PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή φις σε πιστολάκι και σπιτι χωρις ρελέ.



DawnieDee
11-12-13, 17:12
Γεια σας, ειμαι καινουρια εδω (και ψιλοασχετη αλλα το παλευω γιατι μ΄αρέσει :001_smile::001_smile:). Εχω μια χαζη απορια για αρχη και μια πιο σοβαρη για συνεχεια.

Αρχικα, εχω ενα πιστολάκι (για μαλλια) με αγγλικο φις (με 3 "prong", συγνωμη, δεν ξερω πως λεγεται στα ελληνικα) και εχω αγοράσει εναι καινούριο ελληνικο (με 2 prong) για να το αλλάξω. Το ανοιξα κι εχει 2 μονο καλώδια (γαλαζιο και καφε που σημαινει οτι δε εχει γειωση?) τα βαζω σε οποια μερια θελω το καθενα? στο αγγλικο φις ειχε γραμματα αλλα στο καινουριο που πηρα δεν λεει τιποτα.

Και η δευτερη ερωτηση. Το σπιτι που μενω δεν εχει ρελε στον πινακα. Εχει μονο τις ασφαλειες (φωτα, κουζινα κτλ) και μια γενικη ασφαλεια (διπλο διακοπτη). Στην αρχη επισης ειχαμε μαλλον συνδεσει τα καλωδια της κουζινας λαθος και μας χτυπουσε το ρευμα οταν ανοιγαμε νερο στο μπανιο... Φωναξα τον ιδιοκτητη και μου συνεδεσε την κουζινα σωστα, αλλα αναρωτιεμαι, αν το σπιτι ειχε ρελε, λογικα δεν θα επευτε η ασφαλεια αντι να με χτυπησει το ρευμα? Ειναι αναγκαιο το ρελε, ετσι?

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!:001_rolleyes:

AKHS
11-12-13, 17:27
Υπάρχουν αντάπτορες που κάνουν την μετατροπή αλλά αφού αγόρασες άλλον για να το αλλάξει οκ.... ναι μπορείς να το βάλεις οπού θέλεις δεν έχει σημασία σε πιο από τα δυο. Αν υπήρχε ρελε φυσικά και θα έπεφτε και καλό είναι να υπάρχει....

xampos
11-12-13, 17:34
Λογικά δεν είχες σγίξει καλά τον ουδέτερο και η επιστροφή γινόταν από την γείωση σου οπότε και είχες πτώση τάσης πάνω σε αυτήν και επειδή βρεχόταν τα χέρια σου την αισθανόσουν . Όπως και να έχει πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο ναι σου βάλει ένα αντιηλεκτροπληξιακό για δική ασφάλεια.

info@kalarakis.com
11-12-13, 17:34
Τα πιστολάκια χρησιμοποιούν 2 καλώδια Όπου και να τα συνδέσεις δεν έχει σημασία. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι αν το πιστολάκι είναι 220V Αν γράφει 110 θα καεί μόλις το ξεκινήσεις.

Σύμφωνα με το νέο κανονισμό το ρελέ είναι υποχρεωτικό στις νέες εγκαταστάσεις.

το λογικό είναι ότι έχετε πρόβλημα στην εγκατάσταση ΔΕΝ είναι δυνατόν να ανάβεις την κουζίνα και να σε χτυπά το ρεύμα στο μπάνιο ΕΚΤΟς και αν έβαλες τη γείωση αντί για τον ουδέτερο
αυτό σημαίνει ότι έχει σαπίσει η γείωση και μάλλον δεν έχετε και γείωση
Καλύτερα να φωνάξεις αδειούχο ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει

το σωστό είναι να βάλετε ρελέ
το ρελέ θα 'έπεφτε πρώτο και όχι η ασφάλεια. αν πέσει πρώτη η ασφάλεια και δεν πέσει το ρελέ , θα είσαι ήδη πεθαμένη από ρεύμα που θα σε χτυπήσει.

mtzag
11-12-13, 17:51
1) Αν το πιστολακι εχει μεταλλικο σασι η εχει αγωγιμο υλικο που ερχετε σε επαφη με το χρηση θελει γειωση αρα σουκο φις
2) δεν εχει σχεση η κουζινα με το ρευμα που σε χτυπαει στο νερο του μπανιου και θελει ερευνα να δεις που οφειλετε η διαρροη στο μπανιο γιατι μπορει να σε σκοτωσει.
3) Αντιηλεκτροπληξιακα ρελε εννοειτε οτι θα βαλεις αλλα αυτο δεν λεινει το προβλημα στο θερμοσιφωνα πρεπει και το ρελε να βαλεις και το θερμοσιφωνα να φτιαξεις.

spiroscfu
11-12-13, 18:15
Κορίτσι μην ακούς πάντα ότι σου λένε θα το πάρεις να σου συνδέσουν το φίς.


