπειρία με το λαμπάκι που άναβε όταν ο θερμοστάτης έκοβε δείχνει ότι δεν ισχύει αυτό που λέει περί λειτουργίας του θερμοστάτη. Τελικά τον έβαλα να αλλάξει τη φάση (ήταν φυσικά ανάποδα) και μόνωσε το καλωδιάκι που ερχόταν από το λαμπάκι στον πίνακα.

Η λυχνία με τα 3 χρώματα δεν πήγε χαμένη. Συνέδεσε τις 3 φάσεις πάνω και έτσι έχω άλλο χρώμα ένδειξη για κάθε φάση του τριφασικού μου.

Προτείνεις να φέρω έναν και με δικές μου οδηγίες να ενώσει το καλώδιο από το λαμπάκι στον ένα πόλο της αντίστασης του ηλιακού και στον πίνακα να βάλω μια εξτρα πράσινη λυχνία που να συνδέσω απάνω το καλώδιο αυτό που θα έρχεται από τον ηλιακό και τον ουδέτερο να τον συνδέσω με τον ουδέτερο πάνω από το διπολικό διακόπτη;
Υπάρχει ο κίνδυνος που έλεγε ο ηλεκτρολόγος; Οχι μόνο για το να καίειι ρεύμα η αντίσταση αλλά ούτε να φτάνει σε αυτή ρεύμα σε καμία περίπτωση ώστε να μην μπορεί ποτέ πχ να φθαρεί η αντίσταση και να γίνουμε εμείς η επιστροφή του ρεύματος όπως θα πλενόμαστε... :confused1:

FILMAN
18-12-13, 13:12
Η σκέψη μου, την οποία και του πρότεινα, ήταν να βάλω ένα led ενδεικτικό με 3 χρώματα-λαμπάκια και να έχω μαζί στο κόκκινο και κίτρινο (για διαφοροποίηση από τα απλά κόκκινα του πίνακα) την ένδειξη για το αν είναι αναμμένος ο διακόπτης ώστε να μην το ξεχνάμε ανοιχτό. Απλά δηλαδή να παίρνω φάση από το διπολικό διακόπτη και στις 2 επαφές (L1 L2). Και στο πράσινο (L3)να ενώναμε το καλώδιο που ερχόταν από τον ηλιακό στο λαμπάκι ώστε να δείχνει όταν σβήσει ότι το νερό ζεστάθηκε και έκοψε ο θερμοστάτης. Ο ουδέτερος (κοινός για τα 3 χρώματα) έλεγα να συνδεθεί στον ουδέτερο κάτω από το διπολικό διακόπτη. (ίσως θέλει να συνδεθεί από πάνω καλύτερα? ) Και φυσικά να διορθώναμε το καλώδιο από το λαμπάκι (το πράσινο πλέον) ώστε να συνδέεται στη φάση και όχι στον ουδέτερο στον ηλιακό!
Μπορείς να το κάνεις και αυτό. Δεν χρειάζεσαι βέβαια τριπλό λαμπάκι, αλλά διπλό (πράσινο - κόκκινο, υπάρχει) εκτός αν το τριπλό το είχες ήδη. Ουδέτερο θα έπαιρνες από πάνω από τον διακόπτη και όχι από κάτω. Κατόπιν τούτου, διορθώνοντας τη σύνδεση φάσης - ουδετέρου στον θερμοστάτη, το τρίτο λαμπάκι θα άναβε όταν δούλευε η αντίσταση και όχι όταν είχε πια ζεσταθεί το νερό. Δεν μπορείς να πάρεις σήμα για το λαμπάκι από τον άλλο πόλο της αντίστασης, γιατί εκεί έχεις ουδέτερο συνέχεια είτε δουλεύει η αντίσταση είτε όχι.


Λοιπόν μου είπε ακριβώς ότι αυτό απαγορεύεται διότι αν υπάρξει κάποια διαρροή προς τον ουδέτερο (πχ να είναι κομμένο κάπου το καλώδιο μετά τον πίνακα προς τα κάτω, ίσως μέχρι το ρολόι της ΔΕΗ ή και μετά) θα περνάει ρεύμα στον ηλιακό. Και ότι έπρεπε να υπάρχουν 2 ελεύθερα καλωδιάκια για να δουλέψει σωστά η ενδεικτική λυχνία που ήθελα.
Προφανώς ο άνθρωπος είναι άσχετος. Δεν ξέρω αν φτιάχνει περιποιημένους πίνακες αλλά αυτό δεν προϋποθέτει ότι έχει αντίληψη σχετικά με το ηλεκτρικό ρεύμα. Αρκεί να ξέρει να τακτοποιεί τα καλώδια μέσα στον πίνακα. Καταρχήν η διαρροή και η διακοπή είναι δυο αντίθετα πράγματα. "Διαρροή προς τον ουδέτερο" (αλήθεια τί είναι αυτό; ) και κομμένο καλώδιο ουδετέρου σίγουρα δεν ταιριάζουν. Αν λοιπόν κοπεί το καλώδιο του ουδετέρου αυτόματα διακόπτεται κάθε ρεύμα διαμέσου της αντίστασης οπότε αυτή απλά δεν ζεσταίνει... Η ένδειξη που θέλεις γίνεται και με ένα καλώδιο, άλλωστε σου έδωσα σχετικό σχήμα. Το δεύτερο καλώδιο από πού υποτίθεται ότι θα έπαιρνε σήμα; Από τη φάση; Την έχουμε ήδη μέσα στον πίνακα. Από τον ουδέτερο; Το ίδιο επίσης. Από την έξοδο του θερμοστάτη προς την αντίσταση; Μα αυτό το σήμα μεταφέρει το ήδη υπάρχον καλώδιο...


Οταν είδε το θερμοστάτη μου είπε ότι δεν πειράζει πως είναι συνδεδεμένη η φάση και ο ουδέτερος διότι ο θερμοστάτης δείχνει στο διάγραμμα ότι διακόπτει και τους 2 πόλους.
Βέβαια κόβει και τους δυο πόλους. Όταν το νερό φτάσει τους 95οC! Αλλιώς κόβει μόνο τον ένα είπαμε, και εκεί πρέπει να μπει οπωσδήποτε η φάση. Να γιατί λέω ότι ο άνθρωπος είναι άσχετος. Αυτά που δεν επιτρέπονται δεν τον πειράζει να τα κάνει! Αυτά που γίνονται, τον πειράζει να τα κάνει!

Προφανώς θα έδειχνε τη θερμική ασφάλεια το διάγραμμα υποπτεύομαι. Άλλωστε, η εμπειρία με το λαμπάκι που άναβε όταν ο θερμοστάτης έκοβε δείχνει ότι δεν ισχύει αυτό που λέει περί λειτουργίας του θερμοστάτη. Τελικά τον έβαλα να αλλάξει τη φάση (ήταν φυσικά ανάποδα)
Έτσι μπράβο.


Προτείνεις να φέρω έναν και με δικές μου οδηγίες να ενώσει το καλώδιο από το λαμπάκι στον ένα πόλο της αντίστασης του ηλιακού και στον πίνακα να βάλω μια εξτρα πράσινη λυχνία που να συνδέσω απάνω το καλώδιο αυτό που θα έρχεται από τον ηλιακό και τον ουδέτερο να τον συνδέσω με τον ουδέτερο πάνω από το διπολικό διακόπτη;

Προτείνω να το φτιάξεις μόνος σου για να μην πληρώσεις για 5η φορά "ηλεκτρολόγο". Τώρα το τι ακριβώς θα κάνεις είναι δικιά σου απόφαση. Νομίζω ότι έχουμε ήδη πει τι μπορείς να κάνεις και τί όχι.


Υπάρχει ο κίνδυνος που έλεγε ο ηλεκτρολόγος; Οχι μόνο για το να καίειι ρεύμα η αντίσταση αλλά ούτε να φτάνει σε αυτή ρεύμα σε καμία περίπτωση ώστε να μην μπορεί ποτέ πχ να φθαρεί η αντίσταση και να γίνουμε εμείς η επιστροφή του ρεύματος όπως θα πλενόμαστε... :confused1:
Στην χειρότερη περίπτωση όπου υπάρχει βραχυκυκλωμένο λαμπάκι (πράγμα απίθανο) η αντίσταση ίσως συνεχίσει να δουλεύει οπότε ο θερμοστάτης θα κόψει μόνιμα στους 95οC και η αντίσταση θα σβήσει. Σε περίπτωση που παρουσιάσει διαρροή η αντίσταση δεν θα φταίνε τα λαμπάκια βέβαια, και το ρελέ διαρροής που έχεις θα πέσει διακόπτοντας την ηλεκτροδότηση.

fortisimo
18-12-13, 14:54
Ευχαριστώ και πάλι!

Για να μην τον αδικώ: Όπως κατάλαβα όταν έλεγε κομμένο καλώδιο ουδέτερου εννοούσε "φθαρμένο" καλώδιο που μπορεί να ακουμπήσει σε κάποιο αγωγό ρεύματος.

Θα το κάνω με ένα διπλό λεντάκι όπως είπαμε.

Πως θα είμαι σίγουρος σε ποια επαφή της αντίστασης να συνδέσω το λαμπάκι; Στη 2 ή την 3; Διότι βρήκα σχέδια από θερμοστάτες που δείχνουν ότι η διαδρομή είναι 1 (φάση) -> 3 ->αντίσταση -> 2 -> 4 (ουδέτερος) και κόβει μεταξύ 1 και 3.
Οπότε το συνδέω στην 3.
Αλλά είναι πάντα έτσι; ή μπορεί να πηγαίνει 1 -> 2 και να κόβει μεταξύ 1 και 2 οπότε συνδέω στη 2;

FILMAN
18-12-13, 15:09
Για να μην τον αδικώ: Όπως κατάλαβα όταν έλεγε κομμένο καλώδιο ουδέτερου εννοούσε "φθαρμένο" καλώδιο που μπορεί να ακουμπήσει σε κάποιο αγωγό ρεύματος.
Εγώ πάλι για να τον αδικήσω θα σου πω ότι αν γίνει αυτό τότε έχεις βραχυκύκλωμα φάσης - ουδετέρου οπότε πέφτει μαγνητικά ο σχετικός μικροαυτόματος.