αφού έχει τρία πιν άρα κουβαλάει και γείωση,
το λοιπόν χωρίς ρελέ και μια λάθος σύνδεση θα σκοτωθείς

FILMAN
12-12-13, 12:17
Λοιπόν, όπως λέει η ιδιοκτήτρια το σεσουάρ έχει ΔΥΟ αγωγούς στο καλώδιό του, μπλε και καφέ. Οπότε για ποια γείωση μιλάμε; Το σούκο φις που θα αγοράσει ασφαλώς έχει και θέση για γείωση, την οποία όμως ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ δεν θα χρησιμοποιήσει. Ακόμα και εξωτερικά μεταλλικά μέρη να έχει το σεσουάρ (αν και συνήθως δεν έχουν), πάλι δεν απαιτεί γείωση αν έχει διπλή μόνωση. Το φις που είχε ήταν λέει Εγγλέζικο. Πιθανόν (αλλά όχι και σίγουρο) ο πόλος της γείωσης σε αυτό το φις να ήταν πλαστικός. Στην Αγγλία έχουν 230 / 240V και όχι 110V.

Όσο για την κουζίνα, το ότι με αναμμένη την κουζίνα τη χτύπαγε το νερό στο μπάνιο σημαίνει ότι είχε συνδέσει τον ουδέτερο της παροχής στο σώμα της κουζίνας και είχε τροφοδοτήσει τις αντιστάσεις της με φάση και γείωση, και αυτό σε συνδυασμό με ύπαρξη κακής γείωσης. Δεν γίνεται να φταίει χαλαρός ουδέτερος και να συμβαίνει αυτό (δηλαδή αν δεν τον είχε συνδέσει καθόλου τι θα είχε πάθει στο μπάνιο, θα είχε σκοτωθεί; ), επίσης προφανώς έφταιγε η κουζίνα γι αυτό που συνέβαινε, αφού το πρόβλημα σταμάτησε διορθώνοντας τη σύνδεση της κουζίνας.

Άρα: Ρελέ διαρροής πρέπει να μπει οπωσδήποτε. Αν υπήρχε, με την κουζίνα ενωμένη λάθος θα έπεφτε (το ρελέ, όχι κάποια ασφάλεια), προστατεύοντας αυτόν που είναι στο μπάνιο, και φανερώνοντας έτσι τη λάθος σύνδεση. Επίσης πρέπει να βελτιωθεί η γείωση της εγκατάστασης η οποία ως τώρα μάλλον βασίζεται μόνο στο δίκτυο υδρεύσεως.

spiroscfu
12-12-13, 12:30
Φίλιππε η ιδιοκτήτρια τα μπερδεύει λίγο σχετικά με τα καλώδια και τα φις και νομίζω πως δεν είναι πρέπον κάποιος που δεν ξέρει τη είναι γείωση να παίζει με τα 220.


τώρα η γνώμη του καθενός είναι διαφορετική αλλά εγώ θα πρότεινα (για την ασφάλεια της) να μην το κάνει

FILMAN
12-12-13, 12:59
Φίλιππε η ιδιοκτήτρια τα μπερδεύει λίγο σχετικά με τα καλώδια και τα φις και νομίζω πως δεν είναι πρέπον κάποιος που δεν ξέρει τη είναι γείωση να παίζει με τα 220.


τώρα η γνώμη του καθενός είναι διαφορετική αλλά εγώ θα πρότεινα (για την ασφάλεια της) να μην το κάνει
Εντάξει, ο καθένας κρίνει τις δυνατότητές του και πράττει ανάλογα, αν δεν είναι σίγουρη για το πώς να το συνδέσει, ας ζητήσει να της το φτιάξει κάποιος άλλος.

spiroscfu
12-12-13, 13:08
γνώμη μου, πρώτα παίζουμε με μπαταρίες μετά με μ/σ και αρκετά αργότερα με το δίκτυο

αν τα κάνουμε ανάποδα είναι επικίνδυνο, και επειδή εδώ είναι τεχνικό φόρουμ και όχι "πως να αυτοκτονήσεις", δεν πρέπει να το ενθαρρύνουμε


φιλικά πάντα το αναφέρω χωρίς ίχνος σαρκασμού

FILMAN
12-12-13, 13:21
Μα επειδή είναι τεχνικό φόρουμ πρέπει και οι απαντήσεις να είναι ανάλογες, αν όλες οι απαντήσεις είναι "Φώναξε κάποιον να σ'το φτιάξει", τότε το φόρουμ είναι άχρηστο. Από κει και πέρα, ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος πρέπει να κρίνει αν θα πρέπει να το κάνει μόνος του ή όχι. Δηλαδή αν εγώ πάρω και διαβάσω σήμερα ένα βιβλίο με θέμα "Πώς να κάνετε εγχειρήσεις", και αύριο επιχειρήσω να εφαρμόσω αυτά που διάβασα στέλνοντας κάποιον στα θυμαράκια, φταίει αυτός που έγραψε το βιβλίο ή ο βιβλιοπώλης που μου το πούλησε;