Πως θα είμαι σίγουρος σε ποια επαφή της αντίστασης να συνδέσω το λαμπάκι; Στη 2 ή την 3; Διότι βρήκα σχέδια από θερμοστάτες που δείχνουν ότι η διαδρομή είναι 1 (φάση) -> 3 ->αντίσταση -> 2 -> 4 (ουδέτερος) και κόβει μεταξύ 1 και 3.
Οπότε το συνδέω στην 3.
Αλλά είναι πάντα έτσι; ή μπορεί να πηγαίνει 1 -> 2 και να κόβει μεταξύ 1 και 2 οπότε συνδέω στη 2;
Θα δεις το διάγραμμα πάνω στον θερμοστάτη σου. Ό,τι κι αν κάνεις, πολύ καλό σφίξιμο στις συνδέσεις. Στα μεγάλα ρεύματα, χαλαρή σύνδεση = φωτιά.

fortisimo
18-12-13, 16:15
OK

Ελπίζω να ξαναέχετε νέα μου :001_rolleyes:

kourtidisp
18-12-13, 17:08
Αν έχει τέτοιο καλώδιο έχει καλώς. Αν δεν έχει, θα χρειαστεί να κοιτάς το ρεύμα που περνάει από τα καλώδια βάζοντας π.χ. έναν μ/ς εντάσεως 50:5 που στο δευτερεύον θα έχει δυο αντιστάσεις και ένα LED.

ειχα βαλει εναν μσ εντασεως στον πινακα πολυ μικρο 40/5 κουλουρι και συνδεσε ενα led στα ακρα του.οταν θα διαρρεται απο ρευμα το καλωδιο θα αναβει το led.αυτο το εκανα γιατι δεν ειχε καλωδιο ο ηλιακος μεχρι τον πινακα για λαμπακι.

FILMAN
19-12-13, 11:22
ειχα βαλει εναν μσ εντασεως στον πινακα πολυ μικρο 40/5 κουλουρι και συνδεσε ενα led στα ακρα του.οταν θα διαρρεται απο ρευμα το καλωδιο θα αναβει το led.αυτο το εκανα γιατι δεν ειχε καλωδιο ο ηλιακος μεχρι τον πινακα για λαμπακι.
Ναι, βέβαια δεν θα βάλει έτσι απλά ένα σκέτο LED στην έξοδο του μετασχηματιστή εντάσεως διότι με τις μερικές εκατοντάδες V που θα παίρνει στην ανάστροφη πόλωση και με τα 2.5Α ρεύμα ορθής φοράς θα εξαϋλωθεί.

fortisimo
19-12-13, 17:21
Λοιπόν τα τοποθέτησα όπως είπαμε περίπου. Εβαλα ενα διπλό λεντάκι και ανάβει πράσινο όσο έχω το διακόπτη ανοικτό και κόκκινο όσο ζεσταίνει η αντίσταση. Οταν ο θερμοστάτης κόψει τότε σβήνει το κόκκινο και παραμένει το πράσινο ώστε να μην ξεχνάμε ανοιχτό το διακόπτη. Δουλεύει κανονικά φυσικά... Δείτε εδώ:
4806648067

Χρειάζομαι μια ακόμα σύντομη αυτή τη φορά βοήθεια. Έβαλα τον υπ. αρ. 2 ηλεκτρολόγο να συνδέσει το λαμπάκι του νυχτερινού διότι τελικά βρέθηκε το καλώδιο που έρχεται από τον πίνακα. Έδωσε λοιπόν τον ουδέτερο (το καλώδιο που έρχεται από το ρολόι) στον ένα πόλο σε ένα λαμπάκι και τον άλλο πόλο από το λαμπάκι ράγας το συνέδεσε στο πάνω μέρος μιας ασφάλειας 16Α που περίσσευε (αυτή που βλέπετε κάτω αριστερά στον πίνακά μου). Ομως το κάτω μέρος της ασφάλειας αυτής δεν το εχει συνδέσει πουθενά! Προφανώς εκεί θέλει φάση;
Και αν ναι, με βάση τον πίνακά μου και που έχει πρώτα το ρελέ και μετά τις ασφάλειες, που ακριβώς πρέπει να συνδεθεί; Απο που θα πάρω φάση; Να υποθέσω ΠΡΙΝ από το ΔΔΕ με βάση όσα διάβασα σε άλλα νήματα του φορουμ; Οπότε πρέπει να κόψω το ρεύμα από το ρολόι της ΔΕΗ πρώτα; Και κανονικά θέλει 3Α ασφάλεια;

Τον ίδιο δεν τον φωνάζω διότι θα δει τα λεντακια που έβαλα στον ηλιακό και θα έχουμε τσακωμούς τελικά...

kourtidisp
19-12-13, 23:07
δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα το χουν κανει αρκετοι πλεον.οχι οτι και με την αντισταση δεν ειναι καλυτερο

lepouras
19-12-13, 23:25
καταρχήν να σου πω ότι το να μπουν στην σωστή σειρά τα γενικά σου είναι εύκολο. στην θέση του ρελέ βάζεις τον γενικό διακόπτη. στην θέση του διακόπτη τις ασφάλειες και στην θέση των ασφαλειών το ρελέ. ο ουδέτερος από ότι βλέπω είναι αρκετά μεγάλος για να φτάσει στην καινούργια θέση του ρελέ. και όλα αυτά χωρίς να χρειαστείς ούτε ένα συρματάκι. όσο για το νυχτερινό καλύτερα θα είναι να παίρνει ρεύμα πριν το ρελέ γιατί θα είναι πολύ ευαίσθητο το ρελέ και θα πέφτει χωρίς λόγο.
αν είναι να κλήσεις το ρεύμα από το ρολόι τότε κάνε και την αλλαγή στα γενικά σου.

GiwrgosTH
20-12-13, 09:09
Αυτό εδώ κάνει? http://www.eta.com.gr/product_info.php/products_id/1054?osCsid=da2330702d1c2361f51bcac78852fc8e
Μιλάω για το πρώτο, όχι για το δεύτερο που είναι απλός Μ/Τ.
Δεν το αναλύει, αλλά πιστεύω πως το led θα ανάβει όταν διέρχεται ρεύμα.

vasilllis
20-12-13, 10:23
Αυτό εδώ κάνει? http://www.eta.com.gr/product_info.php/products_id/1054?osCsid=da2330702d1c2361f51bcac78852fc8e
Μιλάω για το πρώτο, όχι για το δεύτερο που είναι απλός Μ/Τ.
Δεν το αναλύει, αλλά πιστεύω πως το led θα ανάβει όταν διέρχεται ρεύμα.

Παρακανει :lool: αλλα μολις ακουσεις κανα 100ρικο θα τρεχεις.
εγω λεω τετοιο http://www.ebay.com/itm/Type-TA12L-200-Red-Current-Sensor-Transformer-2000-1/310576548697?_trksid=p2047675.m1982&_trkparms=aid%3D333005%26algo%3DRIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D19463%26meid%3D3526617048292366647%26pid%3D 100009%26prg%3D8798%26rk%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D2613 40333919%26 ας μας πουν και τα παιδια ..
'η http://www.ebay.com/itm/100-brand-new-3-5mm-Output-AC-Current-Sensor-Transformer-SCT-013-030-/261340333919?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item3cd919075f


αλλιως το σιγουρο http://www.ebay.com/itm/INSTRUMENT-TRANSFORMERS-CURRENT-TRANSFORMER-CAT-AL-500-/161152290912?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item25856cd060

fortisimo
20-12-13, 10:43
καταρχήν να σου πω ότι το να μπουν στην σωστή σειρά τα γενικά σου είναι εύκολο. στην θέση του ρελέ βάζεις τον γενικό διακόπτη. στην θέση του διακόπτη τις ασφάλειες και στην θέση των ασφαλειών το ρελέ. ο ουδέτερος από ότι βλέπω είναι αρκετά μεγάλος για να φτάσει στην καινούργια θέση του ρελέ. και όλα αυτά χωρίς να χρειαστείς ούτε ένα συρματάκι. όσο για το νυχτερινό καλύτερα θα είναι να παίρνει ρεύμα πριν το ρελέ γιατί θα είναι πολύ ευαίσθητο το ρελέ και θα πέφτει χωρίς λόγο.
αν είναι να κλήσεις το ρεύμα από το ρολόι τότε κάνε και την αλλαγή στα γενικά σου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
αυτό σκέφτομαι να κάνω. Θα φωνάξω και ένα φίλο που πιάνουν τα χέρια του (δούλευε ηλεκτρολόγος) να με βοηθήσει.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ κάποιος ας με βοηθήσει για να μην κάνω κάποιο λάθος ή για να ελέγχω τι θα κάνουν στον πίνακα:

1) Οπότε για το νυχτερινό θα τραβήξω ρεύμα από μια οποιαδήποτε φάση πριν το ρελέ, από εκεί στην ασφάλεια (να βάλω 3Α; ή 10Α ) , από την ασφάλεια στο λαμπάκι και από το λαμπάκι κατευθείαν στον ουδέτερο που στέλνει η ΔΕΗ. Σωστά; ή μήπως να πάρω φάση από μια ασφάλεια των 32Α;

2) Πειράζει καθόλου η φορά του ρεύματος στις ασφάλειες ή στο ρελέ;

3) Ο ουδέτερος προς τους διακόπτες του ηλιακού και της κουζίνας πρέπει να πάει κατευθείαν από τον κατανεμητή ψηλά στον πίνακα ή μπορεί να μείνει όπως τον έχουν τώρα, δηλαδή κατευθείαν στο ρελέ. ή δεν πειράζει;

4) Τα λεντάκια που δείχνουν τις φάσεις και που τώρα τα έχω συνδεδεμένα με τις 32Α ασφάλειες, να τα αφήσω στις ασφάλειες αυτές ή καλύτερα να τα βάλω πάνω στο ρελέ προς τον πίνακα; Ποιο είναι χρήσιμο;

5) Πειράζει που ο γενικός μου είναι 63Α; μήπως θέλει 40Α;

FILMAN
20-12-13, 12:59
Λοιπόν τα τοποθέτησα όπως είπαμε περίπου. Εβαλα ενα διπλό λεντάκι και ανάβει πράσινο όσο έχω το διακόπτη ανοικτό και κόκκινο όσο ζεσταίνει η αντίσταση. Οταν ο θερμοστάτης κόψει τότε σβήνει το κόκκινο και παραμένει το πράσινο ώστε να μην ξεχνάμε ανοιχτό το διακόπτη. Δουλεύει κανονικά φυσικά... Δείτε εδώ:

Ωραία. Αν ήθελες τα λαμπάκια να ανάβουν εναλλάξ, μπορείς να βάλεις ανάποδα το μπλε και το κόκκινο καλώδιο στο πάνω μέρος του ενδεικτικού.