Ύστερα, Σπύρο, αν δεις το #7, δεν την παρακινώ πουθενά να το φτιάξει μόνη της! :001_smile:

spiroscfu
12-12-13, 13:23
αυτός που το έγραψε :001_rolleyes: ο βιβλιοπώλης την δουλεία του κάνει

FILMAN
12-12-13, 13:25
αυτός που το έγραψε :001_rolleyes: ο βιβλιοπώλης την δουλεία του κάνει
Κι εμείς το ίδιο! :biggrin:

DawnieDee
12-12-13, 14:36
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, ιδιαιτρερα οσους μου εδωσαν οντως επικοδομητικες συμβουλες. Αν δεν ηξερα να συνδεσω 2 καλωδια δεν θα ημου εδω, για το τεχνικο μερος δε ημουν σιγουρη και το ελυσα. :)

DawnieDee
12-12-13, 14:47
Φίλιππε η ιδιοκτήτρια τα μπερδεύει λίγο σχετικά με τα καλώδια και τα φις και νομίζω πως δεν είναι πρέπον κάποιος που δεν ξέρει τη είναι γείωση να παίζει με τα 220.


τώρα η γνώμη του καθενός είναι διαφορετική αλλά εγώ θα πρότεινα (για την ασφάλεια της) να μην το κάνει




O Φιλιππος εχει πολυτο δικιο, ετσι οπως τα ειπα/ειπε ειναι, δεν μπερδευω κατι, ευχαριστω. Eιπαμε ειμαι ψιλοασχετη, οχι κι ετσι ομως :) και ανταπτορα ειχα αλλα χαλασε και το φις που πηρα σουκο ειναι και εχει 3 υποδοχες αλλα δεν εχει γειωση οποτε θα συνδεσω μονο τα 2 καλωδια..καλα δεν τα παω? :D

FILMAN
12-12-13, 14:54
και το φις που πηρα σουκο ειναι και εχει 3 υποδοχες αλλα δεν εχει γειωση οποτε θα συνδεσω μονο τα 2 καλωδια..καλα δεν τα παω? :D
Η γείωση λείπει από το σεσουάρ, όχι από το φις. Εσύ θα συνδέσεις τα δυο καλώδια του σεσουάρ στους δυο πόλους τους φις που προεξέχουν με όποια σειρά θέλεις. Δεν θα συνδέσεις τίποτα στην υποδοχή του φις που ενώνεται με τα δυο λαμάκια που είναι χωνεμένα στο σώμα του.

DawnieDee
12-12-13, 14:55
γνώμη μου, πρώτα παίζουμε με μπαταρίες μετά με μ/σ και αρκετά αργότερα με το δίκτυο

αν τα κάνουμε ανάποδα είναι επικίνδυνο, και επειδή εδώ είναι τεχνικό φόρουμ και όχι "πως να αυτοκτονήσεις", δεν πρέπει να το ενθαρρύνουμε


φιλικά πάντα το αναφέρω χωρίς ίχνος σαρκασμού


Ευχαριστω για το ενδιαφερον να μην "αυτοκτονησω" αλλα προφανως δε ειναι η πρωτη φορα που πιανω στα χερια μου καλωδια, αλλιως θα το ειχα παει σε καποιον το πιστολακι γιατι δεν θα ηξερα που παν τα 4 ετσι κι αλλιως. Οσο για τον πινακα κ το ρελε, δεν ειπα οτι θα το φτιαξω και μονη μου ηρεμηστε! :P Απλα προσπαθω να πεισω τον σπιτονoiκοκυρη μου οτι ειναι σοβαρο...

DawnieDee
12-12-13, 14:59
Η γείωση λείπει από το σεσουάρ, όχι από το φις. Εσύ θα συνδέσεις τα δυο καλώδια του σεσουάρ στους δυο πόλους τους φις που προεξέχουν με όποια σειρά θέλεις. Δεν θα συνδέσεις τίποτα στην υποδοχή του φις που ενώνεται με τα δυο λαμάκια που είναι χωνεμένα στο σώμα του.

Xαχα, ναι αυτο εννοω, δεν εχει γειωση το σεσουαρ.. Ευχαριστω ρε παιδια, ειπαμε, δεν μιλατε σε 5χρονο! Βεβαια ειναι πολυ καλη απο μερους σας αυτη η προσοχη μιας και μιλαμε για πραγματα που μπορουν να γινουν επικυνδινα, αλλα πιο πολυ για επιβεβαιωση το εκανα το ποστ και για το ρελε που ειναι πολυ πιο σοβαρο!