Χρειάζομαι μια ακόμα σύντομη αυτή τη φορά βοήθεια. Έβαλα τον υπ. αρ. 2 ηλεκτρολόγο να συνδέσει το λαμπάκι του νυχτερινού διότι τελικά βρέθηκε το καλώδιο που έρχεται από τον πίνακα. Έδωσε λοιπόν τον ουδέτερο (το καλώδιο που έρχεται από το ρολόι) στον ένα πόλο σε ένα λαμπάκι και τον άλλο πόλο από το λαμπάκι ράγας το συνέδεσε στο πάνω μέρος μιας ασφάλειας 16Α που περίσσευε (αυτή που βλέπετε κάτω αριστερά στον πίνακά μου). Ομως το κάτω μέρος της ασφάλειας αυτής δεν το εχει συνδέσει πουθενά! Προφανώς εκεί θέλει φάση;
Ναι, θέλει φάση, και τα 16Α είναι too much.

Και αν ναι, με βάση τον πίνακά μου και που έχει πρώτα το ρελέ και μετά τις ασφάλειες, που ακριβώς πρέπει να συνδεθεί; Απο που θα πάρω φάση; Να υποθέσω ΠΡΙΝ από το ΔΔΕ με βάση όσα διάβασα σε άλλα νήματα του φορουμ; Οπότε πρέπει να κόψω το ρεύμα από το ρολόι της ΔΕΗ πρώτα; Και κανονικά θέλει 3Α ασφάλεια;

Το σωστό είναι να πάρεις φάση πριν το ρελέ καθότι και ο ουδέτερος που σου έρχεται από το καλώδιο του νυχτερινού, πριν το ρελέ είναι παρμένος. Αλλιώς το ρεύμα λειτουργίας του ενδεικτικού (όταν ανάβει) θα θεωρείται από τον ΔΔΕ ως ρεύμα διαρροής. Και κανονικά θα σου πω να βάλεις 0.5Α ασφάλεια (είναι η μικρότερη αυτόματη που υπάρχει).

Αυτό εδώ κάνει? http://www.eta.com.gr/product_info.php/products_id/1054?osCsid=da2330702d1c2361f51bcac78852fc8e
Μιλάω για το πρώτο, όχι για το δεύτερο που είναι απλός Μ/Τ.
Δεν το αναλύει, αλλά πιστεύω πως το led θα ανάβει όταν διέρχεται ρεύμα.
Κάνει, αλλά είναι too much.


1) Οπότε για το νυχτερινό θα τραβήξω ρεύμα από μια οποιαδήποτε φάση πριν το ρελέ, από εκεί στην ασφάλεια (να βάλω 3Α; ή 10Α ) , από την ασφάλεια στο λαμπάκι και από το λαμπάκι κατευθείαν στον ουδέτερο που στέλνει η ΔΕΗ. Σωστά; ή μήπως να πάρω φάση από μια ασφάλεια των 32Α;

Το σωστό είναι τα γενικά υλικά να μπουν με τη σειρά: Γενικός διακόπτης - Γενικές ασφάλειες - ΔΔΕ. Για το λαμπάκι του νυχτερινού θα πάρεις φάση (όποια από τις 3 θέλεις) μετά τις γενικές ασφάλειες αλλά πριν τον ΔΔΕ, μέσω μιας ασφάλειας 0.5Α.

2) Πειράζει καθόλου η φορά του ρεύματος στις ασφάλειες ή στο ρελέ;
Όχι. Προσοχή στο ΔΔΕ όμως ώστε η είσοδος και η έξοδος όλων των φάσεων και του ουδετέρου να είναι από την ίδια μεριά του υλικού. Μη βάλεις δηλαδή π.χ. τις φάσεις να εισέρχονται από πάνω και τον ουδέτερο να εισέρχεται από κάτω. Ακόμα ο ουδέτερος συνδέεται σε συγκεκριμένο πόλο του ΔΔΕ.

3) Ο ουδέτερος προς τους διακόπτες του ηλιακού και της κουζίνας πρέπει να πάει κατευθείαν από τον κατανεμητή ψηλά στον πίνακα ή μπορεί να μείνει όπως τον έχουν τώρα, δηλαδή κατευθείαν στο ρελέ. ή δεν πειράζει;

Δεν πειράζει.

4) Τα λεντάκια που δείχνουν τις φάσεις και που τώρα τα έχω συνδεδεμένα με τις 32Α ασφάλειες, να τα αφήσω στις ασφάλειες αυτές ή καλύτερα να τα βάλω πάνω στο ρελέ προς τον πίνακα; Ποιο είναι χρήσιμο;
Αν αλλάξεις τη σειρά των γενικών υλικών το σωστό είναι τα λαμπάκια να μπουν μετά τον ΔΔΕ. Έτσι με πεσμένο ΔΔΕ (οπότε δεν έχεις ρεύμα στην εγκατάσταση), τα λαμπάκια θα είναι σβηστά.