Σας ευχαριστω παιδια!

FILMAN
12-12-13, 15:11
Εντάξει, μην τον αποπαίρνεις τον Σπύρο, είναι καλό παιδί και ό,τι λέει από ενδιαφέρον το λέει, στο κάτω - κάτω την κουζίνα τη συνδέσατε λάθος!

spiroscfu
12-12-13, 15:47
Είναι τα πρώτα thumbs down που παίρνω και το περίεργο είναι που ενώ γράφω αρκετές παπαριές

μου τα έβαλες σε θέμα που ενδιαφέρθηκα μην πάθεις κάποιο κακό λόγο της ασχετοσύνης σου


τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα

thanasisxask
12-12-13, 16:07
Αγορασε ενα ρελε μονη σου και οταν φυγεις παρτον απο το σπιτι. Το ρελε επρεπε να μπει ΧΘΕΣ!!!

mtzag
12-12-13, 16:46
Τωρα που το λετε ακομα και με μπαταρια μπορει να συμβει ατυχημα...
Εμενα με χτυπησε το ρευμα δυνατα οταν πηγα με 12V μπαταριας να ενεργοποιησω μια ηλεκτροβανα το εκανα με γυμνα χερια
και με χτυπησε το ρευμα απο το την ταση που αναπτυσετε στο πηνειο της ηλεκτροβανας καθως καταρεει το μαγνητικο πεδιο.

Οποτε το συμπερασμα ειναι αμα δεν ξερεις τι κανεις να μην το κανεις... ποσο δε με την ταση του δικτυου.

FILMAN
12-12-13, 16:54
Άρα λοιπόν σε χτύπησαν 212V, και όχι 12V.

mtzag
12-12-13, 17:06
ακριβως και στην αρχη λεω δε βαριεσε που το κραταω με γυμνα χερια το συρμα αφου μονο 12V δεν σκεφτηκα οτι συμβαινει μετασχηματισμος.

FILMAN
13-12-13, 10:12
Τώρα άλλη φορά θα προσέχεις.

Dragonborn
13-12-13, 11:14
Σύμφωνα με το νέο κανονισμό το ρελέ είναι υποχρεωτικό στις νέες εγκαταστάσεις.Διατάξεις διαφορικού ρεύματος είναι υποχρεωτικές σε όλες τις εγκαταστάσεις, παλαιές και νέες (ΦΕΚ Β'1222/2006).

Dragonborn
13-12-13, 12:02
Εμενα με χτυπησε το ρευμα δυνατα οταν πηγα με 12V μπαταριας να ενεργοποιησω μια ηλεκτροβανα το εκανα με γυμνα χερια
και με χτυπησε το ρευμα απο το την ταση που αναπτυσετε στο πηνειο της ηλεκτροβανας καθως καταρεει το μαγνητικο πεδιο.Τώρα μου θύμισες ένα ωραίο, όταν είμαστε φοιτητές ένας φίλος μου ψαχνόταν με μια γκομενίτσα και την έψηνε στο τηλέφωνο. Κάποια στιγμή μου ζήτησε να τον βοηθήσω να συνδέσει μια δεύτερη συσκευή και κρατούσε τα καλώδια στις επαφές για να σφίξω τις βίδες. Ακριβώς τότε η γκομενίτσα παίρνει τηλέφωνο και ο φίλος μου τρώει ένα τίναγμα από την τάση κωδωνισμού. Οπότε λέει με ένα σοβαρό ύφος: "τι καψούρα κι'αυτή, όταν με παίρνει η Δ... ηλεκτρίζομαι", δεδομένου ότι δεν ήξερε τις τάσεις της τηλεφωνικής γραμμής.

JOUN
13-12-13, 12:05
Yποθετω δεν εχετε κανει δοκιμασει τον τρακο που τρως αν γυρισεις με το χερι αποχυμωτη(για πορτοκαλια) και κρατας το φις ετσι;

FILMAN
13-12-13, 12:15
Yποθετω δεν εχετε κανει δοκιμασει τον τρακο που τρως αν γυρισεις με το χερι αποχυμωτη(για πορτοκαλια) και κρατας το φις ετσι;
Βέβαια, αφού έχει σύγχρονο κινητήρα με μόνιμο μαγνήτη και μηχανικό μειωτήρα. Άμα το γυρίσεις με το χέρι παίρνει πολλές στροφές και θα βγάλει μεγάλη τάση.

JOUN
13-12-13, 12:17
Ετσι..Μια στροφη με το χερι,καποιες δεκαδες στο μοτερ..