5) Πειράζει που ο γενικός μου είναι 63Α; μήπως θέλει 40Α;
Όχι, έτσι είναι καλύτερα.

lepouras
20-12-13, 13:45
Παρακανει :lool: αλλα μολις ακουσεις κανα 100ρικο θα τρεχεις.
εγω λεω τετοιο http://www.ebay.com/itm/Type-TA12L-200-Red-Current-Sensor-Transformer-2000-1/310576548697?_trksid=p2047675.m1982&_trkparms=aid%3D333005%26algo%3DRIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D19463%26meid%3D3526617048292366647%26pid%3D 100009%26prg%3D8798%26rk%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D2613 40333919%26 ας μας πουν και τα παιδια ..
'η http://www.ebay.com/itm/100-brand-new-3-5mm-Output-AC-Current-Sensor-Transformer-SCT-013-030-/261340333919?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item3cd919075f


αλλιως το σιγουρο http://www.ebay.com/itm/INSTRUMENT-TRANSFORMERS-CURRENT-TRANSFORMER-CAT-AL-500-/161152290912?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item25856cd060

αλλιώς φτιάξε μόνος σου :lool: το δικό μου
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=70528&page=2&p=602426#post602426

fortisimo
20-12-13, 13:55
Ωραία. Αν ήθελες τα λαμπάκια να ανάβουν εναλλάξ, μπορείς να βάλεις ανάποδα το μπλε και το κόκκινο καλώδιο στο πάνω μέρος του ενδεικτικού.


Φίλιππε ευχαριστώ και πάλι! Να είσαι καλά!

Και αν δεν σε ζαλίζω πολύ, πεσμου κι αυτό: Αν αλλάξω τα καλώδια όπως προτείνεις και αν καταλαβαίνω σωστά, θα είναι μόνο το κόκκινο αναμμένο όση ώρα δουλεύει η αντίσταση και μόνο το πράσινο όταν ο θερμοστάτης κόψει. Σωστά;

Καλό μου ακούγεται με μια μόνο επιφύλαξη (που μπορεί όμως να λέω λανθασμένα λόγω έλλειψης γνώσεων) : Όταν ο θερμοστάτης θα έχει κόψει, με βάση τη διάταξη που λες δεν θα πηγαίνει πλέον ρεύμα από το πράσινο λεντάκι προς τον ηλιακό μέσω του κόκκινου καλωδίου;
Αυτό μήπως είναι κάπως επικίνδυνο αφού θα στέλνουμε ρεύμα προς την αντίσταση η οποία υποτίθεται ότι δεν θα δέχεται από κάπου ρεύμα εφόσον ο θερμοστάτης της διέκοψε την παροχή;

Θα προτιμούσα σε σχέση με το πως το έχω τώρα, να ήταν αναμμένο το ένα λαμπάκι πάντα όσο είναι ανοιχτός ο διακόπτης και το άλλο να άναβε μόνο όταν έκοβε ο θερμοστάτης αλλά υποθέτω ότι αυτό μάλλον δεν γίνεται...
Δηλαδή να ήταν πχ μόνο το κόκκινο όσο η αντίσταση ζεσταίνει το νερό και να είναι αναμμένο το κόκκινο και το πράσινο όταν το νερό ζεσταθεί και κόψει ο θερμοστάτης.

fortisimo
20-12-13, 14:23
Αν αλλάξεις τη σειρά των γενικών υλικών το σωστό είναι τα λαμπάκια να μπουν μετά τον ΔΔΕ. Έτσι με πεσμένο ΔΔΕ (οπότε δεν έχεις ρεύμα στην εγκατάσταση), τα λαμπάκια θα είναι σβηστά.


ναι αλλά τότε πως βλέπεις αν γίνει διακοπή του ρεύματος από τη ΔΕΗ; Πως το ξεχωρίζεις αφού θα βλέπεις τα λεντάκια σβηστά και θα υποθέτεις ότι είναι λόγω ΔΔΕ; Και στο σκοτάδι άντε να δεις το διακόπτη του ΔΔΕ...
Εννοώ ότι με σβηστά λεντάκια δεν θα ξέρεις αν έρχεται ρεύμα στον πίνακα μέχρι τον ΔΔΕ και μπορεί να θεωρήσεις ότι δεν έχει ρεύμα πιο κάτω ενώ ρεύμα θα υπάρχει. Μόνο με δοκιμαστικό κατσαβίδι θα είσαι πλέον σίγουρος για το αν φτάνει ρεύμα στον πίνακα;

Προφανώς για να το λες έτσι θα θέλει. Απλά απόρησα.

vasilllis
20-12-13, 15:06
ναι αλλά τότε πως βλέπεις αν γίνει διακοπή του ρεύματος από τη ΔΕΗ; Πως το ξεχωρίζεις αφού θα βλέπεις τα λεντάκια σβηστά και θα υποθέτεις ότι είναι λόγω ΔΔΕ; Και στο σκοτάδι άντε να δεις το διακόπτη του ΔΔΕ...
Εννοώ ότι με σβηστά λεντάκια δεν θα ξέρεις αν έρχεται ρεύμα στον πίνακα μέχρι τον ΔΔΕ και μπορεί να θεωρήσεις ότι δεν έχει ρεύμα πιο κάτω ενώ ρεύμα θα υπάρχει. Μόνο με δοκιμαστικό κατσαβίδι θα είσαι πλέον σίγουρος για το αν φτάνει ρεύμα στον πίνακα;

Προφανώς για να το λες έτσι θα θέλει. Απλά απόρησα.

Αυτα τα ενδεικτικα ειναι για να βλεπεις οτι ο πινακας σου ειναι υπο ταση και οχι οτι η δεη εχει ταση...
χωρις βεβαια να ειναι λαθος ετσι οπως το λες.Αλλα παλι και αν πεσουν οι γενικες παλι δεν θα ξερεις αν ερχεται ρευμα στον πινακα οποτε θα το βαλεις πριν τις γενικες?

GiwrgosTH
20-12-13, 16:02
Παρακανει :lool: αλλα μολις ακουσεις κανα 100ρικο θα τρεχεις.
εγω λεω τετοιο http://www.ebay.com/itm/Type-TA12L-200-Red-Current-Sensor-Transformer-2000-1/310576548697?_trksid=p2047675.m1982&_trkparms=aid%3D333005%26algo%3DRIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D19463%26meid%3D3526617048292366647%26pid%3D 100009%26prg%3D8798%26rk%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D2613 40333919%26 ας μας πουν και τα παιδια ..
'η http://www.ebay.com/itm/100-brand-new-3-5mm-Output-AC-Current-Sensor-Transformer-SCT-013-030-/261340333919?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item3cd919075f


αλλιως το σιγουρο http://www.ebay.com/itm/INSTRUMENT-TRANSFORMERS-CURRENT-TRANSFORMER-CAT-AL-500-/161152290912?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item25856cd060
Όντως παρακάνει, 85+ΦΠΑ :001_tt2:
Έχω παραγγείλει ήδη το δεύτερο που έχεις.

fortisimo
21-12-13, 10:48
Όπως είναι χωρισμένες οι φάσεις στον πίνακά μου είναι 84Α, 78Α, 77Α στην κάθε φάση αντίστοιχα. Εδώ ο πίνακας: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73442&page=5&p=631873&viewfull=1#post631873

Είναι καλά έτσι μοιρασμένες; Ο φίλος που θα με βοηθήσει να αναδιαρθρώσω τον πίνακα μου λέει ότι εκτός από το να βάλω στη σωστή σειρά το γενικό διακόπτη, τις 32Α ασφάλεις και το ΔΔΕ θα πρέπει να μπει μια "χτένα" για τριφασικό που μοιράζει τις φάσεις στις ασφάλειες με τη σειρά 1-2-3, 1-2-3, κλπ

Χρειάζεται να το κάνω ή το ίδιο είναι να μείνει ως έχει ο πίνακας όσο αφορά το διαχωρισμό των φάσεων;

FILMAN
23-12-13, 13:59
αλλιώς φτιάξε μόνος σου :lool: το δικό μου
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=70528&page=2&p=602426#post602426
Ωραίος! Τώρα βέβαια πρέπει να του βγάλεις και πιστοποίηση CE :001_tt2:

Μου άρεσε πάντως!

Φίλιππε ευχαριστώ και πάλι! Να είσαι καλά!

Και αν δεν σε ζαλίζω πολύ, πεσμου κι αυτό: Αν αλλάξω τα καλώδια όπως προτείνεις και αν καταλαβαίνω σωστά, θα είναι μόνο το κόκκινο αναμμένο όση ώρα δουλεύει η αντίσταση και μόνο το πράσινο όταν ο θερμοστάτης κόψει. Σωστά;

Σωστά!


Καλό μου ακούγεται με μια μόνο επιφύλαξη (που μπορεί όμως να λέω λανθασμένα λόγω έλλειψης γνώσεων) : Όταν ο θερμοστάτης θα έχει κόψει, με βάση τη διάταξη που λες δεν θα πηγαίνει πλέον ρεύμα από το πράσινο λεντάκι προς τον ηλιακό μέσω του κόκκινου καλωδίου;
Ναι.


Αυτό μήπως είναι κάπως επικίνδυνο αφού θα στέλνουμε ρεύμα προς την αντίσταση η οποία υποτίθεται ότι δεν θα δέχεται από κάπου ρεύμα εφόσον ο θερμοστάτης της διέκοψε την παροχή;

Όχι, γιατί το ρεύμα αυτό είναι πολύ μικρό για να κάνει την αντίσταση να ζεστάνει. Ακόμα, σχεδόν όλα τα 230V θα πέφτουν πάνω στο λαμπάκι, άρα η αντίσταση θα έχει περίπου 0V στα άκρα της, δηλαδή ουσιαστικά θα έχει και στα δυο άκρα της "ουδέτερο".


Θα προτιμούσα σε σχέση με το πως το έχω τώρα, να ήταν αναμμένο το ένα λαμπάκι πάντα όσο είναι ανοιχτός ο διακόπτης και το άλλο να άναβε μόνο όταν έκοβε ο θερμοστάτης αλλά υποθέτω ότι αυτό μάλλον δεν γίνεται...
Δηλαδή να ήταν πχ μόνο το κόκκινο όσο η αντίσταση ζεσταίνει το νερό και να είναι αναμμένο το κόκκινο και το πράσινο όταν το νερό ζεσταθεί και κόψει ο θερμοστάτης.
Όπως θα έχεις καταλάβει, όλα γίνονται! Για να το πετύχεις αυτό, θα συνδέσεις το Ν του τριπλού ενδεικτικού στην έξοδο της φάσης του διακόπτη του θερμοσίφωνα, το κόκκινο καλώδιο (που έρχεται από την ταράτσα) στο πράσινο λαμπάκι, και το κόκκινο λαμπάκι στην έξοδο του ουδετέρου του διακόπτη του θερμοσίφωνα.

Όπως είναι χωρισμένες οι φάσεις στον πίνακά μου είναι 84Α, 78Α, 77Α στην κάθε φάση αντίστοιχα. Εδώ ο πίνακας: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73442&page=5&p=631873&viewfull=1#post631873

Είναι καλά έτσι μοιρασμένες; Ο φίλος που θα με βοηθήσει να αναδιαρθρώσω τον πίνακα μου λέει ότι εκτός από το να βάλω στη σωστή σειρά το γενικό διακόπτη, τις 32Α ασφάλεις και το ΔΔΕ θα πρέπει να μπει μια "χτένα" για τριφασικό που μοιράζει τις φάσεις στις ασφάλειες με τη σειρά 1-2-3, 1-2-3, κλπ

Χρειάζεται να το κάνω ή το ίδιο είναι να μείνει ως έχει ο πίνακας όσο αφορά το διαχωρισμό των φάσεων;
Η χτένα αυτή διευκολύνει τη διανομή των φάσεων στις ασφάλειες. Δεν εξασφαλίζει σωστότερο μοίρασμα των ρευμάτων. Φαντάσου ότι έχεις σε κάθε φάση μόνο δυο ασφάλειες των 16Α. Αν εσύ έχεις στο σπίτι μόνο δυο καλοριφέρ των 2kW έκαστο και τα έχεις ενωμένα στις δυο πρίζες που αντιστοιχούν στην ίδια φάση, πόσο μοιρασμένα είναι τα φορτία σου; Θέλω να πω, δεν πρέπει να κοιτάς απλώς σε πόσες και τί ασφάλειες καταλήγει η κάθε φάση, αλλά ποια φορτία εν λειτουργία υπάρχουν στην κάθε φάση για να κάνεις ένα καλό μοίρασμα.

fortisimo
23-12-13, 14:41
Η χτένα αυτή διευκολύνει τη διανομή των φάσεων στις ασφάλειες. Δεν εξασφαλίζει σωστότερο μοίρασμα των ρευμάτων. Φαντάσου ότι έχεις σε κάθε φάση μόνο δυο ασφάλειες των 16Α. Αν εσύ έχεις στο σπίτι μόνο δυο καλοριφέρ των 2kW έκαστο και τα έχεις ενωμένα στις δυο πρίζες που αντιστοιχούν στην ίδια φάση, πόσο μοιρασμένα είναι τα φορτία σου; Θέλω να πω, δεν πρέπει να κοιτάς απλώς σε πόσες και τί ασφάλειες καταλήγει η κάθε φάση, αλλά ποια φορτία εν λειτουργία υπάρχουν στην κάθε φάση για να κάνεις ένα καλό μοίρασμα.

Απολύτως κατανοητό!
Είναι λογικό να υποθέσω ότι η κουζίνα, ο ηλιακός και το πλυντήριο είναι μάλλον υπερβολικό φορτίο για τη μια φάση (τώρα τα έχουν όλα μαζί στην ίδια φάση + μια πρίζα 16Α που συνδέουμε το αερόθερμο στο μπάνιο); Είναι προτιμότερο να τα ρίξω σε μια φάση το καθένα; Και προφανώς την κουζίνα (που είναι το βαρύτερο φορτίο) θα την συνδυάσω με σχετικά μικρά φορτία.

FILMAN
23-12-13, 14:54
Είναι προτιμότερο να τα ρίξω σε μια φάση το καθένα; Και προφανώς την κουζίνα (που είναι το βαρύτερο φορτίο) θα την συνδυάσω με σχετικά μικρά φορτία.
Ε βέβαια!

Υ.Γ. Κάπου εδώ νομίζω ότι πρέπει να σε επαινέσω γιατί βλέπω ότι έχεις αντίληψη, πράγμα που δεν συναντάω συχνά!

fortisimo
24-12-13, 04:44
Ε βέβαια!

Υ.Γ. Κάπου εδώ νομίζω ότι πρέπει να σε επαινέσω γιατί βλέπω ότι έχεις αντίληψη, πράγμα που δεν συναντάω συχνά!

Φίλιππε αν κάποιος είναι να επαινεθεί, αυτός είσαι εσύ και όσοι άλλοι φίλοι στο φορουμ βοηθάνε πάντα ανιδιοτελώς, υπομονετικά και αποτελεσματικά!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

*έτοιμος ο πίνακας! Συμμαζεμένος και λειτουργικός πλέον. Φωτογραφία μετά τις γιορτές! :001_smile:

kourtidisp
25-01-14, 15:18
επελεξα τυχαια ενα ρελεδακι που ειχα με ταση λειτουργιας 110vdc το χαλασα και εβαλα την φαση του θερμοσιφωνα μεσα στο πηνιο του ρελε και μαζι τον πυρηνα παλι απο το πηνιο του ρελε, συνδεσα στα ακρα ενα led και τσακ αναψε οταν εβαλα τον θερμοσιφωνα.τζαμπατανε λυση.θα δοκιμασω και αλλα ρελε παλια που εχω με καταστρεμενες επαφες.